Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
08 lis 2013 - 05:39:26
Jeśli można proszę o napisanie czegoś więcej, bo do niemieckiego określenia Bitwa nad Wisłą nawet niemieckie strony internetowe odnoszą kilka dat z I i II wojny światowej. Zakładam, że chodzi o rok 1914, jednakże nie zetknąłem się w takim wypadku z określeniem konkretnego miejsca, a raczej z nazywaniem tak bitwy z września- października w naszych okolicach na pierścieniu warszawskim aż po Iwanogorod.
Co do wcześniejszego wpisu to współdziałanie dwóch frontów, chyba możliwe było dzięki rozwojowi środków łączności, które umożliwiały bezpośrednią łączność. Wcześniej przy użyciu kurierów nie było to możliwe. Pod Waterloo sprzymierzeni czekali na przybycie korpusu Bluchera, który krążył po okolicy otrzymując sprzeczne polecenia od kurierów, którzy zdołali się przedrzeć, nierzadko po godzinach, gdy rozkazy były już zmienianie.
A operacja Mackensena (co ciekawe w jednej z książek spotkałem się ze zdaniem, że dowództwo nad 9 Armią objął dopiero po tej bitwie) jest u nas kompletnie zapomniana. Natomiast na Warmii gdzie mam okazję często bywać, właściwie każda wieś usiana jest grobami z początkowej fazy tej bitwy, co uzmysławia skalę tego co się działo.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
08 lis 2013 - 09:07:42
Co do konkretnego miejsce gdzie w tej batalii warszawsko-dęblińskiej jest Nasz Marynin ? .Proszę zerknąć na mapę , na niej miejsca znaczących potyczek są zaznaczone "ikonkami".Jest tam też zaznaczony Marynin /to także te miejsce w tekście,.... te kilkanaście kilometrów od Warszawy..../.Co do uwagi nt środków łączności .Uwaga jak najbardziej słuszna .Były już w użyciu nie tylko środki łączności przwodowej ,ale także na froncie zachodnim wprowadzono już pierwsze egzemplarze /armia angielska / które" na wyrost" można by nazwać środkami łączności bezprzewodowej.W niemieckiej,kilkutomowej epopei literackiej - Wielka Wojna Białych Ludzi ,Arnolda Zweiga znajduje się wiele epizodów związanych z " łącznościowcami".
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
08 lis 2013 - 10:28:11
Tylko na jaką mapę mam zerknąć, bo chętnie bym to uczynił. Gdzie ta mapa się znajduje? Czy chodzi o mapę we wspomnianej kilka postów wyżej książce? Bo nie miałem okazji mieć tej pozycji w rękach, co za jakiś czas mam nadzieję uzupełnić.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 11:11:09
Mapa ilustruje informację znajdującą się pod e-adresem : Schlachte an der Weichsel 1914. To nie jest książka , to jest 6 tomowy pacyfistyczny cykl powieściowy poświęcony I WS . Stanowi on lekturę szkolną w w większości europejskich krajów.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 12:35:13
Ale gdzie ten e-adres jest? Gdzie?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 14:03:31
Proszę o przeklejenie adresu widocznego w górnym pasku przeglądarki. Nie udało mi się w żaden sposób znaleźć tego adresu.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 16:35:08
Proszę podany adres wpisać w Goole.Informacja znajduje się w zasobach Wikipedii
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 16:58:53
Wpisywałem ten adres już poprzednio. Trafiam wyłącznie na niemiecką wikipedii jest mapa z zasobów West Point, gdzie nie ma ikonek. Problem z google jest taki, że wyszukiwarka profiluje się pod konkretną osobę i rzeczy, które ona wyszukuje dzięki ciasteczkom, więc nie zawsze dostanę na swoim komputerze te same odpowiedzi, które pan dostaje. Stąd problem ze znalezieniem mapki. Prosiłbym w przyszłości o podawanie dokładnego adresu widniejącego w górnym pasku, to ułatwia znalezienie tych samym wiadomości.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
09 lis 2013 - 17:22:04
Tak to jest ta strona z tą mapą . W dobrej wierze /na maksymalnie powiększonym obrazku mapy / tą ikonkę pomiędzy Grójcem a Warszawą na linii Wisły potraktowałem jako to Nasze miejsce .W rzeczywistości ta wielce nieproporcjonalnie mała/drobna n.p w stosunku do Berlina ikonka oznacza Warszawę . Zmyliło to mnie i wprowadziło w sposób nieuprawniony w "dumę" że jednak Marynin.........
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
17 lis 2013 - 19:34:41
Witam
Postanowiłem poprosić ciotkę Google o pomoc. Takie są rezultaty:
1. oto spis poległych/pochowanych przez stronę niemiecką w Maryninie:
ROGOZINSKI ? 5. KP. INF. REG. 336 ? 3.AUGUST. 15
Gefrajter PAUL ZEIDLER ? 7 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
R. LIPMANN ? 7 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
Unter Offizier FRIEDR. LEHMANN ? 7 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
A. FABINSKI ? 3 KP. INF. REG. 141 ? 13 OKTOBER 1914
MOCZINSKI (?) ? 3 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
H. KEMNITZ ? 7 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
Gefr. FRANK ? 7 KP. INF. REG. 150 ? 18 OKTOBER 1914
Vizefeldfebel EMIL R. KRATZKE ? 3 KP. INF REG. 141 ? 18 OKTOBER 1914
...OELTZE ? INF. REG. 141 ? 18 OKTOBER 1914
...AMPKE ? INF. REG. 336 ? AUGUST 1915
2. Rogoziński - i ..ampke to 336 Pułk Piechoty wchodzący w skład 84 Dywizji Piechoty z garnizonem w Poznaniu.
Data śmierci w sierpniu 1915 roku. Na cmentarzu w Wólce Pęcherskiej znajdują się inne groby z sierpnia 1915 żołnierzy z tych jednostek (Pułk 333 i 336, oba z 84 Dywizji)
[cmentarze-wojskowe.w.interia.pl]
Trafiłem też na inne swojsko brzmiące nazwiska poległych tej formacji Kurt Dembowski (336 Pułk ).i Paul Dembowski (1szy Pułk Prus Wschodnich z garnizonem w Królewcu) poległych nieopodal Kętrzyna w czerwcu 1915:
[www.rowery.olsztyn.pl]
jeszcze link do strony 84 Dywizji
[en.wikipedia.org])
3. Pozostałe nazwiska pochodzą ze 141 Pułku z garnizonem w Grudziądzu i 150 Pułku z garnizonem w Olsztynie - oni polegli w 1914.
4 Na koniec link do strony z listą Pułków niemieckich z okresu WWI,
[en.wikipedia.org]
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 lis 2013 - 06:57:49
W sobotę brałem udział w rozmowie dotyczącej renowacji na stulecie cmentarza. SGGW zrezygnowało z koncepcji zaorania terenu i wybudowania osiedla mieszkaniowego, jaką miało jeszcze kilka lat temu. Teren został uporządkowany w dużej mierze siłami jednej osoby, która wycięła chaszcze. Ponoć w naszym mieście partnerskim udało się zainteresować ich kwestią cmentarza, więc jest szansa, ze znajdą coś więcej w niemieckich archiwach wojskowych. Informacje o liście poległych pochodzić mają z dystrybuowanego tłumaczenia "Pomyłek" Żeromskiego.
Pułki wchodzące w skład 336 wchodziły w skład 9 Armii, żołnierze polegli w trakcie październikowej bitwy o Warszawę. Co do poległych w sierpniu to nie może raczej chodzić o poległych pod Kętrzynem. Zgodnie z informacją z ówczesnej prasy, niemiecki zwiad otoczył Warszawę od południa zajmując Ursynów i Konstancin, skąd następnie zaczął szosą wilanowską podążać w kierunku stolicy. Wydaje mi się, że sierpniowi mogli polec w trakcie tych potyczek.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 lis 2013 - 08:19:46
Raczej chyba sierpniowi pochodzą z drugiej,tym razem udanej próby zdobycia Warszawy w 1915. Na stronie 84 Dywizji Piechoty jest taki wpis:
Division Posen 2 initially served on the Eastern Front, fighting in Poland, including at the 1914 Battle of Łódź, and then spent most of the period until mid-1915 fighting along the Rawka and Bzura Rivers. On June 2, 1915, it became the 84th Infantry Division. It fought around Warsaw in July and August 1915 and then in the pursuit of retreating Russian forces.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 lis 2013 - 08:44:33
Mówimy o tym samym :-) O sierpniu 1915, nie napisałem tego i wyszła rzeczywiście pewna nieścisłość. Kiedy Rosjanie wycofywali się z Warszawy niszcząc mosty atak szedł od zachodu i spalono wówczas Włochy i Rakowiec. Zaś zwiad otoczył Warszawę od południa i zajął Konstancin, ruszając w kierunku Warszawy, gdzie uciekający mieszkańcy tutejszych wsi zablokowali drogę. Myślę, że skoro pochowano ich tutaj to nie brali udziału w głównych walkach, tylko ktoś poległ właśnie w tych okolicach.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-18 08:49 przez Kumos.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 lis 2013 - 08:46:58
Tutaj mały link do mojego facebooka gdzie nawet znalazło się zdjęcie LINK. O ile wiem, jedynie w gazetach pisano o tym, że Konstancin został zajęty, bo nawet w bardzo dobrej książce K. Oktabińskiego i L. Królikowskiego nie ma o tym mowy.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
18 lis 2013 - 08:57:28
I jeszcze ta informacja
Pułk 150, do którego większość poległych przynależała wchodził w skład 37 Dywizji Piechoty z XX Korpusu pod dowództwem generała Friedericha von Scholtza. Gen August von Mackensen dowodził XVII Korpusem a dowódcą całej 9 Armii, w której skład owe korpusy wchodziły został na początku listopada 1915 roku.
[en.wikipedia.org])
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
12 wrz 2014 - 15:02:14
W dniu dzisiejszym, praktycznie w stulecie bitwy o Warszawę podczas I Wojny Światowej, w dwóch miejscach pochówku żołnierzy niemieckich i rosyjskich (w dużej mierze Polaków walczących w zaborczych armiach) znajdujących się na terenie gminy Konstancin-Jeziorna wspólnymi siłami tutejszych pasjonatów historii i uczniów ustawione zostały tablice pamiątkowe upamiętniające te wydarzenia. Tablice ustawiono w Cieciszewie i Maryninie, gdzie miejsca pochówku ukryte są wśród chaszczy, pominięto grób za cmentarzem w Słomczynie, bowiem jest on dość dobrze oznaczony i łatwo dostępny.
Przede wszystkim podziękowania za pomoc w powyższym należą się następującym osobom:
- p. Pawłowi Adjackiemu z PTTK Oddział im ME Andriollego w Otwocku, który przygotował tablice
- pionkowi Agory za przygotowanie zalaminowanych kart informacyjnych
- uczniom trzecich klas gimnazjum szkoły nr 2 z Konstancina za wytrwałość w wędrówce przez kukurydzę
- no i rzecz jasna tamtejszym nauczycielom, a w szczególności p. Wojciechowi Guszkowskiemu, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie dzisiejszej lekcji historii w terenie
Kilka fotografii wrzucam informacyjnie, uczniowie sami się wkrótce pochwalą zdjęciami i napiszą na ten temat artykuł. Dodam jedynie, że temat cmentarzy omawiałem w sobotę z burmistrzem, jest szansa, że ten w Cieciszewie doczeka się niewielkiego liftingu, co do Marynina to tu niestety na przeszkodzie stoi fakt, że cmentarz leży pośrodku pola SGGW, które uniemożliwiło w tym roku dostęp do miejsca pamięci wpisanego do ewidencji zabytków.
SGGW wysiało w tym roku dość wysoką kukurydzę, tak na oko dwumetrową. Ogrodziło teren drutem, a samo do samego cmentarza dojścia już w ogóle nie ma - więc przeszliśmy przez kukurydzę pamiętając, iż właściciel takiego terenu ma prawny obowiązek zostawienia dostępu do zabytku (gdzie biegnie też o ile pamiętam szlak wytyczony przez PTTK). Ale to już szczegół... Aha, uważajcie na studzienki bo są niezabezpieczone i ukryte w kukurydzy. W jednej z nich dzieci znalazły dzika, więc powiadomiono Straż Miejską. Nie radzę chodzić po ciemku, bo można samemu tam wylądować.


Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
15 pa 2014 - 00:25:29
Na blogu zrobiłem wpis usiłując identyfikować walczących - co zresztą robił już wyżej szturmowiec we wspomnianym wątku. Na razie z armii niemieckiej, w kolejnym z rosyjskiej (niestety w tym wypadku tylko jednostki wojskowe, bo brak nieśmiertelników nie pozwala na ustalenie imion poległych żołnierzy)
Żołnierze zapomnianych bitew
Mam nadzieję, że do wiosny będę dysponował pełną listą poległych z niemieckiego archiwum wojskowego.
Re: Cmentarz z 1 Wojny Światowej
23 sie 2015 - 12:48:30
100 lat temu tak donosił Ilustrowany Kuryer Codzienny z 17 sierpnia 1915:

"Konstancin i Skolimów wyryły dotychczas cało z pożogi wojennej
Wielu właścicieli domów tamtejszych przez cały czas nie opuszczało swych siedzib.
Niektórzy z tych, co wyjechali podążyli tam z powrotem.
Kolejka zburzona została przez wojsko rosyjskie, komunikacya odbywa się końmi.
Ani do Konstancina. ani do Skolirnowa, nie dochodziły odgłosy kanonady, której byśmy w ciągu dni ostatnich w Warszawie słuchaczami.
Ozdoba okolic Warszawy i ich piękna pamiątka historyczna — pałac Jana Sobieskiego wraz z parkiem — jest nietkniętą.
Nieco dalej, mniej więcej o 18 wiorst od Warszawy, całe półkole na szerokim pasie przedstawia ruiny i zgliszcz, Pola, ogrody, lasy są zniszczone."

(na zdjęciu ewakuowani mieszkańcy okolic podmiejskich na ulicach Warszawy.)

Pismo do TMPiZ Konstancina i Burmistrza Konstancina ws. cmentarza wojennego w MARYNINIE
12 sie 2016 - 23:53:11
korespondencję przysłał p.Wojciech Miętusiewicz wiceprezes TMPiZ Konstancina

----- Original Message ----- From: "Piotr Oleńczak" <polenczak@mazowieckie.pl>
To: <hanna@szaflik.pl>; <wojsum@wp.pl>; <mmoren@klinkierbud.pl>; <piotr.moryn@tlen.pl>
Sent: Thursday, August 11, 2016 12:11 PM
Subject: Pismo do burmistrza Konstancina ws. cmentarza wojennego w Maryninie

Szanowni Państwo,

w załączeniu przesyłam pismo wystosowane do burmistrza. Sprawa jest w toku, środki wojewody na remont cmentarza zostaną zarezerwowane.
Do Państwa jest prośba o pomoc merytoryczną pracownikom Urzędu Gminy Konstancin już na etapie planowania zakresu prac remontowych. Osobami, które będą się tym zadaniem zajmować z ramienia Urzędu Gminy są p. Piotr Kralik oraz p. Piotr Bsrtoszewski - Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Z poważaniem,

Piotr Oleńczak
Samodzielne Stanowisko ds. Opieki nad Cmentarzami Wojennymi
oraz Miejscami Pamięci Narodowej
Biuro Wojewody
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
tel. 22 695 65 46
e-mail: polenczak@mazowieckie.pl






Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-08-13 15:16 przez mania.
SGGW sprzedała grunt, na którym jest m.in. Cmentarz w Maryninie
23 wrz 2016 - 11:17:13
o tym ponurym wydarzeniu w dzisiejszym Kurierze Południowym na s. 8
[www.kurierpoludniowy.pl]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować