Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Historia na zdjęciach
29 gru 2011 - 23:04:51
Ustronie kupiła od spadkobierców prywatna osoba... która potem w wywiadach mówiła że willa należy do jego rodziny od pokoleń ;)

willa Anna została niedawno wykwaterowana i stoi pusta. Ktoś wykorzystał okazję i ukradł piękne secesyjne okno z trawioną dekoracją na szkle, ktoś powybijal tu i tam szyby, w budynku zaczęły pojawiać się jakieś osoby (być może bezdomni). Boję się że willa długo nie postoi jeśli szybko nie znajdzie się jakiś nabywca który będzie chcial ją wyremontować! Na razie pilnie trzeba by ją zabezpieczyć /pozabijać okna, załatać dziury w siatce i furtce żeby ograniczyć dostęp niepowołanym osobom)

Widzę że wrzuciłaś zdjęcie willi Witoldówka. Została ona całkowicie zmieniona, pozbawiona tynku itp... w poprzednim wątku wrzucałem zdjęcie bliźniaczej willi Perełka z Milanówka, zaraz zrobię to znowu



a tu na górze willa Perełka z Milanówka w obecnym stanie (zdjęcie z 2011) oraz niżej nasza konstancińska Witoldówka (też zdjęcie z 2011)
MÅ‚yn przy Chylickiej
29 gru 2011 - 23:25:24
Scena z filmu ?Znachor? Jerzego Hoffmana z maja 1980 roku nagrana w młynie Pana Kordego przy ulicy Chylickiej

Nagrywana cały dzień, a na filmie 50 sekund J







______________________________________
zdjęcia przysłał OSP Skolimów
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 08:24:03
dzięki Maniu! przyda mi się to do mojego opracowania o filmach kręconych w Konstancinie-Jeziornie smiling smiley
A może zrobić oddzielny wątek na ten temat na naszym forum... tylko z drugiej strony jak tu wszystko opiszemy to nikt nie bedzie chciał przyjść na moją prelekcję okraszoną fragmentami filmów :/
Re: MÅ‚yn przy Chylickiej
30 gru 2011 - 08:32:54
Quote
mania



______________________________________
zdjęcia przysłał OSP Skolimów

jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to na piętrze mlyna pomieszczenie jest dość wysokie (mam gdzieś zdjęcia ze środka). Tylko nie wiem czy było wtedy wykorzystywane. Postaram się porównać - obejrzę fragment filmu i wyłapię czy to to
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 09:09:41
o, i jeszcze ciekawostka - galeria zdjęć Tomasza Gąsiorowskiego,
[www.tomg.pl]
w tym kilka perełek przed remontem bądź zburzeniem, jak np nieistniejąca już willa 'z muru pruskiego' z ul Prusa



willa Wesoła



Mucha



Witoldówka



wnętrze Zacisza



i PYTANIE ode mnie - w którym miejscu był (jest nadal?) ten gołębnik? Mi to wygląda na architekturę Skolimowa, ale za nic nie potrafię zlokalizować... ciekawe czy jeszcze istnieje!


(w sumie dopiero teraz zobaczylem że zwieńczenie tego gołębnika jest identyczne jak rysunek we wnętrzu Zacisza... zatem mam trop,będę musiał się tam przejść)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-30 09:12 przez pionek AGORY.
Prace przy Jagiellonce
30 gru 2011 - 11:33:34
Zauważyłam jakieś prace na terenie otaczającym willę Jagielonkę przy Jagiellonskiej r/ P. Skargi [photo.bikestats.eu] , nie dawno została wpisana do rejestru zabytków. Widziałam powycinane chaszcze i zdaje się zniknęły ogłoszenia "sprzedam ...".
Może ktoś kupił i jakoś zabezpieczy, bo wisząca weranda spędzała mi sen z powiek, gdy kiedys zobaczyłam biegające wokół willi dzieciaki - teren niby ogrodzony, ale tu i ówdzie siatka leżała, wstęp do willi stoi/stał otworem

A może krzaczory powycinali amatorzy geocachingu ?
[opencaching.pl]
Willa Wesoła
30 gru 2011 - 11:44:32
To chyba ta, która została "odrestaurowana" przez znanego biznesmena i stała się landarą, z której nikt nie chce?

Nie wiem jak Wesoła wyglądała w czasach swoje świetności, bo odkąd ją znam efekt psuły rózne przybudówki, ale i tak na zdjęciu Pionka wygląda sympatyczniej niż to co teraz stoi za wysokim płotem z zielona reklamą czegos tam i wielką płachtą "Miejsce na Twoją reklamę".

Może czas, by poprawić wizerunek miasta - powinna być uchwała o estetyce miasta. Przy samym Parku wzdłuz Źródlanej, Skargi i Batorego jest kilka szmat. Biedny Papież patrzy na to i pewnie się dziwi.
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 12:11:27
Wesoła była podobna do Kasyna - zdjęcie z czasów jej świetności jest prezentowane na kronice kuriera warszawskiego z lat 80tych w której wypowiadał się Hertel (na starym forum zamieszczaliśmy link do pobrania filmu)
Jeśli chodzi o Jagiellonkę to nie jestem takim optymistą - już kilka lat temu wykoszono krzaki (a były jeszcze większe niż teraz bo o teren nikt nie dbał od lat 90tych), jednak nic się tam nie zmienilo a wręcz przeciwnie - willa popada w coraz większą ruinę (o ile może być jeszcze większa)
Z drugiej strony skoro co roku uprzątają ogród to znaczy że jakieś plany związane z tą willą mają.
Teraz po wycięciu krzaków wreszcie można dostrzec małą fontannę-sadzawkę w rogu działki.
A ciekawe jakie są plany co do Zameczku - tu też co roku ktoś sprząta ogród. Pamiętam że po wykwaterowaniu mieszkańców i wycięciu wszystkich krzewów ukazał się układ dawnych alejek parkowych (widoczne były białe(?) krawężniki)
Anonimowy użytkownik
Re: MÅ‚yn przy Chylickiej
30 gru 2011 - 13:04:36
Quote
pionek AGORY

jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to

W pierwszym ujęciu robotnik z workiem wchodzi z podwórza. widać przez drzwi zabudowania.
Na drugim zdjęciu jest młyn przy Chylickiej. Bywałem tam z dziadkiem smiling smiley
Przyglądałem się kręceniu tego filmu
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 14:23:02
Quote
potasznia


Tak wyglądała Anna 18 lat temu, dawno jej nie widziałam.... Czy dziś jej stan jest gorszy?

Wydaje siÄ™ podobny.
Ile takie wille mogą wytrzymać
Potasznio, bardzo pouczające porównania.
Niewiele z dawnego kształtu tych willi pozostaje po remoncie.
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 14:28:29
Quote
pionek AGORY


Z innych źródeł:
Szyller zaprojektował Dom Ludowy(w którym mieścila się też ochronka do godziny 17tej) oraz budynek gdzie był ośrodek zdrowia (cxzyli Mirkowska 56)
Pierwsze dwa budynki z 1894-1895 projektował Wąsowicz. Trzeci, z 1898 chyba też Wąsowicz (ale tutaj daty są inne niż w tym spisie zabytków)
Reszty budynków architekci nie są znani (ale nie jest wykluczone że maczali palce właśnie Szyller i Wąsowicz).
Obecny wygląd szkoły różni się od oryginału gdyż po wojnie podczas remontu zniszczono wiele dekoracyjnych detali.
O samym osiedlu mam dość długi ciekawy artykuł ale nie będę go tu przepisywał bo zajęłoby mi to kilka godzin :/

Pionku i kto tu się wzbraniał od przyjęcia funkcji naszego przewodnika po Mirkowie :-)
Ale, czy możesz powiedzieć o jakim okresie ten artykuł traktuje?
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 14:48:00
artykuł jest z lat 80tych i traktuje o 'osiedlu robotniczym Mirków' - jego rozwój do mniej więcej II wojny (są tam też wspomniane remonty m.in. szkoły w okresie PRL). Jak wrócę do domu to ci prześlę skany tego artykułu
Re: Historia na zdjęciach
30 gru 2011 - 19:39:12
Ja poproszę również, jeśli można, te skany. Przydadzą się do opracowania historii tej dzielnicy do przewodnika.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Historia na zdjęciach
31 gru 2011 - 12:36:12
Ukrainka przed remontem



Odpoczynek przed remontem



Nieistniejący dom Buczkowskich, chyba w tym miejscu stoi od lat wielka rezydencja, nie pamiętam...



Czy Julisin zburzono? Co tam teraz jest?



Pamiętam, że Zbyszek został podpalony wiele lat temu...

Re: Historia na zdjęciach
31 gru 2011 - 14:45:50
Potasznio, piękne zdjęcia! Dziękuję że się nimi z nami podzieliłaś!
Jeśli chodzi o Julisin to jest tam teraz dziura w ziemi... zachował się tylko dom stróża przy głównej bramie


zmieniając trochę temat.. znowu stworzył nam się wątek o wszystkim smiling smiley
W wątku o Literatach mowa była o maszynach rolniczych... dostaliśmy kolejne zdjęcie od forumowicza DAGO - młockarnia koło majątku Obory (między 1930tym a 1935 rokiem) Jako że tu już wklejałem zdjęcia z Obór to i to wkleję tutaj (choć trzeba by pomyśleć albo nad oddzielnym wątkiem dotyczącym Obór albo wrzuceniem tego do wątku o literatach)



i jeszcze dopisek do poprzedniego zdjęcia z dożynek: "uroczystość dożynek ,najlepsze pracownice rolne majątku niosą wieńce do pałacu śpiewając"
więc tamto zdjęcie to jednak dożynki
Re: Historia na zdjęciach
16 sty 2012 - 15:37:52
kiedyś podawałem link,ale potem został skasowany. Od tego czasu trochę się pozmieniało w relacjach moderator-boruta, więc chyba mogę wkleić...
to była zagadka, jednak bardzo szybko rozwiązana.

targowisko na Grapie

Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
16 sty 2012 - 15:56:03
Quote
młockarnia koło majątku Obory
Podobną maszynę miał ktoś w Czarnowie. Jeszcze w latach 80 jeździł z nią po Jeziorańsko-Skolimowskich polach. Wynajmował na godziny. Napęd był z ciągnika. Nadeszły czasy "Bizonów" . Młockarnia poszła do lamusa sad smiley
Re: Historia na zdjęciach
03 lut 2012 - 12:30:37
zdjęcie ze strony NAC



podpis pod zdjęciem głosi: "Kobieta przegląda książkę w bibliotece Dom Kultury w Habdzinie -1974r"
przypuszczam że chodzi o dom ludowy/świetlicę, bo chyba domu kultury wioska Habdzin nigdy nie posiadała?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-03 13:03 przez pionek AGORY.
Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
03 lut 2012 - 12:58:13
Kiedyś słomianka, dzisiaj tablica korkowa. Czy ktoś poznaje panią na zdjęciu?
Re: Historia na zdjęciach
03 lut 2012 - 13:25:11
to może jeszcze 3 zdjęcia, w tym jedno z wymienionymi z imienia i nazwiska osobami:



RZD Wilanów-Obory, Ciągnik Ursus C-355 z przyczepą samozbierajacą na ściernisku



Wysypywanie nasion z kombajnu Bizon na przyczepy ustawione na polu



na Bizonie Andrzej Marszał i Kazimierz Kochaniak



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-03 13:26 przez pionek AGORY.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować