Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234
Bieżąca strona: 4 z 4
czerwce w czerwcu, majówka nie koniecznie w maju
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 23 cze 2013 - 11:41:28


Tomasz Zymer
Robaczki (a raczej beznogie larwy muchówek) nazywają się czerwie, nie czerwce, są stosowane w terapii niegojących się ran (zjadają martwą tkankę) i żywią się padliną. Jest też taki pluskwiak czerwiec polski, ale on ma tylko jedną roślinę żywicielską - czerwiec trwały, chwast rosnący na ugorach.

Pisałam o czerwcach, jako ogrodniczka amatorka wściekła na te "robale", bo mi co i raz niszczyły jakąś roslinkę, nie chwast - aż wreszcie doczytałam się, że to:

Czerwce - niepozorne, ale groźne szkodniki w ogrodzie
Nadrodzina czerwce (Coccoidea) obejmuje kilka tysięcy owadów występujących na całym świecie, z których ponad sto stwierdzono w Polsce. Osiągają one niewielkie rozmiary - do 5mm i mają wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są bardzo drobne, ruchliwe, z jedną parą skrzydeł. Łatwiejsze do zauważenia samice oraz larwy mają zredukowane nogi, oczy i czułki, a ich ciało okryte jest tarczką. W efekcie nie mają możliwości poruszania się. Dawniej niektóre gatunki czerwców (np. czerwiec polski) wykorzystywano do produkcji czerwonych barwników. Obecnie mają one znaczenie jako groźne szkodniki roślin.

Najczęściej spotykanym gatunkiem czerwca w ogrodzie jest tarcznik jałowcowiec syn. zaśnieżek jałowcowy (Carulaspis juniperi). Występuje on na różnych gatunkach jałowców, a także na cyprysiku groszkowym i cyprysiku Lawsona. Samice mają żółte lub pomarańczowe owalne ciało długości 0,4-0,9mm i szerokości 0,4-0,8mm otoczone białą, lekko wypukłą tarczką o średnicy do 1,5 mm. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie. Zimują samice, które w połowie maja rozpoczynają składanie jaj pod tarczkę. W połowie czerwca wylęgają się larwy, a pierwsze osobniki dorosłe pojawiają się pod koniec lipca. W wyniku żerowania dochodzi do zahamowania wzrostu, a przy silnym opanowaniu także do deformacji pędów. Zaatakowane rośliny z daleka wyglądają na przybrudzone lub pokryte drobnym śniegiem (stąd druga nazwa - zaśnieżek jałowcowy) i mają bledszy kolor w porównaniu ze zdrowymi.

to zjada draństwo iglaki, a także lisciaste, o tym w dalszej części artykułu.
źródło: [www.ogrodygalezewski.pl]

Wiem, że to nijak się ma do Dni Konstancina, ale napisałam, bo może ktoś ma w czerwcu kłopoty z czerwcami, a nie wie że to czerwce

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 cze 2013 - 11:49:29

... ale o co chodzi z tym nazewnictwem ? nie słyszałam, by ktoś spoza Kcina wybierał się do "Konstancina-Jeziorny". Czyżby uwzględnienie drugiej części nazwy miało cokolwiek zmienić w naszych realiach ? Zintegrować ten administracyjny zlepek ? A co z wsiami, które od lat chcą (?) się odszczepić od kcińskiej "macierzy" (raczej macochy)?
... a tak z innej nieco skali: mam przyjaciół Argentyńczyków, którzy bardzo się złoszczą, że świat - mówiąc "lecę do Ameryki" - ma tak naprawdę na myśli USA, no a przecież Argentyna, to tez Ameryka smoking smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 23 cze 2013 - 12:14:38

Maniu, dziękuję za wyjaśnienia o wielkiej rodzinie czerwców smiling smiley

"Dni Konstancina" w warstwie artystyczno-imprezowej nawiązują częściowo do przedwojennego letniska Konstancin ("parada retro"), ale nie tylko. Fakt, że wiele osób ta nazwa złości, jest pokłosiem wyraźnie nierównego traktowania poszczególnych dzielnic miasta i regionów gminy przez władze na przestrzeni wielu lat (chodzi nie tylko o poziom inwestycji, ale także o postawę wobec problemów mieszkańców). Więcej o tym będzie m.in. w kontekście mojego weta do uchwały o dofinansowaniu powiatu bez przeprojektowania Mirkowskiej.

Ksiądz dziekan zorganizował udany piknik specjalnie dla mieszkańców Mirkowa. Natomiast dla władz gminy Mirków to jest nie dzielnica, tylko problem - i to taki, że jak się o nim wspomina na sesji, to przewodniczący protestuje "nie miejsce to i czas...", a burmistrzowie rzucają jakieś ogólniki, że przecież gaz i prąd jest, że WIOŚ cztery lata temu robił cząstkowe badania i że oni nic sobie do zarzucenia... Kiedy dzielnica staje się niemal tematem tabu, nic dziwnego, że jej mieszkańcom nie podoba się takie traktowanie. Dyskusja o "Dniach Konstancina" to zatem symptom, a nie - przyczyna konfliktu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Paradox
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 23 cze 2013 - 12:37:13

Najlepiej by było żeby ktoś podłubał w ziemi, bo słyszałam że pod Mirkowem też sa jakieś dobroczynne źródła (nie myślę o kopalni ropy naftowej czy "smoły"do istniejącego inhalatorium) i wtedy też byłoby uzdrowisko. Pod wspólna nazwą tu cytat: KONSTANCIN, który sam sie promuje.

Ciekawe czy będzie sprawdzone czy nazwa miejscowości Borowina ma cos wspólnego z borowiną leczniczą. Wspominał o tym naczelny lekarz uzdrowiska podczas bardzo interesującej rozmowy w namiocie Naszego Miasta.

O własnie, dlaczego nikt nie protestuje, że gazetka nazywa się Nasze Miasto - fmk (forum miasta konstancina), a nie "Nasze Miasto i Gmina" lub "Nasze Miasto i Wsie" i jeszcze ten dodatek: fmk - czy tzn, że mieszkańcy nie Konstancina, czyli np. Mirkowa lub Skolimowa nie mogą się wypowiadać?

Albo RM lub MRM, dlaczego nie Rada Miasta i Gminy albo po prostu Rada Gminy - Konstancin-Jeziorna, to przecież gmina ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 23 cze 2013 - 13:06:28

To, że rada w gminie miejsko-wiejskiej nazywana jest radą miejską, wynika z regulacji ustawowych. A w Borowinie torf (czarny, wysokorozłożony, leczniczy) nadal jest, bo to niecka bezodpływowa. Tylko ludzie budujący coraz to nowe domy na dawnym torfowisku nie rozumieją, czemu im woda z podwórek nie spływa i garaże wypełnia.

W Mirkowie był jeden (lub kilka) z odwiertów z późnych lat 60-tych, kiedy odkryto solanki. Ale wszyscy wiemy, że wtedy wcale nie solanek szukano. Otwór jest ponoć zaczopowany.

Mirków nie musi mieć tężni, żeby stać się integralną częścią miasta-uzdrowiska. Wystarczy zagospodarować z głową teren po papierni jako drugie, rozrywkowo-sportowe, handlowo-usługowe i hotelowe centrum miasta. Wbrew obawom mieszkańców, jestem przekonany, że osiedle pofabryczne na takim przekształceniu skorzysta - i w postaci miejsc pracy, i doinwestowania infrastruktury. Oczywiście - o ile profil przekształceń będzie podobny, jak ten przedstawiony na warsztatach Charrette, a nie - taniomieszkaniowy i magazynowy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 23 cze 2013 - 13:35:59


Tomasz Zymer

W Mirkowie był jeden (lub kilka) z odwiertów z późnych lat 60-tych, kiedy odkryto solanki. Ale wszyscy wiemy, że wtedy wcale nie solanek szukano. Otwór jest ponoć zaczopowany.

Mirków nie musi mieć tężni, żeby stać się integralną częścią miasta-uzdrowiska. Wystarczy zagospodarować z głową teren po papierni jako drugie, rozrywkowo-sportowe, handlowo-usługowe i hotelowe centrum miasta. Wbrew obawom mieszkańców, jestem przekonany, że osiedle pofabryczne na takim przekształceniu skorzysta - i w postaci miejsc pracy, i doinwestowania infrastruktury. Oczywiście - o ile profil przekształceń będzie podobny, jak ten przedstawiony na warsztatach Charrette, a nie - taniomieszkaniowy i magazynowy.

Jasne, że skorzysta - osiedle Mirków jest urokliwe - wyjąwszy te obrzydliwe PRLowskie bloki. Gdyby udałoby sie wykorzystać dla ludzi (nie dla maszyn) - podobnie jak w innych miastach budynki pofabryczne, ludzi by sie bili zeby tam zamieszkać.

Tężnia jedna wystarczy, ale kilka basenów solankowych i owszem. Ktos powinien wybrać się do Instytutu Geologii i obejrzeć mapy surowców. Kiedyś nawet oglądałam taką księgę /katalog, ale wtedy jeszcze Kcin znałam "z widzenia" i nie wgłębiałam się - ale pamietam, że były mapy i wyniki odwiertów na terenie K-J.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paradox
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 23 cze 2013 - 14:22:17


mania
O własnie, dlaczego nikt nie protestuje, że gazetka nazywa się Nasze Miasto - fmk (forum miasta konstancina), a nie "Nasze Miasto i Gmina" lub "Nasze Miasto i Wsie" i jeszcze ten dodatek: fmk - czy tzn, że mieszkańcy nie Konstancina, czyli np. Mirkowa lub Skolimowa nie mogą się wypowiadać?

Albo RM lub MRM, dlaczego nie Rada Miasta i Gminy albo po prostu Rada Gminy - Konstancin-Jeziorna, to przecież gmina ?

I jak tu dyskutować... Znów czytasz wybiórczo - pisałem juz o tym. Pozostawmy to już. Jak ktos nie chce, to go sie nie przekona.

Olu, więc może do Cię zwracać się będziemy per Panie Olu, w końcu, czy to coś zmieni w realiach? A swoje stanowisko już wytłumaczyłem, chcesz to jeszcze raz poczytaj, nie chcesz to pisz o realiach.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-06-23 14:23 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paradox
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 23 cze 2013 - 14:26:10

A cytat o samopromocji nazwy Konstancin urodzony w urzędzie smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paradox
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 cze 2013 - 15:00:19


AK
(...) Olu, więc może do Cię zwracać się będziemy per Panie Olu, w końcu, czy to coś zmieni w realiach? (...)

przebóg, jam rozpoznan ! skąd wiedziałeś ?!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 24 cze 2013 - 16:04:10



Ksiądz dziekan zorganizował udany piknik specjalnie dla mieszkańców Mirkowa
gwoli sprostowania...wielce udany piknik był dla całej Parafii, której ksiądz proboszczuje... ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: daramisdaramis (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 cze 2013 - 20:53:48

A dla mnie jest bardzo przykre że musiałem wybierać. Chciałem być i tu i tu.

Ale przecież się nie rozdwoję.

Dobrze że z Mirkowa jest taka wideorelacja.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 cze 2013 - 22:35:57


Artek_Bartek


Ksiądz dziekan zorganizował udany piknik specjalnie dla mieszkańców Mirkowa
gwoli sprostowania...wielce udany piknik był dla całej Parafii, której ksiądz proboszczuje... ;)


O pardon, racja smiling smiley przepraszam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: 15 - 16. czerwca DNI KONSTANCINA
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 24 cze 2013 - 23:01:27

AK, za co przepraszasz, jak to ja napisałem, że specjalnie dla Mirkowa? To ja teraz przepraszam - ale w sumie piknik był w Mirkowie i poszedł "na jego konto" ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234
Bieżąca strona: 4 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.