Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: historia okolic Konstancina - blog
22 sty 2014 - 06:16:56
Re: historia okolic Konstancina - blog
29 sty 2014 - 06:16:21
Re: historia okolic Konstancina - blog
04 lut 2014 - 09:13:05
O zaginionej wsi Grabie leżącej między Bielawą a Falenicą



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-04 09:13 przez Kumos.
Re: historia okolic Konstancina - blog
11 lut 2014 - 15:59:42
Re: historia okolic Konstancina - blog
20 lut 2014 - 06:24:07
Re: historia okolic Konstancina - blog
25 lut 2014 - 06:38:52
O szarwarkach, czyli jak budowano wały i drogi. Na przykład tę do Słomczyna.
Re: historia okolic Konstancina - blog
01 mar 2014 - 09:15:20
Dziś na blogu o znanym w zasadzie głównie pasjonatom i specjalistom "Barrym", mocno kontrowersyjnej postaci nawet dla ówczesnego AK, która związana była z Papiernią.
Żołnierz wyklęty
Re: historia okolic Konstancina - blog
05 mar 2014 - 00:14:26
Re: historia okolic Konstancina - blog
10 mar 2014 - 11:03:59
Moje cztery grosze w sprawie mostu.
Mostek nad JeziorkÄ…
Re: historia okolic Konstancina - blog
16 mar 2014 - 06:50:23
Re: historia okolic Konstancina - blog
16 mar 2014 - 09:27:11
W przyszłośći nie jest wykluczone że , te dwa przeciwległe ,nadbrzeżne rejony ,powrócą za sprawą kolejnego mostu do "zerwanej " ,przed laty ścisłej współpracy.A gdyby to miało nastąpić /teoretycznie/ dziś to interesujące było by "zderzenie" tych dwu lokalnych " współczesnych tradycji" .Tej "falenickiej " i.........



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-03-16 16:36 przez kaan.
Re: historia okolic Konstancina - blog
19 mar 2014 - 09:23:02
Grób Ignacego Robaka
A jednak odnalazło się miejsce pochówku powstańca styczniowego, który walczył pod Chojnowem. Wciąż jest na cmentarzu w Słomczynie. Traper podtrzymuje przedwojenną tradycję tych okolic i wraz z uczniami co roku zapala znicze w rocznicę powstania przy pomniku w Cieciszewie/Goździach. Może w przyszłym warto pokazać uczniom grób powstańca? No i niedługo 151 rocznica śmierci. Płyta jest w kiepskim stanie. Rozmawiałem o tym w Cieciszewie i warto coś zrobić, na razie napisałem do konserwatora. Zobaczymy co dalej.
Re: historia okolic Konstancina - blog
25 mar 2014 - 00:08:13
Inka
Na blogu pojawił się nowy wpis, dziś wyjątkowo ustępuję miejsca innemu autorowi, jednocześnie prosząc aby niniejszy udostępnić jak największej ilości osób, w szczególności związanych z Konstancinem, czy to za pomocą facebooka, czy tez w inny sposób. Dlaczego? Od dłuższego czasu mieszkańców tych stron rozpala dyskusja związana z nadaniem jednemu z rond imienia Inki - Danuty Siedzikówny. Jak łatwo się domyślić wiąże się z dużymi emocjami dla obu stron, a podstawowa kwestia sprowadza się do odpowiedzi na pytanie ? kim była Inka i jaki jest jej związek z Konstancinem? Na pytanie to odpowiada dzisiejszy artykuł, który nie stara się nikogo przekonać do tego jakim imieniem należałoby rondo nazwać, ale opowiada o podróży autora śladami Inki do jej rodzinnych stron, o ludzkich decyzjach i postawach, o tym że nie żyjemy w świecie, który pozwala na łatwe oceny. Artykuł wykracza poza suchy encyklopedyczny zawierający życiorys Inki. Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu, nikt nie będzie już zastanawiał się kim była Danuta Siedzikówna, bo w ostatnich czasach bardzo łatwo przypinamy ideologiczne łatki, co nie jest to do końca słuszne, a rzutuje na nasze postępowania. Stąd też moja prośba o udostępnianie tekstu jak najszerszej liczbie osób; abstrahując od lokalnej dyskusji, artykuł przedstawia nam postać Inki bez zabarwienia i nastawienia ideologicznego , a wiedzieć kim była warto, nieważne czy jest się z Piaseczna, Karczewa, Warszawy czy z innych miejscowości. Bo jest częścią naszej wspólnej historii, podobnie jak okolica, w której znajduje się rondo, niegdyś siedziba elit, obok której ludzie głodowali i cierpieli ? o czym przypomnę można przeczytać w tym miejscu - LINK.
Dla jasności informuję, że nie jestem w żaden sposób związany z akcją nadania rondu imienia, ani w żaden sposób nie uczestniczę w działaniach którejkolwiek ze stron z tym związanych, a inicjatywa zamieszczenia tekstu na blogu leżała po mojej stronie. Pozwolę sobie jedynie wyrazić nadzieję, że dzięki dzisiejszemu artykułowi możliwa będzie merytoryczna dyskusja i przede wszystkim przysłuży się upowszechnieniu wiedzy o tym, kim była Inka.
Artykuł zaplanowano do wydania w drugim numerze Zeszytów historycznych. Z rozmaitych przyczyn wydanie opóźniło się i mam nadzieję, że zostanie udostępnione wraz z niniejszym artykułem w najbliższym czasie w formie e-wydania.
Raz jeszcze link - Inka. Danuta Siedzikówna. Przyjemnej lektury.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-03-25 11:12 przez Kumos.
Re: historia okolic Konstancina - blog
01 kwi 2014 - 09:33:03
Re: historia okolic Konstancina - blog
07 kwi 2014 - 05:54:22
Re: historia okolic Konstancina - blog
17 kwi 2014 - 05:57:15
Re: historia okolic Konstancina - blog
25 kwi 2014 - 10:29:35
Wojna na Urzeczu
Generalnie o bitwie pod Ostrówkiem, lecz przy okazji znalazłem pewną ciekawostkę, okazuje sie, że w roku 1809 niewielka potyczka miała miejsce na Kępie Zawadzkiej nieopodal Okrzeszyna.
Re: historia okolic Konstancina - blog
02 maj 2014 - 09:04:58
Nieco o historii Papierni od strony technologicznej, czyli po co kopano rowy
Technologia Papierni
Re: historia okolic Konstancina - blog
08 maj 2014 - 09:42:43
Defluicytacja pańska, czyli o wyprawie z Obór do Gdańska w XVIII wieku w celu sprzedaży zboża i drewna
Re: historia okolic Konstancina - blog
14 maj 2014 - 10:36:16
O Insurekcji Kościuszkowskiej nad Jeziorką
Rewolucji poczÄ…tek
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować