Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
31 gru 2013 - 09:17:11
Liczy podawałem za dokumentami gminnymi z roku 1939, stan bodajże na styczeń.Nie wiem skąd brał je p. Świątek, ale pewnie dotyczą wcześniejszego okresu skoro liczba Żydów jest tam wyraźnie mniejsza - może lat dwudziestych? Te odzwierciedlają stan urzędowego podliczenia - stąd informacje o zawodzie i wyznaniu. Na swego kronikarza czekają zachowane olbrzymie księgi meldunkowe m. in. Jeziorny i okolicznych wsi, których prowadzenie rozpoczęto cyrylicą jeszcze w XIX wieku a kontynuowano po polsku. Przyznam, że nieco mi szkoda na nie było czasu, bo niestety koszty wyjazdów do archiwum w Grodzisku Mazowieckim choć nie są relatywnie duże, to po kilku wyjazdach układają się sumę, która nieco zniechęca mnie do częstych wizyt.
Co do Konstancinka - to informacja także pochodzi z tego archiwum. Postaram się przekleić później fotografię szkicu sytuacyjnego z roku 1931 Konstancinka, dane o ulicach wchodzących w jego skład pochodzą jak wspomniałem z akt gminy. Nie wiem czy nazwa ta była używana wśród ludności czy jedynie w dokumentacji urzędowej.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
03 sty 2014 - 18:06:37
Gala Szkoły Dialogu 2013!

"Z przyjemnością ogłaszamy, że 15 stycznia 2014 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala podsumowująca tegoroczną edycję naszego programu"

Na uroczystości zostali również zaproszeni nauczyciele oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, biorący udział w programie edukacyjnym - Szkoła Dialogu

Gala Szkoły Dialogu

Forum Dialogu Między Narodami



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-03 18:08 przez TRAPER.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
25 sty 2014 - 08:59:34
Gala Szkoły Dialogu

W czasie uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego zdobyli tytuł ?Szkoły Dialogu?.
Uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach dotyczących kultury i historii Żydów polskich. Zostały one zorganizowane przez Fundację Forum Dialogu Miedzy Narodami. Fundacja ta jest organizacją pozarządową od ponad dziesięciu lat zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, a także przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu. Program edukacyjny ?Szkoła Dialogu? skierowany do uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych swym patronatem objął Minister Edukacji Narodowej. W roku 2013 do programu przystąpiły 43 szkoły z całego kraju.
W ramach warsztatów uczniowie konstancińskiego gimnazjum poznawali kulturę i historię Żydów. Zdobywali również informacje na temat życia tej społeczności na terenie Konstancina ? Jeziorny. Efektem warsztatów było przygotowanie wycieczki po terenie Jeziorny, na którą uczniowie zaprosili kolegów z równoległych klas. Opiekunami projektu w szkole byli Katarzyna Marcińczyk i Wojciech Guszkowski.
Podsumowanie tegorocznej edycji programu miało miejsce na uroczystej Gali Szkoły Dialogu. Odbyła się ona 15 stycznia 2014 roku w Teatrze Wielkim ? Operze Narodowej. W uroczystości wzięli udział uczniowie wszystkich szkół biorących udział w programie. Placówki te otrzymały tytuł ?Szkoły Dialogu?. Nagrodą za pracę był zestaw książek poświęconych kulturze żydowskiej, który otrzymała każda ze szkół realizująca program.
Galę swym honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Uroczystość swą obecnością uświetnili znamienici goście. Jednym z nich był Profesor Bartoszewski ? Sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów RP ds. dialogu międzynarodowego. Do zgromadzonych uczniów przemawiali także między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich ? Pani Irena Lipowicz, Ambasador Stanów Zjednoczonych, Naczelny Rabin Polski oraz Pan Henryk Wujec ? Przewodniczący Rady Fundacji. Młodzieży najbardziej spodobała się część gali, w czasie której prezentowane były uczniowskie projekty oraz występy muzyczne ich rówieśników. Uczniowie biorący udział w projekcie przedstawili utwory, które powstały w ramach realizowanych w szkołach programów ? w nowoczesnej formie i aranżacji utrwalały one pamięć o kulturze żydowskiej.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
27 sty 2014 - 11:26:02
nie do końca związane z naszą gminą, choć ciekawe ze względu na miejsce znalezienia i znalazcę:



Żydowski Instytut Historyczny
Niepozorny szkolny zeszyt w linię, na okładce którego dziecięcą ręką napisano: ?Pamiętnik ? Renia Knollówna?, został znaleziony w stosie makulatury w Jeziornie pod Warszawą przez pracownika papierni, który przekazał go naszemu Instytutowi. Zapiski trzynastoletniej Reni Knoll obejmują okres od 16 maja 1940 do 1 września 1941 roku, dotyczą więc zarówno okresu przed powstaniem krakowskiego getta, jak... i sześciu miesięcy jego funkcjonowania.
Dziennik ten nie jest jednak w żadnym razie kroniką okupacyjnych losów krakowskich Żydów. Jest to diariusz nastolatki, którą antyżydowskie represje okupanta przejmują w równej mierze, co flirty z kolegami, problemy z nauką czy zatargi z rodzicami. Polecamy Waszej uwadze to niezwykłe, cudem ocalałe świadectwo, pokazujące, że naturalna witalność i urocza bujność emocji, towarzysząca okresowi dojrzewania potrafią wygrać z najbardziej ponurą rzeczywistością.
Więcej o książce i jej autorce: [www.jhi.pl]
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
21 lut 2014 - 13:44:16
Świadomie tu a nie w "interesujących książkach" ta informacja .Książka "Żydzi Polscy .Historie Niezwykłe" Oficyna Demart ,2010 r. Dwieście "sylwetek" w różnym stopniu /po mieczu , kądzieli........ / wywodzących się z żydowskiej Diaspory ,których losy związane były/są z Polską. Wśród Nich Słonimski,Brandys,Hertz,Hen,Hemar ,Kiepura...... Ciekawe historie ludzkich losów,skłaniające do "niejednoznacznych" refleksji.Niezależnie od tej "niejednoznaczności" trudno będzie po tej lekturze"zlekceważyć" wkład polskich Żydów w Naszą Rzeczywistość a w szczególnośći w polską kulturę.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-21 15:28 przez kaan.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
02 mar 2014 - 15:53:00
W zeszłym roku ,z okazji 70 rocznicy powstania w warszawskim Getcie ,Poczta Izraelska wypuściła do obiegu okolicznościowy znaczek . Płonący budynek a na nim dwie flagi ,żydowska i polska. Obraz nawiązuje do rzeczywistego faktu który miał miejsce w pierwszym dniu wybuchu Powstania.Znana jest gwałtowna reakcja Niemców i podjęte działania które pospiesznie "zlikwidowały" ten akt demonstracji. Ten zeszłoroczny znaczek to pierwsza tak oficjalna forma propagacji w Izraelu współdziałana obu Społeczności w czasie kwietniowego zrywu.
Gmina żydowska powróciła do Jeziorny - dziś święto Paschy
14 kwi 2014 - 21:09:15
Gmina żydowska powróciła do Jeziorny: [www.konstancin.com]
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
18 kwi 2014 - 08:00:04
polecam jutrzejsze Wysokie Obcasy, a w nich artykuł o Irenie Conti - polsko-włoskiej poetce, dziennikarce, pisarce, która po śmierci spoczęła na skolimowskim cmentarzu.
O jej nieznanym życiu, o prawdziwym nazwisku (Irena Gelblum), o doświadczeniach udziału w powstaniu w Getcie warszawskim już jutro...

w tym roku rocznica powstania w getcie wypada w naszą Wielką Sobotę... ale również Żydzi obchodzą jeszcze Pesach. Tak więc wszystkim życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych oraz Chag Pesach Sameach!

(poprawka - dziś szukałem grobu Ireny Conti i nie mogłem go znaleźć... w internecie znalazłem informację że pogrzeb był na cmentarzu w Wólce Węglowej.. więc prawdopodobnie to moja wyobraźnia spłatała mi figla. Tak czy inaczej Ierna Conti związana jest z naszym miastem - może nie grobem, ale w Konstancinie mieszkała, i zmarła)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-19 16:19 przez pionek AGORY.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
12 lip 2014 - 19:25:21
ciekawy (długi) wywiad z Janiną Bauman, żoną Zygmunta Baumana.
[sfi.usc.edu]
Rodzina Janiny Bauman przed wojną posiadała willę w Konstancinie.
W 9 minucie krótko wspomina Żydów z Jeziorny
od 20 minuty wspomina również pokrótce Konstancin



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-12 19:32 przez pionek AGORY.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
13 lip 2014 - 11:36:52
Quote
pionek AGORY
ciekawy (długi) wywiad z Janiną Bauman.......

Pani Janina napisała dwie ksiązki . Obu tematem jest opis złożonych a często , jakże tragicznych losów Jej i Jej Bliskich.Pierwsza z nich, "Zima o Poranku" dotyczy okresu przed i wojennego. Książka ukazała się w wersji angielskiej /1989 r / a po kilkunastu latach w wersji polskiej .Ta druga "Nigdzie na Ziemi" ukazała się tylko w polskiej wersji i dotyczy okresu powojennego.Jest to moim zdaniem ,swoista szczera spowiedż autorki dotycząca złożonegi i pełnego kontrowersji okresu "ostrego" stalinizmu . A to wyrwane fragmentu ze słowa wstępnego Pani Janiny do tego tytułu :

"Dziś biorę się za pisanie na nowo historii mojej pogoni za znalezieniem wspólnoty,której byłabym nierozłączną częścią .Po polsku.Dla własnych córek i grona polskich przyjaciół , tych których za stalinowskich czasów nie było jeszcze na świecie i tych którzy byli zbyt młodzi aby je pamiętać i w pełni rozumieć.Chcę aby to była szczera,niczem nie skrępowana spowiedż.........Wiele czasu mi już nie zostało,nie mogę zwlekać.Chyba więc lepiej spróbować niż dać za wygraną "
Anonimowy użytkownik
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
13 lip 2014 - 18:32:19
warto też wiedzieć ,kim jest mąż pani Janiny Bauman pan major Zygmunt Bauman [prawy.pl]
Anonimowy użytkownik
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
13 lip 2014 - 21:29:26
Panowie to byli przed wojną (tak wtedy mówiono) - obywatel major
Anonimowy użytkownik
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
14 lip 2014 - 07:50:23
Tyż prawda
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
22 sie 2014 - 14:06:05
Dział Genealogii ŻIH/
FAMILY STORIES 7: ALEKSANDER SCHIELE

Relacja, Archiwum ŻIH.

„ Niniejszym oświadczam, że Eugenia z Festensztatów Konopacka, lekarz dentysta z zawodu, która od początku okupacji hitlerowskiej mieszkała ze mną w Warszawie przy ul Czerniakowskiej 131 i w związku z dwukrotnym szantażem i wizytą agenta Kriminal Polizei zmuszona była zmienić miejsce pobytu, znalazła schronienie w domu Aleksandra Schiele w Konstancinie, Al Skargi 7 /.../ Dom Aleksandra i żony jego Zofii Schielów był w okresie okupacji miejscem spotkania tych wszystkich, którzy wierzyli w wyzwolenie Polski.“ Edward Kozikowski

Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
19 wrz 2014 - 20:18:39
W przyszłym tygodniu w piątek początek kolejnego roku w ponad 57 WIEKOWEJ historii żydowskiego Narodu. Roku 5775.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
19 wrz 2014 - 22:59:50
przepraszam Paweł, ale nie mogłem się powstrzymać... ja jednak tylko o samym zwyczaju szabasu - myślę że Ty napiszesz więcej i obszerniej...


Dzisiejszego wieczoru w konstancińskim budynku Hugonówki odbyło się nabożeństwo szabasowe zorganizowane przez reformowaną gminę żydowską Beit Konstancin. O samym wydarzeniu napisze niebawem na swoim blogu Paweł Komosa, ja tymczasem natchniony piękną dzisiejszą uroczystością chciałbym pokrótce przedstawić czym jest szabas/szabat. Otóż dla Żydów jest to cotygodniowy dzień odpoczynku, coś jak katolicka niedziela. Zaczyna się od zachodu słońca w piątek a kończy po zachodzie słońca w sobotę. W tym dniu ortodoksyjni Żydzi starają się powstrzymywać od jakiejkolwiek pracy. Piątkowy wieczór zaczyna się od zapalenia przez panią domu co najmniej dwóch świec szabasowych i wygłoszenia specjalnego błogosławieństwa. W bożnicy odbywa się Kabalat Szabat - tzw powitanie szabatu. Następnie jest wieczerza szabatowa poprzedzona kiduszem - modlitwą nad kielichem wina. Najważniejszym składnikiem szabasowej wieczerzy jest chałka, słodkie pieczywo które każdy doskonale zna... a w zasadzie co najmniej dwie sztuki symbolizujące podwójną porcję manny jaką otrzymywali w piątki wędrujący przez pustynię Izraelici.. Jak już wspomniałem świętowanie szabasu trwa również w sobotę - spożywa się wówczas dwa uroczyste posiłki a w synagodze podczas modłów czyta się parszę (część Tory przypadająca na dany tydzień).

Dzisiejszy wieczór szabasowy był wspaniałym wydarzeniem, umożliwiającym mieszkańcom naszej gminy zapoznanie się ze zwyczajami żydowskimi - były dwie świece, wino, chałka, modlitwy... dziękuję za to że mogłem wziąć w tym udział i polecam wszystkim kolejne szabasy!

oraz czekam na tekst Pawła!

Szabat szalom!





Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-09-19 23:01 przez pionek AGORY.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
20 wrz 2014 - 01:34:38
SHALOM

Z okazji Rosz Ha Szana ,Oddział Warszawski Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego Żydów w Polsce i Urząd Dzielnicy Wola zapraszają na arcyatrakcyjny
koncert


WŁADYSŁAW SZPILMAN , I tak się trudno rozstać.......


21 09 -niedziela-15.30 OK im St.Żeromskiego ,Obozowa 85



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-09-22 08:34 przez kaan.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
22 wrz 2014 - 23:16:09
Zapowiedziany wyżej przez Pionka tekst jest już na blogu.
Powrót do domu
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
23 wrz 2014 - 07:04:22
"Powrót do domu ". We fragmencie tekstu "......budynek znalazł się na TERENIE ,na którym wybudowano póżniej PKiN ....."

Wiele , wiele lat póżniej zaplanowano tam m.in budowę " Złotych Tarasów ". Realizacja planu wymagała ,z uwagi na sąsiedzwo dworca i tunelu średnicowego m. in względnie głęboko posadowionych fundametów.Nie wnikając w dalsze szczegóły ,w czasie prac ziemnych "odkryto" w "nienaruszonym " stanie piwnicę jednej z byłych kamienic a w niej ...... przedwojenny kompletny odbiornik radiowy 456A f."Philips.....



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-09-23 09:27 przez kaan.
Re: Tęsknię za Tobą, Żydzie
07 pa 2014 - 04:58:22
W dniu 28 pażdziernika nastąpi uroczyste otwarcie ,z udziałem najwyższych władz państwowych Polski i Izraela , stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować