Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Obory - radionamiernik
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (89.66.182.---)
Data: 01 maj 2016 - 15:58:22

Czy ktoś zna, wie gdzie można poczytać o antenach/ radionamierniku, który był w Oborach?

"całodobowe stacjonarne radionamierzanie w zakresie KF na dwóch stanowiskach radionamiernika zlokalizowanego w Oborach koło Warszawy"

http://www.cyberdefence24.pl/361225,sigint-w-systemie-wladzy-prl-i-ukladzie-warszawskim

Z racji minionych czasów i tego, że był to raczej ośrodek niejawny a może i tajny materiałów w necie na szybko nie znalazłem. W maps google ostał się jedynie obraz, który jest już nieaktualny gdyż na terenie dawnego ośrodka jest obecnie przedszkole:

https://www.google.pl/maps/@52.0812323,21.1514771,3a,89.5y,148.2h,95.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1srYq7ARNJwFR2fF1Kz6Xicw!2e0!7i13312!8i6656

Miejscowi tam pracowali? Personelu było zapewne niedużo. Technicy z obsługi + wartownicy. Która jednostka to obsługiwała?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.0.---)
Data: 01 maj 2016 - 20:46:42

Tam gdzie było przedszkole była wartownia, 10 żołnierzy i kapral. Komplet urządzeń stał na łące/polu, przy drodze Obory/Gassy. Aktualnie jest tam tylko ruina budynku. W wartowni odkąd pamiętam tych żołnierzy, byli to zwykli żołnierze z poboru plus podoficer, Nadwiślańskie JW MSW rzecz jasna. W samym budynku pracowało kilku specjalistów łączności, warta z budynku w Oborach była zewnętrznym pierścieniem ochrony. Jako dziecko podczas zmiany warty sam kilkukrotnie nosiłem żołnierzom kałacha, niestety bez magazynka ;) pierwsze pytanie od żołnierzy - masz starszą siostrę? ;) znana sprawa to śmierć jednego z żołnierzy, w wypadku motocyklowym w lesie podczas nocnej zmiany warty.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.151.---)
Data: 01 maj 2016 - 21:02:53

Dzięki za info smiling smiley
Dogrzebałem się jeszcze do nieco sprzecznych informacji. Ponoć instalacje powstały w 62 roku lub 81. Kiedy to de facto miało miejsce?
Kiedy wojsko się wyprowadziło? Ponoć w 99r działo się jeszcze coś, prawda to?

Instalacje były tylko w tym okręgu czy też wokół na polach SGGW?
https://www.google.pl/maps/@52.0819792,21.1668893,704m/data=!3m1!1e3

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 01 maj 2016 - 21:10:12

Ten krąg to posterunek - ten zrujnowany budynek, o którym mówi Klaudiusz, a radiolinie były tam, gdzie teraz przedszkole. O tu masz znacznik: [picasaweb.google.com]



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.151.---)
Data: 01 maj 2016 - 21:15:40

No tak ale Klaudiusz napisał "Komplet urządzeń stał na łące/polu, przy drodze Obory/Gassy". Stąd moje pytanie - co i gdzie tam stało oprócz ruin budynku i okręgu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.0.---)
Data: 01 maj 2016 - 22:44:18

Bartku, krąg w polu, aktualnie ruina, to właśnie główny, chroniony budynek. Tam była aparatura łączności/zagłuszania/podsłuchiwania. W Oborach w miejscu przedszkola była wartownia -stąd co 4 godziny wychodził patrol (kapral +2) by zmienić wartę w chronionym budynku. W wartowni byłem w latach osiemdziesiątych, żołnierze w zależności od przełożonego nie mieli skrupułów by zapraszać tam młodzież. W chronionym budynku nie byłem, ale znam człowieka który tam w środku pełnił służbę ochronną. Tam była na da dachu ogromna antena. Nieco mniejsza była przy wartowni.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 02 maj 2016 - 19:52:38

Na budynku anteny nie pamiętam - została dawno rozszabrowana. Radiolinie z mojego zdjęcia stały do niedawna - wcale małe nie były, w wojsku takie rozstawialiśmy, standardowe do łączności.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.0.---)
Data: 02 maj 2016 - 23:03:39

Stały długo, bo złomiarze mieli z nimi problem - były na widoku ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: maniamania (159.205.219.---)
Data: 02 maj 2016 - 23:25:38


Klaudiusz
Tam była aparatura łączności/zagłuszania/podsłuchiwania.

Szkoda. Teraz byłaby - jak znalazł. grinning smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Obory - radionamiernik
Wysłane przez: sprawiedliwysprawiedliwy (185.15.0.---)
Data: 14 maj 2016 - 19:26:40

Pierwsze instalacje które funkcjonowały na polach sggw zostały zlikwidowane w połowie lat osiemdziesiątych i były zlokalizowane w innym miejscu funkcje starego obiektu przejął obecny (aktualnie ruina) obiekt który składał się z systemu kilkunastu masztów które były zlokalizowane wokół obecnego budynku

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.