Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
kościoły
25 lut 2015 - 08:38:01
w tym tygodniu dwie ciekawostki dotyczące tutejszych kościołów...

pierwsza - mało znane zdjęcie z poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół w Mirkowie, które miało miejsce 20 maja 1907 roku

Re: kościoły
25 lut 2015 - 08:38:37
druga ciekawostka dotycząca tutejszych kościołów...

Tomasz Lachowski podesłał bardzo ciekawą reprodukcję z 1908 roku przedstawiającą projekt kościoła w STRYKOWIE który powstał
w pracowni Józefa Piusa Dziekonskiego (przy udziale
Zdzislawa Maczenskiego). Czy nie przypomina wam jednego z naszych konstancińskich kościołów?
Jak się okazuje kościół na rogu ulic Piłsudskiego i Batorego powstał na bazie projektu innego kościoła! Dlaczego ostatecznie budynek ten z niewielkimi zmianami powstał u nas, a nie w Strykowie? Tego na razie nie wiadomo. Może gotowy projekt był tańszy, a może leciwa hrabina Dąmbska, fundatorka kościoła, chciała jak najszybciej zrealizować jego budowę, więc by nie czekać kolejnych miesięcy na projekt na zamówienie, wybrała gotowy z zaproponowanych jej przez Dziekońskiego?

Jak widać Konstancin-Jeziorna kryje jeszcze wiele nierozwiązanych tajemnic...

Re: kościoły
31 mar 2015 - 15:15:01
nie wiem gdzie to zamieścić, więc zamieszczam w tym wątku:

"Jaka sytuacja czy decyzja najbardziej zapadła w Księdza pamięci? Czy Ksiądz czegoś żałuje i czy z perspektywy czasu, znając już konsekwencje niektórych takich decyzji, postąpiłby zupełnie inaczej?

Ks. Bogdan Jaworek:Jeżeli czegoś żałuję, to rezygnacji z probostwa w Konstancinie. Wtedy jednak była taka sytuacja, że wydawało mi się, że nie mogę postąpić inaczej. Może należało przeczekać niedobry czas."

w lutowym numerze Wiadomości Powsińskich możecie przeczytać bardzo interesującą rozmowę z pochodzącym z naszej gminy ks. Bogdanem Jaworkiem, będącym przez wiele lat proboszczem parafii WNMP w Konstancinie.
Chyba większości z was zapisał się pozytywnie w pamięci...[parafia-powsin.pl]
Re: kościoły
23 lut 2016 - 08:57:42
Dnia 6 lutego 1922 roku Achilles Ratti, były nuncjusz papieski w Polsce, został obrany papieżem i przybrał imię Piusa XI. Tak rozpisywały się o tym wydarzeniu polskie gazety:
„Pius XI, dawny mons. M.Ratti, był w Polsce akredytowany jako nuncjusz papieski. Nuncjusz monsignor A.Ratti zaskarbił sobie u nas wiele dobrych uczuć. Pracował on podczas wojny pod ciężką niemiecką okupacją i nie szczędził swoich sił, by nieść pomoc naszemu kościołowi. Odbywał wizytacje na wszystkich zakątkach naszego kraju i podnosił ducha znędzniałym, wygłodzonym przez Niemców masom. Po powstaniu państwa polskiego nuncjusz papieski ks. Ratti wiele przyczynił się do łagodzenia sporów i tarć naszych wewnętrznych.
W życiu towarzyskim i społecznym naszej stolicy dawny monsignor Ratti odgrywał również wybitną rolę. Koledzy z korpusu dyplomatycznego zawsze powierzali mu zaszczytną rolę reprezentacyjną na naszych świętach czy obchodach narodowych. Ludność Polski fakt obioru mosignora A.Rattiego na stanowisko papieża, ojca kościoła katolickiego, powitała z wielką radością.”

W czasie swojej posługi w Polsce, nuncjusz Ratti uczestniczył również w nabożeństwie w konstancińskim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zachowały się m.in. te dwa zdjęcia z tego wydarzenia„Pius XI, Kardynał Achilles Ratti, były nuncjusz papieski w Polsce, został obrany papieżem w dniu 6 lutego 1922 roku”„Monsignor Ratti, obecnie Pius XI, na nabożeństwie w kościele Konstancińskim„Młoda wieśniaczka z okolic Jeziorny składa hołd Monsignorowi Rattiemu, obecnie Piusowi XI

[www.facebook.com]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-23 08:57 przez pionek AGORY.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Online Users
Guests: 30
Record Number of Guests: 1644 on 04 wrz 2017