Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
27 sie 2011 - 06:54:19
stare targowisko i pawilony na Grapie
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 sie 2011 - 19:57:04
Ja dodaję pytanie - z którego roku jest to zdjęcie? Kto poda odpowiedź (poza autorem oczywiście...)
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 sie 2011 - 20:13:55
1991 rok
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 sie 2011 - 21:16:15
ej, babet, to się nie liczy - Ty masz chody u autora, pewnie powiedział... ;)
ja bym stawiał na połowę/koniec lat 80tych
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 sie 2011 - 21:19:58
raczej początek 80
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 wrz 2011 - 10:39:25
[www.jozefow.pl]

Bardzo ciekawy artykuł Pawła Sulicha, dotyczący historii mostu Ciszyca-Świdry Małe. W tym unikalne zdjęcia tego obiektu pochodzące ze zbiorów Mikołaja Żebrowskiego...
'Józefów nad Świdrem', nr 219, wrzesień 2011 r, s. 8-9.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 wrz 2011 - 12:33:15
i jeszcze mój dzisiejszy nabytek...




Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-07 12:33 przez pionek AGORY.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
07 wrz 2011 - 15:24:37
Czy to prawda, że most południowy miał być odbudowany w latach 60? Z przekazów ustnych dowiedziałem się, że miał być, ale nie został z powodu protestów i bojkotów. Gdy zaczęto jego budowę po raz pierwszy, niebawem wybuchła I WŚ. Później sytuacja powtórzyła się pod koniec lat 30: ledwo ukończono budowę, wbuchła II WŚ i jak to się kończyło, czytamy w artykule. Kiedy zaś postanowiono most przywrócić po wojnie, miejscowa ludność zbuntowała się, uznając prace przy nim za wróżbę wybuchu kolejnej wojny. Przydałoby się to zweryfikować ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-07 15:26 przez tomaszjerzy.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
12 wrz 2011 - 13:26:57
znalezione na allegro - sam już posiadam i polecam miłośnikom naszych okolic (tym bardziej że nakład dość niski, 2 tys).

[allegro.pl]

spis treści: I Piaseczno w dawnej Polsce XV-XVIII w., II Artykuły, a. Warunki przyrodnicze powiatu Piaseczno na przestrzeni dziejów, dziejów. Czersk we wczesnym średniowieczu, c. Walki narodowowyzwoleńcze, d. Powiat piaseczyński w latach 1867-1914, e. Miasto Piaseczno i powiat w latach wojny i okupacji hitlerowskiej, f. Z dziejów Góry Kalwarii, g. Działalność produkcyjna papierni w Jeziornie w latach 1760-1939, h. Z dziejów ruchu robotniczego w Jeziornie w 1939 r., i. Mirkowska Fabryka Papieru w okresie 25lecia PRL, j. Zmiany w źródłach utrzymania ludności wiejskiej w latach 1950-1966, k. Piaseczno w okresie PRL, III Materiały, a. Akta Miasta Piaseczna z lat 1812-1950, b. Raporty, protokoły, korespondencja burmistrza miasta Piaseczna dot. Wypadków powstania styczniowego)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
21 wrz 2011 - 10:54:34
Miałem przyjemność filmować uroczystość otwarcia wystawy ?Pamięć nie dała się zgładzić?.?
Nie bardzo wiedziałem czy w tym wątku mogę umieścić link filmu , ale myślę że słowo KATYŃ to historia każdego polskiego miasta . Na uroczystości została również zaproszona wspaniała mieszkanka naszego miasta Pani Anna Buczkowska . Zapraszam wszystkich do zwiedzania wystawy w Muzeum Wojska Polskiego w Sali Hetmańskiej .

FILM - [www.youtube.com]
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
23 wrz 2011 - 08:41:59


ZAPRASZAMY na spacer śladami kolejki wilanowskiej.
25 września, niedziela, godz. 10, miejsce spotkania - stacja Klarysew.
Przejdziemy się szlakiem którym wiodły tory kolejki (zarówno główne, jak i bocznice), poszukamy śladów które przetrwały do dnia dzisiejszego (kilka budynków jeszcze istnieje, a kto wie,może uda się znaleźć jeszcze coś ciekawego), porównamy obecne miejsca do tych uwiecznioncych na archiwalnych zdjęciach...
Dokąd dojdziemy? to wyjdzie w praniu (chciałbym abyśmy doszli conajmniej do Chylic,ale nie wiem na ile to się uda).
Uprzedzam - nie będzie to spacer z przewodnikiem ;) a raczej spacer pasjonatów którzy wspólnie chcą się przejść, wymienić informacjami, poszukać śladów historii...
Zapraszam wszystkich chętnych smiling smiley
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
24 wrz 2011 - 19:36:25
z cyklu 'wyszperane w internecie'... zainspirowany dzisiejszym spotkaniem dot. rodziny Wedlów (była tam m.in. mowa o znakach firmowych fabryki), postanowiłem też coś usystematyzować
kiedyś wrzucałem w naszym wątku zdjęcia cegieł z cegielni chylickiej, przedstawiające różne etapy ewolucji 'loga'...
dziś pora na inne 'nasze' cegły /zdjęcia pobrane z forum werttrew/:


CHYLICE


OBORY


i jeszcze jedna ciekawa cegła, związana z naszym miastem

Cegielnia Ujazdowski Stefan i Spółka, gm. Jabłonna w. Dąbrówka.
Z takich cegieł zbudowane są stare czerwone budynki w Mirkowie z początku XX wieku. Ciekawe czemu akurat cegły jabłonowskie, skoro pod ręką były cegielnie oborska i chylicka? może ktoś zna odpowiedź?

p.s. są jeszcze zdjęcia m.in. cegły z pobliskiej Łubny itp, ale to już odsyłam zainteresowanych do tamtego wątku
[www.werttrew.fora.pl]
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
24 wrz 2011 - 21:16:36
Saga Rodu Wedlów,to temat dzisiejszej prelekcji w KDK , autor p.Tadeusz Świątek.Gratuluję i dziękuję Autorowi i KDK za profesjonalną i ciekawą obszerną prelekcję /wiele mało znanych dotychczas faktów związanych z działalnością Rodziny Wedlów /.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 17:29:59
W dniu dzisiejszym, Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny, zorganizował spacer - Śladami Kolejki Wilanowskiej. W spacerze udział wzięli: pionek Agory i TRAPER.
Przeszliśmy trasę od budynku stacji kolejowej w Klarysewie do Chylic. Poniżej fotki i pytania do forumowiczów.



Na powyższym zdjęciu widoczny jest ratusz, przed nim stał budynek poczty (pionek posiada zdjęcia tego budynku z istniejącymi torami kolejki) może posiadacie inne zdjęcia lub wspomnienia o ludziach którzy z tym budynkiem byli związani.



Kiedyś mieściła się tutaj restauracja Jezioranka, przed wojną restauracja Urbaniaka.







Niestety to resztki przedwojennej zabudowy Jeziorny. W budynku z lewej urzęduje kowal, a z prawej?



Nasza próba porównawcza.

I ostatnie pytanie związane z tym miejscem. Gdzie znajdował się budynek stacji w Jeziornie?



Czy tutaj był peron? Na starym zdjęciu (w miejscu dzisiejszego Domu Książki - a raczej budynku z tym napisem) od strony Piaseczyńskiej, wyraźnie widać podwyższenie terenu. Perony nie zawsze znajdowały się tuż obok budynków stacyjnych.



A może stacja mieściła się tutaj. Przed hydrauliką był tutaj drewniany budynek ze sklepem i wytwórnią wędlin Oleksiewicza (jak czegoś nie pomieszałem).



Kowal od zaplecza.

Niestety, jak widać, dawna zabudowa powoli znika.

pionek Agory postara się wstawić zdjęcia porównawcze i wtedy obraz naszych rozważań będzie pełniejszy.



Zmieniany 8 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-25 17:56 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 18:24:01
Od stacji w Jeziornie w kierunku Piaseczna, biegły dwie ulice: Kolejowa i Torowa. Tory prawdopodobnie były położone wzdłuż Torowej.



Pozostałości po kolejce w nazewnictwie ulic. Ciekawe czy mieszkańcy Kolejowej znają pochodzenie nazwy swojej ulicy?



Prawdopodobieństwo, że tędy przebiegały tory jest bardzo duże. To raczej jest pozostałość po ulicy Torowej.



Obok posesja przy kolejowej, ale Torowa i Kolejowa, dwukrotnie się przecinały.



Inna perspektywa, Torowej?



Próba porównawcza ze zdjęciem pionka Agory, czy to tutaj?



Dawna zabudowa.



Według pionka to tutaj znajdował się jeziorański wiatrak. Ślady w terenie: pagórek, resztki cegieł, pozostałości po studni, regularny układ roślinności (można wyróżnić przejście dla pieszych i podjazd dla pojazdów, zdają się tę tezę potwierdzać.



Pogubić się można. Tablica z napisem Torowa.



Perełki dawnej architektury.















Wylot Torowej w kierunku stacji Rozjazd Oborski.



Tyle zostało po dawnej posesji przy Torowej.



Torowa 1.



Na prostej do stacyjki Rozjazd Oborski. Pozostałości dawnego nasypu na ulicy Torowej.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-25 18:49 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 19:13:16
Stacja Rozjazd Oborski.



Stacja znajdowała się w miejscu dzisiejszego parkingu przy Zakładzie Energetycznym w Jeziornie. W latach 90-tych XX wieku mieścił się tutaj warsztat elektryczny p. Stanisława Sosnowskiego ze Skolimowa. Miałem szczęście być w środku. Widziałem dawną poczekalnię, okienko kasowe, a nawet starą ławkę dla podróżnych.



Tędy wiodła dawna bocznica do Parku Zdrojowego i do cegielni w Oborach.



Pozostałości po dawnym nasypie kolejowym.



Przydrożna kapliczka.



Napis na kapliczce.



Jedziemy w stronę Piaseczna.



Dawny mostek kolejowo-drogowy. Dzisiaj miejscowe wysypisko śmieci. A później podtapia.



Mostek z góry.



Dojazd do stacji Skolimów.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-25 19:19 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 19:36:05
Budynki stacji Skolimów.



Zachowane, murowane ogrodzenie obok. Może dawne magazyny.



Budynek stacyjny.



Na zdjęciu nie wyszło, ale w rzeczywistości widoczne są pozostałości dawnego napisu SKOLIMÓW.





Widok od podwórka.



Okienko piwniczne.



Widok z boku.



pionek odkrył cegły z napisem Chylice, na murku obok. To nie my zbijaliśmy tynk :-)



Kolejne ujęcie od podwórka.



Słupek z napisem PKP.



Z bliska.



Zastanawia olbrzymi rozmach przy budowie budynków stacyjnych. Przecież to były olbrzymie budynki jak na niewielkie przystanki podmiejskiej kolejki.



Okoliczne, ostatnie historyczne zabudowania.





Pozostałości nasypu kolejowego na trasie Skolimów Chylice.



Dawny most kolejowo-drogowy przy ulicy Kołobrzeskiej. Zwróćcie uwagę, że pierwsza, historyczna, część wykonana jest z kamienia. Po wojnie dobudowano poszerzenie mostu z betonu.



Kolejny most kolejowo-drogowy przed Chylicami.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-25 19:50 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 20:06:14
Stacja i parowozownia Chylice.



Perspektywa.



Widok od ulicy.



Wejście dla pasażerów. peron znajdował się po drugiej stronie drogi. Być może w Jeziornie było podobnie.



Widok z boku.



Słupek geodezyjny w murze stacji. Może fachowcy wyjaśnią o co chodzi.



Widok od podwórka.



Dawna zabudowa podwórka.



Było pięknie.



Co to? Dawny szalet dla pasażerów i pracowników.



Szale z podziałem dla Pań i Panów?



Niesamowite. Wokół stacji i parowozowni zachował się dawny układ roślinności!!!



To jeszcze istnieje.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-25 20:15 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
25 wrz 2011 - 22:37:59
no to teraz moja kolej, i próba porównawcza...

stacja Klarysew (zdjęcie z lat 70tych z książki Pokropińskiego, oraz współczesne z dzisiejszego spaceru)



Jeziorna - tory prowadzące koło poczty (stare zdjęcie ze zbiorów forumowicza Diabła - zamieszczał je na starym forum więc pozwalam sobie je opublikować raz jeszcze... o ile nie ma nic przeciwko)



skręt torów w Jeziornie (i znowu stare zdjęcie ze zbiorów Diabła, a dokładnie z ich strony OSP-Jeziorna)


Jeziorna (stare zdjęcie pocodzi z książki Pokropińskiego) - gdzieś w tej okolicy powinna być stacja,więc ponawiam pytanie - czy była w tym budynku po prawej gdzie teraz mieści się budynek księgarni, czy też gdzieś po lewej stronie,niedaleko kowala? ktoś pamięta???


stacja Rozjazd Oborski (stare zdjęcie znowu ze zbiorów Diabła)


stacja Skolimów


stacja Chylice


i zdjęcie od Pokropińskiego


toalety stacji Chylice (na tabliczce napis 'mężczyźni' -reszta nieczytelna,ale raczej nie był to skrót 'WC')


krawężnik (prawdopodobnie zatoczka po starym przystanku autobusowym)


most w Chylicach przez który przechodziła bocznica do cegielni chylickiej (w czerwonych kółkach widoczne resztki słupów ze starego mostu)
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
26 wrz 2011 - 06:47:15
Stacja budynek w Jeziornie był drewniany na podmurówce betonowej na zdjęciu widać między dwoma słupami telefonicznymi budynek i w koło były poręcze z szyn kolejowych by nikt nie dostał sie pod pociąg pamiętam jak bilety sprzedawał Pan Tauber.Między Zaciszem a posesją Pana Sewczyka było przejście ze Skolimowskiej na Kolejową
Dom książki wybudowano w latach70 a na miejscu Aury były sklepiki żelazny i nasienny oraz kowal.
To zdjęcie Torowej 22 kiedyś Kolejowa 18 z niemcami to nie tam zrobiono, mam zdjęcia przebiegu torów obok tej posesji ale to pamiątki rodzinne
Pamiętam też stacje Rozjazd Oborski bo mieszkał tam mój kolega z klasy i często sie tam bawiliśmy a przed warsztatem Sosnowskiego był sklep spożywczy sprzedawała tam Pani Lewandowska biegaliśmy ze szkoły po cukierki



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-26 06:49 przez diabeł.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować