Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
wydarzenia związane z historią K-J
01 sty 2012 - 18:30:14
czyli informacje o wszelkich wystawach, spotkaniach, uroczystościach itp, związanych z historią Konstancina-Jeziorny.

np swego czasu była ciekawa wystawa w fotoplastikonie na której można było zobaczyć 2 trójwymiarowe zdjęcia z Konstancina z międzywojnia! teraz takie wydarzenia nam nie uciekną smiling smiley
Re: wydarzenia związane z historią K-J
17 sty 2012 - 11:52:09
Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie zatytułowane Wiślane opowieści, czyli Olendrzy na Mazowszu: 19 stycznia (czwartek) 2012, godz. 18.00, ul. Karowa 20 w Warszawie.

[www.konstancin.com]
Re: wydarzenia związane z historią K-J
18 maj 2012 - 17:01:05
Ta informacja, chyba tutaj?

W dniu 17 maja 2012 roku, w Pałacu w Oborach, odbyło się Uroczyste Spotkanie zorganizowane przez TMPiZ Konstancina-Jeziorny.
Spotkanie było poświęcone:
115. rocznicy powstania Konstancina,
95. rocznicy powstania Uzdrowiska Konstancin,
100. rocznicy śmierci hr. Witolda Skórzewskiego.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
19 maj 2012 - 11:04:48
Poszukując informacji na temat bohaterów spotkania w Oborach, znalazłem bardzo ciekawy artykuł p. Hanny Winogrodzkiej-Szaflik " Witold hr. Skórzewski

w 100 - lecie śmierci", zamieszczony na blogu TMPiZ Konstancina-Jeziorny,




TMPiZ Konstancina-Jeziorny

Trochę się zdziwiłem dlaczego istnienie tego bloga jest "Utajnione" :-) Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, że znalazłem tego bloga :-)

Z kolei na stronie parafii w Łabiszynie można znaleźć bardzo ciekawą informację o założycielu Konstancina:
"W 1829 roku rząd pruski dokonał kasaty zakonu reformatów. Ponieważ Łabiszyn pozbawiony był kościoła parafialnego, Fryderyk Skórzewski zwrócił się z prośbą do Regencji w Bydgoszczy, aby kościół i klasztor przekazane były na użytek parafii i na umieszczenie szkoły miejskiej (która istniała przy kościele św. Mikołaja). Jednak dopiero 12 września 1833 roku kościół poklasztorny został parafialnym. Tytuł zniszczonej w 1761 roku fary - św. Mikołaja - przeszedł na tę świątynię. Od tego czasu kościół ten stał się pomnikiem grobowym kilkudziesięciu znacznych parafian. W podziemiach złożono ciała zakonników i okolicznych notabli. Spoczęli tutaj Skórzewscy, którzy do 1939 roku posiadali dobra łabiszyńskie. Witold Skórzewski, fundator neorokokowej kaplicy wybudowanej w 1911 roku zginął tragicznie 30 grudnia 1912 roku w lasach czerniejewskich. Pochowano go w grobowcu pod lożą własnej fundacji. Wmurowana w posadzkę płyta nagrobna z herbem Skórzewskich "Drogosław" i wyrytym hasłem rodu "Semper recte", przypomina o kruchości ludzkiego istnienia i przemijaniu. W podziemnej krypcie leży również Fryderyk Skórzewski, fundator klasycystycznego pałacu w Lubostroniu, z żoną Antoniną z Garczyńskich. Obok nich złożono trumny Arnolda Skórzewskiego, organizatora oddziałów powstańczych z okresu Wiosny Ludów, i jego małżonki Melanii - powszechnie szanowanej i cenionej mieszkanki Łabiszyna."

Parafia św. Mikołaja w Łabiszynie



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-05-19 11:12 przez TRAPER.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
19 maj 2012 - 11:37:31
W związku z powyższym chciałem zwrócić się do autorów publikacji o Witoldzie Skórzewskim o zamieszenie tych informacji np. na Wikipedii.
W haśle Konstancin-Jeziorna, odnośnik do założyciela Konstancina jest pusty.
Pomału przestaję cokolwiek rozumieć, Park Zdrojowy otrzymuje imię Witolda Skórzewskiego, natomiast informacji o naszym dobroczyńcy jak na lekarstwo. Nie wiem kto powinien być za to odpowiedzialny, po prostu głośno myślę.

Nie znam planów uroczystości dla uczczenie 100-lecia śmierci Skórzewskiego (30.12.2012) nie wiem czy takowe są planowane.
Jeżeli takie jednak będą a moim zdaniem powinny się odbyć to jest doskonała okazja dla uzupełnienia wiedzy mieszkańców o początkach Konstancina.
Być może jest planowana, ale jeżeli nie, to w Parku Zdrojowym, mogłaby znaleźć miejsce tablica informacyjna ze zdjęciem o założycielu osady Konstancin.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
19 maj 2012 - 20:59:14
Przygotuję informację o Skórzewskim na Wiki w najbliższym czasie. Właśnie skończyłem opracowywanie innej publikacji na jego temat, która ma ukazać się jesienią tego roku. Detale podam jak jakieś będą ;)



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
28 maj 2012 - 10:01:35
może nie związane bezpośrednio z K-J, a z okolicą... ale 20 maja miało miejsce ciekawe wydarzenie w Górze Kalwarii

[www.kurierpoludniowy.pl]

ciekawe że stać ich było na przygotowanie plansz historycznych, pokaz filmów... może i nam się kiedyś uda przygotować jakąś profesjonalnie przygotowaną plenerową wystawę...
Re: wydarzenia związane z historią K-J
11 maj 2013 - 19:57:43
już jutro zapraszam na inauguracje całorocznych obchodów jubileuszu konstancińskiego kościoła! Oto informacja z oficjalnej ulotki rozkolportowanej przez kościół:

"Konstancin świętuje 100-lecie kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Jubileusz 12 maja 1913 - 12 maja 2013
godz 13:00 Mszę św. odprawi Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus, któremu towarzyszyć będą Kapłani z dekanatu i związani z konstancińską świątynią.
godz. 16:00 zapraszamy na wspólne przeżywanie jubileuszowej radości przy muzyce, poezji i występach naszych zespołów.
Będzie to oficjalna inauguracja całorocznych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu"


i zdjęcie z (prawdopodobnie z kwietnia) 1913 przedstawiające poświęcenie kościoła
(po prawej grupa księży i komitet budowy kościoła w Konstancinie)

Re: wydarzenia związane z historią K-J
12 maj 2013 - 12:59:14
Przypominam historyczny film z 1968 roku

Boże Ciało 1968



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-12 12:59 przez TRAPER.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
12 maj 2013 - 13:00:56
Sylwetka księdza Bogdana Jaworka

ksiądz Bogdan Jaworek
Re: wydarzenia związane z historią K-J
04 lip 2013 - 11:36:35
dziś w Domu Spotkań z Historią wernisaż ciekawej wystawy fotograficznej "Będę fotografował w kolorach" Stanisława Wilhelma Lilpopa (założyciela Podkowy Leśnej,tescia Jarosława Iwaszkiewicza). Warto wiedzieć że wśród zachowanych ok 400 zdjęć z początków XX wieku są również zdjęcia z naszej gminy... warto wybrać się na tę wystawę - a nuż trafią się te robione w Skolimowie? (jak tylko wystawę zobaczę to dam znać)

[cjg.gazeta.pl]
Re: wydarzenia związane z historią K-J
08 lip 2013 - 09:04:23
wspominałem o wystawie zdjęć Stanisława Wilhelma Lilpopa z początku XX wieku która prezentowana jest teraz w Domu Spotkań z Historią. Mówiłem że fotografował również nasze okolice. I na wystawie jest jedno z takich zdjęć.

"Towarzystwo przed willą Mucha w Skolimowie. Druga z lewej - Anna Lilpopówna. 1922 rok"

Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 00:21:12


"Siostra Wanda Boniszewska (ur. 2 czerwca 1907 w Nowej Kamionce koło Nowogródka, zm. 2 marca 2003 w Konstancinie-Jeziornie)? zakonnica z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczka, mistyczka, prześladowana przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. Do zgromadzenia została przyjęta w 1925 r. w Wilnie. Śluby wieczyste złożyła w 1933 r. Od wiosny 1933 r. przebywała w domu zgromadzenia w Pryciunach pod Wilnem. Spowiednikami i kierownikami duchowymi mistyczki byli ks. Tadeusz Makarewicz i ks. Czesław Barwicki. Aresztowano ją w 1950 r. Została osadzona w gmachu przy ulicy Ofiarnej w Wilnie. W czasie śledztwa przebywała najczęściej w szpitalu więziennym na Łukiszkach. Została skazana na 10 lat więzienia. Uwolniona w 1956 r., trafiła do punktu repatriacyjnego w Bykowie pod Moskwą. W Polsce mieszkała w następujących domach swojego zgromadzenia: w Chylicach, Białymstoku, Lutkówce koło Warszawy i Częstochowie."

[www.facebook.com]



Fundacja Budzenie Pasji
Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 00:31:31
Jest bohaterką sztuki telewizyjnej: "Stygmatyczka" z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Nowaka, opartej na własnych wspomnieniach s. Boniszewskiej, ocalałych sowieckich aktach sądowych, operacyjnych danych polskiej i sowieckiej bezpieki, a także na rozmowach ze świadkami jej życia: arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem, księdzem Janem Pryszmontem i in. Film otrzymał 5 nagród na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie: za tekst, reżyserię, zdjęcia, interpretację głównej roli oraz scenografię. Film można obejrzeć np. tu: [en.gloria.tv]

Grób Wandy Boniszewskiej na cmentarzu w Skolimowie:


Czytałem taki ciekawy artykuł o Wandzie Boniszewskiej i stygmatykach: [adamkuz.salon24.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-22 00:37 przez Tomasz Zymer.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 01:48:09
W którym mniej wiecej miejscu jest ten grób?



Fundacja Budzenie Pasji
Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 02:24:04
Nie, tego nie wiem - zdjęcie pochodzi z tej witryny: [tadeuszczernik.wordpress.com] . Interesowała mnie szczerze mówiąc postać stygmatyczki, nie - jej związki z naszą okolicą i miejsce pochówku. Natomiast niedawno była pielgrzymka Polaków z Wileńszczyzny do tego grobu (reportaż w Tygodniku Wileńszczyzny: [www.tygodnik.lt] ). Krajanie siostry Boniszewskiej starają się o jej beatyfikację: [www.tygodnik.lt]. I z tego pierwszego tekstu wynika, że siostry z klasztoru Sióstr od Aniołów w Chylicach wskażą grób, jak się do nich zwrócić.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-22 02:28 przez Tomasz Zymer.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 11:22:15
grób jest w ogrodzonej kwaterze zakonnic sióstr od Aniołów - na starej części cmentarza. Z jednej strony sąsiaduje z grobami dzieci, z drugiej z grobami aktorów (południowo-zachodnia część starego cmentarza,zaraz niedaleko znajduje się ten nowy duży krzyż cmentarny).
Grób siostry Boniszewskiej łatwo wypatrzeć w tej kwaterze skromnych grobów, bo stoi tam najwięcej kwiatów i zniczy (widać wiele osób prosi ją o wstawiennictwo smiling smiley

zdjęcie grobu z mojej facebookowej strony:




Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-22 11:28 przez pionek AGORY.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
22 sty 2014 - 14:36:38
Re: wydarzenia związane z historią K-J
26 lut 2016 - 12:21:41


w niedzielę szykuje się interesujące wydarzenie z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Spotkanie z udziałem Barbary Kulińskiej i Janusza Kłosa, a także pokaz filmu dokumentalnego o katowni UB znajdującej się kiedyś w Białym Dworku.
Re: wydarzenia związane z historią K-J
20 kwi 2016 - 09:53:49
Quote
mania




jeszcze raz nr konta, łatwiejszy do skopiowania:
konto TMPiZK, z dopiskiem : nagrobek Heidi Pate.
Nr konta : BS 58800200040205108620020001
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować