VII Festiwal Sztuki Opowiadania 11-12 czerwca 2011

VII Festiwal Sztuki Opowiadania TĘŻNIA MARZEŃ BAJKOWY  DYWAN MĄDROŚCI 11 -12 czerwca 2011. O Festiwalu: Tegoroczny Festiwal Sztuki Opowiadania Tężnia Marzeń odbywa się pod hasłem ?Bajkowy  Dywan Mądrości?. W programie znajdują się dwa unikatowe wydarzenia: Noc Opowieści oraz Tężnia Rodzin.

Noc Opowieści, 11 czerwca, godz. 20.30 Tężnia w Parku Zdrojowym – Konstancin-Jeziorna
To wieczór różnorodności pełen magii, humoru, ale i refleksji. Dzięki Laurence Benedetti (Francja) i Michałowi Malinowskiemu udamy się w niezwykłą podróż w świat mądrości basenu Morza Śródziemnego. Usłyszymy m.in. kipiące energią i temperamentem bajki hiszpańskie i portugalskie, słoneczne, włoskie opowieści oraz tajemnicze legendy francuskie o starych zamczyskach. Zostaną również zaprezentowane pachnące przyprawami i kadzidłem tradycyjne bajki tureckie,  marokańskie, syryjskie, libańskie. Nastrój egzotyki wzmocni irański muzyk Mohammad Rasouli grający na tradycyjnych instrumentach: neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (instrument perkusyjny). Bajkowy Dywan Mądrości zabierze również uczestników do rzeczywistości lokalnej za sprawą Andrzeja Szczygielskiego, który przywoła czar wspomnień o Konstancinie. Wystąpią także młodzi opowiadacze z grupy warsztatowej działającej przy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Całość odbywa się przy dźwiękach muzyki i śpiewu jedynego w swoim rodzaju duetu Sol et Luna (Mieczysław Litwiński i Saba Krasoczko).

Program rodzinny ?Tężnia Rodzin?

12 czerwca, godz. 14.00 plac obok Tężni w Parku Zdrojowym – Konstancin-Jeziorna
Ta część Festiwalu przeznaczona jest dla całej rodziny. Program ma na celu zwrócenie uwagi na wartość rodziny oraz na rolę opowieści w budowaniu relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. To wyjątkowa możliwość usłyszenia najpiękniejszych bajek z różnych części świata, które zachwycą małych i dużych. Uczestnicy zostaną zabrani w magiczną krainę baśni i wysłuchają pięknych, interesujących opowieści wzbogacających charakter mądrością, która zostanie w nas znacznie dłużej niż słowa długich wykładów.

Założenia

Wiedzieć coś na poziomie intelektu i wprowadzać tą wiedzę w czyn, to dwie różne rzeczy. Wszyscy wiemy, że należy być uczciwym, a tak często oszukujemy, wiemy, jak wielką wartość ma szczerość, a tak często kłamiemy. Wiedza często rozmija się z praktyką dnia codziennego. Współczesna edukacja wtłacza w umysły ogromne porcje informacji, ale nie uczy jak żyć. Zapracowani rodzice często nie mają czasu, aby zadbać nie tylko o dobre oceny dziecka, lecz kształtowanie jego charakteru.
Tutaj z pomocą przychodzi baśń. To ona pomaga kształtować tzw. życiową mądrość, która wykracza daleko poza wiedzę ujętą w formułki. Opowieści prezentują pozytywne wzorce osobowe warte naśladowania. Pokazują siłę relacji międzyludzkich, wartości miłości, przyjaźni, czy uczciwości. Opowieść uczy odkrywania nowych znaczeń otaczającego świata, pokazuje sposoby radzenia sobie z trudnościami.

Cele

– Dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu przez całą rodzinę.
– Spotkanie wszystkich miłośników bajek.
– Rozwijanie w uczestnikach tzw. mądrości życiowej.
– Ukazanie jak opowieść może budować relacje w rodzinie oraz jak wykorzystać opowieści w dobrej komunikacji.
– Wzmocnienie wartości takich jak miłość, przyjaźń, zaufanie, szacunek
– Pokazanie, w jaki sposób opowiadanie aktywizuje zasoby człowieka.
– Ożywienie potencjału twórczego tkwiącego w każdym człowieku.

Dla kogo

Festiwal jest dla wszystkich, którzy lubią baśnie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych chcących miło i wartościowo spędzić w niezwykły sposób czas ze swoją rodziną.

Artyści

Laurence Benedetti z Francji, w swojej wieloletniej karierze storytellera przemierzyła prawie cały świat występując na słynnych scenach teatralnych, festiwalowych, bibliotekach, szkołach, więzieniach czy domach opieki. Rozpoczynała swoją karierę zawodową jako bibliotekarka. Potem po odbyciu szkolenia teatralnego została zaproszona do opowiadania w przedszkolach i szkołach podstawowych, gdzie zetknęła się z problemem agresji i przemocy wobec dzieci. “Opowieść jest niezwykle efektywnym narzędziem rozwiązywania międzyludzkich problemów”, zwierza się artystka. Sztuka opowiadania zafascynowała ją całkowicie, tak więc oprócz spektakli dla najmłodszej publiczności zaczęła przygotowywać również programy dla dorosłych związane z rozwojem osobowym i poprawą komunikacji. Opowiada historie z wielu stron świata. Od 1997 do 2003 była kierownikiem artystycznym Festiwalu Sztuki Opowiadania “Pory Baśni” w Montereau we Francji. Przyczyniła się również do powstania festiwalu “Cont’aime” w Vincennes.

Michał Malinowski- opowiadacz, pedagog i pisarz. W 1997 roku, wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu pogłębia podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też u tradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich. W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, placówkach dla dzieci, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim ?Polish Folklore and Folktales?. (Książka otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association). W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy ?Amadou Hampate Ba? na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego Festiwal Sztuki Opowiadania ?Tężnia Marzeń 2009? został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III muzealna najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu. Od wielu lat jest zafascynowany wykorzystaniem opowieści jako narzędzia terapeutycznego, rozwoju osobowego oraz komunikacji międzyludzkiej. Jest autorem zyskującymi coraz większą popularność warsztatów sztuki opowiadania, kreatywności i tworzenia wizerunku.

Mohammad Rasouli- jest góralem z północnego Iranu. Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. W Polsce mieszka od dwóch lat. Występował tu wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską oraz Filharmonią Sinfonia Baltica. Wiele koncertuje na całym świecie.

Saba Zuzanna Krasoczko – jako solistka Scholi Teatru Wiejskiego “Węgajty” wystąpiła w repertuarze średniowiecznej muzyki sakralnej w Polsce, we Włoszech, Słowenii, Chorwacji i w Niemczech. W repertuarze świeckiej muzyki średniowiecza koncertowała w ramach Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Sandomierzu. Jako aktorka współpracuje z warszawsko – krakowskim teatrem “Międzymiastowa”, angielskojęzycznym teatrem “The Cheerful Hamlets” oraz Projektem Terenowym Teatru Wiejskiego “Węgajty”.

Mieczysław Litwiński – kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak o “wirtuozowskiej skali głosu” (The New York Times). Mieszkał i tworzył w Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach wschodniej i zachodniej Europy, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m. in. w Carnegie Hall). Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, “kompozytor roku” w ankiecie słuchaczy American Public Radio 1986). Śpiewał solo i w chórach – m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir. Wykładał w New York Open Center, The New School, New York University, Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi warsztaty głosu i oddechu za granicą i w Polsce, gdzie współpracował m. in. z teatrami: Kana, Wierszalin, Gardzienice, Węgajty, Montownia. Ostatnio zrealizował spektakl plenerowy “Missa Pagana”.

Andrzej Szczygielski  jest członkiem Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego od czasu powstania stowarzyszenia. Z Konstancinem związany przez ponad 35 lat. Jego pasją jest historia lokalna i zbieranie wszelkich pamiątek z historii Konstancina – Jeziorny: zdjęć, pocztówek, książek i opracowań. W kręgu jego zainteresowań jest także historia budowy tężni solankowych w Polsce i Europie. W latach 1977/78 uczestniczył czynnie w budowie tężni w konstancińskim Parku Zdrojowym. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku doprowadził, wspólnie z Barbarą Gołąbek, do odtworzenia na terenie Gminy Konstancin – Jeziorna zanikającego stroju regionalnego znanego pod nazwą stroju wilanowskiego. W roku 2010 był koordynatorem wydanego przez Starostwo Powiatowe albumu ” Miejsca Pamięci Powiatu Piaseczyńskiego”. Od czasu do czasu publikuje artykuły w lokalnej prasie.