Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Historia na zdjęciach
02 lis 2012 - 09:45:57
Kumos, jaki jest status praw własności tych zdjęć? W sensie, czy znany jest autor?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Historia na zdjęciach
02 lis 2012 - 10:36:52
zdjęcia pochodzą z książki 'kwartalnik kultury materialnej' z lat 80tych.
Z tego co pamiętam autor jest podany
<sprawdziłem, podpisane: fot. K.Kowalska>



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-02 10:38 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
02 lis 2012 - 11:05:59
Dzięki!



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Historia na zdjęciach
02 lis 2012 - 11:36:37
Nie wrzucam tutaj nic co by naruszało prawa autorskie, w 99% zdjęć sprzed 1994 roku (data sławetnej ustawy) brak zastrzeżeń do do reprodukcji. Więc jeśli chcesz wykorzystać w innym miejscu niż to forum, na przykład opublikować, to podajesz źródło i miejsce pierwotnej publikacji. Niestety nie mogę wrzucić tu ciekawszych rzeczy które znalazłem, a które niektórzy z was już widzieli (na przykład mapy naszych okolic z XVII-XIX wieku) bo tu sytuacja prawna jest bardziej skomplikowana, ale będą wykorzystane w druku jako ilustracje. Zamieściłem te zdjęcia, bo wiem że pionek, który ma większość tych samych artykułów ich tu jeszcze nie wrzucał, a ja ostatnio wziąłem się za historię okolicznych młynów. I z najciekawszych wykopalisk mogę wam podrzucić, iż papiernia wcale nie jest spadkobierczynią młyna w Jeziornie, bo młyn ten przestał istnieć w XVII wieku. Papiernia powstała na fundamentach zupełnie innego młyna i w innej miejscowości. Zaś dawna szmaciarnia (czyli Stara Papiernia) stoi na fundamentach jeszcze innego młyna, który także nie znajdował się w Jeziornie...
BTW, Pionek Kwartalnik to nie książka, to jeden z ważniejszych periodyków naukowych od ponad 50 lat wydawanych przez PAN.
Re: Historia na zdjęciach
02 lis 2012 - 13:18:18
oczywiscie, sory za pomyłkę... kwartalnik to... kwartalnik ;) tak jakoś mi się napisało...
Re: Historia na zdjęciach
07 gru 2012 - 10:27:20
ogród willi Brzask w Skolimowie - projekt z międzywojnia i... dzień dzisiejszy

Re: Historia na zdjęciach
08 gru 2012 - 12:55:13
willa Greczynka - Skolimów, 1925 r
jak głosi podpis pod zdjęciami "Pierwsza szkoła-sanatorium dla dzieci szkół miejskich, urządzona przez Ligę szkolną przeciwgruźliczą w Skolimowie"





Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-08 12:55 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
11 gru 2012 - 10:30:05
hu hu ha hu hu ha nasza zima zła...
a tak wyglądała zima w Konstancinie-Skolimowie w latach 50tych. Ulica Słomczyńska (okolice Szpitalnej)
[zdjęcie pochodzi z naszej-klasy]

Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 09:23:43
trochę zdjęć osiedla Grapa z lat wcześniejszych (zdjęcia udostępnione mi przez Andrzeja Zambrowicza, a on otrzymał je od p.Roberta Błażejewskiego)

drewniane budki w których kręcił się kapitalizm lat 90tych (sławetny spożywczy "Miki" oraz kilka innych ciągle zmieniających funkcje... w jednym kupiłem np. kasetę VHS ze szmirowanym horrorem "Krokodyl", choć sklep sprzedawał głównie ubrania ;)



oraz to samo miejsce conajmniej 10 lat wcześniej (albo i więcej... bo nie wiem czy są to lata 70te czy wczesne 80te)





Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-14 10:01 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 09:42:12
Pamiętam te budki, przychodziliśmy z Jeziorny kupować w nich gumę Turbo...



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 09:48:02
tak tak, ale prócz Turbo, w Mikim były gumy Chabel - chyba pierwsze w latach 90tych z naklejkami i albumem do ich wklejania(no ok,pierwsze były chyba wafle Kukuruku). W smaku ohydne, ale jak się uzbierało cały album to można było coś wygrać... znajomy uzbierał, przesłał album pod podany adres i owym "czymś" okazał się... długopis ;)
A guma nie była wcale taka tania, jakieś 2 tysiące kosztowała, do tego część naklejek było potwornie trudno zdobyć,a część się często powtarzała ;)

ech,lata 90te i ten raczkujÄ…cy kapitalizm... ;)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-14 10:00 przez pionek AGORY.
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 17:56:27
Skoro wrzucamy takie zdjęcia ;)

Widok z dachu widocznego na zdjęciu wrzuconym przez Pionka bloku nr 4 w kierunku Kopernika. Chyba koniec XX wieku.

Jak wyżej, widok w kierunku łąk i Mirkowa.
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 18:00:17
I jeszcze Grapa w latach sześdziesiątych. Może ktoś wie, który to blok?
Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 19:19:39
od lewej strony jest blok Wilanowska 17, niżej zielony kiosk spożywczy ,widać tam też kolejno : Literatów 18 ,Mickiewicza 17 i Mickiewicza 15 .Blok ,przy którym widzimy wóz z koniem jest po przeciwnej stronie Wilanowskiej i to jest Wilanowska 20.I jeszcze jedno , w lewej stronie zdjęcia widoczna jest rynna bloku Wilanowska 18.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-14 19:31 przez babet.
Re: Historia na zdjęciach
14 gru 2012 - 19:57:13
To jeszcze jedno
Re: Historia na zdjęciach
15 gru 2012 - 00:14:55
a to proste, bloki przy Mickiewicza (z dawnym składem na węgiel)

natomiast z rozpoznaniem tego zdjęcia z Orthweina mam problem... za mało wyraźne. Na pewno stara część Grapy, stawiałbym na bloki przy skarpie...

i ten wóz z koniem! pamiętam jak pod koniec lat 80tych jeździł po Grapie podobny, a woźnica krzyczał "butelkiiii skupujeeee butelkiiii skupujeeee"... czasem pozwalał nam kawałek się z nim przejechać,co dla dzieciaków było ogromną frajdą smiling smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
15 gru 2012 - 06:15:24
A ja na sto procent wiem co napisałam o zdjęciu z wozem,ponieważ w jednym z wymienionych bloków mieszkałam.
Re: Historia na zdjęciach
15 gru 2012 - 07:36:08
Babet ma rację, to zdjęcie ma dziwną perspektywę i skrócony plan dalszy. W połowie przebiega rzeczywiście obecna ulica Wilanowska. Co do wozu to pamiętam, że kiedy przeprowadziłem się do Jeziorny w połowie lat dziewięćdziesiątych, to wóz ten jeździł jeszcze wówczas ulicą Bielawską, a okrzyk woźnicy pozostał bez zmian.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-15 07:36 przez Kumos.
Anonimowy użytkownik
Re: Historia na zdjęciach
15 gru 2012 - 07:53:47
Ale trzeba też pamiętać ,że w tamtych czasach wozy nie służyły tylko do skupu butelek , gospodarze przywozili zaopatrzenie na zimę /kartofle itp/,a weglarze wegiel.Wóz to był w owym czsie popularnym prawie niezastąpionym środkiem transportu,a ul.Wilanowską jezdził/ prawie/ tylko PKS. Szczęsliwe czasy.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-15 07:55 przez babet.
Re: Historia na zdjęciach
15 gru 2012 - 12:39:23
O ile pamiętam to wozy z kartoflami i węglem pojawiały się na Grapie jeszcze w latach osiemdziesiątych, dopóki nie założono gazu i nie zamurowano zsypów prowadzących do piwnicy, którymi zrzucano tam przywiezione zaopatrzenie. Czy ktoś pamięta kiedy dokładnie to było? Obecnie kiedy opowiadam osobom, które wprowadziły się na Grapę, że kiedyś były tu kuchnie z fajerkami, a ciepła woda ogrzewana była w bojlerach to trudno im uwierzyć. A nie było to wcale tak dawno temu.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować