Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Tyle zostało z zabytkowego dworu w Turowicach
01 pa¼ 2012 - 23:02:55
aż zal patrzeć.
Ile jeszcze postoi ...?





________________________
zdjęcia przysłał Zbyszek
Chyba dwór już nie jest w Krajowym Rejestrze zabytków
03 pa¼ 2012 - 15:42:01
Jak czytamy w na str.: źródło: [www.nid.pl]

Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków -
stan na 30 czerwca 2012 r.
woj. mazowieckie ? pow. Piaseczyński

KONSTANCIN-JEZIORNA ? m. i gm.

(...)
Kawęczyn - Turowice
- zespól dworski, nr rej.: A-927 z 3.12.2007 (DECYZJA UCHYLONA DN.16.06.2011)
- dwór, drewn., 1 poł. XIX, XIX/XX
- park, XIX/XX
- pawilon parkowy ?Kaplica?, 1 poł. XIX
- 4 mostki ?mauretańskie? w parku, XIX
Re: Tyle zostało z zabytkowego dworu w Turowicach
03 pa¼ 2012 - 15:52:24
Uchylona na czyj wniosek? Z jakim uzasadnieniem? Jutro będę w tej sprawie rozmawiał z MWKZ.
Re: Tyle zostało z zabytkowego dworu w Turowicach
16 pa¼ 2012 - 20:27:11
Dziś w Mirkowie rozmawiałem z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, p. Rafałem Nadolnym, bezpośrednio o dworze w Turowicach. Sprawę wpisu do rejestru załatwiano informując o tym jedynie osobę, która okazała się być byłym właścicicielem. Obecny właściciel zaskarżył wpis jako niezgodny z prawem (bo nie powiadomiono go o nim zgodnie z procedurą). Sąd uchylił decyzję MWKZ, a minister wykreślił obiekt z rejestru. Zapytałem, czy będą się ponownie starać o dokonanie tym razem prawidłowego wpisu. Pan konserwator powiedział, że to zależy, czy będzie jeszcze co wpisywać, bo może już nie. Przy tym wił się jak piskorz i co chwila spoglądał na mój dyktafon, odpowiadając wyraźnie niechętnie (podobnie w sprawie Starej Dyrekcji - Mirkowska 51). Mam tę rozmowę nagraną, podobnie jak wszystko, co powiedziano dziś na sesji z udziałem przedstawicieli MWKZ w Mirkowie - mogę udostępnić pliki mp3.
Re: Tyle zostało z zabytkowego dworu w Turowicach
26 pa¼ 2012 - 22:13:57
Myślę, że dla obecnego właściciela nie na rękę jest mieć zabytek, bo wiąże się z tym sporo utrudnień. Ja też jestem - ale współwłaścicielem - domu, którego hipoteka sięga 1909 roku. Gmina jakoś się tym nigdy nie interesowała.
Re: Tyle zostało z zabytkowego dworu w Turowicach
26 pa¼ 2012 - 23:04:15
Facet wiedział że kupuje zabytek, nikt go nie zmuszał.

Pan jest w innej sytuacji - o ile pamiętam dom należał do Waszej rodziny z dziada pradziada.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować