Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Paragony w sklepie
Wysłane przez: KasandraKasandra (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 16 lis 2013 - 23:27:47

Zauważyłam, że w sklepie Bomi klienci zawsze otrzymują paragony przy kasie, natomiast w sklepie na rodu Bielawskiej i Warszawskiej (dawna Aura) ekspedientki nie dają paragonów , no chyba, ze ktoś poprosi. Ciekawe dlaczego tak sie dzieje? Co mają do ukrycia panie w kasie sklepu? Pierwsza myśl jest taka, ze chcą mnie oszukac. Czy warto tak narażac reputację sklepu? Chyba nie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: Damian B.Damian B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 17 lis 2013 - 09:12:48

To dlatego że im się nie chce potem zbierać tego z lady jak klient nie weźmie paragonu. Bo często nie biorą. W małych sklepikach to już mają taki odruch że automatycznie do kosza smiling smiley Co nie zmienia faktu że robią źle. Ale w większych sklepach większy rygor w mniejszych większa samowola.

Co ciekawe paragon w praktyce nie jest nam w ogóle potrzebny. Jeżeli robimy większe zakupy może się przydać żeby zweryfikować czy wszystko kupiliśmy albo czy nic nie zostałko policzone kilka razy lub źle. Natomiast nie wydaje mi się żeby paragon był potrzebny do czegokolwiek innego. Kupującemu w sklepie bezpośrednio u sprzedawcy prawnie NIE PRZYSŁUGUJE prawo do zwrotu czegokolwiek jeżeli towar jest zgodny z treścią opakowania i nieuszkodzony. Nie ważne co w sklepie kupilismy czy jest to drogie czy tanie po odejściu od kasy sklep nie ma obowiązku nam tego przyjąć i oddać pieniądze. Każdy kto myśli że mając paragon może oddać jak ładnie poprosi jest w błędzie. Owszem nie raz może ale jest to tylko i wyłącznie gest ze strony sprzedawcy. W sklepach z ubraniami jesteśmy informowani że możemy oddać np spodnie w terminie iluś tam dni z paragonem ale to tylko wewnętrzne ustalenia sklepu. Nie ma tego w przepisach i gdyby sklep z ciuchami się uparł to najpierw mógłby zapewnić że można oddać a potem nie przyjąć (bo nie mielibysmy dowodu że zapewniali że przyjmą).

Inaczej wygląda sytuacja gdy towar który kupiliśmy chcemy zareklamować (np jest uszkodzony albo w butelce z napisem wino czerwone znajduje się wino białe [niezgodny z umową]) tutaj jest różnie w zależności od produktu czy jest to spożywczy czy nie są granice czasowe na reklamację takiego produktu itp. Natomiast tutaj sprzedawca ZAWSZE MUSI przyjąć reklamację nawet BEZ PARAGONU ponieważ w przepisach nie jest powiedziane w jaki sposób udowodnimy że kupiliśmy towar w tym sklepie. Może to być osoba świadek. Sklep może sobie sprawdzić czy zakup był dokonany w historii sprzedaży którą posiada często nawet z 5 ostatnich lat.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Co grozi za niewydanie paragonu?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 17 lis 2013 - 10:22:12

Nic nie zwalnia handlowca z obowiązku wydania klientowi dowodu zakupu, jakim jest paragon. Przedsiębiorcy, którzy notorycznie tego nie robią, ryzykują. Urzędnicy skarbówki, w okresie kryzysu szczególnie mocno pilnujący należnych wpływów do budżetu, uważnie patrzą na ręce tym, którzy prowadzą sprzedaż ewidencjonowaną.
przeczytaj cały artykuł:
[wiadomoscihandlowe.pl]

W większości sklepów wtykają - niemal na siłę paragony i tak ma być.

Czasem nie wtykają, a jak się w końcu dostanie, to nie raz okazuje się....kilka pozycji, a rachunek wyższy niż się spodziewaliśmy. A potem jest: O, przepraszam, pomyliłem / pomyliłam się, nie wyzerowałam kasy po poprzednim kliencie lub inna przyczyna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: Damian B.Damian B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 17 lis 2013 - 10:33:35


Barta Damian
Co nie zmienia faktu że robią źle.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Co grozi za niewydanie paragonu?
Wysłane przez: tenrohtenroh (---.free.aero2.net.pl)
Data: 17 lis 2013 - 17:39:06


mania
Nic nie zwalnia handlowca z obowiązku wydania klientowi dowodu zakupu, jakim jest paragon.

Nie jest to prawda.Do momentu gdy przedsiębiorca nie przekroczy progu 20000zł obrotu (w zeszłym roku 40000zł)w danym roku kalendarzowym nie ma obowiązku zakładania kasy fiskalnej i co za tym idzie kupujący nie otrzyma paragonu.Trudno sobie wyobrazić żeby sklep spożywczy takowej nie posiadał.Jest jednak sporo sklepików,które mając niewielkie obroty są zwolnione z tego obowiązku i dobrze żeby ludzie o tym wiedzieli,gdyż nie zawsze brak paragonu oznacza brak odprowadzania podatków bądź próbę oszustwa.Zawsze natomiast na prośbę klienta przedsiębiorca zobowiązany jest wystawić dowód zakupu,którym może być również rachunek uproszczony.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 17 lis 2013 - 19:55:49

Pisaliśmy o sklepach, które maja kasy fiskalne, zauważyłam, że maja nawet niektóre kioski z gazetami.
Na targu nie proszę o paragon...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 18 lis 2013 - 00:43:22


mania
Na targu nie proszę o paragon...

To niedobrze. Spora grupa sprzedających to handlarze, którzy nie brudzą sobie rączek ziemią i obornikiem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-18 00:44 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: RenfriRenfri (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 18 lis 2013 - 10:11:00

Często robię zakupy w Aurze i zawsze dostaję paragon i zazwyczaj nie chce mi się go brać, a jak już to od razu ląduje w koszu przy wejściu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: Zelazna LejdiZelazna Lejdi (82.177.11.---)
Data: 18 lis 2013 - 10:36:52

kurcze....tak sobie myśle w Niemczech na przykład możesz wszystko zwrócić w sklepie, bez określenia powodu. Pamietam kiedyś zwracałam nawet perfumy po kilku dniach stosowania, bo mi uczulenia wyłaziło.....ale słyszałam też o przypadkach, nie ukrywam najczęściej cwanych polaczków, którzy np kupowali sobie fajne ciuchy, szli na imprezę i następnego dnia, do sklepu curik

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Paragony w sklepie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 18 lis 2013 - 10:59:05


czaknoris

mania
Na targu nie proszę o paragon...

To niedobrze. Spora grupa sprzedających to handlarze, którzy nie brudzą sobie rączek ziemią i obornikiem.

Nie poproszę bo większośc sprzedających kas nie ma.

Wiem, że sporo niby rolników kupuje - nie tylko w Broniszach, ale i w Auchan czy nawet w Chinach - co można poznać patrzac na asortyment.
Przeważnie te stoiska omijam szerokim łukiem.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.