Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Andrzej Cielecki
13 lip 2016 - 22:50:39
W dniu 6 lipca br. zmarł Andrzej Cielecki uczestnik Powstania Warszawskiego. Pan Andrzej Cielecki należał do Armii Krajowej, gdzie pod pseudonimem „Andrzejek” brał udział w powstaniu warszawskim w batalionie 'Zośka' jako najmłodszy oficer. Trzy razy próbował uciekać z niemieckiego obozu jenieckiego.
Po powrocie do Warszawy w 1945 roku, najpierw skończył szkołę Wawelberga na wydziale łączności, a potem Politechnikę, gdzie zdobył doktorat się z optoelektroniki. W 1949 r. został aresztowany przez UB i torturowany. W ramach nakazu pracy został przydzielony do Zakładów Telewizyjnych, gdzie wbrew nakazom udaremniał budowę zagłuszarek Radia Wolna Europa. W 1969 roku przyznano mu tytuł „Mistrza Techniki”. Był wieloletnim pracownikiem PAN-u i właścicielem licznych patentów, w tym zagranicznych... Twórca i właściciel niszowej, społecznej rozgłośni radiowej Jutrzenka, która nadaje od lat 90. z bloku na warszawskim Ursynowie. Pierwsze odbiorniki radiowe budował już jako nastolatek. Tworzył i nadawał programy radiowe od 14 grudnia 1981. W latach 80. nadawał na falach krótkich audycje Radia „Solidarność”. Pan Andrzej Cielecki w młodości był mieszkańcem Łęgu. W styczniu 1945r. Rosjanie rozstrzelali ojca Pana Andrzeja ( miało to miejsce na polnej drodze prowadzącej do Obór ; w tym miejscu postawiono drewniany krzyż). Kilka lat po wojnie rodzina Pana Andrzeja sprzedała posiadany w Łęgu majątek i przeniosła się do Warszawy.
Pogrzeb Pana Andrzeja Cieleckiego odbędzie się 14 lipca br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Online Users
Guests: 52
Record Number of Guests: 1644 on 04 wrz 2017