Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Hugonówka
25 pa 2013 - 14:40:16
jak pewnie wiecie, trwają prace remontowe przy willi Hugonówka (dawne kino Beata). Wraz z odnawianiem budynku wzięto się również za remont stojących obok słupków dawnej bramy. Niestety, jako że słupki nie są wpisane do rejestru zabytków, nie konsultowano remontu z konserwatorem zabytków. I wyszło jak wyszło - czyli karykaturalnie. Na szczęście czujnością wykazały się lokalne stowarzyszenia (pani Hanna Budnicka z Klubu Inicjatyw Obywatelskich, pani Maria Witkowska z TMPiZK pani Anna Utrata z nadzoru budowlanego) i w sprawę zaangażowano konserwatora zabytków. Po interwencji i wizji lokalnej ustalono że tynk gruby ma być zdjęty aby detal był ostro wyprofilowany, materiał marmolitowy z cokołów też zdjęty , kolorystycznie i materiałowo ujednolicone a chodniko- jezdnia ma okalać te dwa słupy ( zakole pociągnięte w kierunku rzeki ) tak aby ukryć ich nierówne położenie wobec krawężnika drogi oraz osi wyjścia a Hugonówki.
Bardzo dziękuję osobom które doprowadziły do wizyty konserwatora zabytków a co za tym idzie do planów naprawienia tej nieudanej renowacji!

brama po nieudanej renowacji (stan widoczny na zdjęciu) ma zostać poprawiona


widoczne niedoróbki - jeden z słupków wrzyna się w krawężnik, materiał marmolitowy nie pasuje kolorystycznie i materiałowo do słupków, widoczne pęknięcia w materiale


brama przed renowacją


brama przed renowacją


niestety piękne turkusowe kafle okalające dawniej bramę nie zostaną odtworzone



widok bramy z 1947 roku
Re: Hugonówka
25 pa 2013 - 15:25:08
Też sobie porobiłem zdjęcia tego cuda kilka dni temu, bo mnie przerosło. Jak mawiają bracia Rosjanie: "Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło tak jak zwykle"
Re: Hugonówka
25 pa 2013 - 16:29:28
Ja zrobiłem tylko Hugonówkę, jakiś wewnętrzny głos kazał mi ominąć słupki... Mam na składzie kumpla zdjęcie chyba dzień lub dwa przed "renowacją" zrobione z dachu Hugonówki. Otaguję i wrzucę przy okazji.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Hugonówka
27 pa 2013 - 16:00:17
To i następne, zdjęcia zrobił Tomek Skrojny:

[picasaweb.google.com]



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 10:36:36
Ktoś pamięta może kiedy spaliła się Hugonówka? Zadano mi takie pytanie, a nie mogę nawet skojarzyć, w którym to było roku. Może ktoś ma jakiś wycinek z gazety na ten temat?
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 11:15:04
Po nakręceniu "Katynia"?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 11:42:23
pożar był w połowie lat 80. i chyba wtedy nie było żadnej ludzkiej tragedii.

Jednak powojenna historia Hugonówki została naznaczona dwoma przykrymi zdarzeniami: 22. letni chłopak wykonał "złoty strzał", a drugie to zamarznięcie lokatora podczas srogiej zimy - całkiem niedawno, pamiętam tego pana (w sile wieku), bywał w sklepiku na rogu
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 11:46:28
Chodzi o ostatni pożar. Totalnie nie mogę umiejscowić, to były chyba lata dziewięćdziesiąte. W latach osiemdziesiątych paliła się szmaciarnia. Nawet nie pamiętam już czy pierwsza paliła się "Świerkowa" czy "Pod Diabłami". Może ktoś jest w stanie pomóc...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-29 11:47 przez Kumos.
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 12:09:33
tak, to były lata 90te... połowa, albo koniec... druga spalila się Świerkowa.
Może Diabeł będzie wiedział, bądź któryś z naszych strażaków?
Re: Hugonówka
29 maj 2014 - 12:53:58
Ostatni pożar Hugonówki to druga połowa lat 90 wg mojej pamięci pierwsza spaliła się Świerkowa.
wykaz akcji ratowniczych OSP Jeziorna
29 maj 2014 - 21:08:56
1992 r.

- lasy Kuźni Raciborskiej, gdzie nasi strażcy: Mrozowski Jerzy, Chodakowski Paweł, Fabisiak Krzysztof, Matulka Władysław, przeszli prawdziwy chrzest bojowy. Wrócili cali i zdrowi, co nie dane było niektórym druhom ochotnikom z całej Polski. Zostali Oni odznaczeni Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Kino „Beata” w Konstancinie

Restauracja Świerkowa w Konstancinie

źródło: [osp-jeziorna.pl]
Re: wykaz akcji ratowniczych OSP Jeziorna
29 maj 2014 - 22:48:47
Raczej nie, tam podają jednym ciągiem to razem z planem Quo Vadis , a to na pewno było na przełomie wieków.
Dogrzebałem się na dysku twardym do mojego dawnego tekstu o "Dziejach K i okolic", który dawno i nieprawda temu był w UK Raporcie (a wcześniej na stronie ksunder), Co prawda pisałem go w roku 2002, ale nie wiem czy mam sobie wierzyć, bo to generalnie tekst humorystyczny - wynika z niego, że Hugonówka paliła się w roku 1997 a Świerkowa na przełomie 2001 i 2002 - to ostatnie jest chyba możliwe.Ale co do 1997 nie jestem pewien. Chyba będę musiał pogrzebać w ówczesnej prasie. Pamięta ktoś przynajmniej porę roku?
Re: Hugonówka
27 cze 2014 - 18:25:45
Efekt pracy Kasi Strzeleckiej z KDK, która nagrywała odwiedzających Hugonówkę podczas oficjalnej inauguracji. Warto posłuchać. Rewelacja.
LINK
Re: Hugonówka
05 gru 2014 - 08:47:51
Pytanie zadane u mnie na FB przez p. Marka Dzięcioła:
"Czy ktoś z Was, forumowiczów czy mieszkańców Konstancina pamięta, czy w tym budynku tak gdzieś tak na przełomie lat 60-tych i 70-tych organizowane były w okresie wakacyjnym kolonie letnie dla dzieciaków z zakładów pracy z terenu Warszawy? Bardzo mi zależy na informacji…"
Może ktoś coś pamięta?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować