Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 lut 2013 - 18:44:22

Informacje nt. Regulaminu oraz jego projekt, znajdą Państwo na str. [www.konstancinjeziorna.pl]

UWAGA!
Regulamin trafi pod obrady Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Zanim to się jednak stanie, Urząd Miasta i Gminy do 7 marca czeka na uwagi, wnioski i propozycje od mieszkańców. Opinie, wyłącznie w formie pisemnej, można przesłać drogą elektroniczną na adres: jhenzler@konstancinjeziorna.pl, faksem (nr 22-754-41-74) lub złożyć osobiście w kancelarii UMiG (pok. nr 4).



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-08 19:03 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 28 lut 2013 - 19:53:41

moze zbierzemy troche uwag tu i wyslemy wspolnie.

Pierwsza na szybko: prosze o ujednolicenie czcionek bo czyta sie to okropnie.

Musze to sprawdzic, ale czy dobrze rozumiem ze gmina ma odbierac odpady od firm? To jak im beda naliczac podatek?

I moze rozwinac co znaczy, ze pojemnik ma byc zgodny z polskimi normami. Po pierwsze zaden normalny czlowiek nie znajdzie tych norm, a nawet jak znajdzie to nie bedzie placil kilkudziesieciu zlotych za jej zakup.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 lut 2013 - 20:39:15

Normy pewnie sa w Internecie.

Te pojemniki co spzredają w Praktikerach i in. najpewniej sa zgodne z PN. Można w razie czego zapytać i prawdopodobnie jest na kuble napisane.

Odważ się wyslij uwagi sam, na znaczek pożyczę, mail darmo i tak ktoś będzie musiał pzreczytać czy wyślemy razem, czy osobno

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 28 lut 2013 - 21:31:05

widze nie korzystalas nigdy z norm smiling smiley nawet jak kupisz egzemplarz to niezgodne z prawem jest zrobienie xero. W internecie znajdziesz tylko nazwe i numer normy.

Dodatkowo wiekszosc norm jest implementacja europejskich norm i po polsku jest strona tytulowa, a w srodku po angielsku.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 lut 2013 - 23:18:40

Jasne, nigdy nie korzystałam, nie widziałam, że takie dziwo istnieje, a na dodatek po polsku- angielsku.

Twórcom regulaminu pewnie chodzi o to żeby kubeł pasował wymiarem do otworu w smieciarce. Jesli przywieziesz sobie kubeł jako pamiątkę z wycieczki do Chin lub do Papui, to może nie pasować.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 01 mar 2013 - 05:54:33

a skad ja mam wiedziec jaka bedzie smieciarka? Bo kubly sa kwadratowe i okragle. I dodatkowo skad mam znac normy. Producenci moga oswiadczyc wszystko. Stad Inspekcja Handlowa ma pelne rece roboty.

A tego jakiego kubla potrzebujemy dowiemy sie tak naprawde po przetargu jak wygra konkretna firma. Stad moim zdaniem to ona powinna dostarczyc stosowny kubel.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 01 mar 2013 - 06:50:25

moi śmieciarze dostarczyli kubeł wraz z umową - czyż to nie jest oczywiste ? dla reklamy dodam, że to firma "Wilk"

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 01 mar 2013 - 07:32:57

zazwyczaj jest to standard, bo dzięki temu mają wszędzie ten sam typ.

Ale jak gmina nie da takiego warunku w przetargu, który by wynikał z Regulaminu to wątpię czy dadzą. A jeżeli dadzą to część osób sobie kupi i będą mieli problem co z tym zrobić.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 01 mar 2013 - 16:50:52


Hammer
zazwyczaj jest to standard, bo dzięki temu mają wszędzie ten sam typ.

Ale jak gmina nie da takiego warunku w przetargu, który by wynikał z Regulaminu to wątpię czy dadzą. A jeżeli dadzą to część osób sobie kupi i będą mieli problem co z tym zrobić.

Tylko trzeba sobie zdać sprawę z tego, że firma nic nie daje. Jeżeli dostarczą dziesięć tysięcy pojemników w ramach przetargu to będą musieli doliczyć to do kalkulacji(jest to kwota od kilkuset tysięcy do ponad miliona). Opłacalność takiej operacji zależy od czasu działania kontraktu.
Ciekawe na jak długo ma być pierwszy przetarg?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 mar 2013 - 19:15:46

W deklaracji (o ile pamiętam) jest rubryczka: mam własny pojemnik czy pojemniki. Większośc ma. Nie mają najpewniej ci, którym kubły dostarczyła firma wywozowa oraz ci co zasilali rowy angry smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 01 mar 2013 - 21:45:37

Większość ma od firm wywozowych. Wystarczy popatrzeć jak ludzie powystawiają pojemniki - prawie każdy z szyldem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Konsultacje społeczne: Wyraź opinię o Regulaminie czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 mar 2013 - 22:15:58

Wszystko wyjdzie po zebraniu deklaracji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Kulawy Regulamin
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 05 mar 2013 - 11:30:17

Żeby Państwa osmielić do składania wydz RiOŚ propozycji "nie do odrzucenia" i żeby się nie dublować, podam jakie uwagi wysłałam:

Czego w opublikowanym Regulaminie brakuje:

§ 3 Zasady zbierania odpadów komunalnych
w punkcie 1. 14) dodałabym: opakowania po nawozach mineralnych i środkach ochrony roślin oraz przeterminowane leki i opakowania po nich

w punkcie 3. warto zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania odpadów niebezpiecznych. Zdaje się zgodnie z ustawą powinny być wydzielone. (Chodzi o to, żeby do czasu ich odbioru nie fruwały po obejściu np. opakowania po środkach ochrony roslin, a odpady zawierające rtęć i inne paskudztwa oraz leki były solidnie zabezpieczone przed niepowołanymi osobami - bo jak wiadomo "dziecko potrafi...")

§ 5 Wymagania w zakresie uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego
warto dodać pkt:
3. właściel nieruchomości jest zobowiązany do usuwania sopli i nawisów z dachu stwarzających zagrożenie dla przechodniów

§ 18 Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi
przydałby się punkt:

4. zabrania się wprowadzania psów na place zabaw dla dzieci i do piaskownic (niestety ludziom trzeba kawę na ławę, bo inaczej nie zrozumieją)

Po przejrzeniu kilkunastu już uchwalonych na przełomie 2012 i 2013 Regulaminów oraz słuchając opinii sąsiadów wysłałam następną opinię do RiOŚ:

Z projektu konstancińskiego regulaminu wynika, że właściciel nieruchomości ma tylko zbierać odpady i odgarniać śnieg z chodnika, bo nie ma nic nt. utrzymania porządku w obrębie nieruchomości. Przeglądałam już uchwalone regulaminy na stronach kilku miejscowości i uważam, że należałoby dodać kilka punktów. Ustawa daje furtkę ? proszę zobaczyć:

Ujednolicony tekst Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. nr 132 z dnia 13.09.1996r., poz. 622 z późn. zm.). Stan prawny na dzień 21.02.2013 r. (źródło: [www.administrator24.info])
Rozdział 3
Obowiązki właścicieli nieruchomości
Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
(...)
5) realizację innych obowiązków określonych w regulaminie.


Czyli to co RM uchwali będzie miejscowym prawem, a zatem należałoby dodać:

§ ??? Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania czystości i należytego stanu sanitarno-higienicznego:
1) pomieszczeń budynków, a w szczególności klatek schodowych, korytarzy, ogólnodostępnych toalet,
2) niezabudowanego terenu nieruchomości, a w szczególności podwórzy, przejść, bram, chodników, placów zabaw, ze szczególnym zwróceniem uwagi na piaskownice, w których wymiana piasku powinna być dokonywana przed sezonem oraz przynajmniej dwa razy w czasie jego trwania,
3) miejsc przeznaczonych do zbierania odpadów wytworzonych na terenie nieruchomości,
4) terenu nieruchomości i jej bliskiego otoczenia zgodnie z zasadami współżycia społecznego a w szczególności do eliminowania zagrożeń pożarowych,

oraz czyny zabronione:

§ ...Zabrania się:
a) spalania odpadów na powierzchni ziemi a także w instalacjach grzewczych budynków (np. gum, tworzyw sztucznych, olejów itp.), które w wyniku procesu spalania powodują przedostanie się do atmosfery substancji szkodliwych i zagrażających zdrowiu dla organizmów żywych
b) wysypywania odpadów w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych,
c) zakopywania odpadów,
d) odprowadzania nieczystości ciekłych do rowów otwartych, zbiorników wodnych, urządzeń melioracyjnych, kanalizacji deszczowej oraz pompowania ich na pola, łąki itp.,
e) niszczenia elewacji budynków ogrodzeń i innych obiektów,
f) naklejania, wieszania ogłoszeń, afiszów, plakatów, napisów lub umieszczania rysunków poza miejscami wyznaczonymi do tego celu lub bez zgody właściciela nieruchomości,
g) wypalania traw na terenie nieruchomości i terenach przyległych,

h) zajmowania pasa drogowego w celu składowania odpadów lub materiałów budowlanych bez zgody zarządcy drogi.
2. Zabrania się bez zezwolenia zarządcy drogi, wycinki oraz nasadzeń drzew i krzewów w pasie drogowym wszystkich kategorii dróg.

a także podać sankcje

§...Przepisy końcowe
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszego Regulaminu stosowane będą środki prawne określone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Kodeksie wykroczeń oraz ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn.zm.).

Bez tych zagadnień Regulamin porządku jest po prostu regulaminem postępowania z odpadami i zwierzętami, bez żadnych sankcji ? Czyli hulaj dusza!


Przyznam się, że te punkty "ściągnęłam" z regulaminów innych gmin. Czytanie Regulaminów i wyciąganie wniosków polecam naszym urzędnikom - uczyć się od bardziej doświadczonych, to nie wstyd, ale obciach na całego puszczać taki bubel - zdaje się, że niemoc urzędnicza spowodowała wynajęcie do sporządzenia regulaminu firmy zewnętrznej, która odwaliła robotę - nie ich miasto, to jakie znaczenie ma czy będzie na posesjach trawa po pas i chwasty, że słupy, płoty będą obwieszone anonsami, że g.... będą odprowadzane do Jeziorki lub do rowów, jezior albo na jezdnię - jak w Parceli, że z kominów, ognisk będzie się dymiło plastikiem.



Napisałam także:

Moim zdaniem odbiór gabarytów i ZSEE tylko dwa razy do roku, będzie skutkował tym, że te sprzęty zasilą lasy, bo nikt nie będzie - zwłaszcza osoby mające mieszkania w blokach - "hodował" gratów przez pół roku. W innych gminach np. w Milanówku odbiór gabarytów jest planowany raz na miesiąc

Opcje: OdpowiedzCytuj
Regulamin do korekty
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 mar 2013 - 10:58:38

Wobec informacji, że nasz regulamin musi pozostać kulawy, bo Wojewoda odrzuci, proszę zobaczyć jak wygląda REGULAMIN PORZĄDKU GÓRY KALWARII - JUZ OPUBLIKOWANY W MAZOWIECKIM DZIENNIKU URZĘDOWYM [mazowieckie.e-bip.pl]

- jeśli opublikowany, tzn. przyjęty przez Wojewodę.

Nasi prawnicy, pracownicy RiOŚ, albo firma pisząca kulawy regulamin opowiadaja bzdury.

Proszę też zobaczyć, że regulamin GK jest zrobiony tak, że chce sie go czytać, jest przejrzysty.


PS. przyznam się że z tego regulaminu wzięłam kilka punktów z § 18. , które wysłałam do RiOŚ i opublikowałam na forum.
W § 20. GK wyraźnie formułuje obowiązki osób posiadających psy i nie tylko dot zbierania g... ale też ważną sprawę OKRESOWYCH SZCZEPIEŃ p/WŚCIEKLIŹNIE
W Rozdz. 12 jest mowa o odpowiedzialności

Zapomniano w naszym regulaminie o koszeniu trawy i usuwaniu chwastów - mieszkamy wszak w uzdrowisku i wokół tereny rolnicze, którym chwasty dają się we znaki, czyli należałoby dodać: zob. § 17. (reg. GK)
29. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do wykaszania traw na jej terenie co najmniej dwa razy w roku (wiosna, jesień).
30. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do usuwania chwastów nie dopuszczając do ich rozsiewania się.



Jesli zostanie uchwalony regulamin w takim kształcie jak zaprezentował RiOŚ, to należałoby zaskarżyć uchwałę, bo to śmiech na sali.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 08 mar 2013 - 19:08:56

Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna zaprasza mieszkańców na spotkanie poświęcone omówieniu projektu "Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Konstancin-Jeziorna", które odbędzie się w środę (13 marca) o godz. 17.00 w sali posiedzeń przy ul. Świetlicowej 1.


Uwagi do projektu "Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Konstancin-Jeziorna" można było zgłaszać do 7 marca.
W sumie do Urzędu Miasta i Gminy wpłynęło kilkanaście wniosków. Teraz czas na dyskusję. Treść dokumentu omawiana będzie na spotkaniu przedstawicieli UMiG z mieszkańcami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Niestety Regulamin MUSI POZOSTAĆ KULAWY >grinning smiley<
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 11 mar 2013 - 11:16:22

Prawnicy Wojewodów, opierając się na znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: [www.administrator24.info]

uznali, że w regulaminie może być co do jakiego worka/ pojemnika i jak często. Reszta won, bo każdy obywatel powinien znać na pamięć ustawe
o odpadach i nie palić w gospodarstwie resztek rozlinnych, znać ust. prawo ochrony środowiska i kosić trawę oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się chwastów, znać ustawę o ochronie zwierząt i zaszczepić psa przeciw wściekliźnie, znać ustawe prawo budowlane, żeby strącić zagrażające przechodniom sople i parę innych ustaw, rozporządzen oraz wyroków trybunałów

Wobec tego odszczekuję eye popping smiley to co napisałam wyżej.
Niech regulamin będzie taki jaki jest, czyli regulaminem segregowania śmieci.


Jak się dowiedziałam - regulamin porządku Góry Kalwarii, już obublikowany w dzienniku urzędowym woj. maz. też został wycofany.

Dlaczego wojewoda odrzuca i czym uzasadnia, możecie sobie poczytać tu: [www.mazowieckie.pl]
np. poz. 247 to regulamin Lesznowoli, ale są także inne, Góry Kalwarii nie znalazłam - wiem o odrzuceniu, bo dzwoniłam do ref. RiOŚ.

Śmiać sięczy płakać? A może zabić się o sosnę? Idę palić ognisko, a potem z psem na plac zabaw.

PS. Inni wojewodowie też przeczesali regulaminy na swoją modłe

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 12 mar 2013 - 13:55:15



Niech regulamin będzie taki jaki jest, czyli regulaminem segregowania śmieci.
ja się tak zastanawiam...skoro ma być taki jak jest a do tego mamy usłyszeć, że większości zapisów nie da się w nim umieścić bo 'siła wyższa' uwali to...po co w takich 'konsultacjach' uczestniczyć? zwłaszcza jeśli nikt już nie zamierza zmieniać decyzji odnośnie ani wysokości ani sposobu naliczania wysokości należnego podatku?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 12 mar 2013 - 20:21:21

Zmiana wysokości opłat, to nie w regulaminie. To było w innej uchwale. Nie wiem skąd się to bierze, że regulamin porządku ma być regulaminem wkładania do odpowiednich worków/ pojemników i wystawiania w okreslonym czasie. Jakoś nie mogę się doczytać w ustawie, ani w uzasadnieniach wojewodów (nie tylko mazowiecki odwala regulaminy).
Ktoś wie gdzie to napisane jest?
Też nie idę na konsultacje - swoje uwagi "odszczekałam" i poprosiłam, żeby RiOŚ je anulował. Z koniem kopać się nie należy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.156.124.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 12 mar 2013 - 23:24:25

To taki nasz samorządowy paradoks...nie ma po co chodzić bo i tak nie ma się wpływu na decyzje...tylko jak sie nie chodzi to..sie nie ma wpływu na decyzje...
Kopanie z koniem jednak czasami potrzebne ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 13.marca - Spotkanie z Burmistrzem ws. Regulaminu czystości i porządku
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 12 mar 2013 - 23:55:35

Nic nie zmienię gdy przyjdę.
Regulamin kciński jest taki jaki sobie zamarzył wojewoda - mogę to stwierdzić, bo przeczytałam kilka uzasadnień odwalenia. Kopać się z Wojewodą nie będę, karate zapomniałam.
No może zmieniłabym jego tytuł na "Regulamin wkładania odpadów do odpowiednich pojemników", bo nijak się ma do podrządku i czystości w gminie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.