Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
23 wrz 2013 - 08:58:06
Quote
pionek AGORY
Kumos, droga przez las jak piszesz "ścieżką rehabilitacyjną" (pewnie chodzi Ci o ścieżkę zdrowia) nie jest najlepszym pomysłem, bo o tej porze roku jest tam błoto.
Najlepszą drogą na jesieni jest ta przez Parcelę na Łyczyn, uniknie się brodzenia w błocie.
Słusznie, nie wziąłem pod uwagę, że ostatnio cały czas pada.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
23 wrz 2013 - 09:45:59
Więcej nazwisk wymienia Żeromski w opowiadaniu ''pomyłki'' [pl.wikisource.org]
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
23 wrz 2013 - 13:12:07
Większość z nazwisk już nieczytelna, niestety. Z napisu ilu poległych widać tylko zarys (centralny głaz) z bocznego na zewnętrznym kręgu mogłem odcyfrować jedynie "Russen" i chyba równoramienny krzyż. Na większości stopnie (głównie na rosyjskich), nazwisk mało czytelnych.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
24 wrz 2013 - 17:24:01
Kto chętny to mogę (chyba mogę) przesłać opracowanie - Projekt konserwcji i rekonstrukcji zabytkowego cmentarza ....
W nim wszelkie szczegóły dotyczące histori miejsca, nazwiska pochowanych, szczegółowe opisy nagrobków itp.
Materiał z lat 2003/04 w pdf.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
24 wrz 2013 - 17:33:53
Posiadam również plany rekonstrukcji:






Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-24 17:34 przez TRAPER.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
24 wrz 2013 - 17:46:18
To ja poproszę opracowanie na tego samego maila co zawsze albo przez FB. Natomiast ten plan miałem w ręku w oryginale. To nie jest plan rekonstrukcji tylko plan niemiecki z lat czterdziestych, wtedy mogiły uporządkowano w ten sposób rękami mieszkańców Cieciszewa i Słomczyna na polecenie komendantury wojskowej w Wawrze. W nieco lepszej jakości zamieszczałem go w książce o Cieciszewie. Postaram się wrzucić go na bloga przy okazji wpisu w październiku. Co do nazwisk na grobach to o ile wiem są zewidencjonowane w NID i u MWKZ. Jestem ciekaw czy z okazji 100 lecia gmina w końcu zrobi coś żeby przynajmniej poprawić dojazd... Choć muszę przyznać, że odosobnienie tego cmentarza nadaje mu też swoisty niezapomniany nastrój.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
24 wrz 2013 - 17:49:34
Quote
Kumos
To nie jest plan rekonstrukcji tylko plan niemiecki z lat czterdziestych, wtedy mogiły uporządkowano w ten sposób rękami mieszkańców Cieciszewa i Słomczyna na polecenie komendantury wojskowej w Wawrze..

Zgadza się, pomyliłem z planami rekonstrukcji, które również psiadam.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
24 wrz 2013 - 17:59:41
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
11 pa 2013 - 22:51:45
Witam , za tydzień 99 rocznica marynińskiej bitwy .A w roku przyszłym rocznica setna. Są plany "zaakcentowania" tej rocznicy.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 pa 2013 - 08:14:19
Rocznica już była. Bitwa rozegrała się między 8 a 10 października. Na te dwa dni przypada starcie w Maryninie, po którym zajęto Jeziornę i Konstancin. 16 października Niemcy już byli odrzuceni z Jeziorny i Konstancina.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 pa 2013 - 10:00:21
Być może tak było . Aktualnie w conajmniej dwóch żródłach / literackich / funkcjonuje data 18 pażdziernika.Właśnie w związku z tą niejednoznacznością i z wspomnianymi planami czynione są starania wyjaśnienia tej niejednoznacznej kwestii także w archiwach rosyjskich i niemieckich .
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 pa 2013 - 10:22:19
Quote
Kumos
Rocznica już była. Bitwa rozegrała się między 8 a 10 października. Na te dwa dni przypada starcie w Maryninie, po którym zajęto Jeziornę i Konstancin. 16 października Niemcy już byli odrzuceni z Jeziorny i Konstancina.

Dlaczego na nagrobkach w Maryninie jako data śmierci widnieje głównie 14 października 1914?
Występuje również 13 czy 18.

???
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 pa 2013 - 10:53:19
Bo wydaje mi się, że w tym miejscu znajdują się niekoniecznie ci, którzy tu zginęli, ale ci, których zdołano zidentyfikować i umieszczono na jednym cmentarzu. W aktach gminy Jeziorna w APW znajduje się informacja, iż natężenie bitwy w tym miejscu miało miejsce w dniach 8 - 10 października, kiedy zniszczono wieżę kościelną w Słomczynie. Sam cmentarz w obecnym kształcie powstał prawdopodobnie dopiero podczas II wojny światowej - Niemcy przysłali plan w formie okręgu i polecili uporządkować go w ten sposób, co czynili mieszkańcy okolicznych wsi (dokładne akta na temat znajdują się w APW i z nich właśnie pochodzi powyższy plan, są tam wszystkie pisma z komendantury w Wawrze, która nadzorowała powyższe prace). W tym tygodniu mam nadzieję dotrzeć do zdjęcia tego miejsca sprzed II wojny, więc będzie można to stwierdzić na pewno. Na dole w Cieciszewie pochowano z kolei żołnierzy, których nie zdołano zidentyfikować. Co do 18 października, to obstawiałbym, że to data śmierci, a nie data bitwy, bo tu akurat w sukurs przychodzą nasze inne źródła, z których wynika, ze Niemców odrzucono za Jeziorkę już 16 października, gdy zaczął się marsz pułków syberyjskich.
Ale to nie jedyna ciekawostka. Za cmentarzem w Słomczynie mamy jak wiadomo pochowanych żołnierzy biorących udział w tej samej bitwie, po stronie rosyjskiej - Polaków z Wileńszczyzny. Natomiast kilku starszych mieszkańców Słomczyna wspominało mi, że kiedy w październiku 1939 przyjechali oficerowie niemieccy, składali kwiaty w tym miejscu, twierdząc ze chowano tu ich ojców. I to mnie bardziej zastanawia.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-10-12 10:54 przez Kumos.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 pa 2013 - 11:13:18
Sadze że , względnie obszerna i dostępna ilość informacji n.t bitwy pozwoli na stosowne i profesjonalne przygotowanie setnej rocznicy.To bardzo dobrze że , to istotne wydarzenie militarne I wojny światowej z różnych politycznych powodów różniących się między sobą zdecydowanie ,we wszystkich dotychczasowych Naszych tzw między-okresach historycznych "dyplomatycznie" i konsekwentnie zapominane ma szanse zostać "przypomniane".
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 pa 2013 - 06:32:17
Przejrzałem dostępną dokumentację i materiały w APW i BN. Sprawa nie jest taka prosta, bo miejsce to powstało co najmniej rok później, czyli w roku 1915. Na blogu jest nowy wpis na ten temat przedstawiający obecny stan naszej wiedzy i moje domysły na ten temat.
Cmentarz w Maryninie
Być może poszukiwania w niemieckich archiwach - bo Rosjanie nie mieli z powstaniem cmentarza w tym kształcie nic wspólnego, raczej wyłącznie z pierwotnym pochówkiem - przyniosą nam jakieś odpowiedzi.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-10-18 08:44 przez Kumos.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 pa 2013 - 12:03:00
Los daje Nam szansę aby po 100 latach , od tego tragicznego w swej wymowie i "pełnego" refleksji , dla Nas Polaków wydarzenia , godnie uczcić tę rocznicę . Dokładna data nie jest najważniejsza ale dobrze byłoby ją w miarę istniejących możliwości wiarygodnie określić.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
19 pa 2013 - 16:34:02
Myślę, że dokładna data nie istnieje, skoro złożono tam również poległych w roku 1915, jak wynika z napisu na kamieniu. Ale większość z nich poległa w bitwie w październiku 1914, kiedy zginęli również pochowani za cmentarzem w Słomczynie i w Cieciszewie. Więc czy będzie to 8 czy 18 października, nie ma już znaczenia. Ważne, żeby jakoś stulecie upamiętnić.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
26 pa 2013 - 10:20:43
Osobom zainteresowanym historią I Wojny Światowej polecam jedyną jak dochychczas , swego rodzaju "encyklopedię" tego tematu / 600 str. /.To "I Wojna Światowa w fotografiach" , tysiąc fotografii,setki komentarzy.....Autor J. H .J. Andriessen ,polskie wydanie 2006 r.,f.księgarska Olesiejukowie.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-10-26 10:48 przez kaan.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
06 lis 2013 - 21:58:58
Przy okazji "podążania" śladami historii związanej z bitwą pod Maryninem napotkałem na interesującą informację. Bitwa ta, jak wiadomo, była fragmentem operacji warszawsko - iwanogrodzkiej /dęblińskiej/.Była to nie tylko jedną z większych operacji tej wojny ale pierwsza ,w historii sztuki wojennej operacja , w której wystąpiło współdziałanie sił dwóch frontów wojennych , zastosowane przez pruskiego generała Augusta von Mackensena.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
07 lis 2013 - 22:30:52
Kolejne miejsce z informacją na temat tych wydarzeń : Schlacht an der Weichsel ( 1914 )
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować