Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
15 sty 2013 - 21:03:57
Przystanek Historia ?Śladami zbrodni?
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
17 stycznia (czwartek) o godz. 17:30

Publikacja jest pierwszą próbą skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych z lat 1944?1956. Obejmuje materiał fotograficzny, dokumentacyjny oraz relacyjny dotyczący b. powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, siedzib Głównego Zarządu Informacji, więzień i obozów podległych Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, tajnych aresztów i placówek sowieckiego aparatu bezpieczeństwa ? NKWD i Smiersza, tajnych miejsc pochówków.
Spotkanie z udziałem dr. Łukasza Kamińskiego ? prezesa IPN, dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta ? sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dr. Tomasza Łabuszewskiego ? redaktora naukowego opracowania oraz dr. hab. dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka ? pełnomocnika prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Prowadzenie ? dr hab. Piotr Niwiński.

Relacja VIDEO 18.01.13 na mojej stronie
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
17 sty 2013 - 19:27:59
W głównym wydaniu Faktów TVN na tle Pomnika Bohaterów Powstania Styczniowego o 150 rocznicy jego wybuchu wypowiadał się p. Ignacy Gołębiowski.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
18 sty 2013 - 13:08:50
Poproszono mnie o upublicznienie:
1. W najbliższą niedzielę tj. 20 stycznia po mszy w Słomczynie pod pomnikiem powstańców będzie składanie kwiatów i zapalenie zniczy o godz. 13. Uroczystość ma charakter nieoficjalny, nie będzie władz gminnych, ale wszyscy chcący upamiętnić rocznicę powstania są zaproszeni
2. 23 czerwca planowana jest rekonstrukcja historyczna wydarzeń z powstania styczniowego, które upamiętnia kamień, w ramach obchodów Cieciszewa

Niezależnie od powyższego jest to 150 rocznica Powstania Styczniowego. Dzisiaj lub jutro powinien pojawić się na stronie Wirtualnego Muzeum tekst na temat udziału mieszkańców naszej gminy w powstaniu (głównie na podstawie znanych wielu bywalcom tego forum relacji czwórki mieszkańców z 2004 opisującej wydarzenia z owczarni) i poprosiłbym wtedy o podlinkowanie na Facebooka na profile forum i stronę Pionka. Jest to w końcu 150 rocznica powstania i warto by to zaznaczyć, nawet jeśli nie ma (albo o nich nie wiem) oficjalnych obchodów.

Przypominam o istnieniu strony uczniów Trapera - TUTAJ gdzie zawarte są informacje na temat głazu powstańców.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-18 13:56 przez Kumos.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
18 sty 2013 - 16:35:58
Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny
organizuje 19 stycznia 2013 roku
rajd historyczno-turystyczny


?SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO?
(150 rocznica wybuchu powstania)

PROGRAM:

19.01.2013 r. - sobota
9.00 ? wyjazd ? zbiórka ZS 2
ok. 15.00 ? powrót.
- złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Cieciszewie,
- zwiedzanie X pawilonu (dawne carskie więzienie) Cytadeli Warszawskiej ,
- wizyta w Forcie Legionów - miejsce stracenia Romualda Traugutta oraz członków powstańczego Rządu Narodowego.

P.S. Niestety, brak już wolnych miejsc.
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
18 sty 2013 - 18:45:38
Obym tylko nie zapomniał o dacie i godzinie, ta moja skleroza......... bardzo chciałbym być
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
19 sty 2013 - 23:43:32
mogę się mylić,ale nie widzę w wątku wklejonego linku do artykułu na temat powstania jaki ukazał się na stronie wirtualnego muzeum...
więc wklejam:
[www.muzeumkonstancina.pl]
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
20 sty 2013 - 11:59:46
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
20 sty 2013 - 16:02:00
Wpis trochę bardziej na poważnie.
Zdjęcia z symbolicznego zapalenia znicza, wspominano okoliczności związane z ustawieniem pomnika, gdy niektórzy z obecnych jako dzieci zbierali z pól kamienia dla ówczesnego sołtysa p. Zawadzanko, który prowadził budowę pomnika w tajemnicy.


Tak na marginesie kilka słów o rocznicach.
W 1913 roku 50 rocznica, gdy żyli jeszcze weterani powstania, nie mogła być obchodzona, z powodu pozostawania pod rosyjskim zaborem. Dopiero podczas I wojny, jeszcze pod panowaniem niemieckim, ustawiono na mogile krzyż. Niestety dokumenty jej dotyczące zaginęły na początku kolejnej wojny.
W roku 1963 z racji cementowania sojuszu z ZSRR rocznicy w zasadzie nie obchodzono. Stąd pamiętać należy o inicjatywie miejscowych mieszkańców, którzy pamiętając o wydarzeniach sprzed wieku, chcąc uczcić rocznicę ustawili pomnik, przyciągnęli kamień, wykuli napis. Ówczesne władze wiedziały o wszystkim, z wiadomych powodów nie wsparły budowy i udawały że nic na ten temat nie jest im wiadome, nie przeszkadzały jednak w jego budowie, stąd samowola budowlana się zalegalizowała.
W roku 2013 niestety brak oficjalnych obchodów, czego niezmiernie szkoda, bowiem była okazja aby z racji okrągłej daty powtórzyć uroczystości z roku 2005, a przede wszystkim zorganizować pierwsze DUŻE obchody.
Należy podziękować w tym miejscu, co niniejszym czynię - osobom dzięki którym trwa pamięć o miejscu, takim jak choćby TRAPER, który zabiera uczniów w takie miejsca i opowiada im o naszej historii. Coś zawsze pozostanie w pamięci. To właśnie dzięki takim ludziom, w wiele lat później pamięta się o wielu wydarzeniach. Pamięć o wydarzeniach w owczarni przechowała się w dużej mierze dzięki historykowi szkoły w Słomczynie sprzed II wojny światowej, p. Romanowi Walczykiewiczowi, który opowiadał uczniom o tym co w dzieciństwie usłyszał od powstańca ps. BRUN.
Jak mówił Stefan Kieniewicz, znany historyk powstania - Nie chodzi o uprawianie kultu bohaterskich walk. Chodzi o to żeby pamiętać.
Pamiętajmy.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
20 sty 2013 - 17:52:55
Parę zdjęć z uroczystego złożenia wiązanki kwiatów oraz zapalenia zniczy pod pomnikiem Bohaterom Powstania Styczniowego w Cieciszewie przez uczniów z UKS-T TRAPER w dniu 19 stycznia 2013 roku.













Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
20 sty 2013 - 19:28:42
SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO
150 rocznica wybuchu powstania
19 stycznia 2013 roku z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, UKS-T TRAPER zorganizował rajd historyczno-turystyczny, SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Mimo intensywnych opadów śniegu oraz dotkliwego mrozu, na starcie stawiło się 50 osób.

Fotorelacja z całego rajdu:

Szlakiem Powstania Styczniowego
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
03 lut 2013 - 10:58:06
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
03 lut 2013 - 12:47:48
pozwolę sobie z innego wątku przekleić tu, bo to chyba też ważne, a zapomniane miejsce:

Quote
pionek AGORY
to i ja mam jeszcze zagadkę... przyznam że sam nie znam miejsca,dlatego liczę na was.

z góry przepraszam za jakość zdjęcia.



podpisane: las oborski, krzyż na grobie lotników. A historia mówi mniej więcej tak - wojska węgierskie stacjonujące w 1944 w dworze w Oborach chciały podobno wesprzeć walczącą Warszawę, ale pod warunkiem że wojska rosyjskie stacjonujące po drugiej stronie Wisły uznają Węgry za sojuszników, gdy juz przekroczą rzekę. Węgrzy mieli nawiązać kontakt z Rosjanami za pomocą zrzuconej im w pobliżu cegielni oborskiej radiostacji.

Dalej tę historię opisuje Stefan Rulski tak:

"o wyznaczonej godzinie, tuż przed północą, ludzie ubezpieczający zrzut usłyszeli odgłos nadlatującego samolotu. Zbliżył się do cegielni, zataczając obszerny krąg nad lasem. Leżący na ziemi ludzie na rozkaz swego dowódcy utworzyli świecący krąg z lamp i latarek. Samolot, prychając gangiem silnika, wszedł w drugi bardzo obszerny krąg, lekceważąc wysyłane ku niemu świetlne sygnały. Nagle z okolicznych lasów w jego kierunku popłynęły serie smugowych pocisków. To odezwały się wielkokalibrowe karabiny maszynowe, ubezpieczające świeżo rozmieszczone tam działa niemieckie. Samolot, opleciony sznurem ognistych korali, nagle zadławił odgłos silnika i ogarnięty warkoczem płomienia, ostro pikując, runął na skraj lasu. Gwałtowny wybuch ognia zaznaczył miejsce upadku. Ludzie ubezpieczajacy zrzut w popłochu wycofali się z miejsca koncentracji, zawiadamiając komendanta odcinka o niepowodzeniu i rozegranej na ich oczach tragedii. Generał Hovart po otrzymaniu informacji o zestrzeleniu samolotu wraz z Istvanem i towarzyszącym mu adiutantem pospiesznie konno odjechali do sztabu w Oborach. Nazajutrz dzieci, wysłane do lasu pod pozorem zbierania grzybów i runa leśnego, dotarły do dymiącego jeszcze wraku maszyny, z którego żołnierze niemieccy wydostali nadpalone ciała pilotów. Uwagę dzieci zwróciła obecność wśród żołnierzy niemieckich, osobników ubranych po cywilnemu w długie czarne skórzane płaszcze. Ci długo przeczesywali szczątki samolotu."

I teraz moje pytanie - gdzie jest ten krzyż? Ja słyszałem w dzieciństwie historię o rozbitym samolocie właśnie w tych jarach za cegielnią oborską, ale na ten krzyż nigdy nie natrafiłem.

Quote
DAGO
Pisałem już na forum o mogile lotników ,ale historii z misją Honwedów do Rosjan nie znałem .Proszę o źródło chętnie poznam całość.Warto by było wyjaśnić i uzupełnić te wydarzenia (np. dywizja piechoty nie potrzebowala radiostacji ,miała swoje oddziały łączności)Postaram się zidentyfikować typ samolotu.Miejsce to powinno zaistnieć jako element naszej lokalnej historii.
Namiar na mogiłkę w googlemaps 52.06606,21.141568

Quote
pionek AGORY
a oto fragment poprzedzający cytat ("Rapsodia Słomczyńska" Stefana Rulskiego, Warszawa 2010) o zestrzeleniu samolotu:

"Do resztek kierownictwa AK Warszawa Południe, którzy nie zdołali przedostać się do powstańczej Warszawy, dotarli emisariusze Komendy Głównej z poleceniem kupna lub zdobycia broni węgierskiej dla powstańców. Mieli również wybadać czy Węgrzy nie są skłonni przyłączyć się do powstania. Zaproszony ponownie przez rezolutne hrabianki Istvan poznał przedstawionego mu jako kuzyna wysłannika Komendy Głównej AK. Teraz już przy wyciągniętej na tą okazję butelce koniaku rozmowa w cztery oczy bez niedomówień dotyczyła propozycji zbrojnego wsparcia powstańców. Istvan podjął się roli pośrednika w tej sprawie. Generał Horvat powiadomiony przez Istvana poprosił o czas do namysłu celem przeanalizowania realności tego zamierzenia. Po kilku godzinach rozważań, uważając że Rosjanie przekroczą Wisłę i pomogą powstańcom, dał odpowiedź pozytywną. Zastrzegł jednak, że chce aby władze radzieckie uznały wojska węgierskie za sojusznika w momencie, gdy te wystąpią przeciwko Niemcom/ I tu zaczęła się gra dyplomatyczna. Wprowadzony do kręgu wtajemniczonych, mieszkający w Opaczy dowódca oddziału Batalionów Chłopskich, znający Wisłę jak własną kieszeń, podjął się roli kuriera do wojsk rosyjskich na drugiej stronie rzeki. W cieniu filarów zniszczonego przez cofających się Niemców mostu przedostał się na drugą stronę Wisły,gdzie został schwytany przez obsługę rozlokowanego tu stanowiska cekaemów. Po długich wyjaśnieniach przetransportowano go na tyły do jakiegoś sztabu, gdzie po kolei wypytywali go różni oficerowie od majora wzwyż. Towarzyszył mu w charakterze tłumacza żołnierz polskiej dywizji walczącej u boku Rosjan. W końcu kazano mu spisać to,co miał zakomunikować. Kto go tu przysłal, czy Węgrzy rzeczywiście są zdecydowani wystąpić przeciw armii niemieckiej. Po tych przesłuchaniach zaprowadzono go do oddzielnego pokoju,gdzie stały tylko dwa krzesła. Po chwili do pokoju wszedł pewnym krokiem średniego wieku oficer rosyjski i jeszcze raz wysłuchał kuriera. Ten zorientował się, że słuchający go dobrze rozumie polską mowę. Następnie łamaną polszczyzną przekazał kurierowi że celem nawiązania osobistego kontaktu z dowództwem węgierskim za trzy dni nocą zrzucony zostanie z samolotu skoczek z radiostacją. Analizując przyniesioną mapę uznali, że najlepszym miejscem przyjęcia skoczka będzie rejon pól w pobliżu cegielni koło Konstancina. Ludzie odbierający skoczka latarkami zasygnalizują miejsce zrzutu, gdy usłyszą odgłos nadlatującej maszyny. Na tym skończono ustalenia. Kurier ów po latach twierdził, że oficerem tym był generał Sierot wysławiony później zdradzieckim aresztowaniem członków najwyższych władz Podziemnego Państwa Polskiego. Powtórna przeprawa przez Wislę przebiegła podobnie, z tym że woda była teraz chłodniejsza, a nurt rzeki bardziej bystry. Na pozostałych po wysadzeniu mostu resztkach przęsła zawieszone były zwłoki żołnierzy, które przyniosła rzeka gdzieś znad Pilicy, gdzie toczyły się zażarte walki wokół utworzonego przez Rosjan przyczółka. Powrót kuriera i przekazana przez niego informacja uruchomiły mechanizm przygotowań do odbioru skoczka, zapewnienia mu bezpieczeństwa i spotkania z dowódcą korpusu węgierskiego. Sprawę tę skomplikowało niespodziewane pojawienie się w rejonie Konstancina samojezdnych dział artyleryjskich armii niemieckiej, zajmującej stanowiska ogniowe na obrzeżach okolicznych lasów. Obecność Niemców stała się niebezpieczna, ponieważ ustalone wcześniej miejsce zrzutu znajdowało się w niewielkiej odległości od okopujących działa Niemców. Pod pozorem zaproszenia na kolację generał Hovart wieczorem w dniu zrzutu przyjechał koono do kwatery Iskana, gdzie miało dojść do spotkania z rosyjskim kurierem i polskim podziemiem. Leżąca na skraju Konstancina willa oraz miejsce zrzutu były ubezpieczane przez część członków organizacji akowskiej, którzy nie przedostali się do walczącej Warszawy."

przepraszam,myślałem że skoro post wcześniej wspomniałem o tej książce,to będzie to oczywiste. Już poprawiłem

Quote
Tomasz Zymer
Oznaczałoby to, że przedstawiciel Komendy Głównej AK de facto pośredniczył w nawiązywaniu kontaktów między przechodzącymi na stronę aliantów Węgrami a Sowietami, posługując się jako kurierem dowódcą oddziału BCh. Bardzo interesujące relacje... Mnie jednak zainteresowała wzmianka o "rezolutnych hrabiankach" - czy może tu chodzić o młode siostry Potulickie? Teresa Potulicka w swoich wspomnieniach z Powstania podaje:

"Mnie jakoś wypuszczono z Pruszkowa z obozu i potem już Węgrzy nam pomagali. Wojskowi Węgrzy szalenie pomagali Polakom. Miałam jakimś cudem paczkę papierosów, bo nie paliłam. I za tę paczkę papierosów ci Węgrzy dowieźli nas do takiego pół-zakonu, to były chyba Magdalenki, niedaleko Pruszkowa. Jakieś upadłe dziewczyny, którymi zajmowały się zakonnice. [...] Tak, to było parę osób. Potem się wszyscy rozpierzchli. Chodziło o to, żeby wyjść z obozu, poza druty. Potem każdy sobie radził, jak mógł. Niektórzy wsiadali w pociągi, które kursowały do Milanówka, a ja pojechałam z Węgrami do tych magdalenek. Tam już było trochę rodziny. Przygarnęły mnie. No to już koniec Powstania?[...] Cały czas ci Węgrzy nam pomagali, no bo iść takie kilometry? Tam u niej byłam jedną noc, a potem Węgrzy zawieźli mnie do Obór. To był dzień, 11 października, kiedy wyrzucali nas z Obór, bo przyjechał do mojej matki starosta w czasie Powstania i spytał: ?Gdzie są pani dzieci?? A matka odpowiedziała: ?W Warszawie.? W takim razie wyrzucili nas ? nie komuniści, ale Niemcy, za to, że byliśmy w Powstaniu." Źródło: [ahm.1944.pl] i następna strona.

Jeśli jednak ta historia ze zrzutem radiostacji pochodzi jeszcze z okresu, kiedy Powstanie trwało, to Potulickie nie mogły uczestniczyć w rozmowach z "Istvanem", bo były nadal w Warszawie. O jakie zatem "hrabianki" chodzi Stefanowi Rulskiemu? Odpowiedź znajduje się z pewnością na wcześniejszych kartkach książki, którą ma Pionek Agory.

Przy okazji podaję link do interesującego artykułu sprzed tygodnia dotyczącego sprawy sądowej o zwrot Obór Potulickim, która trwa nieprzerwanie od 13 lat: [wyborcza.pl] .

Quote
pionek AGORY
oczywiście chodzi o hrabinę Potulicką i jej córkę. Rulski wcześniej pisze że przy tym spotkaniu z Istvanem Potulickie zostały już usunięte z dworu i mieszkały na Królewskiej Górze w jednej z will.

Myślę że potwierdzenia tej historii moglibyśmy szukać u pani Teresy...


dzięki dokładnej lokalizacji jaką podał DAGO, miejsce to znalazłem bez trudu (byłem tam jakoś na początku stycznia)

oto zdjęcie jakie wówczas zrobiłem. Widać że ktoś o to dba,choć nie ma tam jakiejś wydeptanej ścieżki... przy drzewie i krzyżu jest mały krąg wytyczony z kamieni polnych, a w środku jakby pozostałość samolotu. Do tego trochę sztucznych kwiatów i zniczy... dobrze by było przywrócić to miejsce pamięci mieszkańców, tak jak to się stało z grobem węgierskiego żołnierza...

Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
03 lut 2013 - 12:49:37
przy okazji... słyszałem od znajomego że włócząc się po naszym lesie znalazł jeszcze jedną mogiłę węgierskiego żołnierza. Było to dawno, i potem już na nią nie mógł trafić... teraz nie wie czy mu się to przewidziało czy nie... słyszeliście o jeszcze jakiejś mogile?
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
22 kwi 2013 - 17:16:42
REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ


I Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej - 2013
Organizatorzy: Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie
Patronat: Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna

CELE:
- uczczenie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
- zachęcenie do nauki tekstów piosenek patriotycznych.
- popularyzacja pieśni patriotycznych wśród młodzieży szkolnej.
.

UCZESTNICY:

? Soliści
? Zespoły (maksymalnie 4 osoby)
Uczestnicy zgłaszani są poprzez: szkoły podstawowe oraz gimnazja.
W konkursie nie biorą udziału chóry.

KATEGORIE WIEKOWE:

Uczestnicy występują w dwóch kategoriach wiekowych:
I ? klasy IV ? VI szkoły podstawowej
II ? klasy I - III gimnazjum


KRYTERIA OCENY

? dobór repertuaru zgodny z kategorią wiekową
? rozumienie treści utworu
? dobór utworu dostosowany do wieku i możliwości wokalnych w konkursie szkolnym
? interpretacja utworu
? indywidualność artystyczna
? choreografia (dodatkowe punkty w ocenie, oceniany ruch sceniczny)
? dykcja
? ogólny wyraz estetyczno ? artystyczny

TERMINY

Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 kwietnia 2013 r.
Przesłuchania: 8 maja 2013 roku, godzina 10.00 ? Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie.
Koncert galowy: 9 maja 2013 roku, godzina 11.00 ? Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie.

Kierownictwo festiwalu:
Guszkowski Wojciech ? koordynator ? sktk@op.pl, 501 352 832
Roman Rudowski ? kierownik artystyczny
Żaneta Misiak ? kierownik organizacyjny
Barbara Daniszewska ? scenografia
Agnieszka Halicka ? promocja i obsługa medialna

Nagrody:
- laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna
- uczestnicy otrzymają dyplomy oraz upominki ufundowane przez Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna


Przepisy dodatkowe konkursu piosenki

1. Teksty wykonywanych piosenek należy dostarczyć do organizatora w nieprzekraczalnym terminie 5 dni przed występem na adres:
gsp2sp2@wp.pl lub do sekretariatu szkoły ZS2 ul. Żeromskiego 15.
2. Jedna placówka może zgłosić maksymalnie po jednym uczestniku w każdej kategorii (dwóch uczestników szkoła podstawowa ? solista/zespół, dwóch uczestników gimnazjum ? solista/zespół).
3. Impreza ma charakter konkursowy.
4. Zgłoszenia uczestnik dokonuje na specjalnej karcie zgłoszeń dostępnej na stronie
www.zs2-konstancin.edu.pl w zakładce ?Konkursy?.
5. Uczestnicy wykonują tylko jeden utwór.
6. Maksymalna długość utworu 5 minut.
7. Ścieżki dźwiękowe (akompaniament) nie mogą mieć nagranego wokalu. Dopuszcza się uzasadniony artystycznie, czasowy pół - playback (np. fragment refrenu). Dopuszcza się wyłącznie ścieżki dźwiękowe na nośnikach audio CD.
8. Wszelkich zmian repertuarowych można dokonać w formie pisemnej najpóźniej na tydzień (7 dni) przed pierwszym dniem przesłuchań konkursowych.
9. Organizator ustala kolejność występów i zawiadamia o niej uczestników mailowo lub telefonicznie (telefon podany w karcie zgłoszeń) do 7.05.2013 r.
10. Nieczytelna lub niekompletna karta zgłoszeń nie będzie uwzględniana.
11. Laureaci konkursu biorą udział w koncercie laureatów, otrzymują dyplomy i nagrody. Koncert laureatów odbędzie się przed 9.05. 2013 r.
12. O przynależności do kategorii wiekowej w zespołach decyduje wiek najstarszego członka zespołu.
13. Podpisanie karty zgłoszenia uczestnictwa w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nagrywanie, filmowanie i fotografowanie uczestników podczas przeglądu, a powstały materiał będzie wyłączną własnością organizatora konkursu.
14. Obecność zgłasza instruktor lub wyznaczona przez niego osoba u organizatora najpóźniej 15 minut przed występem.
15. Nośnik z utworem dostarczają uczestnicy w dniu występu.
16. Zasady objęte regulaminem nie podlegają zmianom.
17. Sprawy nieujęte w regulaminie rozstrzyga organizator.
18. Podpisując kartę zgłoszeń, uczestnik/ opiekun wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. Dz. U. Nr 133 poz. 883 z późniejszymi zmianami i wyraża zgodę na wykorzystywanie przez Zespół Szkół nr 2 jego wizerunku (i wizerunku podopiecznego) w formie zdjęć i filmów wykorzystywanych do dokumentacji i promocji imprez Gminy Konstancin-Jeziorna.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
22 kwi 2013 - 17:17:21
REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU
WIEDZY O POWSTANIU STYCZNIOWYM


Gminny konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym
Organizatorzy : Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie ? Jeziornie
Patronat : Burmistrz Gminy Konstancin ? Jeziorna


CELE:
? uczczenie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
? zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy na temat Powstania Styczniowego
? wpajanie szacunku i przywiązania do historii własnej ojczyzny
? kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich


UCZESTNICY:
? uczniowie klas 4 ? 6 szkoły podstawowej
? uczniowie klas 1 ? 3 gimnazjum


ZAKRES TEMATYCZNY:
? geneza Powstania Styczniowego
? przebieg powstania
? przywódcy
? zwycięstwa i porażki powstańców
? Europa wobec powstania
? społeczeństwo polskie wobec zrywu
? represje rządu carskiego

ETAP SZKOLNY
Powołanie komisji szkolnych przez dyrektorów szkół do przeprowadzenia etapu.
Do etapu gminnego zostaną zakwalifikowani uczniowie z trzema pierwszymi miejscami w kategorii szkoła podstawowa oraz gimnazjum..
Etap szkolny przeprowadzamy we własnym zakresie.
Nazwiska laureatów etapu szkolnego, przesyłamy faxem do Zespołu Szkół nr 2 (22 756 41 91) do dnia 26 kwietnia 2013 roku.

ETAP GMINNY
Przeprowadza komisja powołana przez Burmistrza Gminy Konstancin ? Jeziorna.

TERMIN I MIEJSCE
Etap gminny odbywa się 8 maja 2013 roku o godzinie 10.00.
Miejsce ? Zespół Szkół nr 2

W etapie gminnym uczniowie piszą test wiedzy składający się z 20 zamkniętych pytań.
W przypadku uzyskania równej ilości punktów komisja przeprowadza dogrywkę ustną.

WYNIKI
Laureaci konkursu otrzymują nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy Konstancin ? Jeziorna na uroczystej gali, która odbędzie się w Zespole Szkół nr 2 w dniu 9 maja 2013 roku o godzinie 11.00.





ZAKRES WIEDZY/ŹRÓDŁA

Szkoła Podstawowa
? podręczniki do gimnazjum
- S. Roszak, A. Łaszkiewicz Śladami przeszłości, wyd. Nowa Era
- informacje o wydarzeniach w Cieciszewie oraz historia powstania pomnika (wiedzę zdobywamy samodzielnie)

Gimnazjum
? podręcznik do gimnazjum, S. Roszak, A. Łaszkiewicz Śladami przeszłości, wyd. Nowa Era
podręcznik do liceum ? Anna Radziwiłł, Wojciech Roszkowski Historia 1789 ? 1871 (Podręcznik dla szkół średnich), Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2000
- - informacje o wydarzeniach w Cieciszewie oraz historia powstania pomnika (wiedzę zdobywamy samodzielnie)

Koordynator konkursu:
Guszkowski Wojciech, wicedyrektor ZS 2 ? sktk@op.pl, 501 352 832
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
27 kwi 2013 - 08:26:51
Powstanie Styczniowe c. d.

21 maja 2013 roku, g. 13.00 - uroczystości rocznicowe pod pomnikiem w Cieciszewie.

21 maja 2013 roku, g. 14.30 - Msza święta w kościele pw. św. Zygmunta w Słomczynie.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
02 maj 2013 - 08:36:59
W środę, 8 maja 2013 roku, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Konstancinie-Jeziornie,
organizuje obchody 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Uroczystości odbędą się na cmentarzu w Skolimowie o godzinie 16.00.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-02 08:58 przez TRAPER.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
02 maj 2013 - 08:50:29
W/g moich informacji, prezesem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Konstancinie-Jeziornie
oraz Związku Sybiraków na Białorusi, jest pani Irena Cejba.
Szkoda, że Związek nie posiada strony internetowej.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
04 maj 2013 - 10:22:49
Bezpłatna wycieczka Szlakiem Powstania Styczniowego na ziemi piaseczyńskiej
Powiat piaseczyński, dn. 2013-05-04


Centrum Kultury w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna zapraszają do udziału w bezpłatnej wycieczce autokarowej organizowanej w ramach obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. Trasa wycieczki prowadzić będzie przez miejsca, mogiły, kapliczki związane z wydarzeniami 1863 roku.

WYCIECZKA SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA ZIEMI PIASECZYŃSKIEJ

Wycieczka pn.: Szlakiem Powstania Styczniowego na ziemi piaseczyńskiej, odbędzie się 18 maja 2013 roku o godz. 9.00. Zbiórka: 8.45 - parking przy ul. Sierakowskiego (za Urzędem Miasta i Gminy w Piasecznie); planowany powrót ok. godz. 16.00 Trasa wycieczki: Piaseczno - Cieciszew - Stefanów - Jazgarzew - Prażmów - Racibory - Prace Duże - Henryków-Urocze - Tarczyn - Warszawa (Cmentarz na Powązkach; grób ks. Ludwika Czajewicza) - Piaseczno. Prowadzenie: Dorota Zając, Stanisław Hofman. Wycieczka jest bezpłatna. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 maja w Muzeum Regionalnym w Piasecznie (tel. 22 737 23 99, email: muzeumpiaseczno@kulturalni.pl).
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
08 maj 2013 - 19:31:24
8 maja 2013 roku, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Konstancinie-Jeziornie,
zorganizował obchody 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Uroczystości odbyły się na cmentarzu w Skolimowie o godzinie 16.00.
Zdjęcia wkrótce.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować