MieszkaÅ„cy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkaÅ„ców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wÄ…tku: <---->
Akcja: ForaWÄ…tkiNowy wÄ…tekSzukajZalogujPodglÄ…d do wydruku
Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: iannaianna (---.adsl.inetia.pl)
Data: 15 pa¼ 2011 - 19:16:30

Ostatnio rozmawiałam z koleżanką, kt. ma działkę w naszym pięknym mieście:-) Na tej działce rośnie drzewo w linii ogrodzenia no i niszczy ogrodzenie. Ona chciałaby je ściąć - czyli wezwać ekipę i po krzyku. Tego drzewa na mapach nie ma ale mnie się obiło o uszy, że trzeba mieć jakieś pozwolenia... tylko jak to jest w przypadku ścięcia drzewa którego...nie ma w dokumentach gminy?

Czy ktoś ten temat przerabiał i ile to kosztuje?


Dajcie proszę znać
Pozdrawiam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.centertel.pl)
Data: 15 pa¼ 2011 - 20:15:51


ile to kosztuje
Kosztuje to trochę czasu. Pierwszego dnia wycinasz pierwszą gałązkę. Drugiego następną gałązkę. Trzeciego dnia .... Wszystko w ramach kształtowania korony drzewa.
Wersję oficjalnego zgłoszenia do WOŚ odradzam. Próbowałem kiedyś z kasztanem samosiejką który przewracał się na dom.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (---.knc.pl)
Data: 15 pa¼ 2011 - 20:18:16


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 18 pa¼ 2011 - 15:33:50

jestem na bieżąco w tym temacie. Sprawa wygląda tak. Idziesz do Gminy. Bierzesz druk. Na tym druku rysujesz szkic. Podpisujesz się jako właściciel, lub podpisują sie jeszcze inni współwłaściciele. Czekasz około miesiąca i przybywa Pani w odpowiedniego wydziału i daje pozwolenie lub wniosek oddala. Z tego co mi oststnio mówiła, z racji tego, że jesteśmy gmina uzdrowiskową z wycinka sa problemy, ale jak np drzewo przeszkadza w uprawie, czy w budowie domu, czy np wlaxi na płot to mozna wyciąć. Bez zgody możesz wyciąc TYLKO drzewa do 10 lat, czyli o średnicy ok 20-25 cm.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 18 pa¼ 2011 - 18:45:42

nie radzę tego robić bez pozwolenia, bo kary zapisane w ustawie są naprawdę słone....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: iannaianna (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 pa¼ 2011 - 13:32:40

Dziękuję za odpowiedzi i linka. Wynika z niego, że nie wszystkie pozwolenia wydaje nasza gmina ale w niektórych przypadkach trzeba pisać do Konserwatora Zabytków (jeśli dobrze zrozumiałam) .

Tak prywatnie to wydaje mi się to trochę dziwne bo co.... urzędnik z W-wy z biura Konserwatora Zabytków przyjedzie i będzie oglądał drzewo? Jakie uprawnienia ma osoba z tego biura do wydawania decyzji. WOS w KJ to rozumiem, zakładam, że na drzewach się znają.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 19 pa¼ 2011 - 14:53:18

ale czego Leki nie radzisz robić bez pozwolenia? Przeciez na drzewa do 10 lat nie trzeba takiego pozwolenia mieć, zawracanie gitary, strata czasu, bo złożysz wniosek a oni przyjadą po miesiącu i powiedzą, że to drzewo możesz wycinać bez pozwolenia i umorzą sprawę. Mówimy o drzewach do 10 lat oczywiście

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 19 pa¼ 2011 - 14:56:17

u mnie była pani z Konstancina, nie wiem kim ona jest z zawodu, ale była w asyście Starży miejskiej hehehehe, miała aparat, może więc jest fotografem ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: RenfriRenfri (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 19 pa¼ 2011 - 14:58:34

Ale owocowe to chyba można na własna rękę ciachnąć?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (213.76.146.---)
Data: 19 pa¼ 2011 - 18:23:06


Zelazna Lejdi
jestem na bieżąco w tym temacie. Sprawa wygląda tak. Idziesz do Gminy. Bierzesz druk. Na tym druku rysujesz szkic. Podpisujesz się jako właściciel, lub podpisują sie jeszcze inni współwłaściciele. Czekasz około miesiąca i przybywa Pani w odpowiedniego wydziału i daje pozwolenie lub wniosek oddala. Z tego co mi oststnio mówiła, z racji tego, że jesteśmy gmina uzdrowiskową z wycinka sa problemy, ale jak np drzewo przeszkadza w uprawie, czy w budowie domu, czy np wlaxi na płot to mozna wyciąć. Bez zgody możesz wyciąc TYLKO drzewa do 10 lat, czyli o średnicy ok 20-25 cm.

Odnosiłem się do pierwotnego postu, nic tam nie ma że drzewo ma mniej niż 10 lat, założyłem że podpada pod obowiązek uzyskania zezwolenia. Pewnie, że jak ma do 10 lat to nie ma co nigdzie pisać tylko ciąć....

Czasami jest problem z okresleniem wieku, np. u sosen patrzy się na okółki (grupy gałęzi odchodzących z pnia na jednym poziomie). Ile okółków - tyle lat. Średnicę drzewa mierzy się na wysokości klatki piersiowej (tzw. napierśnica, brzmi trochę jak archaiczna nazwa biustonoszagrinning smiley).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: BielauBielau (---.um.warszawa.pl)
Data: 20 pa¼ 2011 - 09:27:54

Leki: prawidłowa nazwa to pierśnica.
W naszej gminie pozwolenia na wycinke dzrew wydaje:
Nadleśnictwo: na działkach i ich cześciach z symbolem geodezyjnym Ls (czyli las) - jest tego niemało, zwłaszcza w Konstancinie.
Wojewódzki Konserwator Zabytków: na działkach położonych w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków. Mapka powinna byc na stronie umig-u. Faktycznie do tych drzew 2 razy w miesiącu przyjeżdza Pani z WKZ z Warszawy, która w ramach obowiązków służbowych opiekuje się kilkoma podwarszawskimi miejscowościmi (np. Milanówek, Podkowa Leśna).
Na pozostałym obszarze: nasz umig w postaci jednej pani.
Wniosek mozna pobrac ze strony urzedu. tam tez sa adresy do nadleśnictwa i WKZ.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-20 09:28 przez Bielau.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Prywatna wycinka drzewa w naszej gminie -pytanie
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (---.159.28.132.static.crowley.pl)
Data: 20 pa¼ 2011 - 10:14:54

offtop

Leki
Średnicę drzewa mierzy się na wysokości klatki piersiowej (tzw. napierśnica, brzmi trochę jak archaiczna nazwa biustonoszagrinning smiley).
pierśnica. jest to średnica drzewa mierzona na wysokości 1,3 m od poziomu gruntu - tzn średnica w przypadku dendrometrii (mierzy się ją klupą). Potem odczytuje się przybliżony wiek z tabel.
w ochronie środowiska mierzy się obwód.
jak mawiał mój ś.p. profesor, pierśnica nazwana tak była dlatego że dawniej tym pomiarem zajmowały się kobiety, i klupę przykładały do swoich piersi ;)




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-20 10:17 przez pionek AGORY.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWÄ…tkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.