Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Historia na zdjęciach
07 lut 2013 - 14:27:13
A nie przypadkiem wychodzi przy okazji przedział wiekowy użytkowników? Wszyscy we wspomnieniach wracamy do czasów dorastania w K-J i pamiętamy tylko to co dobre. Ostatnie dyskusje o Mirkowie, Jeziornie, Grapie dobitnie to pokazują.
Re: Historia na zdjęciach
09 lut 2013 - 20:46:50
Zainspirowana informacją Kumosa w wątku fotozagadka, zajrzałam do biblioteki cyfrowej i znalazłam ciekawy materiał o TABICIE, o której mało wiem i może też kogoś zainteresuje


dalsze strony broszurki tu: [www.polona.pl]
Re: Historia na zdjęciach
11 lut 2013 - 21:21:56
Fajnie teraz forum wygląda.
Ale do rzeczy - na działkach w Oborach 1980, źródło europhoto.
Re: Historia na zdjęciach
11 lut 2013 - 21:54:50
Jeszcze jedno wygrzebałem
Re: Historia na zdjęciach
12 lut 2013 - 09:24:14
pozostałe zdjęcia ze Skolimowa które dostałem do rozpoznania . Opisy pod zdjęciami dodawałem intuicyjnie - to tylko moje hipotezy i mogę się mylić. Jak rozpoznacie osoby, miejsca, daty i rodzaj uroczystości to dajcie znać aby skorygować ewentualne błędy.

prawdopodobnie lata 50-52, powiększenie o hektar cmentarza parafilanego w Skolimowie (poświęcenia dokonał biskup Zygmunt Choromański)



prawdopodobnie lata 50-52, powiększenie o hektar cmentarza parafilanego w Skolimowie (poświęcenia dokonał biskup Zygmunt Choromański)



prawdopodobnie lata 50-52, powiększenie o hektar cmentarza parafilanego w Skolimowie (poświęcenia dokonał biskup Zygmunt Choromański)



procesja Bożego Ciała w Skolimowie (w tle widoczna kamienica Paulinków przy ul Prusa)
lata 50te



procesja Bożego Ciała w Skolimowie)
lata 50te



procesja Bożego Ciała w Skolimowie
lata 50te









procesja Bożego Ciała w Skolimowie (w tle skolimowski kościół - jeszcze nie otynkowany)
lata 40te

Re: Historia na zdjęciach
20 lut 2013 - 10:28:32
niemieccy żołnierze przed willą Maskota (ul Prusa)
lata 40te
willa kilka lat temu została zburzona. (zdjęcie ze zbiorów T.Zymera)


Re: Historia na zdjęciach
27 lut 2013 - 12:59:34
szkoła-sanatorium w Skolimowie (prawdopodobnie mieszczące się w willi Greczynka)
1928r


Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 14:09:31
Na stronie Austriackiej Biblioteki Narodowej można znaleźć garść zdjęć pod zbiorczym tytułem "Ćwiczenia strzeleckie w Konstancinie" ("Schießübungen in Konstancin" ). Ich autorem jest Joe J. Heydecker, wykonane zostały w przeważającej części w 1944 r., kilka pochodzi z roku 1941. Dostęp do fotografii w lepszej jakości jest niestety płatny (za darmo można sobie wyświetlić podgląd z "chamskim" znakiem wodnym na samym środku), więc zamieszczam jedynie miniaturki.










Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-03 14:13 przez manissimus.
Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 15:48:51
Te zdjęcia mają jakieś wybitne szczęście bo już chyba trzeci albo czwarty raz pojawiają się na forum :-)
Sporo zdjęć można znaleźć przez Europeanę. Warto sprawdzać co jakiś czas, bo aktualizują, zwłaszcza zdjęcia PAP, niestety ze znakiem wodnym.
Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 15:52:12
Na przykład z nowości - wykłady w Instytucie Ludowym PPR - kto wie co to za bardzo znana willa i prowadząca do niej brama?smiling smiley






Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-03 15:53 przez Kumos.
Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 16:13:52
Come on, z takimi pytaniami to do przedszkolaków grinning smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 17:44:18
słyszałem od siostry mojej babci że w takim szkoleniu w Hugonówce brał udział jej wuj.

A te zdjecia z Hugonówki to wcześniej były na stronie PAP...

a na podobnej stronie ciekawe zdjęcia Leopolda Buczkowskiego. Niestety też dostęp płatny (dlatego zamieszczam tylko przykładowe miniaturki)
[www.eastnews.pl]









Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-03 17:46 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
03 mar 2013 - 19:59:28
W Hugonówce, II wojna światowa, mieściły się niemieckie zakłady, garbarskie?
Czytałem artykuł w gazecie. Czy macie może ten artykuł i wiedzę na ten temat?
Gazetę, komuś pożyczyłem, na wieczne ... :-)
Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
04 mar 2013 - 19:45:09
Chyba do dziś jeszcze stoi mały budynek - dawna niemiecka wartownia
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 08:27:17
z ciekawostek - wczoraj dowiedziałem się o tym od mojej ciotki, byłej pielęgniarki STOCERu:



Haile Selassie I... zapewne wielu z was zdziwi co jego zdjęcie robi na stronie poświęconej historii Konstancina-Jeziorny.
Już wyjaśniam - otóż ten ostatni cesarz Etiopii (którego w "Cesarzu" opisał Kapuściński) w latach 60-tych odwiedził Konstancin! Prof. Marian Weiss oprowadzał go po STOCERze - jednym z najsławniejszych za granicą polskich szpitali. Na tę wizytę specjalnie utwardzono ul. Jagiellońską prowadzącą z ówczesnej alei Zjednoczenia do bramy szpitala



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-06 08:27 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 10:31:14
Quote
TRAPER
W Hugonówce, II wojna światowa, mieściły się niemieckie zakłady, garbarskie?
Czytałem artykuł w gazecie. Czy macie może ten artykuł i wiedzę na ten temat?
Gazetę, komuś pożyczyłem, na wieczne ... :-)

wiadomość którą dzisiaj otrzymalem od Tomasza Skrojnego:

"miałem okazję być w takim małym domku który się znajduję (idąc od tężni w stronę kina Beaty) zaraz za mostem po lewej stronie. Pan który tam mieszka wpuścił nas do piwnicy która jest dość głęboka i pokazał nam znajdujący się tam hydrofor wraz z silnikiem ( działającym ) który wstawili tam niemieccy żołnierze podczas II WŚ ponieważ w tym budynku znajdowała się garbarnia skór na mundury zimowe na front wschodni i kawałek dalej po lewej stronie chodnika idąc w stronę Białego Domu stały kiedyś takie baraki z których zostały jakieś resztki , tam z tych skór szyto właśnie te ciuchy ;-). Przy tym małym budynku po prawej stronie znajdują się takie deski ułożone na ziemi to jest takie potężne niemieckie ;-) szambo kt0óre do dziś mu nie przeciekło taka technika a na zewnątrz taka mała weranda to była stróżówka w której siedział Niemiec i pilnował. Taką opowieść nam przedstawił Pan tam mieszkający i też nie wiem ile w tym prawdy ,a le co do szamba oraz hydroforu i silnika to widziałem na własne oczy "
..
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 11:28:10
Quote
pionek AGORY

Haile Selassie I... zapewne wielu z was zdziwi co jego zdjęcie robi na stronie poświęconej historii Konstancina-Jeziorny.
Już wyjaśniam - otóż ten ostatni cesarz Etiopii (którego w "Cesarzu" opisał Kapuściński) w latach 60-tych odwiedził Konstancin! Prof. Marian Weiss oprowadzał go po STOCERze - jednym z najsławniejszych za granicą polskich szpitali. Na tę wizytę specjalnie utwardzono ul. Jagiellońską prowadzącą z ówczesnej alei Zjednoczenia do bramy szpitala
Na wizytę De Gaulle'a utwardzono obecną Piłsudskiego na szybko, także trzeba ją było poprawić w latach osiemdziesiątych. A kiedy przyjechał dekadę temu cesarz Hirohito też o il epamiętam łatali dziury...
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 11:30:55
A czy ktoś pamięta taki serial popularny w latach osiemdziesiątych "Powrót do Edenu?" W jednej z kronik filmowych z tamtych lat pamiętam wizytę aktorki w Białej Dalii. Narzekała strasznie na drogi, bo Sobieskiego od lasu w tamtym czasie nie miała asfaltu.
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 11:31:47
dokładnie,na facebooku już ktoś pisal o zrobieniu ulicy Gąsiorowskiego dla cesarza Japonii ;)
Tak więc tradycje utwardzania dróg mamy dość długie.

I chyba drogę do Obór utwardzono na jakieś dożynki na których miały być ważne osobistości PRLu ;)
Re: Historia na zdjęciach
06 mar 2013 - 11:32:49
Quote
Kumos
A czy ktoś pamięta taki serial popularny w latach osiemdziesiątych "Powrót do Edenu?" W jednej z kronik filmowych z tamtych lat pamiętam wizytę aktorki w Białej Dalii. Narzekała strasznie na drogi, bo Sobieskiego od lasu w tamtym czasie nie miała asfaltu.

super! o tym nie słyszałem! Muszę koniecznie znaleźć tę kronikę!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować