Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Stacja automatów telefonicznych
16 pa 2018 - 11:36:00
Stacja automatów telefonicznych dla Ministerstwa Poczt i Telegrafów – zapomniany projekt Bohdana Lacherta.

W 1936 roku architekt Bohdan Lachert zaprojektował na zlecenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów budynek typowy mieszczący stację automatów telefonicznych. Budynki wg tego projektu stanęły w okolicznych miastach-ogrodach, tj w Milanówku, Podkowie Leśnej, Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie a także w Skolimowie.
Jak wspomina w swojej publikacji Katarzyna Uchowicz: ,,pomysł na ukształtowanie bryły niewielkiego budynku opierał się na kontrastach: wysokości (wyciągnięta ku górze ściana kurtynowa), opracowania bryły (zaokrąglone narożniki wobec ostrych krawędzi) oraz materiałów (biała cegła cementowa i ciemny klinkier). Zastosowane materiały dzieliły budynek na strefy: mieszkalną (parterowa ceglana część) i usługową (piętrowa część, obłożona w przyziemiu klinkierem, zawierała pomieszczenia monterów, maszynownię i akumulatory od podwórza oraz salę automatów na piętrze.”
Wszystkie budynki wg powyższego projektu przetrwały do dnia dzisiejszego, jednak żaden nie jest objęty ochroną konserwatorską. Budynki w Podkowie leśnej i w Skolimowie są identyczne, budynek w Pruszkowie różnią tylko dodatkowe okna w ścianie kurtynowej i części paterowej. Budynek w Milanówku jest lustrzanym odbiciem budynków w Podkowie i Skolimowie. Budynek w Grodzisku jest lustrzanym odbiciem budynku w Pruszkowie (posiada – tak jak budynek w Pruszkowie – dodatkowe okna) Przypominam że jest to już drugi budynek znajdujący się w naszej gminie, wykonany wg projektu Bohdana Lacherta – pierwszym był awangardowy budynek Tabity.
Zdjęcia na stronie:
[www.facebook.com]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Online Users
Guests: 30
Record Number of Guests: 1644 on 04 wrz 2017