Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Re: Fotozagadka
02 cze 2012 - 10:45:15
na zdj臋ciu w kurierze wida膰 spalony domek letniskowy stoj膮cy obok altany. fragment samej altany kt贸ry wida膰 na zdj臋ciu ma si臋 dobrze,mam wi臋c nadziej臋 偶e sama altana przetrwa艂a.



Domek mimo 偶e urokliwy,nie mia艂 jakich艣 specjalnych walor贸w artystycznych. za to ta altana do drewniane cudo!

Postaram si臋 w weekend tam podjecha膰 i zobaczy膰 jak sprawa wygl膮da.
Re: Fotozagadka
02 cze 2012 - 21:45:40
No to si臋 nabra艂am i forumoewicz贸w te偶 bo napisane by艂o tak:
"KONSTANCIN-JEZIORNA W poniedzia艂ek, 28 maja sp艂on臋艂a drewniana altana na niezamieszkanej dzia艂ce przy ul. Niecalej, ..."

a na zdj臋ciu tylko kawa艂ek altanki. Zrobi艂o mi si臋 smutno i nie mia艂am odwagi pojecha膰 by spojrze膰 na zgliszcza.

Dzi臋kuj臋 Pionku - kamie艅 z serca smiling smiley
Re: Fotozagadka
03 cze 2012 - 14:17:11
by艂em sprawdzi膰 - tak jak przypuszcza艂em, sp艂on膮艂 domek kt贸ry sta艂 obok. Altana stoi ca艂a (w 艣rodku pozosta艂o legowisko bezdomnych - nie wiem czy jeszcze tam nocuj膮 czy ju偶 si臋 wynie艣li). Jednak ca艂a dzia艂ka nie jest w 偶aden spos贸b zabezpieczona, dziury w siatce jak by艂y tak s膮 (a nawet dosz艂a nowa dziura od ul Nieca艂ej). Tak wi臋c ile jeszcze postoi sama altana - nie wiadomo.
Re: Fotozagadka
03 cze 2012 - 21:00:53
Zagadka na kt贸r膮 nie znam odpowiedzi - jaki dworzec widnieje na poczt贸wce

My艣la艂em, 偶e to stary dworzec w parku, ale za du偶o drzew.
(poczt贸wka do kupienia obecnie na allegro, je艣li kto艣 ma zb臋dne 160 z艂 i uprzedzaj膮c pytanie, nie mam nic wsp贸lnego z aukcj膮 ani nie jestem sprzedaj膮cym)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-03 21:01 przez Kumos.
Re: Fotozagadka
03 cze 2012 - 21:11:22
Za du偶o drzew na zdj臋ciu, czy raczej - za ma艂o w obecnym przetrzebionym parku? Ju偶 z zestawienia zdj臋cia lotniczego z lat 30-tych (udost臋pnionego przez Pionka Agory) ze wsp贸艂czesnym obrazem z Google Maps wynika, jak znaczna cz臋艣膰 drzew w strefie A znikn臋艂a od czas贸w przedwojennych. Akcje zalesiania prowadzono w naszej gminie tylko w latach 60-tych (wg relacji starszych wiekiem mieszka艅c贸w) - poza tym same wycinki.
Re: Fotozagadka
03 cze 2012 - 21:32:11
Quote
Kumos
Zagadka na kt贸r膮 nie znam odpowiedzi - jaki dworzec widnieje na poczt贸wce

tak, to stary dworzec w parku. troch臋 starych drzew za sanatorium 'przy 殴r贸dle' jeszcze zosta艂o,cho膰 pewnie gdy nowi w艂a艣ciciele uzdrowiska zaczn膮 przebudowywa膰 ten obiekt, i one p贸jd膮 pod siekier臋.
a ja si臋 tak zastanawiam czy po wstawieniu nowych 艂awek nie wr贸ci膰 do pomys艂u grodzenia parku - w ko艅cu przez d艂ugi okres by艂 on ogrodzony.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-03 21:32 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
03 cze 2012 - 21:39:12
to teraz moja zagadka:
co to za budynek?

Re: Fotozagadka
07 cze 2012 - 15:54:35
Quote
pionek AGORY
to teraz moja zagadka:
co to za budynek?

nie wiem czy to taka trudna zagadka by艂a,czy po prostu nikomu si臋 nie chcia艂o odpowiedzie膰...

Odpowied藕: szpital endokrynologiczny Warszawianka (r贸g 藕r贸dlanej i wierzejewskiego); w przebudowanej (rozbudowanej) willi mie艣ci si臋 obecnie hotel Konstancja.
Re: Fotozagadka
04 lip 2012 - 23:13:25

Obiecana zagadka. Kto zna to miejsce? Dodam, 偶e sporo mieszka艅c贸w jest tam praktycznie codziennie.
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 16:04:33
Rondo Jana Paw艂a
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 16:10:29
艁a藕nia miejska obok obecnego ronda?
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 18:42:32
To zdj臋cie zrobione jest od strony p艂otu by艂ej przepompowni, obecnie parking na Wilanowskiej. Domek ju偶 nie istnieje, a w ogr贸dku w艂a艣ciciel hodowa艂 kozy.

Obecnie w tym miejscu stoi bank sp贸艂dzielczy albo poczta, ale chyba bardziej poczta i cz臋艣ciowo parking .smoking smiley
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 19:01:46
Zdj臋cie podpisano mniej wi臋cej tak (cytuj臋 z pami臋ci): skrzy偶owanie ul. Wilanowskiej i Warszawskiej, gdzie nap贸r cywilizacji i post臋pu w postaci budowanego osiedla sprawia, 偶e ju偶 wkr贸tce widok takich rozpadaj膮cych si臋 domostw nie b臋dzie mia艂 miejsca.
W tle pierwsze bloki na Grapie. 1965.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 22:28:03
Zdj臋cie jest zrobione w kierunku Jeziorny. W tle wida膰 Papierni臋.
A w艂a艣ciciel domku , ktorego wspomina Hesia-Mela zwany by艂 przez "lokales贸w" Manu-manu.
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 23:13:03
drewniana cha艂upka kt贸ra sta艂a w miejscu banku sp贸艂dzielczego posadowiona by艂a r贸wnolegle do ulicy,a ta co wida膰 po latarni, jest prostopad艂a.
pami臋tam,bo chodzi艂em tam do jakiej艣 starszej pani w ko艅c贸wce lat 80tych

Wi臋c albo to jest dom na miejscu dawnego m艂yna wodnego przy oczku wodnym (w co w膮tpi臋,bo jest za ma艂y), albo jaka艣 inna wcze艣niejsza cha艂upa o kt贸rej pisze Hesia-Mela (na miejscu poprzedniego targowiska,czyli obecnej poczty).

swoj膮 drog膮, gdy wykopano fundamenty pod budow臋 tego nowego budynku za bankiem sp贸艂dzielczym, przez d艂ugi czas straszy艂a tylko dziura w ziemii... i by艂o doskonale wida膰 偶e w tamtym miejscu musia艂o by膰 wysypisko gospodarstwa,bo by艂y resztki dawnych buteleczek, popi贸艂 itp itd...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-05 23:19 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
05 lip 2012 - 23:16:00
a zdj臋cie przedstawione przez Kumosa dok艂adnie jest podpisane tak: ''powyzszy obrazek, pokazuj膮cy zabytkowe cha艂upki, zaniedbane obej艣cia i wykroty u zbiegu ul Wilanowskiej z szos膮 warszawsk膮 - to relikt czas贸w minionych,ma艂a reszt贸wka na kt贸r膮 naciera ze wszystkich stron nowe 偶ycie: bloki mieszkalne Grapy, rosn膮ca Jeziorna, potrzeby komunalne obydwu miast".
Re: Fotozagadka
06 lip 2012 - 07:45:40
Drewniana cha艂upka Manu-manu sta艂a prostopadle do Wilanowskiej. Dzia艂ka mia艂a kszta艂t tr贸jk膮ta, kt贸rego ostry koniec skierowany by艂 w kierunku Warszawskiej. Ogrodzenie by艂o wykonane z siatki umieszczonej na betonowych s艂upkach (wida膰 na zdj臋ciu), co by艂o dosy膰 nietypowe, bo wszyscy mieli s艂upki metalowe.

Jak dobrze pami臋tam, za cha艂upk膮 bieg艂a polna droga, kt贸ra w艂膮cza艂a si臋 do Wilanowskiej - to by艂o przed艂u偶enie ul.Literat贸w (?), albo dzisiejsze zaplecze poczty.

Przyznam, 偶e m艂yna wodnego przy oczku wodnym zupe艂nie nie kojarz臋. Samo oczko wodne by艂o dla mnie niespodziank膮, 偶e jest co艣 takiego jest w tym miejscu.... jak zosta艂o wyeksponowane.

..... pami臋膰 p艂ata figle confused smiley
Re: Fotozagadka
06 lip 2012 - 08:25:18
Quote
Hesia-Mela
Drewniana cha艂upka Manu-manu sta艂a prostopadle do Wilanowskiej. Dzia艂ka mia艂a kszta艂t tr贸jk膮ta, kt贸rego ostry koniec skierowany by艂 w kierunku Warszawskiej. Ogrodzenie by艂o wykonane z siatki umieszczonej na betonowych s艂upkach (wida膰 na zdj臋ciu), co by艂o dosy膰 nietypowe, bo wszyscy mieli s艂upki metalowe


ale ta cha艂upka sta艂a na miejscu poczty czy na miejscu banku sp贸艂dzielczego? bo to do艣膰 istotne.
ja ju偶 nie pami臋tam nic innego na miejscu obecnej poczty,jak plac targowy,pawilony i 'Amazonka'
za to pami臋tam 偶e mi臋dzy placem targowym a zburzonym budynkiem kt贸ry sta艂 na miejscu dawniejszego m艂yna wodnego (patrz-zdj臋cia ni偶ej)... w miejscu obecnego banku, sta艂a drewniana cha艂upka r贸wnoleg艂a do drogi. Sz艂o si臋 do niej 艣cie偶k膮 od wilanowskiej,a po lewej stronie 艣cie偶ki taks贸wkarze mieli 艂aweczk臋 na kt贸rej pocinali w karty.
Wi臋c mo偶e ta cha艂upka 'Manu-manu' to by艂a obok,w miejscu obecnej poczty? moze to by艂y dwa budynki niedaleko siebie,ten o kt贸rym ja m贸wi臋, i ten o kt贸rym ty?
bo ja jestem na 90% przekonany 偶e w miejscu gdzie teraz bank,sta艂a cha艂upa r贸wnoleg艂a do ulicy (cho膰 pami臋膰 potrafi p艂ata膰 figle,i mog臋 si臋 jednak myli膰)

Quote
Hesia-Mela
Przyznam, 偶e m艂yna wodnego przy oczku wodnym zupe艂nie nie kojarz臋. Samo oczko wodne by艂o dla mnie niespodziank膮, 偶e jest co艣 takiego jest w tym miejscu.... jak zosta艂o wyeksponowane.

oto zdj臋cia:



1910r, od strony obecnego ronda



i lata 80te od strony oczka wodnego



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-06 08:50 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
06 lip 2012 - 08:30:07
a mo偶e ten domek o ktorym ja m贸wi臋,to ten:

Re: Fotozagadka
06 lip 2012 - 20:35:42
Przyznaj臋, 偶e ja nie pami臋tam chatki przy oczku. Trudno jest oceni膰, gdzie sta艂 domek Manu-manu. Ja ten dom pami臋tam z czas贸w sprzed postoju taks贸wek (wi臋c ca艂kiem zamierzch艂ych ;).

Troch臋 zamieszania powoduje fakt, 偶e ulica Wilanowska zosta艂a przesuni臋ta w kierunku 艂膮k (na wsch贸d) na tym odcinku. Jeszcze nie tak dawno bieg艂a wzd艂u偶 istniej膮cych zabudowa艅, obecnie jest tam pomnik przy rondzie.

Wydaje mi si臋, 偶e co najmniej jedno z dw贸ch wysokich drzew, z prawej strony zdj臋cia jeszcze ro艣nie i jest na linii fasady poczty.

Tak si臋 zastanawiam (trudno to zmierzy膰, bo zdj臋cie obejmuje Wilanowsk膮 pod skosem), 偶e jednak ten dom sta艂 w miejscu obecnego parkingu przy poczcie, albo nawet cz臋艣ciowo na obecnej jezdni ulicy Wilanowskiej. Jak pami臋tam ta tr贸jk膮tna dzia艂ka nie by艂a du偶o szersza ni偶 sam budynek i zw臋偶a艂a si臋 w kierunku obecnego ronda.

Chodnik na Wilanowskiej by艂 tylko na jednej stronie, a po stronie tego domku nie by艂o praktycznie nawet pobocza. Dlatego mog臋 przypuszcza膰, 偶e ten dom sta艂 cz臋艣ciowo na prawej jezdni (patrz膮c w kierunku ronda) w okolicach przej艣cia dla pieszych przy poczcie.cool smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰