Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
zakaz korzystania z telefonów w szkole
13 gru 2017 - 11:52:17
Od września 2018 r. francuskich uczniów poniżej 15. roku życia będzie obowiązywał całkowity zakaz korzystania z telefonów w szkole.
Minister edukacji właśnie potwierdził wprowadzenie nowych zasad.
Dotąd francuskim uczniom nie wolno było korzystać z "komórek" w czasie lekcji. Od września zakaz będzie obowiązywał również na przerwach, w tym na tej najdłuższej, tzw. "obiadowej". Potwierdził to już francuski minister edukacji, Jean-Michel Blanquer. Według niego to "kwestia zdrowia publicznego", a sam zakaz ma również wspomóc walkę z cyberprzemocą.

cd. tu: [www.msn.com]

Ciekawa jestem jakie jest Wasze zdanie? Bodajże w ub. roku Dyrekcja pewnego ZS w Kcinie próbowała wprowadzić taki zakaz. Na lekcjach to rzecz oczywista, ale chodziło też o to żeby podczas przerw uczniowie rozmawiali ze sobą zamiast "ślipić" w ekrany. Niestety rodzice podnieśli larum: "Moje dziecko musi mieć cały czas przy sobie telefon, bo muszę mieć kontakt" lub "A jak coś się stanie, to syn/córka/ jak sobie poradzi bez komórki?"...
Re: zakaz korzystania z telefonów w szkole
13 gru 2017 - 21:09:20
A w czym kłóci się zakaz używania z "maniem przy sobie" telefonu, bo kontakt? Oczywiście, egzekwowanie zakazu jest praktycznie nierealne, jeśli woźny nie odbierze każdemu na wejściu telefonu. Ale już realne jest zamykanie ich w szafkach w szatni. O ile zapewnione jest bezpieczeństwo.

Z tym "ślipieniem" też bym się nie zapędzał. Jest takie słynne zdjęcie, jak w muzeum, pod znanym obrazem siedzi grupka nastolatków i wszyscy patrzą w smartfony. Często się pojawia z jakimiś komentarzami w stylu "upadek" itd.

Jest to zdjęcie grupy uczniów na zajęciach w muzeum. Na telefonach mają aplikację, która przybliża postać malarza i podaje ciekawe, rozszerzone wiadomości na temat obrazu, który wisi na ścianie.

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
18 gru 2017 - 12:33:52
W ogłoszonej 1.listopada 2017 ustawie Prawo Oświatowe [www.dziennikustaw.gov.pl] jest taki zapis:

Art. 99. Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie:
1) właściwego zachowania podczas zajęć edukacyjnych;
2) usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie;
3) przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły lub noszenia na terenie szkoły jednolitego stroju – w przypadku, o którym mowa w art. 100;
4) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły;
5) właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.

- chyba taka możliwość była w świetle poprzedniej ustawy

Jak pisałam - jestem za (zakazem), bo gdy widuję podczas przerw tych biednych garbusów z oczami wbitymi w ekran, to żal bierze. Pomyślcie: 45 min siedzenia w ławce i później 10 min. siedzenia na korytarzu. Czy nie zdrowiej byłoby rozprostować gnaty i pobiegać chwilę po korytarzu czy boisku?
19 gru 2017 - 09:48:54
Pobiegać po korytarzu na pewno nie byłoby zdrowiej. Może od razu po schodach. Najlepiej do piwnicy.

19 gru 2017 - 19:44:37

mania
Jak pisałam - jestem za (zakazem), bo gdy widuję podczas przerw tych biednych garbusów z oczami wbitymi w ekran, to żal bierze. Pomyślcie: 45 min siedzenia w ławce i później 10 min. siedzenia na korytarzu. Czy nie zdrowiej byłoby rozprostować gnaty i pobiegać chwilę po korytarzu czy boisku?
Odbieram wnuczkę bardzo często ze szkoły i chcę uświadomić Cię maniu ,że nie widzę tam grubasów ,a i owszem widzę chłopaków którzy charatają w gałę na boisku ,widzę panie nauczycielki ,które wychodzą z młodzieżą na .boisko i dzieciaki,które się wyżywają .Na świetlicy odbierając wnuczkę widzę ,że dzieciaki nie graja na telefonach ,a grają w gry planszowe , robia inne ręczne robótki .Maniu nie jest tak źle .
21 gru 2017 - 13:09:36
Stara zasada, jak chcesz zobaczyć dzieci na trzepaku, to wstań od komputera i idź pod trzepak smiling smiley

22 gru 2017 - 17:11:21
Niestety trzepaków coraz mniej, bo -jak gdzieś czytałam- sporo PRLowskich pordzewiało i fikanie grozi śmiercią lub kalectwem. A na nowe male zapotrzebowanie, bo teraz co drugi lokator ma odkurzacz, niektórzy nawet z opcja prania
22 gru 2017 - 17:28:35
To była taka metafora.

23 gru 2017 - 12:42:30
To oczywiste .Kto nie załapał ?eye rolling smiley
23 gru 2017 - 23:07:46
Załapałam, ale żal mi się zrobiło, że trzepaki na których moje dzieciaki ćwiczyły mięśnie znikają
telefony to także gry na wyciągnięcie ręki - wkażdej chwili
28 gru 2017 - 20:46:32
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w planowanej na 2018 r. aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób najprawdopodobniej uwzględni uzależnienie od gier. Będzie ono opisane jako rodzaj problemu z dziedziny zdrowia psychicznego

przeczytajcie, skoro tak bronicie telefonów w szkołach: [www.rynekzdrowia.pl]

cytat:
Objawy, które najczęściej diagnozuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych, obejmują między innymi izolację od społeczeństwa, problemy z płynnym przechodzeniem od jednej myśli do innej, znaczne spadki poziomu empatii, utratę apetytu oraz zaburzenia percepcji zmysłowej.
Dla tych co uważają, że dziecku bez stałego dostępu do telefonu dzieje sie krzywda
04 sty 2018 - 18:22:26
dwa cytaty:

W 2007 roku Bill Gates, twórca Microsoftu, ograniczył swojej córce kontakt z komputerem, gdy zaczęła zbyt często grać w gry. Zezwolił swoim dzieciom na posiadanie telefonów komórkowych dopiero, gdy skończyły 14 lat (dziś dzieci dostają komórki w wieku 10 lat).

Steve Jobs, który stał na czele Apple’a do swojej śmierci w 2011 roku, przyznał w jednym z wywiadów dla "New York Timesa", że zakazał swoim dzieciom korzystania z iPada, który pojawił się w sprzedaży chwilę wcześniej. "Ograniczamy w domu czas, który nasze dzieci spędzają z technologią" – powiedział Jobs dziennikarzowi.

z ciekawego artykułu, który warto przeczytać w całości: [businessinsider.com.pl]
Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
warto przeczytać cały artykuł: [www.rynekzdrowia.pl]
dla leniwych fragmenty:
Funkcjonowanie obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za zdolność do empatii i za kontrolę emocjonalną może ulegać zaburzeniu w wyniku tzw. multitaskingu.
- Można powiedzieć, że bycie z jednej strony w klasie i uczestnictwo w lekcji, a z drugiej strony - pisanie na telefonie komórkowym, wymienianie wiadomości - jest rodzajem multitaskingu

(...)
Telefon bardzo często zastępuje inne formy komunikacji, nawiązywania interakcji z rówieśnikami i rodzicami.
Śmiem twierdzić, że jak dziecko podczas lekcji będzie czytać książkę przygodową, to też będzie miało gorsze wyniki. Podobnie, jak będzie słuchać muzyki zamiast nauczyciela.

Normalnie amerykańscy naukowcy.

06 lut 2018 - 17:51:30
A ja jestem zdania, że ten zakaz jest bardzo dobry! Młodzież bez telefonów nawet siku nie idzie. A idąc spać to ustrojstwo kładzie pod głowe.
11 lut 2018 - 15:01:08
Mania napisała "garbusów", a nie "grubasów".

Też bywam w szkole. Dzieci widuję i na boisku szkolnym i z telefonami na korytarzu.
Niestety przewaga jest tych drugich.
Na boisku są przeważnie dzieci z "zerówki" lub ze świetlicy, które zostały wyprowadzone przez opiekuna.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Dostępni użytkownicy
Goście: 11
Najwięcej gości: 1644 04 wrz 2017