Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Obserwator2Obserwator2 (178.36.12.---)
Data: 14 pa 2014 - 00:04:20

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina organizuje wycieczkę do Marynina, na którą zapraszmy chętnych.
Wycieczka odbędzie się 16.10.2014r o godz. 11.00 z udziałem przewodnika.
Zbiórka w Starej Papierni na placu przy bankomacie- sklepie z winami.

Wiceprezes TMPiZK

W. Miętusiewicz

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.189.---)
Data: 18 pa 2014 - 13:22:30

Jak udała się wycieczka?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Obserwator2Obserwator2 (178.36.162.---)
Data: 18 pa 2014 - 18:27:38

Byliśmy w trzech miejscach. W Słomczynie, Piaskach i Maryninie. Zainteresowanie niestety słabe.
Jak będę miał zdjęcia to je powieszę.
Konstatacja z wycieczki następująca. Te mini cmentarze są niestety opuszczone przez ludzi. Wspaniałą robotę robi Michał.
Po wyborach i edycji naszej publikacji zamierzamy zainteresować kilka podmiotów by nadać tym miejscom godny wygląd i ustanowić ścieżkę dojścia do Marynina.Ścieżkę tą można by ustanowić szlakiem turystycznym.
Kilka lat temu p. Joanna Żurowska ustaliła trasę "Szlakiem Żeromskiego". Był tym zaintersowany PTTK Piaseczno, lecz sprawa w niewyjaśniony sposób zapadła w niebyt. Trzeba będzie do tego wrócić.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: KumosKumos (89.77.144.---)
Data: 18 pa 2014 - 19:53:35

Ścieżka jest na szlaku PTTK Piaseczno, który oznaczył kilka lat temu p. Hoffman, a SGGW zatarło podczas upraw pól ślady po nim. Została tylko rdzewiejące tablica, także ustawiona przez p. Stanisława. Oznaczony został także na projektowanym szlaku gminnym, acz przyznam, że byłem zmuszony napisać, że rowerem dotrzeć się tam nie da.
I tylko mała prośba - to trzecie miejsce nie jest w Piaskach, choć niektórzy uparli się tak mówić. Jest jeszcze w Cieciszewie, choć na samej granicy i jako Cieciszew funkcjonuje także we wszystkich przewodnikach, literaturze i planach z tamtych lat. Jeśli to możliwe, to proponuję używać formy "na granicy Piasków i Cieciszewa", bo ostatnio poszukiwacze mogił wojennych pytali mnie o czwarty cmentarz na terenie gminy, gdzieś w Piaskach, niedaleko miejsca pochówku w Cieciszewie. Trochę z tym zamieszania.
Miałem nadzieję, że choć na stulecie uda się coś zrobić z cmentarzem, tymczasem jest jak widać. P. Michał robi świetną robotę, acz mam wrażenie, że ze Marynin wzięły się dziki. Kiedy we wrześniu miałem sposobność rozmawiać na ten temat krótko z burmistrzem, podsunął myśl, że może patronatem mogłaby objąć to miejsce szkoła w Słomczynie (analogicznym jak dbanie przez SP nr 2 o grób Węgra w lesie). Wydaje mi się, że jest to jakiś pomysł, jeśli nie znajdą się pieniądze na gruntowną renowację (a cena z projektu renowacji sprzed 10 lat nadal zwala z nóg). Cmentarz z I Wojny w niedalekiej Jesówce wygląda tak porządnie, bo w roku 1995 zadbali o niego harcerze z Zalesia.
Z jednej strony o tych miejscach zdaje się nie wiedzieć wiele osób, z drugiej zawsze ujmuje mnie przejazd nocną porą drogą w kierunku Słomczyna, gdy ciemność nad Maryninem rozświetla blask wielu zniczy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: mariamaria (109.241.84.---)
Data: 19 pa 2014 - 09:00:43

Co do cmentarza w Maryninie - przygotowywałam wniosek do wojewody i otrzymaliśmy - ale baardzo mało - 20 tys., toteż podjęta zostałą decyzja o rezygnacji. A wartość robót na podstawie kosztorysu na ile pamiętam to wstepnie ponad 200 tys. zł, potem uzyskałam informację, że jednak około 500 tys. zł.
Najdroższa miałą być renowacja kamienia.
Teren, na którym znajduje się cmentarz, należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów - Obory. 17 kwietnia 2008 r. została podpisana umowa między właścicielem gruntu a Gminą Konstancin - Jeziorna na 10 lat, której przedmiotem jest użyczenie terenu, na którym znajduje się cmentarz, Gminie w celu odrestaurowania obiektu i udostępnienia mieszkańcom oraz zwiedzającym.

Wiem, że wojewoda co roku ogłasza nabór wniosków na renowację obiektów, z reguły priorytety wiążą się z rocznicami, ale gdyby zlecić aktualizację kosztorysu sprzed lat ew. założyć tylko najpilniejsze prace, być może nawet mniejsze kwoty pozwoliłyby w cześci spowolnić proces degradacji.
Zakres prac w dużym uproszczeniu był taki:
- odtworzenie pierwotnego układu architektonicznego;
-prace konserwatorskie
-aranżacja - wycięcie samosiejek, pielęgnacja drzew.

maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.189.---)
Data: 19 pa 2014 - 10:13:30

Cmentarz w Maryninie.
Poniższy plan był publikowany chyba przez Kumosa w innym wątku.


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: kaankaan (178.36.134.---)
Data: 19 pa 2014 - 11:30:18

Łamiąc w w pewnym sensie zasady "hierarchii" i przeceniając a może zbytnio doceniając te forum , pozwolę sobie na publiczne podzielenie się z Tymi tu aktywnie lub biernie "bywającymi" ( stanowiącymi raczej drobną proporcjonalnie ,"cząstkę" Naszej lokalnej społeczności ) pomysłem który dotyczy Marynina.
Pomysł "urodził się" w wyniku i w czasie dwu wizyt ( ubiegłorocznej i tegorocznej ) mieszkańców Denzlingen , mych dwu Kolegów ( nie tylko z racji wiedzy i zainteresowań ale i daty urodzenia ) .Cmentarz jest miejscem ,które w cywilizacji europejskiej ,abstrahując od sacrum ,zasługuje poza pamięcią na "estetykę". Przepraszam za ten zwrot ( estetyka ) ale on oddaje najlepiej tą żenującą "okoliczność" , mającą było nie było miejsce , w katolickim ! i europejskim kraju .
Pomysł , aktualnie w swej pierwotnej i wstępnej wersji , sprowadza się do wspólnego ( partnerskiego) pozyskania środków z UE na cel przywrócenia MIEJSCU godnego stanu
.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: mariamaria (109.241.84.---)
Data: 19 pa 2014 - 12:45:05

Z UE może być chyba cięzko - nie znam krajowego/regionalnego programu, który by dawał taką mozliwosć, chyba że PROW albo jakiś ramowy program współpracy.
W każdym przypadku gmina musi zapewnić wkład własny, tj. to minimum 15 % w przypadku UE. Chyba że partner zapewni w tym zakresie ze swojej strony środki.
wiem, że nabór co roku prowadzi na pewno wojewoda

[www.mazowieckie.pl]

Oczywiście lista chętnych jest bardzo długa ale w ubiegłym roku wsparcie dostały 45 gminy.
Wniosek mogę wysłać jeśli Państwu się przyda - prosze tylko o maila.
W moich stronach rodzinnych takich cmentarzy jest bardzo dużo z uwagi na przebiegający tamtędy front (tzw. bitwa gorlicka) i co roku w listopadzie zapalam światła na tych co mniejszych mogiłach, nieraz bardzo głęboko ukrytych w lasach i górach.
Natomiast - na ile mi wiadomo - zarówno Niemcy, jak i Wegrzy - rónież finansują częściowo renowację tych miejsc pochówku, niekiedy bardzo pięknych, pięknie położonych - projektu Dusana Jurkovica.
Będę trzymać kciuki żeby się udało.
maria



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 13:06 przez maria.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: KumosKumos (89.77.144.---)
Data: 19 pa 2014 - 13:23:37

Nie udało nam się na stulecie bitwy październikowej, ale złożono tam również poległych w sierpniu 1915 (m. in. naszego rodaka prawdopodobnie z Poznania o nazwisku Rogozinski poległego 5 sierpnia). Oryginalny napis na kamieniu po środku cmentarza brzmiał "Kriegerfriedhof Marynin 29 deutsche 37 russen geffalen 1914/15" co widać nawet na powyższym planie (a nie tylko 1914, jak w "Pomyłkach" napisał Żeromski). Może więc przynajmniej udałoby się coś zrobić do wakacji? O ile znowu SGGW nie wyleje gnojówki, albo nie obsieje pola genetycznie modyfikowaną kukurydzą...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.248.91.---)
Data: 19 pa 2014 - 13:38:54

Najpierw proponuję sprawdzić w geodezji, czy ferma przemysłowa RZD SGGW Wilanów-Obory nie sprzedała przypadkiem tego fragmentu gruntu razem z 25 ha sąsiedniego pola osobom prywatnym, które teraz prowadzą procedurę zamiany użytkowania wieczystego w prawo własności. Z map pokazywanych przez pracowników UMiG radnym wynikało, że zakład SGGW sprzedał całość swojego gruntu nad skarpą, ale szkice nie były dokładne. Gdyby się okazało, że teren jest sprzedany, to typowa umowa użyczenia może nie obowiązywać nowego nabywcy. Tak czy inaczej, sprawa wymaga po prostu szybkiego sprawdzenia i najlepiej, żeby zrobiła to gmina na wniosek Towarzystwa, bo jeśli wniosek o informację publiczną złoży stowarzyszenie lub osoba prywatna, powiatowa geodezja (gminnej już nie mamy) może się zasłaniać ochroną danych osobowych, a gmina zawsze może umotywować wniosek posiadaną umową użyczenia.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: kaankaan (178.36.134.---)
Data: 19 pa 2014 - 13:51:57


maria
...............
Będę trzymać kciuki żeby się udało.
maria

Dziękuję

Rachunek : 500 k PLN = ok. 120 k EUR 120 k EUR : 2 = 60 k EUR 15 % 60 k EUR = 9 k EUR czyli ok 38 k PLN

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: kaankaan (178.36.134.---)
Data: 19 pa 2014 - 14:12:06


Tomasz Zymer
Najpierw proponuję sprawdzić w geodezji, czy ferma przemysłowa RZD SGGW Wilanów-Obory nie sprzedała przypadkiem tego fragmentu gruntu razem z 25 ha sąsiedniego pola osobom prywatnym, które teraz prowadzą procedurę zamiany użytkowania wieczystego w prawo własności. Z map pokazywanych przez pracowników UMiG radnym wynikało, że zakład SGGW sprzedał całość swojego gruntu nad skarpą, ale szkice nie były dokładne. Gdyby się okazało, że teren jest sprzedany, to typowa umowa użyczenia może nie obowiązywać nowego nabywcy. Tak czy inaczej, sprawa wymaga po prostu szybkiego sprawdzenia i najlepiej, żeby zrobiła to gmina na wniosek Towarzystwa, bo jeśli wniosek o informację publiczną złoży stowarzyszenie lub osoba prywatna, powiatowa geodezja (gminnej już nie mamy) może się zasłaniać ochroną danych osobowych, a gmina zawsze może umotywować wniosek posiadaną umową użyczenia.


Panie Radny , dobiegającej końca kadencji , propozycje, wykładnia aktów prawnych, "transmisje" z tego co się gdzieś dzieje..., "gdyby się się okazało ..."
itp ...itd. Proszę Pana o odrobinę dobrej woli z Pana strony i "odejście " od chwilami żenującego pańskiego belferskiego stylu traktowania , może nie tak "lotnych " jak Pan w teoretycznym ( moim skromnym zdaniem głównie teoretycznym ) rozeznaniu w "papierach" i realnych MOŻLIWOŚCIACH . A tak na marginesie, moim zdaniem , w realnej rzeczywistości wiedza jest ważna ale nie mniej ważna jest ,nazwę to umownie - "dyplomacja". Niektórym z racji "genów" lub innych powodów jej nie staje

Zdrowia Panu życzę



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 14:15 przez kaan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.248.91.---)
Data: 19 pa 2014 - 14:40:04

Wszelkie próby ratowania cmentarza na Maryninie muszą brać pod uwagę aktualny stan prawny i własnościowy. Ja jako radny mam dokładnie takie same szanse uzyskać pełne i wiarygodne informacje na ten temat (zawarte w księgach wieczystych i w dokumentacji geodezyjnej), jak Pan. Dlatego zasugerowałem, żeby to sprawdził Burmistrz i Urząd Gminy. Jest to szczególnie ważne w kontekście projektu, o którym Pan wspomniał, a który bez udziału i wkładu gminy będzie niewykonalny. Gmina, przypominam, może inwestować tylko na terenie, do którego dysponuje przynajmniej prawem długoterminowego użytkowania.

PS. Panie Kaan, zostaw Pan moją osobę w spokoju. Ja się Pańską nie zajmuję. To nie jest wątek osobisty ani wyborczy. Nie poświęcę ani sekundy więcej czasu prywatnym Pana animozjom.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.189.---)
Data: 19 pa 2014 - 16:16:10


Kumos
Nie udało nam się na stulecie bitwy październikowej, ale złożono tam również poległych w sierpniu 1915 (m. in. naszego rodaka prawdopodobnie z Poznania o nazwisku Rogozinski poległego 5 sierpnia).


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (83.31.189.---)
Data: 19 pa 2014 - 16:20:25









Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 16:24 przez TRAPER.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.35.---)
Data: 19 pa 2014 - 20:46:26


Tomasz Zymer
Najpierw proponuję sprawdzić w geodezji, czy ferma przemysłowa RZD SGGW Wilanów-Obory nie sprzedała przypadkiem tego fragmentu gruntu razem z 25 ha sąsiedniego pola osobom prywatnym, które teraz prowadzą procedurę zamiany użytkowania wieczystego w prawo własności. Z map pokazywanych przez pracowników UMiG radnym wynikało, że zakład SGGW sprzedał całość swojego gruntu nad skarpą, ale szkice nie były dokładne.

Czy ja dobrze rozumiem, że SGGW sprzedało grunt, który o ile dobrze pamiętam był własnością gminy? SGGW jedynie było użytkownikiem wieczystym i gmina miała prawo pierwokupu!

Burmistrz nie zawiadomił RM o takiej możliwości?
Poruszałam ten temat na sesji RM kilkanaście miesięcy temu (gdy SGGW dało ogłoszenie), ale wtedy któryś z burmistrzów stwierdził, że gmina zostanie powiadomiona o transakcji i bez jej zgody notariusz nie podpisze umowy sprzedaży.

Czy RM nie wypowiadała się w tej kwestii?

Czy nie powinna się wypowiedzieć ?

Dziwne to wszystko ....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: KumosKumos (89.77.144.---)
Data: 19 pa 2014 - 21:04:19

Na zdjęciu cmentarz w Żabieńcu. Teren kupił prywatny inwestor. Z zachowaniem procedur przeniósł szczątki na cmentarz wojskowy, a grób oficera i żołnierzy poległych 10 października 1914 roku (w tej samej bitwie) zaorał, mimo iż przez 100 lat miejscowi dbali o niego i wykonali ogrodzenie i łańcuchy. Jeśli gmina umyła ręce, to znaczy, że za kilka lat w miejscu Marynina będzie ładne osiedle domków jednorodzinnych. Z zachowaniem wszelkich przepisów i procedur prawa.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.248.91.---)
Data: 19 pa 2014 - 21:54:49


Hesia-Mela

Tomasz Zymer
Najpierw proponuję sprawdzić w geodezji, czy ferma przemysłowa RZD SGGW Wilanów-Obory nie sprzedała przypadkiem tego fragmentu gruntu razem z 25 ha sąsiedniego pola osobom prywatnym, które teraz prowadzą procedurę zamiany użytkowania wieczystego w prawo własności. Z map pokazywanych przez pracowników UMiG radnym wynikało, że zakład SGGW sprzedał całość swojego gruntu nad skarpą, ale szkice nie były dokładne.

Czy ja dobrze rozumiem, że SGGW sprzedało grunt, który o ile dobrze pamiętam był własnością gminy? SGGW jedynie było użytkownikiem wieczystym i gmina miała prawo pierwokupu![...] Czy RM nie wypowiadała się w tej kwestii?

Grunt był w użytkowaniu wieczystym SGGW. SGGW sprzedała prawa wieczystego użytkowania grupie osób prywatnych. Tak przynajmniej wynika z oficjalnego wystąpienia tychże osób do gminy o bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania w prawo własności (radni tym razem nie przyznali bonifikaty). Tak jest, gmina miała prawo pierwokupu. Owszem, radni jasno proponowali (przynajmniej kilkoro radnych: Włodek Wojdak, ja, chyba jeszcze inni), żeby się poważnie zastanowić nad możliwością nabycia tych absolutnie strategicznych terenów. Wymagałoby to sporego kredytu, jak w przypadku Łąk Oborskich. Zwróciliśmy się do Burmistrza z wnioskiem o analizę sprawy. O sprzedaży (użytkowania) gruntów przez SGGW radni dowiedzieli się przypadkiem, kiedy wpłynął z Urzędu Gminy ten projekt uchwały o bonifikacie. Nic mi nie wiadomo o tym, by Burmistrz rozważał propozycję skorzystania z prawa pierwokupu, ale należy tu zapytać samego Burmistrza - np. pojutrze na sesji, a jeśli nie, to ja to zrobię.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 21:59 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (78.8.95.---)
Data: 19 pa 2014 - 23:06:08


Kumos
Jeśli gmina umyła ręce, to znaczy, że za kilka lat w miejscu Marynina będzie ładne osiedle domków jednorodzinnych. Z zachowaniem wszelkich przepisów i procedur prawa.

offtop: jest szansa na to, że jak to się dzieje w horrorach, w domach wybudowanych na miejscu cmentarzy będzie straszyło ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-19 23:06 przez pionek AGORY.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wycieczka do Marynina
Wysłane przez: maniamania (37.47.6.---)
Data: 14 lis 2020 - 20:09:35

Dokąd prowadzi ta ścieżka wśród pól?



Widoczek jak z horroru



Uff, udało się wyjść, ale gdzie jesteśmy?



Kto zgadnie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.