Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 29
Re: jazda na jednym kole
Wysłane przez: MarioMario (---.dynamic.chello.pl)
Data: 21 sty 2013 - 17:10:05


Artek_Bartek
czy aby Papiernia to nie jest teren prywatny? może na wzór niektórych warszawskich centrów handlowych właściciele zechcą sfinansować stację? Może...ktoś z nimi na ten temat w ogóle porozmawia?

Tomek wspomniał o tym post wyżej. Ja do tego o czym piszecie dołączę Park Zdrojowy, przecież tam też uzdrowisko jest prywatną własnością jak rozumiem? Więc może też poszukac kaski na sfinansowanie?


Artek_Bartek
brak stacji w Mirkowie to byłaby wg mnie....poważna niepoważność... chyba, że przyjmiemy z definicji, że to wszystko jest tylko dla turystów a mieszkańców ma się...nie do końca na względzie....

Masz Artku rację, że to by było poważne niedopatrzenie i niedorzecznośc. Bardzo dobrym miejscem lokalizacji tam, bylby parkinkg przy Metsie.


tomasznowicki
Trzeba być tylko zarejestrowanym w systemie, a karta miejska może posłużyć jako nośnik danych - wcale nie musi, bo może być to rownież karta debetowa, jak i Legitymacja studencka.

Masz rację, ja korzystam z karty miejskiej więc to mnie zasugerowało;P

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin dołączy do Veturilo. Od 1 kwietnia '2013
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 21 sty 2013 - 17:43:19


tomasznowicki
Ja bym proponował przy Starej Papierni - obok sklepu z winami. Tym samym możemy (a raczej powinniśmy) zaprosić właścicieli Starej Papierni do włączenia się w projekt Veturilo i sfinansowania jednej stacji

Nie wiem czy będą tacy chętni do wyłożenia 30 tysięcy rocznie (150 przez 5 lat) w ramach promocji. Warszawska Galeria jest zupełnie inna pod względem skali.
Poza tym istnieje duża szansa, że jeden z punktów finansowanych przez gminę znajdzie się w pobliżu Starej Papierni lub wręcz na jej terenie i to Urząd będzie prosił o użyczenie miejsca, które centrum wspaniałomyślnie, bezpłatnie udostępni smiling smiley.

Wydaje mi się, że teraz ten temat jest trochę spalony.
Gdyby rozmowy z CH przeprowadzono przed, to byłaby szansa na to, że oni pokrywają koszty jednej stacji u siebie, gmina dokłada na "swoje" pozostałe cztery do niezbędnego minimum wymaganego przez operatora.
Może pójdą na układ, że częściowo pokryją koszty jednej stacji i ta właśnie będzie zlokalizowana u nich.

Próbować można i nawet trzeba, ale nie spodziewam się wielkiego sukcesu. Chyba, że przekonają najemców do dodatkowej dopłaty do czynszu smiling smiley.



tomasznowicki
ZTM mi powiedział, a dokładnie Łukasz Puchalski, który bezpośrednio sprawuje nadzór nad Veturilo, że ani ZTM, ani Next Bike nie ingerują gdzie powstaną stacje - to jest już tylko i wyłącznie decyzja władz samorządowych (czyt. władz i mieszkańców)

Władz, mieszkańców i możliwości organizacyjno-technicznych? Na pewno potrzebna jest zgoda właściciela lub zarządcy terenu. Jeżeli działka jest gminna to powiedzmy, że nie ma problemu. Jeżeli będzie to np. w pasie drogowym, to zarządca drogi może wyrazić zgodę i... naliczyć opłatę za zajęcie pasa drogowego. Te koszty operator uwzględnił już w opłatach od samorządu?
Wydaje się, że takie urządzenia potrzebują prądu. Są jakieś akumulatory, czy każda stacja musi być zasila w energię z sieci? Transmisja danych z takiej stacji pewnie bezprzewodowo? Do zrobienia chociaż u nas zasięg nie powala, a już szczególnie na wioskach smiling smiley.



Tomasz Zymer
Burmistrz chce mieć stację w centrum Grapy

Gdzie dokładniej miałoby być to centrum Grapy? Na osiedlu między blokami, czy np. przy oczku wodnym w miejscu ratusza widmo (czyli praktycznie w pobliżu CH Stara Papiernia)?



Tomasz Zymer
Tak naprawdę to są trzy uchwały - o zawarciu umowy z ZTM na pięć lat na udział w systemie roweru miejskiego (wartość umowy: 5 X 150 tys. zł), o zmianie uchwały budżetowej oraz WPF w związku z tym projektem.

750 tysięcy w ciągu najbliższych 5 lat na dodatkową "promocję" gminy w tym okresie.

Zastanawiam się jaką kwotę wpisano do WPF (i jaka zostanie wydana) na tych najbliższych kilka lat na budowę nowych, dedykowanych dróg dla rowerów, które zostaną na dłużej. Budowę, a nie oznakowanie szlaków przebiegających po istniejących jezdniach dróg wojewódzkich, przez zakrzaczone, zachwaszczone ścieżki, dukty itp.
Mam na myśli takie sensowne pod względem przebiegu trasy lub chociaż odcinki, które będzie można realnie przyłączyć do jakiejś większej całości w przyzwoitej perspektywie czasowej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-21 17:46 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: jazda na jednym kole
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 22 sty 2013 - 11:11:22



Zastanawiam się jaką kwotę wpisano do WPF (i jaka zostanie wydana) na tych najbliższych kilka lat na budowę nowych, dedykowanych dróg dla rowerów, które zostaną na dłużej.
wielu się zastanawia...na dziś to moglibyśmy szukać tych pieniędzy pewnie tylko w pozycjach związanych z budową nowych dróg (choć cały czas zdaje się plan remontu Mirkowskiej ścieżki nie przewiduje....ale tu przynajmniej radni się domagali zmiany tego projektu...)...podobno (jak twierdził radny Skowroński) w szufladach urzędu leżą gotowe koncepcje...
na wiosnę obiecano nam powstanie specjalnego zespołu, który nad tematem się pochyli...jednak poza dyskusjami za wiele się raczej pewnie nie wydarzy...problemy zawsze te same tj. a to nie nasza droga, a to inny równie ważny powód by nic nie zrobić...ale Veturilo...marketingowy sukces zapewni ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 3
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 11 mar 2013 - 15:15:06

Zgodnie z założeniami jednoślady będzie można wypożyczyć w pięciu miejscach. Burmistrz Kazimierz Jańczuk proponuje, by stacje stanęły w następujących punktach:

- Klarysew (droga serwisowa wzdłuż ul. Warszawskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Mirkowską)

- os. Grapa (parking Starej Papierni - jeżeli właściciel centrum handlowego wyrazi zgodę lub parking przy poczcie)

- pasaż przy ul. Sienkiewicza, obok skrzyżowania z ul. Piłsudskiego

- os. Mirków (parking przy dawnej pizzerii)

- Skolimów (gminny plac przy Ośrodku Pomocy Społecznej)

Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji stacji jeszcze nie zapadła. Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna do 18 marca czeka w tej sprawie na opinie mieszkańców. Swoje propozycje i uwagi, wyłącznie w formie pisemnej, można przesłać drogą elektroniczną na adres: psiepsiak@konstancinjeziorna.pl, faksem (nr 22-754-41-74) lub złożyć osobiście w kancelarii UMiG (pok. nr 4).

więcej tu: [www.konstancinjeziorna.pl]

.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 14 mar 2013 - 15:17:25

Papiernia nie chce Veturilo.
[www.konstancinjeziorna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 15 mar 2013 - 08:46:51

a ja mam tylko nadzieję, że UMiG zdjae sobie sprawę z tego, że ten system nie jest bezobslugowy jak w Warszawie. Chodzi mi o to, że w godzinach szczytu kierunek ruchu będzie w jedną stronę. Rano wszyscy zjadą na Klarysew, a po południu z Klarysewa. I jeżeli ktoś nie będzie w tym okresie czasu ich rozwoził to te kilkanaście/dziesiąt rowerów bedzie stało w jednym miejscu, lub też nie zmieszczą się na Klarysewie i będą ludzie musieli odwieźć je skąd je wzięli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 15 mar 2013 - 10:23:45


Hammer
a ja mam tylko nadzieję, że UMiG zdjae sobie sprawę z tego, że ten system nie jest bezobslugowy jak w Warszawie. Chodzi mi o to, że w godzinach szczytu kierunek ruchu będzie w jedną stronę. Rano wszyscy zjadą na Klarysew, a po południu z Klarysewa. I jeżeli ktoś nie będzie w tym okresie czasu ich rozwoził to te kilkanaście/dziesiąt rowerów bedzie stało w jednym miejscu, lub też nie zmieszczą się na Klarysewie i będą ludzie musieli odwieźć je skąd je wzięli.


Hammer
a ja mam tylko nadzieję, że UMiG zdjae sobie sprawę z tego, że ten system nie jest bezobslugowy jak w Warszawie
system będzie bezobsługowy.

Nie wiem jak często, ale serwis firmy Next Bike jeździ i uzupełnia rowery na każdej stacji. Tak też będzie w Konstancinie.


Hammer
I jeżeli ktoś nie będzie w tym okresie czasu ich rozwoził to te kilkanaście/dziesiąt rowerów bedzie stało w jednym miejscu, lub też nie zmieszczą się na Klarysewie i będą ludzie musieli odwieźć je skąd je wzięli
Nie zgodzę się z Tobą, Hammer. Jeżeli się okaże, że np. na stacji w Klarysewie wszystkie stojaki rowerowe są zajęte, żeby móc oddać rower, to Pani X nie będzie musiała wracać do stacji, z której wzięła ten rower. Po prostu przypnie rower do już przypiętego roweru i w systemie odznaczy, że oddała rower. To przecież byłoby całkowicie bez sensu, gdyby musiała wracać np. na grapę i oddać tam rower. To kłóci się z ideą tego systemu.

Na poparcie tego, o czym napisałem wyżej, zdjęcie, na którym widać, że rower jest przypięty do drugiego roweru.



PS.Start Veturilo najpewniej w maju

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 15 mar 2013 - 10:46:44


Tomasz Nowicki
Po prostu przypnie rower do już przypiętego roweru i w systemie odznaczy, że oddała rower.

tak było kiedyś. Teraz ma być tak:


rzeczniczka Veturilo
oprócz obejmy, która służyła m.in. do przypinania jednośladu, rower będzie zabezpieczał także elektrozamek wmontowany w stojak.

czyli nie dopniesz jak nie masz wolnego miejsca.


Tomasz Nowicki
system będzie bezobsługowy.

To rano powiedzmy o 6 z Grapy przyjedzie 10 osób (nie wiem ile jest rowerów więc strzelam) i zostawią rowery na Klarysewie. Jeżeli jakiś obywatel w tym czasie nie wykonatrasy odwrotnej to podejrzewam, że NextBike przyjedzie koło 9-10 i dopiero wtedy je odwiezie. Czyli większość osób z tego nie skorzysta bo musiałby być podobny strumień ludzi w obydwie strony.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 15 mar 2013 - 12:11:18

strumień jednaki w obie strony raczej mało prawdopodobny...a jeśli rano więcej będzie chciało zostawić rower w Klarysewie to logicznie więcej by oczekiwało wieczorem zastać rower w Klarysewie...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 15 mar 2013 - 18:45:21

To w takim razie nie widzę nic złego w tym, aby tak się dogadać z operatorem, żeby te rowery u nas częściej rozwoził. Porozmawiam z burmistrzem, aby uczulić ich na to. Ponadto, wydaje mi się, że wszystko wyjdzie w praniu.

Rowerów będzie 11. na każdej stacji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Do 18. marca wyraź opinię nt. usytuowania stacji rowerowych Veturilo zob na s. 4
Wysłane przez: guciakguciak (---.home.aster.pl)
Data: 15 mar 2013 - 22:59:14

a chętnych może być sporo 191 osób już odpowiedziało na pytanie:

[www.facebook.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 mar 2013 - 19:09:00

Nie wiem jak inni, ale ja podziękuję, bo utrata roweru (nieważne z czyjej winy i w jakich okolicznościach) kosztuje 2 tysiące złotych. Podobnie jeżeli operator uzna, że rower został nieprawidłowo zabezpieczony przy zwrocie i w wyniku tego został uszkodzony, skradziony itp.
Nikt też nie mówi, że w zasadzie obowiązkiem użytkownika jest posiadanie telefonu komórkowego zdolnego do wykonywania połączeń podczas wypożyczenia roweru. Może to drobnostka, ale jak cokolwiek się przydarzy to może być świetny argument, że klient nie "nie dochował należytej staranności".

[tvnwarszawa.tvn24.pl]

Rzecznicy uspokajają, bo co mają robić. Odpowiedzialności za takie oświadczenia nikt nie ponosi, a podstawą zawsze są zapisy regulaminu, a nie czyjeś oświadczenia w mediach.
Jak mam zgłaszać cokolwiek piaseczyńsko-konstancińskiej policji i liczyć, że pomogą mi w ustaleniu faktycznych okoliczności kradzieży, to...
Poza tym zawsze może się okazać, że nie zostałem dostatecznie pobity, to istnieje podejrzenie, że mnie nie napadli tylko sam dobrowolnie użyczyłem tego roweru osobie trzeciej.

Ciekawe czy umowa Gmina-ZTM dotycząca veturilo będzie opisywała (i jak) kwestie odpowiedzialności i procedury wyjaśniania różnych zdarzeń?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-19 19:09 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: awanturnikawanturnik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 mar 2013 - 20:33:03

Faktycznie, w kcinie to dzicz i w ogóle strach wychodzić z domu. Nie to co w Warszawie, pełna kultura.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 19 mar 2013 - 21:12:55

Rower Veturilo nie ma aż takiej rzeczywistej wartości, żeby warto było kogoś napadać. Mieszkańcy niejednokrotnie jeżdżą na znacznie lepszym sprzęcie. Gorzej, że przy kiepskiej pogodzie Veturilo może się nie sprawdzić po drodze do W-wy: albo będziemy się wywracać w błocie przed Powsinem na ścieżce wzdłuż drogi nr 724, albo utoniemy na ul. Opieńki, która po budowie sąsiedniego osiedla w wyniku zakłócenia stosunków wodnych i wypompowywania wody przez dewelopera zamieniła się w jezioro z sitowiem i kaczkami. Nie raz zabieram młodzież na rajdy po terenach gminy i wiem, że takie "miejskie" rowery pokroju Veturilo mogą zawieść nawet na grobli z Mirkowa do Obór.

Co do umowy z ZTM - jeśli ZTM ma do niej podchodzić tak, jak do umów na komunikację autobusową, to uważam to za zły pomysł. Prędzej czy później Veturilo stanie się jeszcze jednym powodem do szantażu i źródłem szybkiego zarobku ( "odkucia się" na gminie podwarszawskiej) dla ZTM. Burmistrz mówił, że jest inna opcja - umowa między gminami KJ i W-wa. Czy to już nieaktualne?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: robsonrobson (---.30.31.135.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 19 mar 2013 - 21:13:33

Płacimy ZTM za autobusy których kursy oni obcinaja domagjąc sie wiekszych dopłat , to my im zafundujemy dopłaty do rowerków . Ciekawe ile osób w Kcinie nie ma jednoślada . Zróbmy coś dla nas / prawdziwe 1 km drogi rowerowej / a potem zaprośmy do nas W - we .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 mar 2013 - 22:22:20

ZTM nie jest nawet miejską spółką, tylko jednostką budżetową m.st. Warszawy (bez osobowości prawnej) wykonującą zadania miasta.
Na czym miałaby polegać różnica jeżeli pod umową zamiast dyrektora ZTM podpisze się jakiś urzędnik z up. HGW?

W Warszawie, Piasecznie i K-J rządzą 3 osoby z nadania jednej partii i nie ma to żadnego przełożenia na lepszą współpracę. Każdy ma swój (niezrozumiały dla pozostałych) punkt widzenia i trzyma się własnych poglądów, interesów.

Za chwilę w K-J ma zacząć działać veturilo, a nie zanosi się na wybudowanie krótkiego łącznika pomiędzy ścieżkami rowerowymi w Powsinie i Bielawie. Gmina też chyba nie planuje w najbliższym czasie budowy nowych dróg dla rowerów, a stowarzyszenie zlewni ma tyle sukcesów w tej dziedzinie, że godzinami wymieniać można.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 19 mar 2013 - 22:35:17


awanturnik
Faktycznie, w kcinie to dzicz i w ogóle strach wychodzić z domu. Nie to co w Warszawie, pełna kultura.

wyborowy żart z tą Warszawą ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 19 mar 2013 - 22:40:20


Tomasz Zymer
Co do umowy z ZTM - jeśli ZTM ma do niej podchodzić tak, jak do umów na komunikację autobusową, to uważam to za zły pomysł. Prędzej czy później Veturilo stanie się jeszcze jednym powodem do szantażu i źródłem szybkiego zarobku ( "odkucia się" na gminie podwarszawskiej) dla ZTM. Burmistrz mówił, że jest inna opcja - umowa między gminami KJ i W-wa. Czy to już nieaktualne?

Umowa z ZTM na rowery Veturilo, która niedługo zostanie podpisana, będzie obowiązywała do listopada 2016r. ZTM zadeklarował, że w trakcie obowiązywania umowy nie zmieni stawek za wynajem stacji rowerowych. Tak więc, cena 300 zł za rower nie zmieni się do 2016r.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.163.120.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 20 mar 2013 - 01:18:50


Czaknoris
Za chwilę w K-J ma zacząć działać veturilo, a nie zanosi się na wybudowanie krótkiego łącznika pomiędzy ścieżkami rowerowymi w Powsinie i Bielawie. Gmina też chyba nie planuje w najbliższym czasie budowy nowych dróg dla rowerów, a stowarzyszenie zlewni ma tyle sukcesów w tej dziedzinie, że godzinami wymieniać można.
I to jest w tym wszystkim najbardziej smutne sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konstancin+Warszawa = dołączy do Veturilo. Rusza na wiosnę Od 1 kwietnia '2013r..thumbs up
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 20 mar 2013 - 06:59:35


tomasznowicki

Tomasz Zymer
Co do umowy z ZTM - jeśli ZTM ma do niej podchodzić tak, jak do umów na komunikację autobusową, to uważam to za zły pomysł. Prędzej czy później Veturilo stanie się jeszcze jednym powodem do szantażu i źródłem szybkiego zarobku ( "odkucia się" na gminie podwarszawskiej) dla ZTM. Burmistrz mówił, że jest inna opcja - umowa między gminami KJ i W-wa. Czy to już nieaktualne?

Umowa z ZTM na rowery Veturilo, która niedługo zostanie podpisana, będzie obowiązywała do listopada 2016r. ZTM zadeklarował, że w trakcie obowiązywania umowy nie zmieni stawek za wynajem stacji rowerowych. Tak więc, cena 300 zł za rower nie zmieni się do 2016r.

Deklaracje ZTMu są tyle warte, co zeszłoroczny śnieg, jak właśnie teraz jasno widać na podstawie zerwanych umów i ustaleń w sprawie kursów autobusów. Jeśli ZTM będzie chciał, to po prostu wypowie umowę, a termin wypowiedzenia pewnie jest jedno albo trzymiesięczny - i wtedy postawią gminę przed alternatywą: zmieniamy zasady i stawki, albo zabieramy zabawki. Dokładnie tak zrobili w przypadku linii 742. Miałem nadzieję, że jeśli to będzie umowa między dwoma miastami, to ZTM nie będzie bezpośrednio nadzorował codziennej obsługi systemu w naszym mieście, bo taki nadzór może w praktyce oznaczać brak nadzoru. Pełny nadzór nad funkcjonowaniem systemu, wraz z możliwością nakładania kar za niewywiązywanie się z zapisów umowy, powinna mieć gmina. Inaczej będzie to system marsjański i z każdą reklamacją trzeba będzie się udawać na Marsa.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 29


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.