Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjêciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
30 gru 2011 - 19:07:11
Proponuję założyć osobny wątek ?Miejsca Pamięci?.
Poświęcony on będzie wszystkim pomnikom na terenie naszej gminy, historii z nimi związanej oraz uroczystościom, które w tych miejscach się odbywają.
Moim zdaniem należy zacząć od jednego z pierwszych, czyli głazowi poświęconemu hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi osady Konstancin.
Wiemy, że pomnik powstał w 1937 roku z inicjatywy, ówczesnego sołtysa Wacława Gąsiorowskiego. Myślę, że odbyła się stosowna uroczystość związana z odsłonięciem, ale czy zachowały się jakieś zdjęcia lub wspomnienia związane z tym faktem?
O samym Skórzewski wiemy niewiele. W jednej z publikacji widziałem jego podobiznę (słabej jakości zresztą).
15 czerwca 2009 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu imienia naszemu Parkowi Zdrojowemu: Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego?.
Co możecie dodać do tych informacji?


Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
30 gru 2011 - 20:56:15
tak jak piszesz, w broszurce o Gąsiorowskim wydanej przez TMPiZK jest informacja: "w 1937 roku Sołtys Gąsiorowski organizuje obchody 40-lecia Konstancina. Z tej okazji w Parku konstancińskim zostaje wzniesiony pomnik w postaci Głazu Pamiątkowego z czerwonego granitu z wyrytym napisem
Na upamiętnienie czterdziestolecia Konstancina
Oraz uczczenia Jego Inicjatora i Założyciela
Witolda hr Skórzewskiego
Napis ten kładą Obywatele Osady Konstancin"
wydaje mi się że jeszcze gdzieś mi kiedyś jakaś informacja mignęła, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć. Jak gdzieś znowu trafię to napiszę

a jeśli chodzi o temat główny to w 2010 został wydany przez starostwo album "Miejsca Pamięci powiatu piaseczyńskiego" (do niedawna dostępny był za darmo w starostwie ale podobno nakład już się skończył / czy też jest na wyczerpaniu/... być może będzie II wydanie).
Część opisową opracowali Bagieńscy a część fotograficzną Monika Bukowińska i Dominik Bednarski.

Myślę że II wydanie będzie uzupełnione o miejsca których zabrakło. Z tym że ten album traktuje tylko o miejscach związanych z powstaniami i wojnami



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-30 20:57 przez pionek AGORY.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
01 sty 2012 - 17:49:55
Pomnik w dniu dzisiejszym - 1.01.2012r.
Mam nadzieję, że przewidziana jest stosowana aranżacja otoczenia oraz renowacja głazu i napisu.







Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-01 17:50 przez TRAPER.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
01 sty 2012 - 18:09:53
Gołym okiem jest to prawie nie widoczne, ale w oku kamery widać na tym pomniku jakieś bazgroły.
Zobaczyłem te bazgroły dopiero na filmie który kręciłem kilka lat temu.
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
06 sty 2012 - 21:42:32
To w Parku jest ten głaz? tak mi się wydaje....
to Papież ma ładniej !



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-06 21:42 przez jaga.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
29 sty 2012 - 22:43:58
miejsc pamięci c.d.
m.in. ten kamień został pominięty w albumie-opracowaniu 'Miejsca pamięci powiatu piaseczyńskiego'

Opacz, prywatne podwórko





Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-29 22:44 przez pionek AGORY.
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
08 maj 2012 - 19:39:19
Dziś na cmentarzu w Skolimowie przy grobie poległych za Ojczyznę odbyły się uroczystości związane z rocznicą zakończenia II WŚ. Organizatorem prawdopodobnie byli nasi kombatanci. Ze strony władz gminy przybył p. Machałek.

Rekleksje:
- przykre, że oprócz pocztów sztandarowych miejscowych szkół ludzi była garstka,
- uroczystość rozpoczęła się przed czasem, co spowodowało "spóźnienie" się dwóch pocztów,
- przebieg uroczystości wskazywał na małą improwizację,
- p. Machałek w trakcie zamawiał dwa wieńce, jako te które miały być złożone od miasta i jego mieszkańców - trzeba było czekać, aż SM je przywiezie.

- trochę zabrakło uroczystej oprawy ze strony Gminy, jak i Kościoła.


Trochę ponarzekałem jako ten Polak prawdziwy (pozdrowienia Maniu ;) ), jednak smutno mi się zrobiło po zakończeniu uroczystości.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
08 maj 2012 - 21:22:17
Ja też ponarzekam. Szkoda że tak marnie. Szkoda, że nie było wzmianki na stronie gminnej. Szkoda, że ksiądz nie wspomniał. Szkoda, że nikt nie napisał na naszej stronce - ja mam sklerozę i zapomniałam.

Szkoda, że obchodzi się z wielka pompą kazdego 1.wrzesnia początek II Wojny Światowej oraz inne zdarzenia, które były klęską, smutkiem - jak np. rocznica Powstania Warszawskiego.

nb. o pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II ksiądz też zapomniał
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
08 maj 2012 - 22:21:12
W Klarysewie nie zapomniał smiling smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
08 maj 2012 - 22:32:48
Gdyby AK podał wcześniej wzmiankę o uroczystości na cmentarzu (godzina. przewidywany program) to gwarantuję wywiesili byśmy "zajawkę" na tablicy ogłoszeń i przy figurce na wsi w Skolimowie. Wielu mieszkańców by przybyło gdyby wiedzieli na którą godzinę
Jak brak informacji o godzinie i programie to sobie można ......
Nam też trochę przykro, że głupio wyszło (ale nie z naszej winy) sad smiley
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
09 maj 2012 - 20:10:28
Gdybym wiedział, że nie ma informacji.......... sad smiley

Wiem tylko, że Gmina wiedziała o tym już pod koniec kwietnia.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
09 maj 2012 - 20:47:59
Radni uczestniczący w posiedzeniu komisji BOKiS w poniedziałek 7 maja zostali poinformowani przez zastępcę burmistrza, p. Ryszarda Machałka, o planowanych na następny dzień obchodach. Wcześniej żadnych informacji ustnie ani na pismie nie dostaliśmy, ale możliwe, że były na stronie gminnej. Informacja p. Machałka wywołała zabawną reakcję części radnych, którzy pytali, czemu rocznicy nie obchodzimy 9 maja. Pan burmistrz wyjaśnił róznicę między czasem moskiewskim a środkowoeuropejskim.

Rocznica jest bardzo istotna, choć radość z zakończenia okropieństw wojny przeplata się w niej ze świadomością zdrady sojuszników i ostatecznej klęski Polaków w tej wojnie. Wszystkie szkoły, także prywatna Montessori, organizowały zajęcia czy happeningi dla uczniów związane z tą rocznicą. O uroczystościach oficjalnych (gminnych) jaki już pisałem nie byliśmy informowani, ale możliwe, że przeoczyłem jakieś ogłoszenie na gminnej stronce.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
09 maj 2012 - 23:40:46
Quote
Wcześniej żadnych informacji ustnie ani na pismie nie dostaliśmy, ale możliwe, że były na stronie gminnej

Nie były
Anonimowy użytkownik
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
10 maj 2012 - 08:40:23
Najmilsi jest na głównej stronie kalendarz. Pan Bartek prosił wszystkich o wpisy o wydarzeniach. Jak była by informacja to ogłoszenia były by wydrukowane i powieszone.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
10 maj 2012 - 09:57:57
Niestety nie dotarły do nas żadne informacje

Na gminnÄ… stronkÄ™ zaglÄ…dam prawie codziennie.

W wielu miastach obchodzono uroczyście, a u nas cichcem. Szkoda!

Za to jak napisałam wyżej nagłośnione będą rocznice klęsk narodowych - jak co roku
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
03 lis 2012 - 18:31:56
W przeddzień kolejnej rocznicy śmierci (30.10.1939r.) Wacława Gąsiorowskiego, delegacja Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze na grobie Wielkiego Pisarza, na cmentarzu parafialnym w Skolimowie. Szkoła od wielu lat obchodzi Dni Wacława Gąsiorowskiego, Wybitnego polskiego pisarza i mieszkańca Konstancina.
Kwiaty złożono oraz zapalono znicze również na innych grobach:
- Jana Wróblewskiego, założyciela ?dwójki? i jej pierwszego kierownika,
- księdza Eugeniusza Żelazowskiego, byłego proboszcza parafii WNMP,
- Jadwigi Dąbrowskiej, wieloletniej dyrektorki i nauczycielki języka polskiego,
- Ireny i Wacława Związków byłych dyrektorów i nauczycieli ZS 2,
- Bohaterom Września 1939 roku.

Fotorelacja



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-03 18:32 przez TRAPER.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
29 gru 2012 - 11:28:20
Zbliża się 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
Czy słyszeliście o pomysłach jej upamiętnienia w naszej gminie?
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
29 gru 2012 - 18:50:31
Z tego co wiem podczas planowanych obchodów Cieciszewa (w połowie przyszłego roku) planowana była m. in. rekonstrukcja historyczna, aczkolwiek nie jestem w stanie powiedzieć jak wygląda obecnie realizacja tego pomysłu. Nie słyszałem natomiast o planach obchodów styczniowych.
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
29 gru 2012 - 21:35:28
W styczniu w ramach obchodów rocznicy, jeśli będzie ładna pogoda, geodeci mają m.in. na mogile powstańców wymierzać grunty pod obwodnicę.

Ja tam za kośćmi nie stoję, można pewnie pozbierać w torebeczki i przenieść - ale pomysł puszczania trasy przyśpieszonego ruchu akurat przez miejsce otoczone od 150 lat szczególną czcią i troską mieszkańców szczerze mówiąc przypomina mi sowieckie projekty z wytyczaniem ulic przez środek cerkwi albo wierceniem szybów na cmentarzach. Tym bardziej, że w czasie debaty społecznej na wiosnę okazało się, że są dość szczegółowe plany co najmniej paru przebiegów alternatywnych na tym odcinku (przez pola SGGW).
Re: Miejsca Pamięci. Uroczystości patriotyczne.
30 gru 2012 - 10:31:18
Tak było w 2005 roku:

Cieciszew 2005
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować