Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Re: Fotozagadka
06 lip 2012 - 22:15:44
Dla por贸wnania, jak to wygl膮da艂o:





Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
07 lip 2012 - 23:31:39
Pionek, domek z 1910 roku odpada. Dom na zdj臋ciu le偶y mniej wi臋cej na wysoko艣ci obecnego przystanku, po lewej stronie masz mur papierni, a w tle drog臋 do Ko艣cio艂a w Mirkowie (Al. WP). Charakterystyczne s膮 te drzewa po obu stronach drogi, jest takie znane zdj臋cie, wisi w bibliotece na Grapie, tej samej drogi ale w odwrotnym kierunku, wpadaj膮cej do papierni.
Mo偶e mapka z lat trzydziestych co艣 roz艣wietli, jako bli偶sza roku 1965, ni偶 1965 naszym czasom
Re: Fotozagadka
08 lip 2012 - 09:14:56
Quote
Kumos
Pionek, domek z 1910 roku odpada. Dom na zdj臋ciu le偶y mniej wi臋cej na wysoko艣ci obecnego przystanku, po lewej stronie masz mur papierni, a w tle drog臋 do Ko艣cio艂a w Mirkowie (Al. WP).

Ten dom na poczt贸wce z 1910r. nie bardzo mi pasuje do opisu Kumosa. Droga do Mirkowa nie mog艂a tak wygl膮da膰, bo po lewej stronie wzd艂u偶 kana艂u (obecnie jest tam chodnik wzd艂u偶 Al. Wojska Polskiego) by艂y tory bardzo w膮skie, po kt贸rych ko艅 ci膮gn膮艂 w膮skie wagoniki ( 1 lub 2). Tym transportem przewo偶ono surowiec ze szmaciarni do fabryki.
Re: Fotozagadka
24 lip 2012 - 13:49:05
Znalezione w sieci
???

Re: Fotozagadka
24 lip 2012 - 13:54:34
pi臋kne zdj臋cie! a by艂 jaki艣 podpis?
bo brama raczej nie przetrwa艂a w tym kszta艂cie
chocia偶 samo zdj臋cie przypomina mi troch臋 ul Piotra Skargi...
w Skolimowie te偶 jest troch臋 takich siatkowych ogrodze艅...

ale nie mam poj臋cia,za ma艂o szczeg贸艂贸w sad smiley
Re: Fotozagadka
24 lip 2012 - 14:47:15
"Pi臋kna kobieta w pi臋knym samochodzie. To Julitta Schiele w s艂u偶bowym aucie browaru przed will膮 w Konstancinie. Rodzina Schiele kilku pokoleniom Polak贸w kojarzy艂a si臋 z piwem. Byli prawdziwymi kr贸lami w produkcji tego trunku. Pochodzili z Ksi臋stwa Reuss (dzisiejsza Turyngia). Burghardt Schiele, fabrykant powoz贸w, przyby艂 do Warszawy w XVIII w. To jego syn Konstanty wraz z B艂a偶ejem Haberbuschem za艂o偶y艂 w 1846 r. browar."

O jak膮 will臋 chodzi? Nie podali.
Re: Fotozagadka
24 lip 2012 - 14:52:02
no w艂a艣nie znalaz艂em to zdj臋cie z tym artyku艂em i jak pozna艂em odpowied藕 to mi艂o si臋 zaskoczy艂em 偶e tak dobrze znam Konstancin! By艂em blisko - Schiele mieli will臋 'Ustronie' przy ul... Piotra Skargi smiling smiley
Mi to troch臋 przypomina okolice Dworku (nie pami臋tam pe艂nej nazwy,ten spalony)... ciekawe czy to faktycznie brama do Ustronie czy mo偶e jednak do jakiej艣 s膮siedniej willi... a mo偶e to brama Jagiellonki? (tam jest takie ogrodzenie)
Re: Fotozagadka
25 sie 2012 - 22:25:50
Cisza w temacie, wi臋c dla rozruszania

robione przez moj膮 znajom膮 jakie艣 dziesi臋膰 lat temu i mog臋 jedynie podpowiedzie膰, 偶e nie jest nawet w pobli偶u Mirkowa...
Re: Fotozagadka
25 sie 2012 - 22:56:36
Skolim贸w? i chyba jeszcze stoi (cho膰 ogrodzone)
Re: Fotozagadka
26 sie 2012 - 18:11:42
Teraz to mi normalnie zaimponowa艂e艣. Dla nie wiedz膮cych: obecnie chyba w艂asno艣膰 Ryszarda Krauzego, dawno nie by艂em, wi臋c dok艂adnie nie pami臋tam gdzie biegnie p艂ot. Tu偶 przy mo艣cie w Skolimowie, obok mostku kolejowego.
Re: Fotozagadka
27 sie 2012 - 09:02:35
dla 艣cis艂o艣ci - nie mostku kolejowego a 'mostu' spi臋trzaj膮cego wod臋. Urz膮dzenie przedstawione na zdj臋ciach s艂u偶y艂o do podnoszenia i opuszczania stawide艂, mia艂o za zadanie regulowa膰 odpowiedni poziom wody w m艂yn贸wce zasilaj膮cej ko艂o m艂y艅skie smiling smiley

Krauze wykupi艂 drugi brzeg (wraz z dawnym korytem m艂yn贸wki) i ogrodzi艂 szczelnie p艂otem. Ogrodzi艂 r贸wnie偶 wisz膮c膮 na drzewie obok kapliczk臋 (jak twierdzi艂 So艂tysSkolimowa czy te偶 Aikuza,nie pami臋tam, upami臋tniaj膮c膮 ten g艂o艣ny mord na rodzinie m艂ynarza). Kapliczka popada w ruin臋. Szkoda w og贸le tego ca艂ego za艂o偶enia m艂ynarskiego - to chyba jedyny tak dobrze zachowany uk艂ad (widoczne dobrze koryto m艂yn贸wki, zabudowania do spi臋trzania wody, m艂yn...) M艂yn wodny w pobliskich Chylicach chyba praktycznie si臋 nie zachowa艂, pr贸偶no szuka膰 jakich艣 wi臋kszych 艣lad贸w (cho膰 mog臋 si臋 myli膰,dawno nie by艂em)
Re: Fotozagadka
25 gru 2012 - 16:59:54
Zagadka 艣wi膮teczna

Re: Fotozagadka
25 gru 2012 - 17:15:19
pami臋tam jak jeszcze w latach 80tych (a moze na pocz膮tku 90tych?) czubek tej wie偶y le偶a艂 na ziemi obok...

oczywi艣cie wiem co to, ale dam szans臋 innym smiling smiley
Re: Fotozagadka
25 gru 2012 - 17:49:04
Zameczek smiling smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
25 gru 2012 - 20:28:18
w sumie nie fotozagadka, ale mo偶e b臋dziecie w stanie pom贸c. Oto dwa pytania zadane mi na prowadzonym przeze mnie konstanci艅skim profilu na facebooku:

1) "Witam wszystkich serdecznie,
mam pytanie, czy kto艣 z Was wie gdzie w okresie II Wojny 艢wiatowej znajdowa艂a si臋 kawiarnia "Twoja" J. Gebettnera w Skolimowie?
Pozdrawiam"

2) "Witam!
Mam wielk膮 pro艣b臋, mo偶e Kto艣 wie co艣 o rodzinach Batorowskich i K臋pk贸w z lat 1900-1950, zamieszka艂ych w Konstancinie i Jeziornie oraz okolicach. J贸zef K臋pka by艂 ogrodnikiem Stefana 呕eromskiego, a J贸zef Batorowski by艂 Jego zi臋ciem. Prosz臋 o wiadomo艣ci na adres zebrowska50@vp.pl
Zale偶y mi na ka偶dej najmniejszej wiadomo艣ci, jestem prawnuczk膮 i wnuczk膮, niestety prawie nic nie wiem o moich przodkach i nie mam od kogo zaczerpn膮膰 tych informacji, poniewa偶 wszyscy znani mi krewni nie 偶yj膮, a w domu nie by艂o o tym rozm贸w za 偶ycia mojej Mamy. Z g贸ry bardzo dzi臋kuj臋 i serdecznie pozdrawiam"
Re: Fotozagadka
25 gru 2012 - 21:27:52
My艣la艂em 偶e to trudna zagadka.
Jeszcze kilka zdj臋c Zameczku












Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 14:44:41
A czy ta foto zagadka b臋dzie r贸wnie 艂atwa ?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-27 21:19 przez sprawiedliwy.
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 15:09:50
Quote
sprawiedliwy
A czy ta foto zagadka b臋dzie r贸wnie 艂atwa [www.fotosik.pl] ?

Tak Potuliccy budowali swoje obiekty "przemys艂owe". Do przemys艂u tak偶e trzeba mie膰 zmys艂 estetyczny. P贸藕niej przysz艂a komuna, stadnina i SGGW, a s膮dz膮c po obecnym budynku browaru, wsp贸艂cze艣ni w艂a艣ciciele nawi膮zuj膮 raczej do komunistycznych blok贸w i ob贸r, ni偶 do dawnych Ob贸r...
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 18:04:04
sprawiedliwy tu mam wi臋cej fotek do twojej zagadki [osp-jeziorna.pl]
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 19:20:17
Quote
Tomasz Zymer
Do przemys艂u tak偶e trzeba mie膰 zmys艂 estetyczny.
Troch臋 nie na temat - pami臋tam jakie wra偶enie kiedy艣 zrobi艂a na mnie przepompownia we Wroc艂awiu pochodz膮ca z ko艅ca XIX wieku, kt贸rej nie udost臋pnia si臋 do zwiedzania, jako 偶e miasto wci膮偶 wykorzystuje je w systemie hydrotechnicznym. Wewn膮trz w艣r贸d starych rur, znajdowa艂y si臋 zdobione balustrady, na 艣cianach wymalowano liczne secesyjne motywy. Zrobiono, to wiedz膮c i偶 b臋dzie to budynek wy艂膮cznie roboczy, gdzie nikt nie zajrzy, poza majstrami i robotnikami. To nie kwestia zmys艂u estetycznego, w owym czasie normalnym by艂o 偶e ka偶dy budynek, oboj臋tnie jakie mia艂 przeznaczenie, by艂 bogato zdobiony. Przywo艂uj臋 to zawsze jako przyk艂ad rzeczy bezpowrotnie utraconej, bo nie znalaz艂em jeszcze obiektu o przeznaczeniu przemys艂owym, wybudowanym w ostatnich latach kt贸ry mia艂by inne cechy ni偶 wy艂膮cznie u偶ytkowe.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰