Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Zaginiony grób
07 maj 2013 - 21:10:03
Jak już kilka z zaglądających tu osób wie od jakiegoś czasu usiłuję zlokalizować grób - na cmentarzu w Słomczynie. Był tam jeszcze w roku 1985 kiedy ewidencjonowano cmentarz, obecnie nie jestem w stanie go odnaleźć mimo wielokrotnych wizji terenowych. Lokalizacji grobu brak na kartach ewidencyjnych cmentarza w NID (dawne KOBiDZ) i u konserwatora (odnotowano tam ołówkiem fakt istnienia grobu bez zaznaczenia). Proboszcz nic nie wie, nie wiedzą napastowani przeze mnie ostatnimi tygodniami mieszkańcy Słomczyna.
Stąd wrzucam jeszcze tutaj prośbę o pomoc - jeśli ktoś jest w stanie pomóc lub wskazać co stało się z grobem lub gdzie się znajduje (dopuszczam możliwość, iż go nie znalazłem, bo płyta jest zatarta) proszę o kontakt.
Dlaczego to takie ważne? Bo jest to grób powstańca styczniowego, którego pochówek nastąpił w tajemnicy po bitwie pod Chojnowem. Mija 150 lat od jego śmierci, zamierzam więc przywrócić pamięć o nim, bowiem sekretny pogrzeb sprawił, iż informacja ta nie została zapamiętana przez lokalną społeczność.
Całą historię opiszę rzecz jasna za 2 tygodnie na blogu, na razie jednak mam nadzieję, że ktoś może pomóc wskazać miejsce pochówku.
"Ignacy Robak"
ponoć płyta nagrobna z piaskowca znajdowała się w "centralnej części cmentarza nieopodal kaplicy" (informacja nieżyjącego od 8 lat T. Swata).
Jeśli ktoś coś wie bardzo proszę o informacje- na forum, na FB albo na maila pkkomosa na gmail.com.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować