Nowy Konstancin
cień


   Jak ustrzec się błędów przy budowie domu
   w technologii kanadyjskiej - drewnianej


1.) Drewno stosowane do budowy domu


Drewno używane przy budowie domu bezwzględnie powinno spełniać określone normy. Oznacza to drewno sosnowe, klasy K27. Bale i deski przeznaczone do budowy szkieletu są czterostronnie strugane i suszone w specjalnych komorach. Tylko takie działanie zapewnia otrzymanie materiału o wilgotności co najwyżej 18%. Dzięki temu zapobiega się sinieniu drewna a także w dalszej perspektywie unika niebezpieczeństwa wdania się pleśni lub grzybów. Pozwala to także na zabicie wszelkich ewentualnych larw owadów znajdujących się w materiale wyjściowym.


2.) Izolacja podłogi


Szczególnej uwagi wymaga konstrukcja stropu i pokrycia podłogi. Do tych robót stosuje się jedynie belki niezwichrowane, spełniające wymagane normy. Obciążenia stropów wyliczane są szczegółowo, tak aby stworzyć konstrukcję maksymalnie sztywną i trwałą. Zapobiega w przyszłości ruchom poszycia (płyt podłogowych) a co za tym idzie pozwala uniknąć skrzypienia podłogi i powstawania szpar. Dodatkowo poszycie podłogi jest izolowane od głównych belek nośnych konstrukcji aby wzmocnić jest trwałość.


3.) Budowanie zgodnie z wymogami bezpieczeństwa


Optymalna konstrukcja to taka, w której wzięto pod uwagę przede wszystkim wytrzymałość użytych materiałów. Ogromną rolę odgrywa tu fachowe rozmieszczenie łączeń szkieletu budowanego domu, tak, aby utrzymać powstający budynek w sztywnych ryzach dopuszczalnego zakresu bezpieczeństwa. Tylko takie rozwiązanie pozwala na stworzenie projektu, który zapewnia największą wytrzymałość, bezpieczeństwo i wygodę.


4.) Oddychające ściany


Cała konstrukcja powinna być dobrze zabezpieczona. Oznacza to zastosowanie odpowiednich membran, zapobiegających gromadzeniu się pary wodnej wewnątrz ścian, co może doprowadzić w najgorszym przypadku nawet do zagrzybienia budynku. Aby tego uniknąć, stosuje się materiały pokryciowe "oddychające" . Pozwalają one na wydalanie pary wodnej na zewnątrz ścian i stropów, dzięki czemu warstwa izolacyjna pozostaje sucha. Od strony wewnętrznej stosuje się płyty kartonowo-gipsowe, które muszą być odpowiednio wykończone (zaszpachlowane wszelkie otwory i szczeliny). Zewnętrzne pokrycia ścian są wykonywane z impregnowanych płyt wiórowych, które gwarantują paroprzepuszczalność z jednoczesną ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.


5.) Izolacja domu przed wiatrem


Wbrew pozorom właściwe zabezpieczenie wiatroizolacyjne jest nie mniej ważne niż paraizolacja. Jeśli izolacja jest wykonana z odpowiednich materiałów pozwala podnieść parametry zapobiegające utracie ciepła oraz dodatkowo zabezpiecza przed wtórnym (spowodowanym przez czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda) zawilgoceniem konstrukcji. Szczególnie ważne jest dokładne osłonięcie ościeżnic i otworów wszelkiego rodzaju takich jak okna, drzwi, czy kanały wentylacyjne. Spośród dostępnych na rynku folii wiatroizolacyjnych jedynie część spełnia wszystkie wymagania, należy więc zwrócić baczną uwagę na ich parametry i jakość.


6.) Docieplenia styropianowe


Istotą zastosowania dociepleń styropianowych jest wykonanie przegrody izolacyjnej pomiędzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym. Paradoksalnie ważnym elementem w czasie jej wykonywania jest pozostawienie szczeliny między materiałem dociepleniowym a warstwą wiatroizolacyjną. Dzięki temu zabiegowi wszelka wilgoć dostająca się z zewnątrz ma możliwość wydostać się spod elewacji, nie powodując żadnych uszkodzeń. Można to zapewnić za pomocą kilku prostych rozwiązań - stosowania łat, specjalnych metalowych listew startowych lub styropianu ryflowanego, posiadającego fabryczne rowki, pozwalające na swobodny przepływ powietrza w przestrzeni docieplonej. Takie rozwiązanie umożliwia właściwe wyrównywanie różnic w poziomie pary wodnej wewnątrz i na zewnątrz budynku.


7.) Prawidłowa wentylacja


O tym jak ważne jest prawidłowe wentylowanie budynku nikogo nie trzeba przekonywać. Jednym z istotnych zagadnień tego problemu jest izolacja płyty podłogowej. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie płyty folią, pokryta warstwą chudego betonu lub pasku. W przypadku podłogi o konstrukcji drewnianej fundamenty powinny posiadać odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne, pozwalające na swobodny przepływ powietrza. W przypadku stropów ważna jest szczelność warstwy ocieplającej - wełna mineralna nie może nagrzewać się, aby nie stracić swoich właściwości izolacyjnych. Kolejnym ważnym elementem systemu wentylacyjnego budynku są odpowiednio rozmieszczone otwory nawiewowe w stropie poddasza oraz otwory wywiewne w kalenicach.


8.) Rozmieszczanie instalacji


Przy rozmieszczaniu instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy instalacja nie narusza ważnych elementów budynku i nie osłabia w żaden sposób jego konstrukcji. Powinna być poprowadzona w taki sposób, by nie narazić jej na przypadkowe uszkodzenia śrubami czy gwoździami. Należy też pamiętać, by zapewnić wystarczającą odległość instalacji od warstwy poszycia, poprzez umieszczenie jej wewnątrz ściany na głębokości większej niż długość wkrętów mocujących poszycie ścian.

cień


Dom otoczony zieleniš i stawami
Wšskie kolorowe domy
Energooszczędny dom jednorodzinny
Budowa domu energooszczędnego
Dom szkieletowy drewniany. Przed domem znajduje się wysokie drzewo.
Dom drewniany z dwoma garażami
cień
cień
cień
cień
cień
cień
cień
Powyższa oferta ma charakter informacyjny i jest zaproszeniem do negocjacji, niniejsza oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.
Mapa

Nowy Konstancin
05-510 Konstancin-Jeziorna

ul. Długa 78 A
tel: 22 717 32 65
poczta@dom.konstancin.com