Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
książki warte przeczytania
01 sty 2012 - 18:26:58
proponuję tu wpisywać książki w jakiś sposób związane z Konstancinem-Jeziorną i okolicami - tytuły jakie znamy i ewentualnie nasze krótkie recenzje co do przydatności/ciekawości poszczególnych pozycji. Dzięki temu łatwiej będzie przyszłym czytelnikom szukać określonych źródeł...
"O RAJDZIE PAPIESKIM w KONSTANCINIE" - nowa książka Józefa Hertla
10 sty 2012 - 13:00:22
W książce poza opisem i zdjęciami z Rajdu Papieskiego w K-J, materiały dotyczące dzieł Jana Pawła II
Inne książki Józefa Hertla
10 sty 2012 - 13:26:32
- konstancińskiego kronikarza sa wymienione i opisane w linku: [www.konstancin.com]

Warto także przypomnieć, że p. Józef był inicjatorem powstania strony www.ukj.pl , która po latach przekształciła się w konstanicin.com
Re: książki warte przeczytania
05 mar 2012 - 11:37:58
Stefan Żeromski ?Pomyłki?
Monika Żeromska ?Wspomnienia? t. I
Tadeusz Świątek ?Konstancin?
Zdzisław Skrok ?Konstancin zapomniana arkadia?
A.J. Krysińscy ?Spacerkiem po Konstancinie i okolicach?
Tomasz Lachowski ?Konstancin. Obrazy z przeszłości?
Miron Białoszewski ?Konstancin?
Katarzyna Witwicka ?Opowiadania konstancińskie?
Wanda Witter ? Fotografia nieba
....itd.
Re: książki warte przeczytania
05 mar 2012 - 12:25:54
kiedyś już to pisałem, ale dla porządku wklejam ponownie:

Autor: pionek AGORY (IP zapamiętane)
Data: 04.01.2011 - 14:31:49


Książki o Konstancinie-Jeziornie i okolicach:

Dzieje Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach 1891-1991, Jerzy Dusza, Warszawa 1991
(spis treści: I. Na początku trochę o przeszłości Chyliczek, II. Hrabianka Cecylia Plater-Zyberkówna, fundatorka Chyliczkowskiej Szkoły, III. Powstanie i dzieje Żeńskiej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach do wybuchu II wojny światowej, IV. Okres okupacju hitlerowskiej (1939-1945), V. Od wyzwolenia do obchodów jubileuszu (1945-1991), VI. U progu drugiego stulecia)

Konstancin Wille i ogrody, Jerzy S. Majewski, Warszawa 2005 (album rezydencji z opracowaniem historycznym)

Był sobie Konstancin, Tomasz Lachowski, Warszawa 2007 (Obory, Jeziorna, Konstancin, Chyliczki, Piaseczno, Zalesie Górne, katalog obiektów, archiwalne mapy itp.)

Korzenie miasta Tom VI Niedaleko od Warszawy, Jerzy Kasprzycki, Jerzy S. Majewski, Warszawa 2004 (artykuły dot. okolic Warszawy, w tym ok. 70 stron o Konstancinie-Jeziornie, Piasecznie, Chyliczkach, Górze Kalwarii)

Konstancin Śladami ludzi i zabytków, T. W. Świątek, Warszawa 2007 (ponad 200 stron o Konstancinie, historie willi i ich właścicieli)

Kolej wilanowska, Bogdan Pokropiński, Warszawa 2001, (historia kolejki wilanowskiej do końca lat 30tych)

Słomczyn Zarys najdawniejszych dziejów parafii cieciszewskiej, Zofia Krasuska, Słomczyn 1993, (39 stron, spis treści I Parafia Cieciszew i ród Cieciszewskich, a. Informacje i biogramy dot. osób z rodu Cieciszewskich, b. Święty Prokop z Sazawy i sw. Roch, c. Rozlokowanie wsi w parafii cieciszewskiej, d. Odpis karty tytułowej Księgi Ślubów parafii cieciszewskiej z lat 1660-1710, e. Nazwiska księży parafii cieciszewskiej, II Zarys historii wsi Cieciszew)

Konstancin ? zapomniana arkadia, Zdzisław Skrok,Warszawa 2003 (spis treści: I Wstep, II Konstancja, III Wzorowe letnisko podmiejskie dla zamożnej ludności, IV Podwarszawska Arkadia, V Cuda sztuki architektonicznej, VI Upadek, VII Obory, VIII Literaci, IX Jeziorna, X Okoliczne dwory i cmentarze, XI Konstancińska kolejka, XII Zwiedzanie)

Sześć wieków parafii powsińskiej 1410-2010, Warszawa-Powsin 2010

Miejsca pamięci powiatu piaseczyńskiego, Piaseczno 2010

Studia i materiały do dziejów Piaseczna i powiatu piaseczyńskiego, pod red. Jerzego Antoniewicza, Warszawa 1973 (spis treści: I Piaseczno w dawnej Polsce XV-XVIII w., II Artykuły, a. Warunki przyrodnicze powiatu Piaseczno na przestrzeni dziejów, dziejów. Czersk we wczesnym średniowieczu, c. Walki narodowowyzwoleńcze, d. Powiat piaseczyński w latach 1867-1914, e. Miasto Piaseczno i powiat w latach wojny i okupacji hitlerowskiej, f. Z dziejów Góry Kalwarii, g. Działalność produkcyjna papierni w Jeziornie w latach 1760-1939, h. Z dziejów ruchu robotniczego w Jeziornie w 1939 r., i. Mirkowska Fabryka Papieru w okresie 25lecia PRL, j. Zmiany w źródłach utrzymania ludności wiejskiej w latach 1950-1966, k. Piaseczno w okresie PRL, III Materiały, a. Akta Miasta Piaseczna z lat 1812-1950, b. Raporty, protokoły, korespondencja burmistrza miasta Piaseczna dot. Wypadków powstania styczniowego)

Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom X Województwo warszawskie Zeszyt 14 Powiat piaseczyński, Izabela Galicka i Elżbieta Żyłko, Warszawa 1962 (Brześce, Czersk, Falenty, Głosków, Góra Kalwaria, Jazgarzew, Jeziorna (b. mało), Lesznowola, Łoś, Moczydłów, Obory, Pęchery, Pęcław, Piaseczno, Prażmów, Raszyn, Sękocin Stary, Słomczyn, Sobików, Turowice, Wola Gołkowska, Wola Prażmowska, ok. 30 stron + ilustracje)

Konstancin-Jeziorna we wspomnieniach:

Konstancin, Miron Białoszewski ?opis Konstancina z lat 70tych
Opowiadania konstancińskie, Katarzyna Witwicka ? opis Konstancina czasów międzywojnia
O starówce Pradze i ciepokach, Zdzisław Kaliciński ? opis Mirkowa czasów międzywojnia
Parnas w Oborach, Krystyna Kolińska, - opis Domu Literatów w Oborach w PRL
Pisma konstancińskie Stefan Żeromski (pod red. Jerzego Snopka) ? Konstancie we wspomnieniach Żeromskiego i jego najbliższych
Mój pisarz, Zygmunt Trziszka ? 1 rozdział poświęcony Leopoldowi Buczkowskiemu

Artykuły:
Konstancin, Zdzisław Skrok ? Spotkania z zabytkami nr 2/1985
Jeszcze o Konstancinie, Józef Hertel ? Spotkania z zabytkami 1/1986
Jeziorna ? akcja domy robotnicze, Ewa Wartalska ? Spotkania z zabytkami 2/1988
Willa Malutka-o konstancińskiej willi Anny Buczkowskiej ? Domoteka 5/2008
Dom w Konstancinie- o nowej willi przy Gąsiorowskiego, Willa 5/2005


z książek dodam jeszcze:

"Dom ks. Boduena 1939- 1945" , Adam Słomczyński - w książce poświęcono również trochę miejsca ochronce w Klarysewie

"W trosce o ich los" , Franciszek Gamulczak - 1 rozdział poświęcony rozwojowi szkoły przyszpitalnej w STOCERze

"Mirków ruszył", Żesławski Władysław - socrealistyczna fabularyzowana książeczka (tzw. produkcyjniak) o powojennej odbudowie fabryki w Mirkowie

"Wspomnienia o Leopoldzie Buczkowskim" pod redakcją Jana Tomkowskiego (2005)



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-05 13:01 przez pionek AGORY.
Re: książki warte przeczytania
11 mar 2012 - 21:21:13
Witam.Wydana w 2002 r. pozycja "Wtedy Kwitły Forsycje".Autor ,Joanna Iwaszkiewicz ,wyd. BIS.Tytuł książki jest także tytułem I-go rozdziału którego tematem jest do głębi wzruszający a zarazem w swej wymowie tragiczny los Mosze Ajzyka syn przedwojennego znanego wszystkim i powszechnie lubianego Starego Ajzyka ,obsługującego "na piechotę" swym towarem rozległy teren od Konstancina aż po Chylice .Podane jest szereg interesujących faktów odnoszących się do konkretnych miejsc/budynków/,osób i zdarzeń /konspiracyjna produkcja broni.../ Lektura książki zmusza do głębokiej refleksji nad ludzkim losem i reakcjami ludzi w ekstremalnych syutuacjach .
Re: książki warte przeczytania
12 mar 2012 - 08:03:05
dzięki Kaan, kiedyś chciałem po to sięgnąć bo książka ta przewijała się w literaturze m.in. Skroka i innych autorów piszących o Konstancinie... ale nie wiedziałem co tam dokładnie mogę znaleźć, więc ciągle odkładałem lekturę "na później".
Teraz już wiem że przeczytam ją niebawem smiling smiley

Ja jeszcze mogę polecić książkę "Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie " Gabriela Michalika. Wspaniała historia Domu Aktora Weterana Scen Polskich! Autor przybliża m.in. postać darczyńcy tego terenu, Prekera, opisuje różne ciekawe fakty z życia domu, a także podaje krótkie biogramy jego mieszkańców (część z nich spoczywa już na skolimowskim cmentarzu).
Anonimowy użytkownik
Re: książki warte przeczytania
17 mar 2012 - 01:07:55
Pojawiło się w zestawieniu powyżej, ale podam dane szczegółowe:

Zdzisław Kaliciński "O Starówce, Pradze i ciepokach", Wyd. Zysk i S-ka, 2010.

Życie warszawskie oraz 80 stron osobistych wspomnień Autora o Jeziornie lat dwudziestych.
Re: książki warte przeczytania
17 mar 2012 - 11:33:45
przeglądałem to nowe wydanie i mam wrażenie że brak w nim kilku ciekawych zdjęć Mirkowa z poprzedniego wydania... ale może coś przeoczyłem, bo na logikę drugie wydania powinny być wierne pierwszemu,albo nawet rozszerzone...
Anonimowy użytkownik
Re: książki warte przeczytania
17 mar 2012 - 13:03:17
Re: książki warte przeczytania
18 maj 2012 - 08:56:56
ciekawostka - ukazał się kolejny tom Pana Samochodzika - "Pan Samochodzik i Willa Anna 106"
cytuję opis wydawcy:
Do Departamentu Ochrony Zabytków zgłasza się starsza pani, mieszkanka secesyjnej willi "Anna" w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. Prosi Pawła Dańca o pomoc, bo ktoś próbował się włamać do zabytkowej willi, a w dodatku wokół domu kręci się nocami tajemniczy samochód. Mieszkanka "Anny" przypuszcza, że wydarzenia te są ściśle związane z niedawnym przetargiem na sprzedaż zabytkowego budynku. Paweł przenosi się ze swojej kawalerki na Ursynowie do willi "Anna". Początkowo nic nie potwierdza obaw starszej pani i ministerialny detektyw zajmuje się głównie maskowaniem swego prawdziwego zadania przed dwójką wścibskich malców. Wydarzenia nabierają rozpędu, gdy pewnej nocy pod domem znów zjawia się tajemniczy samochód...

a w tekście można znaleźć wiele odniesień do K-J, znalazło się nawet TMPiZK smiling smiley
oto fragment: ,,Przestudiowawszy akt notarialny zdałem sobie sprawę, że nie wnosi on niczego nowego do śledztwa. Przedstawiał oczywiście sporą wartość dla każdego zajmującego się historią Konstancina i, gdy będzie już po wszystkim, postanowiłem przekazać go Towarzystwu Miłośników Zabytków i Historii Konstancina"

Obserwatorze2, czy Pan Samochodzik przekazał Wam już ten akt notarialny? ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-05-18 10:04 przez pionek AGORY.
Re: książki warte przeczytania
19 maj 2012 - 00:30:48
Witam.Tytuł :Biblioteka Warszawska ,Rok 1908 - Tom III. .Jeden z rozdziałów - temat : Niemcy w Królestwie Polskiem.
....Postępując krok za krokiem,zdążyli już dotąd obsadzić silnemi posterunkami oba brzegi Wisły,poczynając od Nieszawy aż po Kazimierz Dolny. Z 27 gmin lężących na tej przestrzeni,na lewym brzegu rzeki nie ma ni jednej,która nie miałaby Niemców......w samej Warszawie około 10 tys. Powyżej Warszawy,w Mokotowie ( w obrębie fortecznym ) 1287,Wilanowie 715 , Jeziornej 229 , Kątach 843 , Górze Kalwaryi 1016...... W rodziale tym wiele ciekawych,mało znanych, faktów i informacji dotyczących kolonizacji niemieckiej w tym okresie.
Orginał,dla zainteresowanych,będę miał do wglądu w dniu 26 maja.
Pozdrawiam.
Re: książki warte przeczytania
27 maj 2012 - 11:34:34
Witam.Marian Brandys-Dzienniki,1973rok.Był to okres w którym autor wiekszość czasu spędzał w Oborach .Stąd też wiele informacji dotyczących "okolicy".Jedna z nich : Cmentarzyk w Maryninie...W roku 1939 przyszli Niemcy,odnależli niemieckie groby,doprowadzili je do porządku ,opatrzyli krzyżami......W roku 1945 przyszli Rosjanie.Odnależli w Maryninie groby żołnierzy rosyjskich .Uporządkowali je,odnowili,opatrzyli gwiazdami.W latach sześćdziesiątych przyszli.... pijani polscy chuligani...w pijackim szale zdewastowali jedno i drugie...
Re: książki warte przeczytania
04 cze 2012 - 23:04:57
"W odległości 20 km od Warszawy znajduje się znane uzdrowisko Konstancin. Tu, wśród drzew sosnowych, stoją wybudowane przez Fundację dwa proste pawilony, w których jest wiele cierpienia, lecz również dużo odwagi i pełnej nadziei aktywności. Kiedy otwiera się drzwi, odczuwa się ciepłą atmosferę, słychać głosy, śmiech, dźwięki dochodzące z pracowni i pokoju szkolnego, gdzie właśnie odbywa się lekcja; ktoś wolno posuwa isę o kulach szurając nogą, inny popycha inwalidzki wózek. W zimie drzewa obciążone kiściami śniegu wydają się ciche i spokojne, jest w nich swoiste piękno. W lecie zapach sosen i trawy uspokaja i ucisza"

fragment książki "Jutro należy do nich" - autobiografii Sue Ryder. W książce jest krótki fragment o konstancińskim domu fundacji - najbliższym sercu Sue. Również krótka historia domu znajduje się w biografii 'Lady Ryder of Warsaw' napisanej w 10 lat po śmierci Sue Ryder przez s.Józefę Pintal.
Re: książki warte przeczytania
28 cze 2012 - 21:44:51
czyając ,,Pan samochodzik i willa Anna" natrafiłem na wzmiankę o książce ,,Saga ulrichowsko-machlejdowska" Krystyny Machlejd. Gdy juz dostała się w moje ręce byłem bardzo mile zaskoczony - prócz historii rodu Ulrichów i Machlejdów autorska wspomina również życie w Konstancinie. A już perełką w tej 600stronicowej książce są stare zdjęcia wykonane w Konstancinie na początku XX wieku! M.in. zdjęcia zaprzyjaźnionych konstancinskich rodzin Klimplów na tle willi Anna, zdjęcia Mullerów na tle Zameczku i willi As, zdjęcia Machlejdów na tle Julii... można się przenieść w czasie!

krótka recenzja książki jest tutaj:
[eela1.blox.pl]
oraz tutaj:
[newba.rynek-ksiazki.pl]

a na zachęte jedno ze zdjęć z tej książki:

Re: książki warte przeczytania
07 lip 2012 - 19:55:32
"Zamek na Lewych Papierach" ,Krystyna Kolińska ,Wydawnictwo Śląsk 1979 r. Jeden z rozdziałow / Co znalazłam / to "ogrom" wiedzy o Wacławie Gąsiorowskim i Jego rodzinie, w tym kopia Jego testamentu !!!
Zaczyna się tak:
Konstancin pod Warszawą ,dnia 3 sierpnia 1938 ..........

A kończy się tak:
(...)Po piąte chcę być pochowany na cmentarzu wiejskim a Skolimowie,a gdyby bogactwo moje na to pozwalało- na cmentarzyku w Woli Pacyńskiej obok moich Rodziców.

(...)Pisałem w Konstancinie pod Warszawą , w mieszkaniu w wilii " Ukrainka" we środę dnia..... .....
Re: książki warte przeczytania
07 gru 2012 - 21:37:41
Witam.Polecam wielce interesującą opowieśc o Naszych Sąsiadach z Domu Aktora w Skolimowie ,ale nie tylko o Nich ,także o nieuniknionym procesie przemijania.Gabriel Michalik -Hamlet w Stanie Spoczynku.Wyd Iskry 2011.r.
Re: książki warte przeczytania
31 gru 2012 - 08:30:29
Z okazji 125 rocznicy urodzin Kazimierza Szpotańskiego ukazała się monografia Kazimierz Szpotański ( 1887-1966 ) . Mecenas wydania ,Polskie Sieci Energetyczne.W tej obszernej / 252 str/ i starannie wydanej monografii /współautorem jest m.in syn Jacek Szpotański / występuje ciekawy wątek dotyczący Konstancina.
........W czasie okupacji FAE prowadziła normalną działalność.....Kazimierz Szpotański miał pełną świadomość,że produkty z fabryki są potrzebne okupantowi...Potrafił to wykorzystać przy rozmowach z Niemcami na temat dodatkowych dostaw urządzeń,twierdzą,że jego ludzie są głodni i nie mają sił do pracy.W ten sposób wymuszał dodatkowe przydziały.....W Konstancinie wynajął od gminy willę "JASIA" przy ulicy Jasiowej,gdzie wypoczywali pracownicy fabryki w latach 1943-1944.Uczestnicy poszczególnych turnusów wypoczynku prowadzili też pamiętnik gdzie opisywali.....

W książce jest jeszcze wiele takich interesujących historii.Kolejna z nich do przydział pracownikom do użytkowania na działki ogrodowe znanego kompleksu w okolicach Al. Waszyngtona /aktualnie toczy się spór z władzami samorządowymi o likwidację tych działek !!!!!/.

Z noworocznym pozdrowieniem Kaan
Re: książki warte przeczytania
11 sty 2013 - 19:13:53
W Imieniu Rzeczpospolitej.W tej kultowej książce Stefana Korbońskiego o Walce Cywilnej w okresie wojny jest o pisana , w jednym z rozdziałów -Audycja ze Skolimowa - niezwykle interesująca historia związana z udaną akcją przesłania na Zachód ,na początku 1941roku ,drogą radiową /po raz pierwszy w tym okresie / nagranej w kraju audycji.Miejsce akcji to w/g informacji z książki.....drewniany domek w lesie ,na skraju osiedla /Skolimów/ ...dostaliśmy się do mieszkania po drewnianych,zewnętrznych schodach .......Z tą lokalizacją związane było po akcji jeszcze szereg interesujących i dziwnych zdarzeń.Mam pytanie.Czy Ktoś zetknął się z opisaną wyżej historią a także ,czy istnieją jakieś racjonalne "podejrzenia" które wskazywały by bliższą okolicę akcji lub nawet konkretny "obiekt" który opisuje autor.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-11 19:15 przez kaan.
Re: książki warte przeczytania
11 sty 2013 - 19:26:59
Ktoś już o tym pisał o tym wydarzeniu... albo mi się coś kojarzy z przywiezieniem radia do Konstacina bądź Skolimowa w czasie wojny. Pewnie Pionek to skojarzy, bo wydaje mi się że była o tym mowa na forum.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować