Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 06 kwi 2013 - 21:43:04

W Białołęce władze samorządowe zobowiązały się do pomocy: [warszawa.gazeta.pl]

A jak z tym jest w jedynej na Mazowszu uzdrowiskowej gminie? Urząd działa coś w temacie, czy tak samo jak z odśnieżaniem, liczy na wyjątkową wytrzymałość "naszych" bocianów i innych zwierząt?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-09 12:03 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 kwi 2013 - 22:23:53

A widziałeś u nas bociany, dawno je chyba wygonił smród z WMB i "TIRy".

Urzędowo dokarmia się te nieszczęsne łabędzie, które nie odlatują, bo ludzie zrobili im kiedyś krzywdę przyzwyczajając do łatwego chleba. To nie moja prywatna opinia, słyszałam wypowiedzi dr Kruszewicza i Wajraka.

Jeśli sa w uzdrowisku boćki, to należy im pomóc. Jak ktoś widział, to niech napisze - zadzwonię w pon. do RIOŚ.

Gdyby ktoś chciał dokarmiać, to słyszałam w jakimś radiu, że należy dawać niewielkie ilości mięsa, żeby od razu zjadły, bo porzucony pokarm stanowi przynętę dla lisów i psów, a boćki zmarznięte, niemrawe nie zawsze mają siłę podlecieć na dach i same mogą też stać się pokarmem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: sprawiedliwysprawiedliwy (185.15.0.---)
Data: 06 kwi 2013 - 22:47:55


mania


Urzędowo dokarmia się te nieszczęsne łabędzie, które nie odlatują, bo ludzie zrobili im kiedyś krzywdę przyzwyczajając do łatwego chleba. To nie moja prywatna opinia, słyszałam wypowiedzi dr Kruszewicza i Wajraka.
Nieprawdą jest że ludzie wyrządzili krzywdę łabędzim dokarmiając je gdyż te nigdy nie odlatywały na większe odległości od miejsc swego bytowania łabędzie są uzależnione głównie od warunków atmosferycznych nie ma wody nie ma łabędzi!



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-06 23:02 przez sprawiedliwy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 kwi 2013 - 23:34:33


sprawiedliwy
Nieprawdą jest że ludzie wyrządzili krzywdę łabędzim dokarmiając je gdyż te nigdy nie odlatywały na większe odległości od miejsc swego bytowania łabędzie są uzależnione głównie od warunków atmosferycznych nie ma wody nie ma łabędzi!

prawda:

Ptasie porady
Jesienią nie dokarmiajmy łabędzi

Gdzie łabędzie zimują

Łabędzie są ptakami wędrownymi, które zimują na niezamarzniętych akwenach bogatych w pokarm, jakim jest głównie wodna roślinność. Tradycyjne zimowiska łabędzi niemych (najliczniej reprezentowanego w Polsce gatunku) znajdują się w Europie Zachodniej (w Niemczech, Danii, Holandii) oraz w państwach na południe od Polski (na Węgrzech, w Chorwacji, Słowenii, we Włoszech i w północnej Grecji). Zjawisko pozostawania ptaków na krajowym wybrzeżu Bałtyku oraz wolnych od lodu ciekach i zbiornikach wodnych występuje w naszym kraju stosunkowo niedawno (od kilkudziesięciu lat).


nb. Jak mówił dr Kruszewicz te bidaki siedzą teraz na Zawadach, bo tam nie zamarza, albo w okolicach miejskich oczyszczalni

Skoro już są, nie chciało się im odlecieć, to można je dokarmiać, ale z głową - jak to robić proszę pzreczytać cd. cytowanego wyżej artykułu ze str. Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: [www.otop.org.pl]


na tej stronce też Mądra pomoc zimującym bocianom
tu: [www.otop.org.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: WielkiSzuWielkiSzu (185.15.0.---)
Data: 07 kwi 2013 - 11:43:08


mania
A widziałeś u nas bociany, dawno je chyba wygonił smród z WMB i "TIRy".

Urzędowo dokarmia się te nieszczęsne łabędzie, które nie odlatują, bo ludzie zrobili im kiedyś krzywdę przyzwyczajając do łatwego chleba. To nie moja prywatna opinia, słyszałam wypowiedzi dr Kruszewicza i Wajraka.

Jeśli sa w uzdrowisku boćki, to należy im pomóc. Jak ktoś widział, to niech napisze - zadzwonię w pon. do RIOŚ.

wczoraj widziałem jednego boćka (pierwszego) w Łęgu, krążył nad łąkami
ale wydaje mi się, że gniazda w Łęgu, koło figurki to od kilku lat już nie ma, więc nie wiem gdzie ten bocian "przynależy"

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.0.---)
Data: 07 kwi 2013 - 11:44:51

Widziałem bociana w czwartek lub piątek, stał samotnie na skraju targowiska, vis a vis wjazdu do osiedla Empire. Nie wyglądał na szczęśliwego, ale nie zatrzymałem się, pozostałem obojętny ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 kwi 2013 - 12:24:10

Żeby udało się zlokalizować, to możnaby nakarmić.

Podroby kurze nie sa drogie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 kwi 2013 - 20:56:21

Co roku zamieszkałym gniazdem jest to w Dębówce, było (może jeszcze jest) też gniazdo w Bielawie. W Łęgu też było gniazdo naprzeciw sklepu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 07 kwi 2013 - 22:00:22

Widziałem bociany (dwa) w ubiegłym roku podczas letniej wycieczki nad jeziorem Lisowskim między odnogami, w tej dzikiej części gdzie mało kto się zapuszcza (półwysep).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 07 kwi 2013 - 23:30:45

Jest w Mirkowie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.182.148.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 07 kwi 2013 - 23:51:31

Bocian czy gniazdo?
Do szkoły w Opaczy jeszcze nie przyleciał...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.tvn.pl)
Data: 08 kwi 2013 - 09:26:28

W Mirkowie są dwa bociany na gnieździe, jak co rokusmiling smiley Wypatrzyłam wczoraj wieczorem. Codziennie sprawdzałyśmy z córką, czy już przyleciały, bo mamy na gniazdo widok z okna. W zeszłym roku były już 13ego marca.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 08 kwi 2013 - 14:40:13

a ja zawsze patrzę na gniazdo w Powsinie, i w tym roku jeszcze nie uwidziałam, może leżą i trzęsą się w nieździe....ale i tak najwięcej bocianów w jednym miejscu jakie w życiu widziałam jest Suwalszczyzna

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 08 kwi 2013 - 14:53:41

ja to kiedyś przeżyłem na Podlasiu. Tam gto ludzie musza mieć strach, że bocian dzieci przynosi smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Odpowiedź Wydz. RiOŚ ws. dokarmiania boćków
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 09 kwi 2013 - 12:06:51

Wczoraj wysłałam pytanie - czy będą dokarmiane kcińskie bociany - wraz z lokalizacją gniazd podaną przez Państwa i dziś dostałam odpowiedź.


Dzień dobry, w związku z pytaniem o dokarmianie bocianów informuję, że Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Straż Miejska przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej i przede wszystkim mieszkańców domów położonych w okolicy gniazd, pomagają bocianom przetrwać do prawdziwej wiosny. Zbieramy sygnały o wracających do gniazd bocianach, sprawdzamy gniazda, o których wiemy i bociany są dokarmiane.

Stanisława E. Zgagacz
inspektor
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
22 717 53 68 wew. 108

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 09 kwi 2013 - 14:24:20

jeśli to prawda to bardzo fajna wiadomość, jestem dumna z WOSiR

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 09 kwi 2013 - 14:43:19

Wczoraj byli w szkole w Opaczy przed godziną 13:00 gdzie jest gniazdo bociana jednak mieszkańca tego gniazda brak

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 09 kwi 2013 - 15:19:26

Wiadomość z ostatniej chwili, bocian przyleciał do gniazda w Opaczy dziś przed godziną 15:00

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: KumosKumos (---.dynamic.chello.pl)
Data: 09 kwi 2013 - 19:58:11

Dzisiaj były też w Powsinie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Bociany zimową wiosną - UMiG K-J pomaga bocianom
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 09 kwi 2013 - 20:17:18

[baza.bociany.pl] - to gniazdo w Mirkowie

A tu lista gniazd w sołectwach: [baza.bociany.pl]

Dane chyba są dość nieaktualne (w Opaczy powstała nowa konstrukcja w miejsce rozebranego komina), ale coś jednak jest.

Poza chlubnymi przypadkami, jak bocianie gniazdo w środku blokowiska w Mirkowie, to jednak mało tych bocianów na terenie gminy. Trochę to dziwne w obszarze nadwiślańskim. Łąk i nieużytków sporo, mokradła też są.

Oby gminny wydział RiOŚ miał dobre efekty podjętej akcji, bo szkoda tracić każdego jednego bociana.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-09 20:18 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.