Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Targ w Skolimowie
05 kwi 2012 - 11:57:58
A czy ktoś pamięta czasy gdy targ był w Skolimowie, nie na Grapie? Ja na ten targ czasem jeździłam ze swoim dziadkiem. Wyjeżdżaliśmy o 2ej w nocy. Pamiętam, że nieraz zmarzłam, bo w nocy było zimno.. Po drodze mijaliśmy rybaków jadących nad Wisłę. Wśród klientów targowiska byli głównie starsi ludzie. Zapamiętałam zwłaszcza dwoje z nich; starszą panią, do której dziadek zwracał się :"pani hrabino" i starszego pana, którego dziadek tytułował"panie hrabio'. Bardzo mnie to wtedy dziwiło. Targ w Skolimowie był skromniutki w porównaniu z targiem na Grapie.Z tego targu wracaliśmy niejednokrotnie drogą przez Obory, która chyba teraz zarosła chaszczami.A szkoda. Wyjaśniam, że chodzi o drogę z Obór do Habdzina i Łęgu a nie tę do Gassów.
Re: Targ w Skolimowie
05 kwi 2012 - 12:41:19
Kasandro... a pamiętasz może przy tej drodze jakiś krzyż? Bo dostaliśmy do naszego przyszłego muzeum rzeźbioną w drewnie (prawdopodobnie przez kogoś z mieszkańców okolicznych wsi) głowę Jezusa która podobno pochodziła ze starego brzozowego krzyża właśnie przy tej drodze. Próbowałem zlokalizować w którym miejscu krzyż stał i dowiedzieć się o nim czegoś więcej,ale na razie bezskutecznie.

A wracając do targu... ja niestety go nie pamiętam. Tzn pamiętam tylko ten 'obecny',czyli bardzo malutki w pobliżu przystanku... a tamten o którym piszesz gdzie się mieścił?

ech,w ogóle kiedyś targ to był targ... jeszcze 15-20 lat temu na Grapie np. można było kupić świnie, kury...

jeszcze odnośnie targu na grapie -tego w obecnym miejscu (czyli powstałym podobno na dawnym stawie rybnym). Pamiętam że gdy teren zasypywano pod to targowisko,to wraz z żużlem (?) nawieziono sporo fragmentów ówczesnych pieniędzy. Niestety,nie dało się z nich sklecić większej całości ;)
Re: Targ w Skolimowie
05 kwi 2012 - 18:17:14
Targ w Skolimowie w latach 70. ub. wieku mieścił sie na posesji otaczającej d. Urząd Gminy, czyli willę Odpoczynek
Re: Targ w Skolimowie
05 kwi 2012 - 18:19:39
Zanim powstał targ na Grapie na d. stawie, sprzedawano wzdłuż ul. Wilanowskiej, na chodnikach
Re: Targ w Skolimowie
05 kwi 2012 - 23:41:47
Był tam krzyż ale nie pamiętam dokładnie, w którym miejscu. Wiem tylko, że został postawiony przez rodzinę w miejscu zastrzelenia (po uprzednim wyprowadzeniu z domu w Łęgu) mężczyzny za rzekomą współpracę z okupantem w czasie wojny. Kto go zastrzelił ? Nie wiadomo. Wieśc niesie, że to Rosjanie. Rodzina tego człowieka niedługo potem wyprowadziła się do Warszawy.
Anonimowy użytkownik
Re: Targ w Skolimowie
10 kwi 2012 - 10:09:50
Quote
mania
Targ w Skolimowie w latach 70. ub. wieku mieścił się na posesji otaczającej d. Urząd Gminy, czyli willę Odpoczynek
To był Pani Maniu koniec lat 70. Wcześniej targ mieścił się przy Wojewódzkiej 23/25 vis a vis Centralki Telekomunikacji. Pamiętam piaszczysty plac i poziome drewniane belki do przywiązywania koni.
Re: Targ w Skolimowie
10 kwi 2012 - 11:27:23
O tym nie wiedziałam, bo mój kontakt ze Skolimowem rozpoczął się w 72. - poprzednio bywałam przelotem, np. na spacerach wzdłuż Jeziorki i plażowaniu oraz na obiadkach w knajpce z zieloną werandą - tam gdzie teraz piekarnia, a naprzeciw był sklep z materiałami (później elektryczny, a teraz apteka).

Jeszcze był jakiś targ prowadzony przez rodzinę Paulinków, ale to było dawno, dawno temu - pisze o nim Józef Hertel w jednej ze swoich książek, sa też zdjęcia
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować