Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
26 pa¼ 2011 - 16:58:07
Poniżej prezentacja obiektów zabytkowych Jeziorny z ulicy Niskiej.
Proszę zwrócić uwagę na murowany budynek z czerwonej cegły.































Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 17:04 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
26 pa¼ 2011 - 18:12:27
I jeszcze bardzo urokliwy domek z ulicy Przeskok.
Zwróćcie uwagę na okiennice, to już unikat na naszym terenie.

















Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 18:15 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
26 pa¼ 2011 - 19:33:59
Jeszcze raz zwracam uwagę na szczegóły domu przy ulicy Niskiej.
Zwróćcie uwagę na szczegóły wykończenia.
Na drobiazgi architektoniczne.
Toż to istna perełeczka.
Aż trudno wzrok oderwać.
Ten, który to wykonywał musiał być mistrzem w swoim fachu.
Moim skromnym zdaniem ta kapliczka jest jednym z niewielu unikatów na terenie naszej gminy.

Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 pa¼ 2011 - 15:11:05
jak się okazało (dzięki Diabeł za info! podeślę Ci na dniach jeszcze jakieś zdjęcia do 'rozpoznania' ;) posiadam zdjęcie domu Golika (tego z toporkiem) z lat 50tych smiling smiley Tzn dom widać tylko we fragmencie,ale za to dość wyraźnie widać jak się ta okolica znacząco zmieniła przez te lata smiling smiley
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
28 pa¼ 2011 - 17:40:58
Czy widać też toporek?
Toporek jest super. Ciekawe z którego roku pochodzi ta tablica.
A możesz takie zdjęcie nam tutaj ... :-)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:08:54
Quote
TRAPER
Czy widać też toporek?
Toporek jest super. Ciekawe z którego roku pochodzi ta tablica.
A możesz takie zdjęcie nam tutaj ... :-)

toporka nie widać ;(
postaram się wrzucić jak najszybciej (w tej chwili mam problemy z netem w domu)

i taka refleksja... zniknął kolejny drewniak z Rycerskiej (tym razem ten duży,bliżej Jaśminowej)... na tablicy widnieje informacja że to rozbiórka, więc raczej nie odtworzą. Szkoda tych charakterystycznych budynków Skolimowa sad smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-02 09:37 przez pionek AGORY.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
02 lis 2011 - 08:18:15


niestety, zdjęcie w miejscu gdzie jest toporek jest rozmazane i się kończy kadr

ja myślę że toporek to conajmniej lata 50te. jak nie wcześniej (taką piękną kaligrafię później się już nie spotykało)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-02 08:20 przez pionek AGORY.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 18:39:18
Jeszcze chciałem pokazać sentymentalny budynek z ulicy Skolimowskiej 2













Dlaczego sentymentalny?
Proszę zwrócić uwagę na kwiaty w oknach.
Przypominają się czasy naszych babć, kiedy obowiązkowo w oknach musiały być kwitnące kwiaty.
Takie widoki możemy spotkać dzisiaj w zapomnianych miasteczkach Mazowsza i nie tylko.
Ten widok w Jeziornie pokazuje, że mieszkają jeszcze wśród nas ludzie pamiętający dawne tradycje.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-11-03 18:46 przez TRAPER.
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
24 pa¼ 2011 - 07:59:57
Quote
Akizuka
Tego typu tabliczki produkowano na terenie powiatu Piaseczyńskiego przed 1976 rokiem.
W latach późniejszych nie było obowiązku wpisywania przy numerze domu nazwiska właściciela. " .

ok,też tak myślałem że nazwiska właściciela na tabliczkach to wymysł PRLu... ale czy te obecnie zachowane nie są w zbyt dobrym stanie jak na wyrpodukowane przed 1976? Wg mnie nie zachowały by się tak dobrze przez tyle lat. No i ta tabliczka z Koziej... sprawy spadkowe na pożydowskim mieniu (bo jak można wywnioskować z tabliczki budynek należał do Żyda) to domena lat 90tych i późniejszych.
Wg mnie tabliczki te zostały wyprodukowane po roku 90tym, tyle że na starych zasadach (z przyzwyczajenia? na gotowych szablonach?)
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
24 pa¼ 2011 - 12:52:29
Pionek Agory jeśli chodzi o te tabliczki z numerami to się mylisz - na moim domu jest taka tabliczka z nazwiskiem mojego dziadka, który zmarł w 1972 roku. Dom został wybudowany w latach 60-tych i tabliczka wisi od tego czasu nieruszona. Była jeszcze nad nią lampka oświetlająca tabliczkę, ale nie pamiętam żeby się kiedyś świeciła a przewód od niej dociągnięty do przełącznika w pokoju zlikwidowałam kilka lat temu bo robił spięcie.
Anonimowy użytkownik
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
24 pa¼ 2011 - 09:32:13
Quote
nie zachowały by się tak dobrze przez tyle lat.
I tu siÄ™ Pan chyba myli. Tandeta to nasz wynalazek. grinning smiley

PS. W latach 90 tabliczki numerowe musiały mieć wymiary 40x60. Innych nie robiono. Przykładem Skolimów wieś gdzie po nadaniu nazw ulic (ówczesne województwa) jest mnóstwo tablic tego rozmiaru
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
03 lis 2011 - 23:54:34
Quote
Akizuka
Quote
nie zachowały by się tak dobrze przez tyle lat.
I tu siÄ™ Pan chyba myli. Tandeta to nasz wynalazek. grinning smiley

PS. W latach 90 tabliczki numerowe musiały mieć wymiary 40x60. Innych nie robiono. Przykładem Skolimów wieś gdzie po nadaniu nazw ulic (ówczesne województwa) jest mnóstwo tablic tego rozmiaru

To jest porządna emalia wypalana na stali - najpóźniej lata 60-te. A nazwisko to pozostałość przepisów sprzed II wojny św. - kiedy zawsze na tabliczce podawano nazwisko właściciela. (vide - stare tabliczki hipoteczne warszawskie).
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
04 lis 2011 - 09:30:51
Quote
pionek AGORY
o, a to zdjęcie dobrze przedstawia jak szybko zmienia się krajobraz Jeziorny (w tle bloki przy Bielawskiej)



DorzucÄ™ swoje:





Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Anonimowy użytkownik
Re: Jeziorna - ocalić od zapomnienia
04 maj 2012 - 18:24:15
Interesowałaby mnie bardzo historia Jeziorny Żydowskiej, niestety nie za wiele jest iformacji w sieci na temat kamienic w Jeziornie, jak i samej okolicy. Na stronie jest co prawda odnośnik ale nieaktywny. Czy jest ktoś kto posiada informacje na temat kamienic - tych odnowionych, w centrum Jeziorny, jak i okolicy? A może jest jakaś książka godna polecenia?
Informacji potrzebuję do napisania pracy dyplomowej. Z góry dzięki za pomoc.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować