Forum Konstancina
Ministerstwo Finansów ostrzega
27 sie 2016 - 09:55:58
Uwaga na fałszywe e-maile na temat kontroli dochodów
Publikacja: 2016.08.25 16:58

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o „ukrywaniu dochodów" lub „wyznaczonej kontroli dochodów"

Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika. Załącznik zawiera złośliwy kod.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!


jaka jest/może być treść komunikatu oraz jaka jest jego postać graficzna, zobacz tu: [www.mf.gov.pl]
Smartfon + dziecko i możesz zostać bez kasy
01 wrz 2016 - 09:18:59
Wystarczy kilka dotknięć ekranu telefonu, by w grze zrobić wirtualne zakupy za prawdziwe pieniądze. Wszystko przez tzw. mikropłatności, które nie wymagają autoryzacji.

warto przeczytać artykuł: [wyborcza.biz]

i włączyć blokadę zakupów mobilnych, ktora jest bezpłatna i można ją aktywować, dzwoniąc do biura obsługi klienta
Nowa metoda - "na pracownika ZUS"
06 wrz 2016 - 21:17:14
Najczęściej fałszywi pracownicy ZUS, którzy zjawiają się w domu potencjalnej ofiary, proponują jej podwyższenie świadczenia, wypłatę jednorazowego dodatku, pomoc w uzyskaniu renty albo obniżenie opłacanych składek.

Po wejściu do mieszkania proszą domownika o jego dokumenty i dają mu do wypełnienia różnego rodzaju formularze, oczywiście fikcyjne. Oszustwo to polega generalnie na wyłudzaniu nienależnych opłat lub wyłudzaniu danych osobowych, np. w celu zaciągania kredytów.


warto przeczytać cały artykuł: [wyborcza.pl]
Poczta Polska ostrzega przed próbami wyłudzenia pieniędzy
09 wrz 2016 - 15:28:32
Poczta Polska ostrzega przed próbami wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wysyłają pisma, w których wzywają do zapłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Otrzymujemy informacje od klientów w sprawie fałszywej korespondencji z wezwaniem do zapłaty od Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji. Ostrzegamy: taki podmiot nie istnieje. Jeśli otrzymasz podobny list, zignoruj go i nie dokonuj wpłaty na wskazane konto” - czytamy w komunikacie na stronie Poczty Polskiej.

„Od 05 września konsultanci obsługujący infolinię rtv otrzymują od abonentów informacje, że Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji przy ulicy Świętokrzyskiej 30, 00-116 Warszawa wystosował pisma wraz z formularzami wpłat na określony rachunek, obligujące do płatności za usługi rtv – kwota do zapłaty to 194,75 zł.” - czytamy dalej.

Poczta Polska ustaliła, że podana w piśmie strona internetowa oraz podmiot o nazwie Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji – nie istnieją. „ Jeśli masz wątpliwości co do korespondencji związanej z opłatami abonamentowymi rtv, skontaktuj się z naszą infolinią rtv: (+48) 43 842 06 06” - apeluje Poczta Polska.
Nie daj sie nabrać na PZU
18 lut 2017 - 14:36:55
Ktoś podszywa się agentów ubezpieczeniowych PZU. Zaczyna się od telefonu...

Warto przeczytać: [www.msn.com]
znowu ktoś podszywa się pod AGATA MEBLE
21 lut 2017 - 10:39:40
Na Facebooku ktoś rozpowszechnia fałszywe informacje o konkursie, którego organizatorem miałaby być sieć Agata Meble. Niestety zamiast darmowych mebli spodziewać się można słonych opłat za SMS-y.
Proszą żebyś wysłał/a/ SMS o treści "meble", a potem rusza lawina płatnych wiadomości
źródło: [next.gazeta.pl]

a tu o innych pomysłach oszustów: [pl-pl.facebook.com]


warto także zajrzeć na stronkę: [niebezpiecznik.pl]

tam też o rożnych "pomysłach" i porady jak się chronić przed oszustami
Seniorzy ostrzegają przed oszustami.
24 lut 2017 - 18:45:01
Ruszyła kampania "Nie daj się oszukać – Oszustom Stop!"

przeczytaj i zobacz spot: [onet.tv]
ostrożnie kupuj PAKIETY MEDYCZNE
20 mar 2017 - 17:03:19
Federacja Konsumentów apeluje o ostrożność przed kupnem pakietów oferowanych przez prywatne firmy, w tym pakietów medycznych.

oczywiście nie wszystkie firmy zerują na naiwnych, dlatego warto przeczytać: [www.rynekzdrowia.pl]
fałszywe maile "od allegro"
09 maj 2017 - 17:36:07
zobacz, zanim Cię nabiora:

[niebezpiecznik.pl]
nowa metoda "na wnuczka" tym razem przez internet.
01 cze 2017 - 10:24:16
Okradają metodą "na wnuczka" przez internet.
Cześć babciu, jesteś w stanie mi opłacić kartę do telefonu na 22zł?


zanim Cię ograbią, przeczytaj jak to działa: [zaufanatrzeciastrona.pl]
nowy sposób: zabierz kase z banku, bo ci zabierze haker
08 cze 2017 - 08:49:00
W ostatnim czasie odnotowano przypadki, gdy oszuści podawali się za pracowników banku i straszyli seniorów, że jeśli natychmiast nie wypłacą i nie przekażą obcej osobie do depozytu wszystkich swoich pieniędzy trzymanych na koncie, mogą je stracić na skutek działania hakerów.

na razie - takie przypadki były w Poznaniu,
źródło: [poznan.eska.pl]
wiadomość ze strony PGE
23 cze 2017 - 10:13:31
PGE Dystrybucja S.A. ostrzega: fałszywe emaile z fakturami za energię elektryczną
Z docierających do Spółki informacji wynika, że na skrzynki mailowe firm i osób fizycznych w całym kraju trafia obecnie wiele fałszywych wiadomości, które zawierają informacje o fakturze za energię elektryczną.
Wobec wątpliwości naszych klientów, informujemy, że PGE Dystrybucja S.A. działająca jako Operator Systemu Dystrybucyjnego nie prowadzi działalności związanej ze sprzedażą energii elektrycznej i nie jest nadawcą tych wiadomości.
Ponadto Spółka nie posiada usługi e-faktura lub e-Bok i nie przesyła do swoich Klientów elektronicznych faktur.

Ostrzegamy, że fałszywy e-mail może stanowić zagrożenie niebezpiecznym wirusem i w związku z tym prosimy, aby dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych, nie otwierali Państwo wiadomości co do której istnieją jakiekolwiek wątpliwości, co do nadawcy lub zawartości. Dodatkowych informacji w zakresie faktur otrzymywanych z PGE Dystrybucja S.A. , w tym w zakresie ich autentyczność, mogą Państwo uzyskać dzwoniąc do Oddziału Spółki - dane kontaktowe są dostępne pod adresem: [www.pgedystrybucja.pl] - należy wybrać obsługujący Państwa Oddział.
Nasz oddział to Warszawa -m
źródło: [www.pgedystrybucja.pl]

________________________________________________________
poprawiłam namiar na kontakt, bo na stronce PGE był bład - mZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-06-27 09:23 przez mania.
Uwaga, grasuje akwizytor TeleOpieki24
10 sie 2017 - 09:20:51
Na wizytę, przedsiębiorczych, elokwentnych - najczęściej młodych ludzi narażeni są właściciele małych firm: sklepików, warsztatów, restauracji itp. Obiecują usługi reklamowe za złotówkę, wystarczy podpisać zgodę.

Nie informują, że podpisanie umowy to zobowiązanie do płacenia nawet 600 zł plus VAT miesięcznie przez 30 miesięcy.
Jeśli złozyłeś podpis, to nie ma zmiłuj - gdy chcesz sie wycofać musisz zaplacić 9 tys.

Dlatego trzeba przed podpisaniem dokładnie przeczytać umowę, nawet jesli taki gość robi wszystko, żeby nie dać czasu na zastanowienie sie.

Sprawa jest o tyle poważna, że zajął się nią RPO
nie daj się "zrobić w RODO"
14 maj 2018 - 10:26:00
Zablokują ci telefon, bo nie masz certyfikatu RODO? Kto uwierzy, może dostać gigantyczny rachunek
Polscy użytkownicy smartfonów otrzymują groźnie brzmiące SMSy. Ktoś próbuje przekonać o konieczności instalacji certyfikatu LTE.

przeczytaj zanim Cię wrobią: [next.gazeta.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-05-14 10:36 przez mania.
Ministerstwo cyfryzacji ostrzega
27 lis 2018 - 16:44:27
Uwaga na fałszywe wiadomości SMS
W ostatnich godzinach pojawiły się fałszywe informacje SMS sugerujące możliwość wykonania operacji finansowej z użyciem serwisu Profil Zaufany. Tego typu informacje nie pochodzą od administratorów systemu, a od oszustów. Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny. Prosimy o ignorowanie tego typu wiadomości.


Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 26.11.2018 23:20
Osoba publikująca: Kinga Graczyk
Zmodyfikowano: 26.11.2018 23:20
Osoba modyfikująca: Kinga Graczyk

Źródło: [www.gov.pl]
Jak się nie dać nabrać - POLICJA radzi
05 gru 2018 - 19:53:56
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wiele osób jest zajętych poszukiwaniem prezentów. Zakupy przez internet dają wiele korzyści, ale pojawia się również szereg zagrożeń. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

warto przeczytać cały artykuł: [www.wprost.pl], a komu brakuje cierpliwości lub czasu, niech chociaż zrobi to:

4. Sprawdź sprzedającego
Policja radzi, by zwrócić uwagę na to, jakie dane kontaktowe podał sprzedawca. Należy pamiętać, że sklep internetowy musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Taką firmę można sprawdzić on-line, np. na stronach: cidg.gov.pl (portal nadzorowany przez ministerstwo rozwoju) czy krs-online.com.pl.

5. Zastanów się nad płatnością przy odbiorze
Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą w celu zweryfikowania danych niezbędnych do dokonania przelewu. Warto korzystać z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnić się, czy właściwy numer rachunku widnieje na zamówieniu. Bezpieczną formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas kupujący ma okazję sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.
Oszuści poszli na całość - Fala ataków na klientów banków. Uwaga! Ostrzeżenia z kilku instytucji
20 gru 2018 - 19:46:32
przeczytaj uważnie i nie daj się wrobić:

[www.msn.com]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-12-20 19:48 przez mania.
uważajna kody QR
27 gru 2018 - 19:08:52
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.
myślę, że warto zobaczyć co potrafią oszukańcy
04 sty 2019 - 18:42:08
tu są pozbierane różne sposoby: [krpsc.com]
Uwaga na nowy sposób oszustów. Wykorzystują numer 112
13 lut 2019 - 14:43:43
warto przeczytać: [www.onet.pl] i nie dać się ograbić złodziejom >grinning smiley<