Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
DAW
29 mar 2014 - 11:57:46
DAW czyli Dom Aktora Weterana . Tradycyjna funkcjonująca w "obiegu" nazwa , Dom Aktora w Skolimowie - Nasi Sąsiedzi.W ostatni poniedziałek 24 marca był Dniem Aktora Weterana . Oficjalna Uroczystość w kinie ILUZJON / dawniej kultowe kino STOLICA/ . Liczne Grono Osobistości ze środowiska artystycznego , nie tylko z tej "zaawansowanej wiekowo" grupy. W czasie Uroczystości m.in pokazano fragmenty ,dotąd nie prezentowanych, filmów archiwalnych .Uczestnniczący w spotkaniu dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej informując o realizowanym od kilku lat programie "digilityzacji" filmowych zasobów archiwalnych ,informując o wielkości tych zasobów, stwierdził że , ich "pełne" wyemitowania zajełoby około
24 godz x 40 lat !!
Re: DAW
02 kwi 2014 - 09:32:25
to ja dorzucę porcję zdjęć... lata 20-30 (zdjęcia czarnobiałe) i lata 50te (sepia)Re: DAW
03 kwi 2014 - 06:09:47
I jak tu nie wierzyć w " PRZEZNACZENIE i NIEPRZYPADKOWOSĆ" Pionek 2 kwietnia, na kilka dni /7-8 kwietnia/ przed LVI Zjazdem Sprawozdawczo Wyborczym Delegatów ZASP /1918- 2014 / którego obrady toczyć się będą w DAW ., zamieszcza kilka zdjęć związanych z historią /i to bardzo wczesną / DAW. W sali tej ze zdjęcia sygn. ....45-2 ,która w swym wystroju prawie się nie zmieniła /aktualnie pełni rolę jadalni / właśnie toczyć się te będą obrady . Szczególnie ,dla mnie "cenne" zdjęcie to ...45-3 przedstawiające m.in " kultowy " , super -ekskluzywny i super drogi na tamten czas radioodbiornik detektorowy / f-myBonnefont / odbiornik niestety , nie zachował się/.Zachowała się natomiast ,stojąca obok egipska /grecka ? amfora .Stoi w jadalni.I na koniec atrakcja. Fotografia syg. 1-K-7804 ,Kogo przedstawia ? nazwiska ? .Dla Osoby która pierwsza ,na moje pw , przekaże trafną odpowiedż ,osobiście deklarują związaną z tematem NAGRODĘ ! Życzę udanych "penetracji" historycznych ....

Zastrzegam termin odbioru nagrody nie wcześniej niz 9 kwietnia b.r
Re: DAW
03 kwi 2014 - 08:12:09
wszystkie zdjęcia sygnowane pochodzą z NAC, i są tam oczywiście podpisane.
Zresztą ten podpis zamieściłem również na swojej facebookowej stronie:
Śpiewak Ignacy Dygas i aktorka Helena Zahorska podczas koncertu na Dom Aktora Polskiego 1925r
;)
Re: DAW
03 kwi 2014 - 08:33:15
Odpowiedż prawidłowa. Pionkowi Agory nagrodę przekaże przy najbliższej okazji po 9-tym kwietnia.
Re: DAW
03 kwi 2014 - 09:25:44
To bawmy się dalej . Czy na zdjęciu z poświecenia "węgielnego kamienia " pod przyszły Dom Aktora /uroczystość odbyła się w kwietniu 1925 roku , w przyszłym roku minie 90lat !! / ,poza panami Antonim Bednarczykiem,Wacławem Prekerem i Hermanem Paulinkiem ,identyfikuje Ktoś "z nazwiska"inne osoby .I tak "na luzie" w tym tłumie tylko trzy panie ! ....... parytet ?? !! Komu to "przeszkadzało" ?Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-03 09:28 przez kaan.
Re: DAW
05 kwi 2014 - 07:24:22
Dzięki uprzejmości Pionka Agory "uzyskałem dostęp" do Śląskiego Tygodnika Ilustrowanego -Panorama /1956 r. / w którym znajduje się bogato ilustrowany reportaż z Naszego skolimowskiego Domu Artysty Weterana / SchroniskoArtystów Weteranów Scen Polskich ,d.nazwa /. Kilka zdjęć /nie wszystkie/ są przedstawione we wcześniejszym poście Pionka. Przemawiające do wyobrażni i bardzo naturalne i ujmujące jest szczególnie to zdjęcie Starszej Pani z Jej "mniejszymi braćmi".Ta Pani to 92-letnia Zofia Mullerowa / wówczas nastarsza / mieszkanka Domu . Artystka teatralna z 65 -letnim stażem, artystka scen Grodna,Wilna,Lublina,Petersburga i Moskwy Udzielając wywiadu rozbrajająco odpowiada "nie pamiętam już swego pierwszego występu" .Wypożyczony przez mi przez Pionka Tygodnik /reportaż/ zamierzam "zapropagować" uczestnikom wspomnianego wcześniej Zjazdu.
Re: DAW
04 mar 2015 - 09:24:31
„Dom aktora polskiego” – schronisko dla weteranów naszych scen, w Skolimowie urządzone już i zamieszkałe daje lokatorom, jak widzimy z pierwszych zdjęć z niego „zaciszny kącik po buszach życia artystycznego” (z Kurjera Porannego -1927 r)P.Zofja Jakubowska emerytka warszawskich teatrów miejskich (z Kurjera Porannego -1927 r)P. Zołopińska na werandzie przy robótce (z Kurjera Porannego -1927 rP. J.Mikulski, popularny ongiś artysta teatru Rozmaitości (z Kurjera Porannego -1927 r)

Re: DAW
27 mar 2016 - 12:02:05
Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji przypominam o działającym od 88 lat w Skolimowie Domu Aktora (Dom Artysty Weterana Scen Polskich).
Poniżej wiersz, będący jednocześnie prośbą o składki na budowę tego domu, opublikowany w jednej z gazet w 1925 roku[www.facebook.com]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-03-27 12:02 przez pionek AGORY.
Re: DAW
18 sie 2016 - 11:07:25
Fragment artykułu z 1928 r
„Wywczasy naszych artystów
Dobra panów aktorów. Stoi sobie w słońcu, jak w pożarze, spokojnie urodziwy dom dwupiętrowy, czerwoną dachówką jak czapą wysoką, nakryty. Posiada dwa fronty i jedne tylko tyły: boczne. Bokiem się tutaj wchodzi, jeżeli chce się tutaj wejść od tyłu. Jeden front uśmiecha się werandą na plant kolejkowy i bawi swoje pogodne oblicze ładnym – zdaleka – widokiem pociągu, który udaje prawdziwą lokomotywę i prawdziwe wagony, wiezie lalki, dymi, dyszy, gwiżdże i klekocze, a potem wysiadają z niego ludzie dorośli z dziećmi; drugi zaś front domu spogląda poprzez klomby i zagony truskawek, poziomek, sałaty, marchewki, ku rzece Jeziorce płynącej dyskretnie za wspomnianym ogrodem (…) Ten komfortowy dom o pięknym hallu, o trzydziestu pokojach, urządzonym ze smakiem, o kilku wannach, o bibliotece (trzy tysiące książek jeszcze nie zkatalogowanych), o pięciolampowym aparacie radio, ten dom skanalizowany prywatnie i zelektryfikowany gminnie, to dom Aktora Polskiego. Rządy w nim sprawuje Zasp przez swoich prokonsulów, ale jego stałym dożywotnim kuratorem jest p.Antoni Bednarczyk, bo energią zabieliwością, uporem p. Bednarczyka, na gruncie ofiarowanym przez pana sędziego Wacława Prekera, wyrosło w Skolimowie prześliczne „Schronisko”, proszące się o nazwę nie tylko mniej pokorną, ale wręcz o imionisko pyszne. Jabym był za Elsynorem, ponieważ w dzień i w nocy chodzą po tych krużgankach duchy świetnie zagranych ról… przez kogo zagranych? Przez tych, co teraz tutaj mieszkają, lub tych, o których tutaj się opowiada. Na ścianach portrety Bogusławskiego, Królikowskiego, Modrzejewskiej, a z najmłodszych gwiazd portret Poli Negri, która na międzynarodowym ekranie kinematograficznym rozsławiła polską sztukę dramatyczną śród obcych narodów po obydwóch stronach oceanu, wzruszając miliony ludzi, nie znających polskiego języka. Obok pani Mrozowskiej-Toeplitzowej księżna Negri Mdiwani należy do najhojniejszych ofiarodawczyń na rzecz skolimowskiego gmachu aktorskiego.”[www.facebook.com]
Re: DAW
26 kwi 2017 - 09:59:18
W sobotę 22 kwietnia br. Artyści Weterani świętowali wyjątkową rocznicę. 90 lat temu w podwarszawskim Skolimowie wybudowano Dom Artystów Weteranów Scen Polskich. Został on wzniesiony z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka. – To dzięki niemu dziś możemy się cieszyć tym wyjątkowym miejscem, jedynym w całej Polsce – mówił nam Ryszard Rembiszewski. Na galowym wieczorze jubileuszowym nie zabrakło stałych rezydentów i dostojnych gości. Na scenie domu w Skolimowie wystąpili m.in. Krystyna Janda, Ignacy Gogolewski oraz artyści chóru Teatru Wielkiego w Poznaniu.
relacja z gali na stronie
[www.zasp.pl]

Re: DAW
16 sie 2018 - 10:20:29
Wojciech Brydziński, Mieczysława Ćwiklińska, Zofia Lindorfówna, Feliks Chmurkowski.
Otwarcie nowego pawilonu Schroniska dla Weteranów Scen Polskich (Skolimów 1966 r_
podesłał Paweł Komosa (ze zbiorów Polony)[www.facebook.com]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Online Users
Guests: 51
Record Number of Guests: 1644 on 04 wrz 2017