Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Spotkanie mieszkańców Klarysewa z burmistrzem i przedstawicielami UMiG - 28 czerwca 18.00 ul. Świetlicowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 cze 2012 - 21:37:01

Spotkanie mieszkańców Klarysewa z udziałem burmistrza p. Kazimierza Jańczuka, radnych i pracowników UMiG odbędzie się w czwartek 28 czerwca o godz. 18.00 w Sali Posiedzeń Rady Miejskiej przy ul. Świetlicowej 1.

Tematem spotkania są lokalne problemy mieszkańców tej dzielnicy, m.in. aktualnie opracowywane plany zagospodarowania przestrzennego, intensywny ruch uliczny na ul. Borowej i Prawdziwka, remont ul. Saneczkowej, niedokończone inwestycje na skarpie (ul. Tulipanów) i inne. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców. Burmistrz i pracownicy UMiG odpowiedzą na Państwa pytania i zapoznają się z wnioskami i sugestiami.

Proszę moderatorów o przypięcie tego wątku u góry strony do 28.06.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Podziękowania i relacja ze spotkania
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 28 cze 2012 - 22:31:02

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie mieszkańców Klarysewa poświęcone problemom lokalnym. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom za przybycie. Przyszło około 80 osób, co, zważywszy, że ogłoszenia do skrzynek pocztowych rozwoziłem na rowerze po Klarysewie dopiero wczoraj rano, a poza tymi ogłoszeniami był tylko wpis na tym forum oraz maile do kilkunastu osób, które prosiły mnie o wiadomość - uważam za ogromną mobilizację ze strony mieszkańców.

Dziekuję również serdecznie panu burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi, zastępcy burmistrza p. Ryszardowi Machałkowi, przewodniczącemu rady Miejskiej p. Andrzejowi Cieślawskiemu, p. Elżbiecie Bartoszewskiej z Wydziału Planowania Przestrzennego oraz p. radnemu Ryszardowi Bajkowskiemu za udział w spotkaniu mimo późnej pory, za odpowiedzi na liczne i szczegółowe pytania mieszkańców oraz za wytrwałość (spotkanie trwało dwie i pół godziny i skończyło się tuż przed finałowym meczem EURO 2012).

W pierwszej części spotkania p. Elżbieta Bartoszewska zrelacjonowała historię i stan obecny prac nad planami miejscowymi Klarysewa Gawrońca oraz Północno-Zachodniej Części Miasta (dawniej plan Klarysewa Zachodniego - Podskarpia - Skolimowa "C"), a następnie mieszkańcy zadawali pytania odnośnie tych planów. Tu niestety spotkało ich spore rozczarowanie, gdyż w zasadzie dowiedzieli się tylko, że po spotkaniu z projektantami planu Klarysewa Gawrońca i rozmowach z nimi dotyczących kształtu projektu - do ok. 20 lipca burmistrz i urzędnicy podejmą decyzję, czy projekt jest już gotowy do skierowania do uzgodnień, po których będzie mogło nastąpić wyłożenie planu. Z ostrożności burmistrza w kwestii terminów można było wywnioskować (choć nie zostało to otwarcie powiedziane) że nie jest pewny finału rozmów z projektantami. W sprawie drugiego planu - tego, do którego sporządzania w nowej procedurze przystąpiliśmy na sesji marcowej - mieszkańcy usłyszeli, że trwają przygotowania do wyłonienia projektanta w przetargu oraz prace nad SIWZ. Mieszkańcy chcieli też jasno usłyszeć, jakie były powody objęcia zmianą planu (przy okazji sporządzania planu miejscowego Gawrońca) terenów wzdłuż ulic Saneczkowej i Sadowej, które już plan miejscowy posiadają. W odpowiedzi usłyszeli o zastrzeżeniach mieszkańców dotyczących niektórych zapisów obowiązującego planu (np. takich punktach, które uniemożliwiają rozbudowę lub przebudowę istniejących domów) - jednak odpowiedź ta nie usatysfakcjonowała części uczestników spotkania.

Ci mieszkańcy, których interesował głównie temat planów miejscowych wyrazili nawet pogląd, że skoro tak niewiele można usłyszeć o obu planach i ich zapisach, to spotkanie jest niepotrzebną stratą czasu. Muszę tu pochylić czoła i przeprosić ich serdecznie za to, że ich oczekiwania zostały zawiedzione. Gdybym zdawał sobie sprawę, że o projekcie planu Klarysewa Gawrońca (do którego uchwalania przystapiono w październiku 2008) oraz o planie dawniej określanym jako plan Klarysewa Zachodniego - Podskarpia - Skolimowa "C", nad którym prace trwały od 1999 roku, nie da się powiedzieć dzisiaj zupełnie nic - zapewne nie zwoływałbym tego spotkania, bo z próśb mieszkańców jasno wynikało,co też komunikowałem panu burmistrzowi, że plany miejscowe będą jednym z jego głównych tematów. W swojej naiwności i niedoświadczeniu sądziłem, że zarówno burmistrz, jak i Wydział Planowania Przestrzennego będą mogli dziś przedstawić podstawowe założenia gminy dotyczące kierunków prac nad oboma planami oraz konkretnych powodów zmian obowiązującego planu miejscowego na terenie Gawrońca. Jeśli zatem zawiodłem część mieszkańców zapraszając ich na spotkanie, na którym nie uzyskali odpowiedzi na swoje pytania - gorąco przepraszam i przyznaję się do błędu. Sytuacja, w której po 4 czy też 13 latach trwania prac nad planem zagospodarowania mieszkańcy nadal nie mogą usłyszeć żadnych konkretów, jest dla mnie niepojęta. Możliwe, że nie nadaję się do pracy nad tą złożoną i trudną dziedziną.

Druga część spotkania, którą oceniam jako udaną, dotyczyła licznych problemów lokalnych związanych z ruchem drogowym, oświetleniem i remontami m.in. ulic Pocztowej Bis i Saneczkowej, bezpieczeństwem, pracą Straży Miejskiej i Policji, przekroczeniami prędkości na ul. Borowej i mozliwością monitoringui ruchu na tej ulicy, organizacji ruchu na Borowej, rondzie Borowa / Warszawska, Sadowej i Saneczkowej, dobudowania wiat przystankowych przy Biedronce i na ul. Borowej, koszy na śmieci i zbiórki odpadów segregowanych a także - niezabezpieczonej budowy trzech bloków na skarpie w zakończeniu ul. Tulipanów. Obaj panowie burmistrzowie szczegółowo ustosunkowali się do pytań i próśb mieszkańców, pan Kazimierz Jańczuk zapisał wnioski i problemy i obiecał przekazać odpowiednie polecenia Straży Miejskiej, Wydziałowi Dróg, RIOŚ i innym urzędnikom.

Pan burmistrz Kazimierz Jańczuk obiecał także mieszkańcom spotkanie w sprawie planu Klarysewa Gawrońca, kiedy projekt tego planu zostanie juz przyjety przez UMiG i uzgodniony, choć nie był w stanie określić terminu tego spotkania.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję uczestnikom, panom burmistrzom, pani Bartoszewskiej, przewodniczącemu Rady Miejskiej i Ryszardowi Bajkowskiemu za uczestnictwo w spotkaniu i poświęcenie cennego czasu.

Tomasz Zymer
radny Rady Miejskiej

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Spotkanie mieszkańców Klarysewa z burmistrzem i przedstawicielami UMiG - 28 czerwca 18.00 ul. Świetlicowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 28 cze 2012 - 22:53:14

Stawili się licznie mieszkańcy, kilku radnych (przew.Andrzej Cieślawski, radny Ryszard Bajkowski i inspirator akcji radny Tomasz Zymer), a także przedstawiciele urzędu w osobie pani Elżbiety Bartoszewskiej z architektury i burmistrza Kazimierza Jańczuka. Byli nawet obsewatorzy z sąsiedniego terenu, czyli paru sąsiadów, w tym niżej podpisany. Kogo, a raczej czego nie było? Nie było dyskusji o planach, bowiem zaskoczeni przez inicjatora zebrania przedstawiciele urzędu miasta od 2 tygodni, kiedy to ustalili jego termin i tematykę, nie wyszli jeszcze z szoku i poinformowali, że do rozmowy o planach zagospodarowania, Klarysewa - Gawrońca w szczególności, przygotowani nie są i pytań mogą wysłuchać, owszem, ale na nie nie odpowiedzą.
Jedyną osobą winną całego zamieszania okazał się... radny Tomasz Zymer. Bo gdyby nie jego inicjatywa, władza by się nie skompromitowała, a mieszkańcy nie zdenerwowali. A o to przecież chodzi, bo jak śpiewał w dawnych czasach Wojciech Młynarski: "A dokładnie informować, babci nikt nie spieszy/ Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy"...
Jan Strękowski

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Spotkanie mieszkańców Klarysewa z burmistrzem i przedstawicielami UMiG - 28 czerwca 18.00 ul. Świetlicowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 28 cze 2012 - 23:08:58

Panie Janku, prawdą jest, że temat planów miejscowych ustaliliśmy z p. burmistrzem jako kluczowy dla tego spotkania już ponad 2 tygodnie temu i pan burmistrz obiecał udział przedstawiciela Wydziału Planowania Przestrzennego, ale też niestety prawdą jest, że ja nie zapytałem przed spotkaniem pracowników tego wydziału i burmistrza, co dziś konkretnie będą mogli czy chcieli powiedzieć o tych planach. Byłem przekonany na podstawie rozmów jeszcze z początku maja z p. kierownik Wydziału, Ewą Klimkowską-Sul, że projekt planu Gawrońca jest na finiszu i będzie można przynajmniej powiedzieć, jakie kluczowe elementy ulegają zmianie tam, gdzie plan miejscowy już wcześniej obowiązywał. Co do planu Płn.-Zach. Części Miasta, sądziłem, że kluczowe założenia dawniej przygotowanego projektu nie ulegają zmianie mimo przejścia do nowej procedury (w końcu plan jest procedowany od 13 lat!). Sytuacja, w której nie ma o czym rozmawiać, jeśli chodzi o plany miejscowe, zaskoczyła mnie nie mniej, niż mieszkańców. Przypuszczam, że mogłem wcześniej dowiedzieć się od burmistrza i pracowników, że nic więcej się nie dowiemy - i po prostu nie zawracać głowy tym mieszkańcom, którzy przyszli pytać o plany miejscowe. A zatem jednak wina jest po mojej stronie. I nie ma sensu w tym momencie zaogniać sytuacji, bo nic to mieszkańcom nie da.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-28 23:11 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Spotkanie mieszkańców Klarysewa z burmistrzem i przedstawicielami UMiG - 28 czerwca 18.00 ul. Świetlicowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.play-internet.pl)
Data: 29 cze 2012 - 11:43:17

Podtrzymuję. To nie Pan powinien się bić w piersi, lecz urzędnicy. To oni, jeśli coś się zmieniło, powinni byli poinformować o takiej zmianie. Ale to przykład jeden z wielu stosunku do mieszkańców i radnych ze strony naszego urzędu (szczególnie architektury). Poza tym w pytaniach mieszkańców o Gawroniec nie było nic takiego, co wymagało najbardziej aktualnej wiedzy. Chodziło o założenia, jakie przyjęto przystępując do zmiany planu Gawrońca.A te przecież wydział architektury musi mieć. Bo nie wyobrażam sobie, że po wyłonieniu wykonawcy projektu planu, powiedziano: "Róbta co chceta".
js

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.