Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (159.205.208.---)
Data: 07 lis 2017 - 16:10:57

Witam. Czy mógłby ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć informacjom umieszczonych w jednej z lokalnych gazet?
SGGW chce zakupić 192 hektary użytkowanych przez siebie gruntów. Oferuje za to 9 milionów złotych i chce jeszcze 50% rabatu od tej sumy tylko dlatego, że nie ma nawet tych 9 mln. Jak dobrze policzyłem jest to mniej niż 5 złotych (pięć złotych) za metr kw. Czy UMiG zastanawia się sprzedać po takiej cenie ziemię? Czy was nie dziwi tak rażące zaniżenie ceny gruntu w naszej gminie? Pewnie jeszcze pamiętacie larum w gazetach jak próbowano - tym razem przez uczelnię - za grosze sprzedać grunt za targiem prywatnym (ale znanym) osobom. Skończyło się zakupem przez gminę. Kto wyceniał obecne 1920000 m/kw?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 07 lis 2017 - 16:24:10

SGGW jest użytkownikiem wieczystym tych gruntów rolniczych, więc nikt inny tego wykupić nie może. Chcą wykupić by nie płacić opłat z tyt. użytkowania wieczystego. To żadna sensacja. Pytanie, jaką "zniżkę" z tytułu tego dadzą radni, zwykle w naszej gminie to 10%, SGGW chce maksymalną czyli 50%.


[piasecznonews.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (37.128.11.---)
Data: 07 lis 2017 - 17:13:36

Spieszą się przed wyborami samorzadowymi .Przezorny zawsze zabespieczony.Mam nadzeje ,że nie zdążą i wierzę jadnak w racjonalność obecnej władzy .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 07 lis 2017 - 19:08:18

A ja mam szczerą nadzieję że się dogadają, bo na tym "niedogadaniu" cierpią konkretni mieszkańcy, np. wsi Obory. A jeśli Gmina nie zgodzi się na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności dla SGGW (uproszczenie) to po pierwsze nie zarobi, a po drugie nie powstrzyma SGGW przed żadnym działaniem na tych gruntach, bo tam i tak SGGW zrobi co będzie chciało.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.152.---)
Data: 07 lis 2017 - 20:22:32

Ja tylko mam płonną nadzieję, że podobnie jak w Wilanowie na dawnych terenach SGGW (miasteczko z betonu) nie powstanie w Oborach i okolicy "kameralne" osiedle na 2000 osób/ domów itp. itd.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 07 lis 2017 - 21:35:44

Na terenie wsi Obory jest tylko jedno miejsce, gdzie zgodnie z planem można postawić budynki mieszkalne, np, blok w rodzaju tych stojących już, co SGGW może uczynić już teraz. Sprawa wyżej wspomniana dotyczy gruntów rolnych (obok Parceli oraz na przedłużeniu łąk wiodących do Opaczy) i ziemi pod garażami w Oborach głównie, gdzie i tak już teraz SGGW może zrobić co chce jako użytkownik wieczysty. Skandalem to jest sprzedaż przez SGGW prywatnym inwestorom cmentarza Marynin i drogi do niego podczas sprzedaży pól pomiędzy przedłużeniem ulicy "Od Lasu" do Łyczyna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: maniamania (159.205.209.---)
Data: 07 lis 2017 - 22:57:37

Ta sprawa była chyba omawiana na posiedzeniu komisji

26.10.2017 (czwartek) godz. 18.00 - Posiedzenie Połączonych Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych oraz Komisji Budżetu, Inwestycji i Spraw Majątkowych    (sala posiedzeń UMiG, ul. Świetlicowa 1)
Tematy:
Spotkanie z przedstawicielami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w sprawie zakupu przez Gminę terenów z przeznaczeniem ich na Centrum Sportu oraz zakupem nieruchomości przez SGGW, w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Może Radny Mario coś napisze?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 08 lis 2017 - 09:11:34

Ja też tam byłem Maniu, wszystko w miarę szczegółowo opisane jest powyżej w artykule pana Chmielewskiego, z drobnymi błędami ;) A radnego Mario zawsze dobrze poczytać smiling smiley może doda coś o kulisach i rozmowach między radnymi, z kuluarów.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (159.205.208.---)
Data: 08 lis 2017 - 11:08:36


Mixiorek
Ja tylko mam płonną nadzieję, że podobnie jak w Wilanowie na dawnych terenach SGGW (miasteczko z betonu) nie powstanie w Oborach i okolicy "kameralne" osiedle na 2000 osób/ domów itp. itd
Właśnie oto mi chodzi (choć nie pisałem wprost), że może chodzić o typową spekulację gruntami. Kupią żałośnie tanio, by drogo sprzedać. Niemal każdy grunt był kiedyś rolny. Czasy się jednak zmieniają, a zwłaszcza ludzie i ich punkt widzenia. Zmieni się władza, może się też zmienić plan zagospodarowania, niech jeszcze przetnie te pola obwodnica K-J ... i mamy już dość atrakcyjny obszar blisko Wisły i parku w Konstancinie. I wart na pewno nie kilka złotych za metr kw.

Klaudiusz
A jeśli Gmina nie zgodzi się na przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności dla SGGW (uproszczenie) to po pierwsze nie zarobi
Sprzedaż takiego obszaru po 4,68 za metr kw. nazywasz zarobieniem ? I jeszcze nabywca chce rabatu od tego - to jest wręcz śmieszne. Powierzchnia moim zdaniem nie jest argumentem do takiego zaniżenia ceny gruntu w TEJ gminie. Sprawdź typowe ceny gruntów rolnych/leśnych w naszej miejscowości. Wpadnięcie 9 mln za tą "transakcję" nazwałbym katastrofalną stratą finansową i wyjątkową niegospodarnością władz gminy.
Najgorszy dołek ze śmieciami czy podmokłe bagno i bez względu na plan aktualny (mpzp) - jeżeli leży na terenie Konstancina-Jeziorny jest wart wielokrotnie więcej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 08 lis 2017 - 12:04:50


szeptuś
(...)
Sprzedaż takiego obszaru po 4,68 za metr kw. nazywasz zarobieniem ? I jeszcze nabywca chce rabatu od tego - to jest wręcz śmieszne. Powierzchnia moim zdaniem nie jest argumentem do takiego zaniżenia ceny gruntu w TEJ gminie. Sprawdź typowe ceny gruntów rolnych/leśnych w naszej miejscowości. Wpadnięcie 9 mln za tą "transakcję" nazwałbym katastrofalną stratą finansową i wyjątkową niegospodarnością władz gminy.
Najgorszy dołek ze śmieciami czy podmokłe bagno i bez względu na plan aktualny (mpzp) - jeżeli leży na terenie Konstancina-Jeziorny jest wart wielokrotnie więcej.

Nic nie zrozumiałeś. Ten teren już teraz jest w posiadaniu SGGW jako użytkownika wieczystego i mogą zrobić z tym prawem co chcą - sprzedać, wydzierżawić, wszystko. Jeśli ziszczą się plany niektórych i wejdzie przymusowe "przekształcenie" prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, to wg prognoz bonifikaty nie będą 10-50% a 90, a możliwe że uczelniom pozwolą przekształcić za darmo. Poczytaj trochę czym jest PWU i jego "przekształcenie" w prawo własności, zluzujesz.

I żeby była jasność - sam mam sporo do powiedzenia negatywnego nt działań SGGW na naszym terenie, ale akurat w tej sprawie popieram gminę - jeśli można coś ugrać dla jej mieszkańców.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 08 lis 2017 - 15:56:49

"Wpadnięcie 9 mln za tą "transakcję" nazwałbym katastrofalną stratą finansową"

Alternatywą jest niewpadnięcie niczego, więc to w sumie katastrofa, mieć dziewięć baniek, albo nie mieć. Stanowczo mieć rozpatruję po prawej stronie osi.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: daramisdaramis (83.24.13.---)
Data: 14 lis 2017 - 14:58:12

SGGW może zrobić co zechce? Jest jeszcze prawo pierwokupu dla gminy, chyba że przepisy się zmieniły.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 14 lis 2017 - 16:01:01

Chyba nie do końca może ale Burmistrz chce ugrać tereny pod gminne centrum sportu i rekreacji, które chce postawić na ich gruntach. Także coś, za coś. Taki deal.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 14 lis 2017 - 19:12:52


daramis
SGGW może zrobić co zechce? Jest jeszcze prawo pierwokupu dla gminy, chyba że przepisy się zmieniły.

Prawo pierwokupu, to ma rząd w tej chwili. To grunty rolne ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SGGW, a grunty w Konstancinie-Jeziornie
Wysłane przez: daramisdaramis (83.24.13.---)
Data: 14 lis 2017 - 21:31:04

Czyli jakaś Agencja Rynku Rolnego, czy coś podobnego?
Jeżeli tak, to nie jest najlepszy partner w takiej operacji. Wszystko zależy od zamiarów i determinacji SGGW. Przy poprzedniej sprzedaży cała sprawa trwała przecież dłuuuuuuuugo.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.