Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Anonimowy użytkownik
Re: Cmentarz w Skolimowie
31 pa 2011 - 20:11:07
Quote
mania
Wczoraj błądząc po skolimowskim cmentarzu natrafiłam na grób pilota polarnego Zygmunta Lewoniewskiego

jak podaje Wikipedia:

12 sierpnia 1937 podjął próbę przelotu czterosilnikowym samolotem DB-A numer N-209, z Moskwy nad Biegunem Północnym do Fairbanks w USA, jako dowódca załogi, z 5 innymi lotnikami na pokładzie. 13 sierpnia 1937 o 13.40 samolot przeleciał nad biegunem, lecz o 14.32 załoga doniosła o zatrzymaniu się prawego skrajnego silnika, po czym samolot zaginął bez wieści i nie został odnaleziony.

Myślę, że to grób symboliczny, ale co pilot miał wspólnego z Kcinem?
dziwna jest mimo wszystko historia tej rodziy "Po śmierci syna rząd radziecki przyznał emeryturę Teofili Lewoniewskiej w wysokości 900 złotych na kwartał. Później, na początku 2 Wojny Światowej, okazano jej jednorazową pomoc materialną - pracownik radzieckiej ambasady przywiózł 200000 złotych i poradził zainwestować pieniądze w nieruchomość. Zofia Kornacka, siostra Lewaniewskiego, kupiła piętrowy dom pod Warszawą w Konstancinie. (Jej mąż, kapitan polskich Wojskowych Sił Powietrznych Wacław Kornackizginął w niemieckim obozie jenieckim). Poszukiwało ich gestapo, ale pracownica miejscowej administracji zaprzeczyła obecności Lewaniewskich w spisie mieszkańców Konstancina. W ich domu w czasie okupacji była kawiarnia, w której spotykali się członkowie polskiego podziemia. Po wyzwoleniu Warszawy Lewoniewskich odwiedził radziecki oficer z polecenia Stalina. Teofila Lewoniewska umarła w kwietniu 1945 roku. Pochowana została w Skolimowie. Pomnik na jej grobie postawiła ambasada ZSRR."
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
31 pa 2011 - 21:16:49
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
31 pa 2011 - 21:26:09
to ten grób[photo.bikestats.eu] zastanawiające jest to ,że za pomnik z wizerunkiem Chrystusa zapłacił towarzysz Dżugaszwili
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:17:12
Szkoda, że nie widać toporka ;-)
Czekamy na foto.

Skolimów...
Jak widać, takie akcje "Ocalić od zapomnienia" są potrzebne.
Przynajmniej ciekawe obiekty będziemy mieli na zdjęciach.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:27:00
Ale super!!!
Kadr się kończy, ale chyba kawałek toporka widać.

Cała gromada ludzi.

A dzisiaj...

Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:32:18
Pisałeś wcześniej, że podeślesz Diabłowi zdjęcia do rozpoznania.
Wnioskuję, że jeszcze coś w zanadrzu posiadasz :-)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:40:53
coś tam posiadam... np zdjęcie z odpustu w Skolimowie ;)
Ale to już chyba przełom lat 50/60, no i nie Jeziorna... to które wkleiłem to chyba najstarsze z Jeziorny jakie udało mi się od ciotki zeskanować. Reszta jeziorańskich to lata 60-70
Mam też conieco z Konstancina (np. piękne zdjęcie z mostku w parku - w tle widać plażę, oraz kilka zdjęć stocerowskich z lat 50tych)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 12:03:24
Na stronie zatytułowanej Galeria Narodowa, znajduje się broszura autorstwa p. Józefa Hertla zatytułowana

Wspomnienie ze Skolimowa

Czy p. Hertel nie był również autorem broszury o cmentarzu w Skolimowie?
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 12:20:21
o broszurce nie słyszałem i nie miałem w rękach, ale z tego co mi mówił to napisał dość pokaźną książkę o zmarłych leżących w Skolimowie.

W galerii Narodowej jest jeszcze to
[www.narodowa.pl]

w sumie kiedyś oba te linki były już w naszym wątku publikowane, ale od przybytku głowa nie boli (nikt do archiwum nie zagląda a takie rzeczy warto przypominać ;)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 08:09:56
no to porcja moich zdjęć z naszego spaceru po Jeziornie (wybrałem te obiekty których TRAPER nie zamieścił)

ganek opuszczonego domu na Argentynie




rozbudowana Mykwa (czyli jednak znalazł się kupiec?)




dom niedaleko stacji benzynowej






o, a to zdjęcie dobrze przedstawia jak szybko zmienia się krajobraz Jeziorny (w tle bloki przy Bielawskiej)




to chyba zabytkiem nie jest... ;)






prawdopodobnie oryginalny ganek przebudowanej drewnianej chałupy (teraz dom obity sidingiem)




ciekawy duży dom - może ktoś wie do kogo należał? jaka jest jego historia?



i ciekawy detal nad oknem



ulica Ogrodowa... 10 czy 4 ?



i daty na starych budynkach







Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-03 08:13 przez pionek AGORY.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 08:15:38
i zburzony ostatnio drewniak z ul Rycerskiej w Skolimowie o którym wspominałem

Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 08:20:20
a w długi weekend wybrałem się na wycieczkę do Milanówka...

oto ciekawostki tam zaobserwowane:

konstancińska willa Witoldówka (u dołu) i jej bliźniaczka Perełka z Milanówka (u góry)... obie niestety zmienione w stosunku do stanu pierwotnego... w Perełce zachował się jednak secesyjny detal na tynku





i co mnie jeszcze zaskoczyło? takie oto znaki... a u nas uzdrowisko i takich nie posiadamy sad smiley



a, i jeszcze coś czego brakuje w Konstancinie i o co zabiega TRAPER - przy zabytkowych willach stoją tablice z opisaną historią poszczególnych obiektów. Naprawdę dużo lepiej spaceruje się tak oznaczonym szlakiem turystycznym!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-03 08:21 przez pionek AGORY.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 16:19:34
Zdjęcie starej chałupki na tle bloków jest fenomenalne thumbs up
Czy ten drewniak oglądaliśmy w czasie spaceru "Śladami kolejki wilanowskiej"?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-03 18:32 przez TRAPER.
Tak, J. Hertel pisał o cmentarzu w Skolimowie
03 lis 2011 - 20:00:18
niżej tekst z ulotki o jego książkach:

ZŁOTA KSIĘGA SKOLIMOWA
? to Skolimowski Cmentarz z licznymi sylwetkami najbardziej zasłużonych dla Konstancina i Skolimowa osób.


Autor książki wydobywa szereg tajemnic życia ? ale i zza grobu ? swoich bohaterów.
Szczególnie bogate są sylwetki:
Anieli Blikle ? duszy sławnej firmy cukierniczej,
Lesława Finze ? pierwszego tenora operowego Lwowa, Opery Śląskiej i Opery Warszawskiej,
Antoniego Fornala - wspaniałego świeckiego Paulińskiego Konfratra Jasnej Góry,
Tadeusza Lalika ? zasłużonego historyka, znawcy średniowiecza,
Tadeusza Sawickiego ? wyjątkowo wdzięcznego ogrodnika skolimowskiego,
Zbigniewa Białowąsa ? dobrego ducha naturalnego środowiska ? komendanta Straży Parku Mazowieckiego i Chojnowskiego,
Reginy Bucewicz - sławnej nauczycielki języka francuskiego i poetki z Bożej Łaski.
- To tylko część tych niezwykłych sylwetek ? jest ich dużo więcej. Reszta niech będzie niespodzianką.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 21:55:21
Do Sołtysa Skolimowa z dnia 29 wrzesnia:

Edwardów - to osiedle stoi do dzisiaj - zbudowane przez Edwarda Natansona dla pracowników Mirkowa na Porąbce (róg Bielawskiej i Mirkowskiej). Autobus jadący z Warszawy skręcał w Mirkowską w Klarysewie, przejeżdżał przez Edwardów właśnie, jechał przez Mirków, przy kościele w prawo, i przy Szmaciarni w Aleję Zjednoczenia - no i dalej normalnie do Piaseczna.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-04 00:22 przez groszek.
Re: Cmentarz w Skolimowie
03 lis 2011 - 23:38:03
Quote
babet
Quote
mania
Wczoraj błądząc po skolimowskim cmentarzu natrafiłam na grób pilota polarnego Zygmunta Lewoniewskiego

jak podaje Wikipedia:

12 sierpnia 1937 podjął próbę przelotu czterosilnikowym samolotem DB-A numer N-209, z Moskwy nad Biegunem Północnym do Fairbanks w USA, jako dowódca załogi, z 5 innymi lotnikami na pokładzie. 13 sierpnia 1937 o 13.40 samolot przeleciał nad biegunem, lecz o 14.32 załoga doniosła o zatrzymaniu się prawego skrajnego silnika, po czym samolot zaginął bez wieści i nie został odnaleziony.

Myślę, że to grób symboliczny, ale co pilot miał wspólnego z Kcinem?
dziwna jest mimo wszystko historia tej rodziy "Po śmierci syna rząd radziecki przyznał emeryturę Teofili Lewoniewskiej w wysokości 900 złotych na kwartał. Później, na początku 2 Wojny Światowej, okazano jej jednorazową pomoc materialną - pracownik radzieckiej ambasady przywiózł 200000 złotych i poradził zainwestować pieniądze w nieruchomość. Zofia Kornacka, siostra Lewaniewskiego, kupiła piętrowy dom pod Warszawą w Konstancinie. (Jej mąż, kapitan polskich Wojskowych Sił Powietrznych Wacław Kornackizginął w niemieckim obozie jenieckim). Poszukiwało ich gestapo, ale pracownica miejscowej administracji zaprzeczyła obecności Lewaniewskich w spisie mieszkańców Konstancina. W ich domu w czasie okupacji była kawiarnia, w której spotykali się członkowie polskiego podziemia. Po wyzwoleniu Warszawy Lewoniewskich odwiedził radziecki oficer z polecenia Stalina. Teofila Lewoniewska umarła w kwietniu 1945 roku. Pochowana została w Skolimowie. Pomnik na jej grobie postawiła ambasada ZSRR."



Czy dobrze mi się kojarzy, że to drewniany dom na Matejki obok Biruty?
Anonimowy użytkownik
Re: Cmentarz w Skolimowie
03 lis 2011 - 23:54:17
Drewniany dom na ul. Matejki ....hmm , czy to ten dom w którym dziś mieszka rodzina p.Janusza Dymka ? Znanego rezysera filmowego ?

Dom swietnie zachowany . Widać dobrą rekę gospodarza .
Re: Cmentarz w Skolimowie
03 lis 2011 - 23:55:47
Do harmattana:
O nim myślałem.... Tzn i o Dymku..... i o domu....



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-03 23:58 przez groszek.
Anonimowy użytkownik
Re: Cmentarz w Skolimowie
04 lis 2011 - 00:02:31
Czyli o Dymku znad domku smiling smiley

Mogę się dowiedzieć czegos więcej o historii tego pieknego , drewnianego domu.

Daj Boże Konstancinowi wiecej takich "dymków" smiling smiley
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 00:18:12
Quote
pionek AGORY
świetny filmik!!!
Ciekawe gdzie ta polanka... we wspomnieniach syna Leopolda Buczkowskiego jest wzmianka o polance niedaleko ich domu (więc pewnie również niedaleko 'dwójki') na której często rozstawiali swoje obozowisko cyganie... może to właśnie ta polanka?

wg mnie ta polanka to póżniejszy młodnik - a teraz las - przy ul Piasta - kiedyś tam było przejście do Gąsiorowskiego - teraz zagradza drogę m.in.posiadłość p.Niemczyckiego. A ta susząca się bielizna i prześwitująca za gałęziami willa to chyba dom za "dwójką" pomiędzy Piasta a Jagiellońską.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-04 00:18 przez groszek.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować