Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...345678910111213...->|-->
Bieżąca strona: 8 z 67
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 12 wrz 2011 - 12:20:25

płyty zdaje się układane są na zlecenie gminnego Wydziału Dróg...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: gosia1gosia1 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 13 wrz 2011 - 21:43:08

Wczoraj w autobusie L14 jeździł jakiś pan, który prawdopodobnie sprawdzał "rentowność" tej linii, bo coś tam sobie zapisywał - czy autobus przyjeżdża zgodnie z rozkładem itp. Akurat jadąc do i z Konstancina jechał z moją znajomą. Byli jedynymi pasażerami. Skomentował to słowami, że pewnie niedługo ta linia będzie działała, bo Burmistrz nie będzie jej finansował, skoro jeżdżą puste autobusy. Moja znajoma wkurzyła się mocno, bo za 3 kilometry ze swojej wsi do ul. Mirkowskiej zapłaciła 3.20, potem by dotrzeć do przychodni przy ul. Pocztowej , kolejne 3.20 i jeszcze musiała czekać 15 minut na 720. Trasę tę z przesiadką w tym czekanie na autobus 720 przebyła w ponad pół godziny Koszt dojazdu i powrotu do domu to prawie 15 złotych. Dla niej ten autobus to jedyna szansa na samodzielne wyjechanie z domu gdziekolwiek. Jednak to, że ten autobus nie dociera do centrum Konstancina, nawet nie do Klarysewa , jest bez sensu i zmniejsza jego atrakcyjność, a koszt tak krótkiego przejazdu jest wysoki. Wiem, że ta linia jest często okupowana wręcz przez powracające ze szkoły dzieci więc przystanek przy Mirkowskiej to strzał w dziesiątkę, ale może niech ten autobus trochę bardziej pokrąży po Konstancinie ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: MarioMario (---.knc.pl)
Data: 14 wrz 2011 - 00:41:53

Z rozmów z kierowcą 742:

Znajoma kierowcy pracuje jako sprzedawczyni biletów PKS i twierdzi, że sprzedało się o połowę miesięcznych mniej w tym miesiącu, niż rok temu. Dodatkowo kierowca twierdzi, że rozmowy są, aby wszystkie kursy docierały do Góry, a nie tylko do Brześc i tak wg niego się pewnie stanie. Ponadto ich szef sprowadza właśnie dwa kolejne wozy z Holandii, a na dodatek zastrzelił mnie info, że w podobno mają być nocne do Góry Kalwarii. Nie wiem ile z tego co powiedział jest prawdą, ale jeśli kierowcy mają takie ploty, to może coś jest na rzeczy?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 14 wrz 2011 - 22:07:01

Ja wnioskowałem aby autobusy z Bielawy jeździły przez Konstancin, nie przez Mirków.Także godziny przejazdów są do poprawki.Chyba ,że wszystko zostało ukartowane, aby tej komunikacji nie było.Wnioskowałem z panią sołtys o zmianę trasy autobusu oraz o zmianę rozkładu jazdy.Jeśli to się nie zmieni to szkoda zachodu.Po likwidacji miejsc pracy w Mirkowie po co mają tam jeździć nasi mieszkańcy?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 14 wrz 2011 - 22:25:23

Linia L 14 powinna jeździć przez most w Jeziornie. (oczywiście jak już będzie)
Powstają problemy z przystankami
przy rondzie w Jeziornie
i większy Mirkowska/Wojska Polskiego.

Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: gosia1gosia1 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 14 wrz 2011 - 22:31:32

Dlaczego przez Mirkowską ? Dlatego, że są tam trzy szkoły , w tym dwie b.duże ? I że w godzinach popołudniowych: 14 - 15 i dalej, w tym autobusie( L14) , z jakiegoś powodu jest najwięcej młodzieży ? Mirkowska akurat jest tym punktem na trasie L14, z którego wiele stale będzie korzystało bo dzieci chodzą do szkoły codziennie. Natomiast nic się nie stanie jeżeli będą jechać do i ze szkoły 5 minut dłużej, bo autobus pokluczy po Konstancinie tak, by dotrzeć i w inne jego miejsca. W ten sposób stając się bardziej atrakcyjnym także dla innych.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-14 22:35 przez gosia1.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: MarioMario (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 00:46:42

Ja bym L-14 skierował przez Al.Wojska Polskiego, do Starej Papierni, następnie przez most, koło Aury w Bielawską, przy szkole na Bielawskiej na rondzie w lewo do Klarysewa i dopiero potem w Klarysewie ul. Lipową do Bielawy. Takie rozwiązanie co prawda wyklucza przejazd przez Mirków i przystanek przy "Cyrku" jednakże uważam, że dzieciakom się nic nie stanie jak od szkoły przy Bielawskiej przejdą sobie chodnikiem do szkoły w Mirkowie. Tam jest raptem ze 250 metrów, a i dla zdrowia lepiej. Zaś mieszkańcy tym sposobem dojadą w zasadzie do każdego punktu w centrum, bo przecież do UMiGu, czy banku Millenium i innych sklepów koło UMiGu to od Aury jest rzut beretem. Na targowisko i pocztę także dojadą, ba nawet do Carrefoura po jego przeniesieniu na Bielawską będzie dojazd.Ponadto takie rozwiązanie spowoduje dojazd L-14 do granicy strefy biletowej co też jest jakimś rozwiązaniem in plus dla niektórych. Jeśli idzie o przystanki przy Mirkowska /Al Wojska Polskiego, to na pewno dałoby radę wyłożyć je z płyt tak jak to zostało zrobione na większości przystanków tejże elki. Taka moja propozycja zmiany trasy L-14 jest, ale pewnie zaraz się spotka z krytyką, bo przecież dzieci będą musiały iść 250 metrów od przystanku itp. Tylko na Boga wszystkim się nie dogodzi, ja osobiście sam zasuwam do 742 codziennie kilometr do przystanku i jakoś nie narzekam. Także nie wiem co Państwo na moją koncepcję tejże trasy, jednakże wg mnie jest to najbardziej optymalna trasa.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-15 00:47 przez Mario.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: gosia1gosia1 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 07:12:12

Ja nie mam nic przeciwko owym 250 metrom :-). Przede wszystkim jest tam normalny chodnik, którym bezpiecznie można dojść do przystanku. Przy okazji apel do rodziców - wczoraj wracałam późno z pracy, ciemno jak diabli, na drodze brak latarni, a przede mną nagle wyłania się nastolatek na rowerze. Jechał prawidłowo, po prawej ,tylko nie miał ani jednego odblasku. Równo - zero. Nie przekraczam prędkości i jestem dosyć uważna, ale i tak ledwie na niego zareagowałam. Po drodze jeździ wiele idiotów, czasami są pijani, a czasami nic im nie przeszkodzi jechać jak kamikadze, tylko to nie oni są ofiarami, a piesi lub rowerzyści. Zatem - sprawdźmy, czy nasze dzieci "świecą" w ciemności i wiedzą, że mają chodzić po swojej lewej stronie jezdni. Marzeniem byłby też kask na głowie rowerzysty. Jeżeli nasze forum czytają jacyś nauczyciele - może warto zrobić krótki sprawdzian, czy dzieci wiedzą , po której stronie jezdni idą piesi ? Gwarantuję 50 procent złych odpowiedzi.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-15 09:52 przez gosia1.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.centertel.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 09:34:59

?Po likwidacji miejsc pracy w Mirkowie po co mają tam jeździć nasi mieszkańcy??

Panie Bogusławie przydałoby się połączenie L 16 przez Klarysew. Już dziś dla oszczędności wiele osób jedzie na jednorazówce do Klarysewa, tam dopiero kasuje bilet całodobowy miejski. Różnica 19 zł za podmiejski dobowy i 12 zł miejski dobowy to dużo. Emeryci też byli by zadowoleni.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: MarioMario (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 09:51:47

L-16 i L-15 przez Klarysew, to też jest niezły pomysł. Mianowicie zamiast skręcać prze Rondzie przy Aurze w kierunku Grapy, puszczamy te linie w kierunku Klarysewa i potem w Mirkowską i Wojska Polskiego na swoją już teraz stałą trasę przez Grapę. Myślę, że jest to do zrealizowania. Wówczas Klarysew gromadz prawiei wszystkie(poza 139) linie w gminie jeżdżące i przy dobrze zsynchronizowanym rozkładzie przesiadki z elek w tym miejscu mają sens.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 19:55:30


Mario
Ja bym L-14 skierował przez Al.Wojska Polskiego, do Starej Papierni, następnie przez most, koło Aury w Bielawską, przy szkole na Bielawskiej na rondzie w lewo do Klarysewa i dopiero potem w Klarysewie ul. Lipową do Bielawy. Takie rozwiązanie co prawda wyklucza przejazd przez Mirków i przystanek przy "Cyrku" jednakże uważam, że dzieciakom się nic nie stanie jak od szkoły przy Bielawskiej przejdą sobie chodnikiem do szkoły w Mirkowie. Tam jest raptem ze 250 metrów, a i dla zdrowia lepiej.


gosia1
Ja nie mam nic przeciwko owym 250 metrom :-). Przede wszystkim jest tam normalny chodnik, którym bezpiecznie można dojść do przystanku.

To prawda, że tylko 250 metrów i jest chodnik, ale tylko po jednej stronie ulicy i przy moście trzeba przekroczyć ul. Mirkowską na pasach. Żaden samochód rano ani po południu nie zwalnia, prawie żaden się nie zatrzyma przed pasami. Nasze dzieci z Montessori idące na osiedle Arche często czekają przy tym przejściu po 3-5 minut. Według moich informacji, już we wrześniu cudem tylko nie doszło tam do wypadku z udziałem dzieci idących z Mirkowa na Bielawską, które wbiegły przed tira. Linia L14 służy także dzieciom z wsi nadwiślańskich (choć Opacz ma także dwa kursy szkolne). Mirkowska to nie jest zwykła ulica lokalna - jeżdżą tamtędy bardzo liczne ciężarówki zarówno tranzytem, jak i z mirkowskich zakładów. Poza szczytem jeżdżą setką. Straż Miejską owszem widuję pod szkołą o 8 rano, ale nigdy na trasie Mirków-Bielawska, którą każdego dnia pokonuje pieszo znaczna liczba dzieci. Muszą przekroczyć tę ruchliwą arterię (Mirkowską) dwa razy: w Mirkowie i koło mostu - ze względu na brak chodników. Dodatkowo bardzo niebezpieczne są okolice wjazdu do szkoły Reymonta i sąsiedniego przystanku - bardzo liczne - szczególnie rano - nagle skręcające samochody, ciągłe zatory na wąskim podjeździe, spadek prawie metra, żywopłoty zasłaniają widoczność. Dzieciom z Mirkowa zalecałbym raczej dojazd do szkoły autobusem, szczególnie zimą, kiedy chodniki na Mirkowskiej na trzy miesiące zamieniają się w lodowy tor przeszkód, mimo licznych interwencji mieszkańców i radnych w ZDP.

Trasy "L"-ek można oczywiście modyfikować, ale trzeba się też liczyć się z tym, że każde paręset metrów, które autobus przejedzie ulicą Warszawską (szczególnie, kiedy tamtędy ruszy prawie cały tranzyt po otwarciu mostu), oznaczać może kilkunastominutowe opóźnienia w godzinach szczytu. Dodatkowo nie wydaje mi się, żeby Aleja Lipowa przy swojej szerokości i braku chodnika oraz pomnikowych drzewach bezpośrednio w pasie drogowym była przejezdna dla autobusów. Dla dzieci jadących stamtąd na rowerach i bez tego jest bardzo niebezpieczna.

Zachęcam do przejścia pieszo lub przejechania na rowerze (tylko dla odważnych) tych tras w godzinach szczytu i zweryfikowania moich uwag.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-15 20:14 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: gosia1gosia1 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 20:50:11

Z Pana słów, Panie Tomaszu wnoszę , że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dzieci, a duża ich liczba korzysta z L14 , nie byłoby wskazane przenosić przystanku z Mirkowskiej. Z jakiegoś powodu dzieci korzystają z L14 i należy się cieszyć, bo to oznacza, że ta linia i przystanek w okolicy tylu szkół, ma sens. Autobus szkolny do Opaczy - czy on nadal jest ? Jeśli tak, to w jakich godzinach i czy mogą z niego korzystać też dorośli? W ubiegłym roku szkolnym moja znajoma próbowała z niego korzystać . Autobus jeździł zgodnie z zapotrzebowaniem szkoły w Opaczy i niestety moja znajoma, starsza już kobieta , wielokrotnie stała na przystanku , a autobusu nie było. I wtedy nie miała ruchu - obok nie było nawet postoju taksówek, żaden autobus nie miał dla niej sensu, bo żaden nie skręcał w kierunku wsi nadwiślańskich. Jednak dla podniesienia atrakcyjności linii L14 byłabym za tym, bo nawet jadąc dłużej, docierała w większą liczbę miejsc. To też obniżyłoby koszty podróżowania po samym Konstancinie. Chyba, że ktoś ma bilet miesięczny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 21:13:01

Z moich informacji wynika, że są dwa kursy szkolne rano i dwa popołudniu z Opaczy do tymczasowej siedziby opaczewskiej szkoły przy ul. Mirkowskiej, ale może ktoś z rodziców zweryfikuje tę informację.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 21:21:18

Nie wypowiadam się n/t komunikacji busikowej, bo to nie jest temat, który znam.

Czytam jednak o ewentualnym dojściu przez dzieci 250 m do szkoły na Mirkowskiej. Rozwiązaniem mogłoby być postawienie człowieka ze znakiem STOP. Wielokrotnie widziałam takiego pana na dwupasmówce na wysokości Powsinka - teraz tam chyba są światła.

Można do tego wykorzystać bezrobotnych, lub osoby mające zaległości za czynsz, czy media.

Przy takiej osobie dojście od strony Bielawy, czy przejście na drugą stronę ulicy do szkoły przy Bielawskiej, czy też przejście przez rondo do Mirkowskiej byłoby bezpieczne.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 21:30:12


Hesia-Mela
Rozwiązaniem mogłoby być postawienie człowieka ze znakiem STOP.

Przekażę wniosek burmistrzowi - pomysł dobry, z tym, że musiałaby być jedna osoba przy moście, druga tam, gdzie koło torów fabrycznych nagle urywają się pozostałości chodnika. Spotykałem natomiast strażnika z takim znakiem koło szkoły na Bielawskiej, jeśli była ładna pogoda.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: daramisdaramis (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 22:39:00

Nie bardzo rozumiem jakie dzieci jeżdżą linią L 14.
Ze wsi nadwiślańskich rano przed ósmą jadą dwa autobusy i zbierają wszystkie dzieci z podstawówki na Mirkowskiej i gimnazjum na Bielawskiej. Po południu trzema kursami wracają. Pozostaje jedynie liceum Reymonta. Młodzież jeżdżąca do innych szkół potrzebuje jedynie wygodnej przesiadki, a jej miejsce nie jest już tak istotne.
Argument bezpieczeństwa ma się więc do tej linii nijak. Inna sprawa to korki na Warszawskiej, ale może po modernizacji przeniosą się one w stronę Warszawy i ulica w mieście będzie przejezdna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
roboty publiczne
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 15 wrz 2011 - 22:46:32

Nie wiem dlaczego w Kcinie nie zatrudnia się osób w ramach PRAC PUBLICZNYCH ?
Wiem, że można zatrudnić osobę bezrobotną na 6 m-cy, ale później można zatrudnić następną i td.
Starosta dopłaca za zatrudnienie takiej osoby, gawrantuje świadczenia zdrowotne - tylko brać.
więcej tu: [www.puppiaseczno.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 15 wrz 2011 - 23:16:12


daramis
Nie bardzo rozumiem jakie dzieci jeżdżą linią L 14. Ze wsi nadwiślańskich rano przed ósmą jadą dwa autobusy i zbierają wszystkie dzieci z podstawówki na Mirkowskiej i gimnazjum na Bielawskiej. Po południu trzema kursami wracają. Pozostaje jedynie liceum Reymonta.

A jednak zarówno piszący na tym forum, jak i moi znajomi z Bielawy i Mirkowa potwierdzają, że szczególnie w godzinach przed rozpoczęciem i po zakończeniu lekcji L14 wozi duże grupy dzieci i młodzieży. Może zatem jest tak, że te "wszystkie dzieci" z komentarza Daramisa trzeba wziąć w jakiś nawias.

Najbardziej niebezpieczne jest dojście do szkoły na Bielawską dla dzieci z Mirkowa - mają do wyboru trasę chodnikiem wzdłuż Mirkowskiej, gdzie znajdują się wyżej przeze mnie opisane niebezpieczne punkty, lub trasę przez dziką łączkę, most kolejowy i na przełaj przez tory - w tym roku pojawiały się informacje o wymuszeniach i pobiciach na tej trasie. Żadna z tych tras nie jest kontrolowana przez straż miejską. Do tego dochodzi fatalny stan utrzymania chodnika wzdłuż Mirkowskiej w miesiącach zimowych. Oczywiście, dzieci i mieszkańcy Mirkowa mają autobus 710. Jednak biorąc pod uwagę, że czas oczekiwania pomiędzy dwoma kursami 710 wynosi szczególnie w miesiącach zimowych dowolny okres od zera do 90 minut, możliwe, że niektórzy Mirkowianie zaczęli też korzystać z L14, szczególnie dzieci z biletami miesięcznymi. Dodatkowo część dzieci jedzie w kierunku Bielawy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.adsl.inetia.pl)
Data: 17 wrz 2011 - 20:58:03



Trasy "L"-ek można oczywiście modyfikować
Tomku...trasę Lek należy modyfikować jeśli modyfikacja ma bardziej dostosować te linie do potrzeb mieszkańców...
niewątpliwe argument 'krążenie po zakorkowanym Konstancinie' może spowodować, że propozycja Maria zostanie odrzucona jednakże rozważyć ją należy..
dzieci szkolne są (i chyba dalej będą?) dowożone autobusem szkolnym...
istotna kwestia bezpieczeństwa poruszania się po Mirkowskiej.... rozumiem, że po remoncie (czy w przyszłym roku?) chodniki będą bezpieczne bo projekt przewiduje wszystko?
No i pewnie nie bez znaczenia jest fakt, że linie na czas remontu Mirkowskiej i tak będą krążyć po bardziej obciążonym Konstancinie..

generalnie...trzeba po prostu rzetelnie rozważyć wszystkie 'za i przeciw' by ta komunikacja wewnątrz gminy (oby się rozwijała!) zaspokajały potrzeby mieszkańców....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Komunikacja busikowa - rozkłady jazdy zob. na str 3
Wysłane przez: gosia1gosia1 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 17 wrz 2011 - 22:32:16

Zgadzam się z tym, że należy trasy modyfikować i zrobić wszystko, co jest możliwe, by utrzymać eL-ki. Dla mnie fakt, że eL - kami z Mirkowskiej jeździ sporo młodzieży, jest ostatecznym argumentem, że tam ten autobus spełnia swoją funkcję. Nie wiem, dlaczego nie jeżdżą autobusem szkolnym, bo sama poruszam się autem, jednak kilkakrotnie słyszałam, jak to już tu opisywałam , że "szkolny" nie przyjechał, był o innej porze itp. Wtedy to naprawdę dramat dla kogoś, kto na niego liczył bo jak inaczej dostać się do swojej wsi ?
Z innej "beczki" - jeżdżąc z przez Okrzeszyn , Powsinek itd, zaczęłam przyglądać się kursującym tam autobusom MZK. Wielokrotnie są niemal puste. I jeżdżą tam od lat. Nie wiem, czy są rentowne czy nie - wiem , że mieszkańcy tym wsi/miejscowości mogą z nich spokojnie korzystać kiedy chcą, decydować się na mieszkanie tam, bo nie mając własnego auta są połączeni ze światem, a ich dzieci mogą spokojnie dojechać do szkół warszawskich. Myślę, że mieszkańcy okolic Konstancina, którzy są również głosującymi na władze Konstancina w końcu też mogliby zacząć być tak samo spokojni, że mogą się wydostać ze swojej wsi bez pomocy sąsiadów, taksówek lub idąc pieszo drogą, która nie ma pobocza. Nawet, gdyby okazało się, że nie raz autobus wiezie tylko jedną osobę.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...345678910111213...->|-->
Bieżąca strona: 8 z 67


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.