Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego + FOTO
20 maj 2013 - 15:28:27
- proponuję żebyśmy tu, w tym wątku składali życzenia.
Czekamy na propozycje, potem pozbieramy wszystkie i w formie laurki prześlemy na ręce p. dr Czesławy Gasik - Prezes TMPiZ Konstancina.
Co sądzicie o tym pomyśle?
msmiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-24 19:39 przez mania.
Re: 25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
20 maj 2013 - 21:35:45
Wiem już od paru osób o uroczystości z tym związanej, ale nie mam pojęcia czy to jest informacja do upublicznienia - może ktoś się orientuje? Niezależnie od hermetyczności TMPiZ chylę czoła z powodu ich działalności, związanej choćby z wpisywaniem do rejestru zabytków, więc życzenia jak najlepszego.
Re: 25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
20 maj 2013 - 22:09:13
Towarzystwo Miłośników musi się cieszyć ogromnym poważaniem, skoro z powodu jego rocznicy nawet Boguś Komosa przełożył posiedzenie Komisji Ładu na środę smiling smiley

Mimo swej niekompletnej nazwy, Towarzystwo zajmuje się nie tylko Konstancinem, lecz także Jeziorną i ostatnio zrobiło znacznie więcej dla uratowania zabytków pozostałych po papierni w Mirkowie niż gmina, która ogranicza się, jak się zdaje, do niszczenia najstarszego z nich (Mirkowska 51) tzw. systemem konstancińskim, czyli "nic nie możemy poradzić na to, że się obcy włamują i dewastują". Za samo tak szybkie uzyskanie wpisów zabytków mirkowskich do rejestru (mimo wątpliwości natury organizacyjnej wyrażonych przez konserwatora wojewódzkiego podczas warsztatów Charrette w październiku) należą się członkom Towarzystwa gromkie brawa od nas wszystkich.

Życzę członkom Towarzystwa mnóstwa sił i zdrowia do dalszej walki o zachowanie zabytków Konstancina, Jeziorny i okolic, a przede wszystkim tego, by przypadkiem Towarzystwo nie przeżyło samego uzdrowiska Konstancin, którego los jest coraz bardziej niepewny. Mimo, że szacowni członkowie tej elitarnej loży zajmują się głównie przeszłością, ja zaś - staram się myśleć przeważnie o przyszłości, mamy zdecydowanie jeden podstawowy wspólny cel: ład przestrzenny i przywrócenie utraconego piękna tego świata. Kumos użył słowa hermetyczny - zaiste, przywracanie utraconego piękna jest zajęciem hermetycznym, od Plotyna poprzez neoplatoników, Ficina i Giordano Bruno aż po współczesnych filozofów prawdziwego zrównoważonego rozwoju i odnowicieli piękna ziemskiego takich, jak Bill Mollison.

Życzę Towarzystwu na jego ćwierćwiecze kolejnych 116 lat w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna.
Re: 25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
21 maj 2013 - 10:38:11
Quote
Tomasz Zymer
............................................Mimo, że szacowni członkowie tej elitarnej loży zajmują się głównie przeszłością, ja zaś - staram się myśleć przeważnie o przyszłości, ..................................

Witam.Panie Tomaszu w tym j.w fragmencie pańskiego komentarza "kryje się" charakterystyczny "odwieczny dylemat" dominujący w opinii Polaków.Jedni koncentrują się na przeszłości Innych zajmuje przeważnie i głównie przyszłośc. Nie sądzi Pan że ,bardziej pożądane i racjonalne byłoby " kompatybilne" postrzeganie tych obu przedziałów czasu ,w tym uwzględnianie "w tym co ma być tego co już było" /mam na myśli wyłącznie kwestie "pozytywistyczne"/ ? .
Życzę Towarzystwu kolejnych okrągłych rocznic i pozyskiwania w swe szeregi młodych reprezentantów gotowych na przejęcie w przyszłości szlachetnego dzieła realizacji zachowania "śladów" Naszych Lokalnych Dziejów i i w konsekwencji o doprowadzenie w 2088 roku do 100-ej rocznicy Towarzystwa !!
Re: 25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
22 maj 2013 - 08:18:23
Maniu, uprzedziłaś mnie z tymi życzeniami smiling smiley

Ogromne brawa dla TMPiZK za ich 25letnią działalność!

TMPiZK zostało założone w 1988 roku. Członkowie do działalności statutowej wpisali m.in.:
-odbudowę, rekonstrukcję i zachowanie szczególnego charakteru Uzdrowiska Konstancin
-współdziałanie z organami władzy i administracji państwowej oraz innymi organizacjami w zakresie zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska naturalnego, ochrony zabytków kultury i sztuki
-inspirowanie aktywnego udziału środowiska mieszkańców Konstancina w życie społeczno-kulturalne miasta
itp...

Jednym z pierwszych działań Towarzystwa byla inicjatywa wpisania w 1990 roku Konstancina jako układu urbanistycznego i zespołu architektonicznego do Rejestru Zabytków
W ciągu ostatnich lat TMPiZK zorganizowało kilka powiatowych konferencji "Ochrony zabytków powiatu piaseczyńskiego"
Z inicjatywy Towarzystwa powstał herb miasta
Staraniem TMPiZK powstał pomnik ku czci mieszkańcow K-J zamordowanych w Katyniu.
Towarzystwo współtworzy również od samego początku tutejszy festiwal Otwarte Ogrody,... o działaniach na rzecz utworzenia Muzeum Konstancina nie będę nawet wspominał,bo każdy czytający ten historyczny dział forum doskonale wie jak to się wszystko rozwinęło
a to tylko niektóre z ich osiągnięć!
Nie jest tak jak pisze Tomasz, że zajmują się głównie przeszłością... starania o ratowanie zabytkowej tkanki miejskiej to nie przeszłość, a również nasza przyszłość. Tak samo starania o zachowanie uzdrowiskowego charakteru gminy, w co TMPiZK od początku się angażuje.

Życzę członkom TMPiZK dalszej tak wspaniałej i efektywnej działalności! Aby nigdy nie przejmowali się niepowodzeniami i dalej robili swoje! Żeby mieli siły walczyć z tą naszą konstancińską degrengoladą (tej sily im zazdroszczę - ja,choć trochę młodszy od członków Towarzystwa, już dawno się zniechęciłem).

Jeszcze raz, conajmniej 100 dalszych wspaniałych lat!

a że to dział historyczny, przypomnijmy jeszcze raz początki ich działalności:

Uzupełnienie mojej wypowiedzi
22 maj 2013 - 10:04:12
Pionku, pisząc o tym, że Towarzystwo zajmuje się głównie przeszłością, miałem na myśli zabytki i pamięć historyczną. To, że członkowie Towarzystwa bardzo aktywnie uczestniczą w walce o zachowanie uzdrowiska i o ład przestrzenny w naszym mieście i gminie, a także współorganizują liczne ważne wydarzenia kulturalne i społeczne, jest powszechnie wiadome, ale jeśli moje zdanie zabrzmiało niezręcznie - przepraszam.

Chciałem szczególnie podziękować p. Czesławie Gasik, p. Hannie Szaflik, p. Wojciechowi Miętusiewiczowi, p. Andrzejowi Szczygielskiemu i innym członkom Towarzystwa za ich ogromną aktywność i wkład w ratowanie walorów gminy uzdrowiskowej przed zniszczeniem, także w ramach inicjatywy społecznej "Razem dla Uzdrowiska".
Re: 25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
24 maj 2013 - 18:21:30
W czwartek 23. maja 2013 r. w Pałacu w Oborach odbyło sie Uroczyste Spotkanie z okazji 25-lecia Towarzystwa

Gosci powitała dr Czesława Gasik - Prezes TMPiZ Konstancina im. Stefana Żeromskiego

na zdjęciu od lewej - zarząd TMPiZ: p.p. Janna Żurowska, Hanna Winogrodzka-Szaflik, Czesława Gasik, Wojciech Mietusiewicz

Przybyło prawie 200 osób - członków i sympatyków Towarzystwa - w tym przedstawicieli samorządów wojewódzkiego, powiatowego, gmin K-J i Góry Kalwarii oraz Uzdrowiska Konstancin S.A.





Towarzystwo zostało uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem i nagrodą pieniężną



Członkowie Towarzystwa otrzymali pamiątkowe odznaki:

__

Oto kilka spośród uhonorowanych osób:

- Panie Joanna Żurowska i Hanna Winogrodzka-Szaflik

- Pan Andrzej Szczygielski

- Pani Maria Witkowska

cdn.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-24 20:53 przez mania.
25 lecie Towarzystwa Miłosników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
24 maj 2013 - 18:45:25
Podziękowania za owocną pracę i życzenia na przyszłe lata, m.in:

- od samorządu Konstancina-Jeziorny

- od władz powiatu piaseczyńskiego

- od Uzdrowiska Konstancin S.A.

- od Małgosi Zarzyckiej - inicjatorki współpracy z Denzlingen

A potem było cos dla duszy i ciała:

_____
Prezes i Zarząd TMPiZ Konstancina dziękuje:
04 cze 2013 - 23:34:11
Prezes i Zarząd Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
składa serdeczne podziękowania władzom Samorządowym Powiatu Piaseczyńskiego i Gminy Konstancin-Jeziorna,
stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom oraz osobom indywidualnym
za wyrazy uznania i życzenia z okazji jubileuszu 25-lecia Towarzystwa.

Wszystkim Członkom Towarzystwa, od momentu jego założenia, przekazujemy wyrazy wdzięczności za Ich pracę i zaangażowanie na rzecz Towarzystwa i Konstancina-Jeziorny.


___________________________
wiadomośc otrzymana od wiceprezesa TMPiZ Kcina
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować