Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 14:39:23
to by艂a mykwa, 偶ydowska rytualna 艂a藕nia (podobno co pi膮tek si臋 tam chodzi艂o).
By艂 jeszcze dom modlitwy, w innym miejscu ni偶 艂a藕nia.
By艂 r贸wnie偶 cheder (szko艂a religijna dla ch艂opc贸w), z tym 偶e te偶 nie wiem czy zaj臋cia odbywa艂y si臋 w domu modlitwy(tak przypuszczam),czy w szkole podstawowej,czy jeszcze w jakim艣 innym miejscu... niestety, bez rozmowy z osob膮 kt贸ra to jeszcze mo偶e pami臋ta膰 (najlepiej jaki艣 呕yd z Jeziorny),b臋dzie trudno odtworzy膰 histori臋 tego wszystkiego...
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 18:03:56
Quote
Tomasz Zymer
..........................Szkoda, 偶e cudzoziemcy czerpi膮 niepewne informacje historyczne z trzeciej r臋ki, .................................

To zreszt膮 nasuwa mi pewien pomys艂 - nale偶a艂oby wydawa膰 wszystkie kolejne publikacje o naszej okolicy, w艂膮cznie z ksi膮偶k膮 Kumosa, z kilkustronowym streszczeniem w j臋zykach angielskim i mo偶e np. niemieckim. Je艣li Kumos przygotuje takie streszczenie, to ja ch臋tnie dostarcz臋 profesjonalnych przek艂ad贸w.

Witam. Szkoda,szkoda.....Ma Pan racj臋 Panie Tomaszu a i pa艅ski pomys艂 warty "wdro偶enia".A w tym konkretnym opisywanym przyk艂adzie ,pow贸d tej powszechnie znikomej spo艂ecznej "orientacji " co ,kto, kiedy ,gdzie to by艂o ? by艂 i nadal jest zrozumia艂y bo gwarantuje dobre samopoczucie.Zdarza si臋 jednak ,偶e Kto艣 ,Kto ma osobisty stosunek do tego fragmentu historii w spos贸b nieprecyzyjny opisuje /jak w przywo艂anym w wersji angielskiej opisie / przesz艂o艣膰.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 20:11:39
Zanim dojdziemy do streszczenia - mo偶e przet艂umaczmy cho膰by has艂a o Konstancinie na wikipedii na angielski, bo znajduje si臋 tam wersja mocno podstawowa. Wi臋cej o historii po angielsku jest na Wirtualnym Sztetlu. W tej chwili informacji szuka si臋 przede wszystkim w Internecie, a je艣li chodzi o angielski, to gmina kuleje z informacjami.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 22:05:37
Ja bym to nawet zrobi艂 (to enwiki). Ale nie mam samozaparcia. Jakbym mia艂 jakie艣 wsparcie, to by by艂o 艂atwiej - mo偶emy podzieli膰 si臋 robot膮 ;)



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
09 sty 2013 - 23:28:44
Has艂a z Wikipedii na angielski mog臋 przet艂umaczy膰. Mam niezbyt dobre do艣wiadczenia z edytowaniem hase艂 polskich (moje uzupe艂nienia bywa艂y cz臋sto wyrzucane lub zmieniane w spos贸b, z kt贸rym trudno mi si臋 by艂o zgodzi膰 od strony merytorycznej). Proponuj臋 taki podzia艂 r贸l - ja t艂umacz臋 has艂a w Wordzie, a Bartek je wrzuca do Wikipedii. Pierwsze has艂a prze艣l臋 w czasie naszych montessoria艅skich ferii szkolnych, czyli w I po艂owie lutego. Zgodzisz si臋 na taki podzia艂 r贸l, Bartku?
Re: Fotozagadka
10 sty 2013 - 06:36:10
Quote
Tomasz Zymer
Mam niezbyt dobre do艣wiadczenia z edytowaniem hase艂 polskich (moje uzupe艂nienia bywa艂y cz臋sto wyrzucane lub zmieniane w spos贸b, z kt贸rym trudno mi si臋 by艂o zgodzi膰 od strony merytorycznej).
Jak to w Wikipedii. Z has艂a Maurycy Stanaszek usuni臋to dat臋 urodzenia, argumentuj膮c 偶e nie jest to informacja encyklopedyczna, a na stwierdzenie i偶 ma on akt urodzenia i dow贸d osobisty z dat膮, odpowiedziano i偶 zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi, nie jest to 偶aden dow贸d smiling smiley
A tak na powa偶nie, to mam nadziej臋 偶e unikniecie potwork贸w j臋zykowych widniej膮cych na oficjalnej stronie Konstancina w rodzaju "Konstancin's greatest treasure is its unique microclimate" albo moje ulubione "there is fresh balsamic air". Zamie艅my Konstancin na prosektorium i te偶 si臋 b臋dzie zgadza膰, te偶 jest mikroklimat i balsamiczne powietrze.
Re: Fotozagadka
10 sty 2013 - 09:28:32
Quote
Tomasz Zymer
Zgodzisz si臋 na taki podzia艂 r贸l, Bartku?

Oczywi艣cie. Ja mam ju偶 kilka lat do艣wiadcze艅 (bolesnych) na wiki, wi臋c mog臋 si臋 tego podj膮膰. Jest jedna zasada - 藕r贸d艂a s膮 艣wi臋te i ka偶de s艂owo, a co najmniej ka偶de zdanie musi mie膰 藕r贸d艂o. Nawet stwierdzenia takie, jak "wi臋kszo艣膰 samochod贸w osobowych je藕dzi na czterech ko艂ach" musi by膰 absolutnie opatrzone stosownym przypisem (zreszt膮 mo偶na spojrze膰 w histori臋 edycji i mojej walki o polskie has艂o o K-J, to nie藕le unaocznia tryb pracy), ale my艣l臋, 偶e co艣 wymy艣limy. Na enwiki jest wi臋cej inkluzjonist贸w ni偶 delecjonist贸w i cz臋艣ciej stosuje si臋 zasad臋, 偶e zasady nie s膮 sztywne, dzia艂aj膮c na korzy艣膰 projektu i wiedzy, ni偶 suchych fakt贸w. Na szcz臋艣cie.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
10 sty 2013 - 22:02:43
kontynuuj膮c temat zagadek...
licz臋 na wasz膮 pomoc, bo sam mam z tym problem. Niedawno trafi艂em na artyku艂 z 1975 zatytu艂owany "Konstanci艅ska 艣cie偶ka zdrowia" i opisuj膮cy gnojowisko zamiast uzdrowiska (czyli szambo, zanieczyszczona Jeziorka,brak 艂awek, 艣mieci...to na co ci膮gle jeszcze narzekamy)
I zdj臋cie tytu艂owe przedstawia co艣 takiego:



Nijak mi to nie wygl膮da na 艣cie偶k臋 zdrowia! Jedynym miejscem na tej 艣cie偶ce na jakim mog艂oby to by膰 zrobione, s膮 chyba okolice domu rencisty PAN (bo w tle wida膰 jakie艣 wysokie budynki). No chyba 偶e to neurologia,ale te偶 si臋 wydaje za du偶ym budynkiem w por贸wnaniu do tego co jest w rzeczywisto艣ci.
Na stocer to mi te偶 nie wygl膮da... no to mo偶e w艂a艣nie osiedle Grapa i miejsce o kt贸rym pisa艂a Babet?(z prawej strony jest co艣 jakby murowany 艣mietnik)
licz臋 na Was! Niech kto艣 zlokalizuje to miejsce!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-10 22:03 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
10 sty 2013 - 22:07:34
A ten ogr贸dek jordanowski, co by艂 przy Sobieskiego?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
10 sty 2013 - 22:09:21
kt贸ry? ten przy willi Zorza tam na rogu? nie,budynek w tle jest za du偶y jak na budynek ZAIKS...
Re: Fotozagadka
11 sty 2013 - 10:23:27
Mo偶e to i Stocer. Kiedys, kiedy艣 gdy 偶y艂 prof. Weiss na terenie otaczaj膮cym szpital by艂o mn贸stwo r贸偶nych urz膮dze艅 s艂u偶膮cych do poprawiania kondycji pacjent贸w podczas rehabilitacji - te na zdj臋ciu mi pasuj膮 i w g艂臋bi, po prawej dom z charakterystycznymi balkonami te偶.
Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 09:17:40
zdj臋cie zrobione ok 1966-1967... i zagadka -co przedstawia?

(zdj臋cie udost臋pni艂 Tomasz Skrojny)

Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 09:23:59
M臋偶czyzn臋 stoj膮cego na s艂upie elektrycznym. O ile si臋 nie myl臋, jest to pan Marek.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 09:32:31
chodzilo mi o miejsce tongue sticking out smiley
Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 12:59:28
Pan Marek na s艂upie w tle Jeziorna, zdj臋cie z okolic obecnego imberfalu.
Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 13:01:34
doskonale smiling smiley Pana Marka nie rozpoznaj臋,ale reszt臋 tak ;)
Zdj臋cie ciekawe cho膰by dlatego,偶e w tle widoczna jest nieistniej膮ca ju偶 艂a藕nia miejska w Jeziornie (ten du偶y budynek po prawej stronie s艂upa)
Re: Fotozagadka
18 sty 2013 - 16:49:55
Czy 艂a藕nia nie by艂a bli偶ej mostu?
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
19 sty 2013 - 06:07:14
TRAPER na miejscu 艂azni stoi teraz transformator ko艂o LPG na ty艂ach 艂azni (na schodkach wej艣ciowych do kot艂owni) gra艂o sie kiedy艣 w spuche zapomniana teraz gra?
Re: Fotozagadka
09 lut 2013 - 19:57:16
Niestety sam nie znam odpowiedzi, a przyznam 偶e mnie intryguje. Poni偶sze zdj臋cie wisi w bibliotece cyfrowej polona.pl. Gdzie by艂a willa Stefania, bo jako艣 nie mog臋 jej skojarzy膰?
Re: Fotozagadka
09 lut 2013 - 21:42:49
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰