Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Anonimowy użytkownik
Posągi diabłów
07 sie 2014 - 16:12:39
Czy ktoś z Konstancina Jeziornej lub okolic wie coś na temat posągów diabłów, które podobno kiedyś były przy wejściu do Hugonówki?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-07 16:16 przez robert.
Re: Posągi diabłów
07 sie 2014 - 16:25:10
Pani Iwona Sygowska z KDK dość dogłębnie badała temat w tym roku śledząc każdą możliwą informację. O ile wiem ustaliła, że je zdemontowano podczas remontu, a ich losy pozostają nieznane. Lokalna legenda mówi o zatopieniu w Jeziorce.
Re: Posągi diabłów
07 sie 2014 - 16:41:56
Jeśli są dobre zdjęcia / rysunki, to zamiast szukać zniszczonych oryginałów można wykonać kopie. To pewnie były odlewy - nie sądzę, żeby dużo kosztowały, a ważne jest przywrócenie lokalnego symbolu i wraz z nim tradycji skolimowskiej. którą on przypomina.
Re: Posągi diabłów
07 sie 2014 - 20:41:56
Quote
Kumos
Pani Iwona Sygowska z KDK dość dogłębnie badała temat w tym roku śledząc każdą możliwą informację. O ile wiem ustaliła, że je zdemontowano podczas remontu, a ich losy pozostają nieznane. Lokalna legenda mówi o zatopieniu w Jeziorce.

W czasie którego remontu, bo odkąd znam Kcin (mniej więcej przełom lat 60 i 70. ub. wieku), to diabłów nie było? Natomiast często ludzie wspominali, nawet kino nazywali raz Beata, a raz "Pod diabłami"
Re: Posągi diabłów
07 sie 2014 - 20:48:10
na stronie wirtualnego muzeum pojawiło się w marcu bardzo ładne zdjęcie:



i legenda (?) którą na facebooku przywoływała Małgorata K.-Ch.
Dawno temu gdzieś na przełomie lat 50-60 tych mieszkająca w tym domu pani będąca w ciąży za każdym razem kiedy spojrzała przez swoje okno na 2 piętrze twierdziła że te małe diabełki patrzą na nią złymi oczami...Uprosiła swojego męża by coś z nimi zrobił.A ten nie wiele myśląc wrzucił figurki do Jeziorki.Wiem to od swojej babci która tez tam mieszkała.W które dokładnie miejsce tego nie wiadomo ale wydaje mi się ze nie daleko od domu.Po co miałby je targać gdzieś dalej.Spodziewam się że sa tam nadal ale z biegiem lat zostały przykryte mułem,szlamem itp.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-07 20:50 przez pionek AGORY.
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 08:27:35
wygląda to raczej nie na diabła a na mitycznego "Pana". Świetny temat dla lokalnych poszukiwaczy skarbów!
Anonimowy użytkownik
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 16:59:27
"Polska Kronika Filmowa" z grudnia 1952 roku i postać centaura [www.repozytorium.fn.org.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-08 17:15 przez babet.
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 18:35:00
babet - dziękuję za tę kronikę! jesteś wielka! smiling smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 19:20:32
Postać naszego "diabła" bardzo przypomina rzeźby stojące w Łazienkach np.tą ,nawet postument podobny [s10.flog.pl]
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 20:43:24
ciągle piszecie i słyszałam o diabłach (l.mn) czy był jeszcze jakiś inny wizerunek, bo Centaur, to chyba nie diabeł?
Anonimowy użytkownik
Re: Posągi diabłów
08 sie 2014 - 21:07:18
Diabeł to diabeł centaur to centaur ,a satyr to satyr ale w konstancińskim wydaniu może się okazać tym samym , może dlatego ,że wszystkie te postacie miały kopytka?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-08 21:16 przez babet.
Anonimowy użytkownik
Re: Posągi diabłów
09 sie 2014 - 11:18:57
Dziękuję za linka do materiału - jest extra. Zobaczyć te miejsca przed 50 - ma laty - wow! smiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-09 11:30 przez Krzysztof Bajkowski.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować