Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 29
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 gru 2011 - 18:24:56

Pytanie do Tomka Zymera :- czy zaproponujesz termin spotkania naszej grupy ?

Tak , jak rozmawialiśmy ostatnio po sesji , warto aby odbyło sie ono przed Nowym Rokiem.

Może ktoś do nas dołączy ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.centertel.pl)
Data: 22 gru 2011 - 19:25:45

Jestem do dyspozycji od 27.12 aż do Nowego Roku. Ustalcie termin, ja się dostosuję. Pozdrawiam - TZ

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 gru 2011 - 13:07:23

Przed chwilą widziałam i słyszałam w TVN (Boguś przepraszam), że Urząd Miasta w Gliwicach zainstalował na drogach wjazdowych wagi samochodowe. Mogą bezkarnie poruszać się ciężarówki do 12 ton. Mandaty są słone - zal o ile pzrekroczona jest dopuszczalna waga. Rekordzista wiózł 40 ton i zapłacił kilkadziesiąt tysięcy

od lat ważone sa ciężarówki w Rzeszowie

niedawno zainstalowano wagi w Płocku

to [wyborcza.biz] warto przeczytać - m.in. jak sie łowi przeciążone TIRy ,

a to cytuję z tego artykułu, by zachęcić władze gminy do zainwestowania w wagi:

"na przewoźnika nakładana jest kara administracyjna, która trafia do budżetu gminy i miasta Płock."


A to, żeby przekazać tym mądralom z MZDW

"Z danych Inspekcji Transportu Drogowego wynika, że co trzeci samochód ciężarowy w Polsce jest przeciążony od 10 do 50 proc. Przy średnim przeciążeniu 20 proc. i założeniu, że takie samochody stanowią 1/3 wszystkich pojazdów ciężkich, żywotność drogi ulega skróceniu od 50 do 150 proc. W praktyce oznacza to, że w skrajnych przypadkach tak użytkowaną drogę trzeba remontować nie co 10, a co trzy lata".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 gru 2011 - 13:21:27

żeby zorientować się ile taka waga kosztuje, znalazłam cennik [fawag.pl].
Są tu wagi i różne bajery umożliwiające rejestrację piratów.
Z pobieżnego oglądu wynika ze nie jest to zbyt droga inwestycja, a napewno opłacalna i dla środowiska, i dla gminnej kasy, i dla MZDW, które nie będzie musiało wywalać pieniędzy PODATNIKÓW na łatanie drogi

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 27 gru 2011 - 13:32:25

Tyle tylko, że są to pionierskie rozwiązania i mogą właśnie nie być tanie. Bo należy wagę umieścić w drodze, podłączyć do tego kamery, zakupić odpowiednie oprogramowanie które przeanalizuje wagę samochodu i jeżeli uzna, że jest przeciążony przesyła zdjęcie do policji/ITD które musi takiego osobnika zatrzymać i ukarać. Nie jest on karany tylko na podstawie automatycznego pomiaru.

Przynajmniej tak twierdzi autor artykułu.

W praktyce potrzebne byłyby jeszcze 2-3 patrole policji/ITD z wagami w okolicy aby ich wyłapywać.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-27 13:33 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 gru 2011 - 16:34:02

w tym cenniku, do którego powiesiłam są różne dodatkowe urządzenia - chodziło mi o to by osoby decyzyjne zorienowały się ile za co, a potem i tak będzie koniecznyć pzretarg, bo pewnie będzie trzeba kilku wag z oprzyrządowaniem, a to przekroczy 14 tys EURO (taki był limit w latach ubiegłych, może teraz jest inny)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 27 gru 2011 - 16:43:48

Maniu, MZDW nie kupi wag, bo jest to raczej przeciwne ich polityce w kwestii dostępności dróg w naszej gminie, o czym wyraźnie świadczy stanowisko dyr. Ostrowskiego wyrażone na posiedzeniu komisji sejmiku. Burmistrz także się raczej z gminnej kasy nie dołoży, skoro na razie nie znalazł środków w budżecie nawet na fotoradar dla straży. Oczywiście warto napisać pismo do MZDW w sprawie opłacalności takich kontroli i zakupu wag oraz nagłośnić sprawę w lokalnych mediach, a kopię wysłać do decydentów we władzach wojewódzkich rozpatrujących sprawę ograniczenia ruchu na drodze 724 - zatem pismo pójdzie, choć odpowiedź MZDW mogę przewidzieć z taką pewnością, jak wschód i zachód księżyca.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: HammerHammer (---.play-internet.pl)
Data: 27 gru 2011 - 19:06:16

kwota 14 tys. Euro sie nie zmienia, co roku jest inna wartosc w zlotowkach bo w calym roku obowiazuje kurs z 31 grudnia poprzedniego roku.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 27 gru 2011 - 20:10:41

Przygladam sie z zainteresowaniem dywagacjom o wagach.

Pragnę jednak przypomnieć, że my nie staramy się aby przez nasze miasto nie jeździły ciężarówki przeładowane.

Nam zależy aby był wprowadzony absolutny zakaz poruszania się pojazdów o DMC pow. 12t I jesli uda się nam to wywalczyć , to po co nam jakaś waga ?

Natomiast do sprawy można wrócić w sytuacji gdy p.Marszałek Struzik , zdeklarowny zwolennik zachowania uzdrowiskowego charakteru Konstancina-Jeziornej , po raz kolejny zignoruje nasze żądania.

Dziś Tomku , nie zawracaj sobie (póki co) głowy kolejnymi pismami . Chyba , że będą to pisma w których domagać się będziemy jak najszybszego zaktualizowania badań , dot. natężenia ruchu sam. ciężarowych o DMC pow. 12t. na drodze 724.
Oczywiście musimy i tak poczekać do całkowitego zakończenia inwestycji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 27 gru 2011 - 20:24:11


harmattan
Przygladam sie z zainteresowaniem dywagacjom o wagach.

Pragnę jednak przypomnieć, że my nie staramy się aby przez nasze miasto nie jeździły ciężarówki przeładowane.

Nam zależy aby był wprowadzony absolutny zakaz poruszania się pojazdów o DMC pow. 12t I jesli uda się nam to wywalczyć , to po co nam jakaś waga

Na przykład do odróżnienia ciężarówki 14-tonowej od 12-tonowej. Pan może na oko to robi, ale jestem pewien, że policjanci nie. Tak, jasne, w papierach wpisane, zapomniałem.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 gru 2011 - 21:35:23

W Gliwicach był szok, bo nikt nie podejrzewał, ze ciężarówki mające w papierach np. 12 ton ważyły kilka ton więcej. Ziemia drżała, ludziom się tłukły szklanki w kredensach - było wytłumaczenie, że to chyba szkody górnicze, aż zainstalowano wagi i poleciały mandaty nawet do kilkudziesięciu tys.

Jeden z TIRÓw wiózł np. 40 ton (niezbyt uwaznie słuchałam, więc nie wiem ile miał w papierach), a było dozwolone, żeby wjeżdżały do 12 ton

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 27 gru 2011 - 23:39:47

Do (niektórych) przede mną piszących.

Absolutnie jestem za tym ,aby ITD ważyła samochody ciężarowe. Jestem absolutnie za tym aby MZDW, będący zarządcą drogi troszczył się o to by TIR-y po trzech latach nie obróciły drogi w pył. Drogi , której żywotność jest dziś określona na lat 20. Zdecydowanie popieram słuszne żądania aby to MZDW wagi kupiło , aby dokonało stosownych audytów terenu/miejsc w których TIR-y ważone będą. Aby w końcu to MZDW znalazło i wytyczyło miejsca spełniające wszystkie wymogi dla dokonywania tego typu kontroli.

Ale przede wszystkim jestem za -WYPROWADZENIEM RUCHU TIR-ÓW Z KONSTANCINA !!!
Już sam zakaz nie spowoduje automatycznie , że samochody o DMC pow. 12t. grzecznie omijać Konstancin będą. Z całą pewnością dochodzić będzie do prób łamania zakazu.
I tu dochodzimy do kwestii egzekwowania przepisów. I tego póki co tematu rozwijał nie będę.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-28 13:38 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 gru 2011 - 14:47:14


Tomasz Zymer
MZDW nie kupi wag, bo jest to raczej przeciwne ich polityce w kwestii dostępności dróg w naszej gminie, o czym wyraźnie świadczy stanowisko dyr. Ostrowskiego wyrażone na posiedzeniu komisji sejmiku. Burmistrz także się raczej z gminnej kasy nie dołoży, skoro na razie nie znalazł środków w budżecie nawet na fotoradar dla straży.(...)

trudno chybić w wyciąganiu wniosków z tych faktów; a co do "szukania" środków w budżecie - to burmistrz chyba nawet nie zaczął, skoro wyprzedzili go forowicze w wątku budżetowym

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 gru 2011 - 15:49:36

nie wiem czy burmistrz mógłby postawić wagi na drodze, która należy do Wojewody, więc ten cennik i pomysł podałam jako ciekawostkę

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 29 gru 2011 - 16:52:24

Teoretycznie pewnie gmina mogłaby dotować taką inwestycję w drodze wojewódzkiej, ale w kontekście braku środków na kluczowe remonty na wielu drogach - jest to mało prawdopodobne. Nie ulega natomiast wątpliwości, jak pisze Harmattan, że o ile uda się doprowadzić do wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów o DMC powyżej 12 ton, zakaz ten trzeba będzie egzekwować, ale do tego w dużym stopniu może posłużyć np. monitoring miejski, ponieważ w stosunku do wielu klas pojazdów ta masa 12 ton jest już zawarta w MWP (masie własnej pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych), a zatem obecność takiego pojazdu na rondzie koło Papierni będzie automatycznie oznaczała złamanie zakazu. Rozumiem, że dane monitoringu przekazane policji i ITD moga posłużyć do wystawiania mandatów.

Opcje: OdpowiedzCytuj
waga do TIRów z bajerami
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 gru 2011 - 21:33:26

Podałam link do gazety biznes, ale nikt nie zajrzał i piszecie poezje, a to jest tak:

Waga dla samochodów została zamontowana w nawierzchni jezdni i zsynchronizowana z kamerą zamontowaną na specjalnej bramie. Gdy pojazd najedzie na wagę i znajdzie się pod bramą zostaje sfotografowany w wysokiej rozdzielczości i precyzyjnie zważony - parametry uwzględniają masę całkowitą samochodu oraz nacisk na każdą oś. Rejestrowana jest też prędkość pojazdu i dokładny czas przejazdu. Pomiary są prowadzone przez 24 godziny na dobę.

Specjalne kamery na podczerwień odczytują numery rejestracyjne, kolor i markę pojazdu nie tylko w dzień, ale również w nocy i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Gdy system odnotuje, że samochód jest przeciążony ładunkiem, nadajnik wysyła informację inspektorom transportu drogowego z Płocka i Ciechanowa, a także policji. Służby te mogą zatrzymać pojazd i dokonać powtórnego ważenia. Jeżeli ponowny pomiar wagi potwierdzi przeładowanie samochodu na przewoźnika nakładana jest kara administracyjna, która trafia do budżetu gminy i miasta Płock.

informacja z: [wyborcza.biz]


więc jaką rolę miałby tu spełniac monitoring miejski, o którym pisze radny Zymer

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowiska czy TIRowisko ?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 gru 2011 - 22:13:28

T.Zymer rolę monitoringu miejskiego , który może być pomocny skutecznie w egzekwowaniu prawa , wyłuszczył szalenie precyzyjnie. Nic dodać , nic ująć.

Owszem , znów się może pojawić kwestia , że samochód ciężarowy , który nominalnie nie powinien razem z ładunkiem ważyć więcej niż 12t. , może być przeładowany. Ale o ile taki samochód można przeładować ? O dwie , trzy czy pięć ton ?
Ale dziś przez teren miasta zupełnie lege artis przejeżdżają smoki o wadze niejednokrotnie ok. 30t. A może i więcej. I to takich TIR-ów chcemy się pozbyć z Konstancina.

Apeluję nie zamydlajmy tematu wagami . Jak już wyżej napisałem- jestem całkowicie za tym aby za ich pomocą ścigać nieuczciwych przewoźników ale czasem dwa grzybki w barszcz , to o jeden za dużo.

I zeby już zamknąć temat wag. Kamera zrobi zdjęcie , system wyśle informację do ITD i policji , a te mogą powtórnie zważyć...mogą ale nie muszą.

To ja jednak będę obstawał przy zakupie fotoradaru.

- zwiększenie bezpieczeństwa dla pieszych
- zapewnione wpływy do kasy miejskiej
- skuteczne wykorzystanie "mocy przerobowych" SM

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowisko czy TIRowisko?
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 29 gru 2011 - 22:20:51


mania
Podałam link do gazety biznes, ale nikt nie zajrzał i piszecie poezje[...] więc jaką rolę miałby tu spełniac monitoring miejski, o którym pisze radny Zymer

Taką rolę, Maniu, że monitoring już mamy i jest obsługiwany przez pięciu ludzi na garnuszku gminy, a tych wag ze specjalnymi kamerami nie mamy i raczej w najbliższym czasie mieć nie będziemy, bo zarządca drogi wyraźnie nie jest zainteresowany takimi rozwiązaniami.
Czytałem uważnie artykuł, który podlinkowałaś, Maniu, ale jestem też realistą. Płock, miasto 130 tysięcy mieszkańców, z budżetem w sumie (gmina plus powiat) 6-krotnie większym od naszego, zakupiło system ważenia pojazdów, następnie przekazało go Miejskiemu Zarządowi Dróg ( [plock.gazeta.pl] ). Przedsięwzięcie sfinansowali wspólnie: Urząd Miasta Płocka kwotą 400 tys. zł oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów kwotą 250-300 tys. zł, razem koszt ok. 700 tys. zł ( [www.pisil.pl] ). W roku 2011 miasto Płock wydało na drogi publiczne 64,5 mln zł, to jest równowartość połowy całego budżetu gminy KJ ( [bip.ump.pl] ).

Teraz pytania:
1) Czy IBDiM dołożyłby się do wagi na drodze wojewódzkiej? Na razie takie systemy funkcjonują tylko w 4 miejscach w Polsce na drogach krajowych.
2) Czyją kasę w naszym wypadku zasiliłyby wpływy z kar? w Płocku jest Miejski Zarząd Dróg, a my przekazywalibyśmy urządzenie instytucji wojewódzkiej, MZDW. Według mojej wiedzy kary zasilałyby konto wojewódzkie. System jest opłacalny i szybko się zwraca: "System wprowadzono w 2009 r. we Wrocławiu. Od 2010 r. działa we Włocławku - tam koszt jego uruchomienia, po nałożonych na kierowców karach za przeładowane samochody ciężarowe, zwrócił się po dwóch miesiącach. W Warszawie został uruchomiony w ubiegłym tygodniu. Oprócz Płocka, kolejny punkt preselekcyjnego ważenia samochodów ciężarowych, ma powstać w najbliższym czasie w Bydgoszczy." (artykuł z 24.08.2011: [www.pisil.pl] ). Jeśli jednak mielibyśmy zakupić urządzenie za 700 tys. zł z kasy gminnej po to, by MZDW miał z tego duży dochód, to ani burmistrz nie będzie zainteresowany, ani Rada nie wyrazi zgody.
3) Jaki byłby cel zakupu tego urządzenia z punktu widzenia gminy, dopóki nie ma zakazu ruchu pojazdów o DMC powyżej 12 ton? Załóżmy, że spora część przejeżdżających przez KJ ciężarówek przekracza normy wagowe - właściciele firm zapłacą kary, ale to nie rozwiąże problemu ciężkiego transportu przez uzdrowisko. Nas interesuje generalnie ruch ciężkich pojazdów w strefach uzdrowiskowych, a nie tylko pojazdy przeładowane. Oczywiście, jest istotny argument o niszczeniu nawierzchni, ale pamiętajmy, że za stan nowej drogi wyremontowanej prawie całkowicie ze środków unijnych odpowiada MZDW, nie gmina, a zatem to tamta instytucja powinna się zatroszczyć o zakup wag.
4) Najważniejsze i najprostsze pytanie: czy udałoby się w najbliższym czasie wygospodarować z funduszy gminnych kilkaset tysięcy na zakup systemu ważenia? Moim zdaniem - nie będzie na to zgody burmistrza, który ma inne priorytety, ani Rady, która nie zechce robić kolejnych prezentów województwu. Czy mamy zatem liczyć na to, że MZDW z własnej nieprzymuszonej woli wyłoży te 700 tysięcy i później będzie konserwować system?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-29 22:24 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowiska czy TIRowisko ?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 gru 2011 - 23:04:31

dlatego napisałam, że bez współdziałania z MZDW, akcja wagi jest marzeniem. Z drugiej strony nie mogę pojąć, jak kamerą mozna zważyć ciężarówkę. TIRy wiązące pod plandeką styropian i kamienie wyglądaja tak samo.

Jestem bardzo za monitoringiem miejskim i gdy wygram w totolotka kupię gminie kamerę i... może komposter. Gram 40 lat w te same numery - może wreszcie trafię.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Uzdrowiska czy TIRowisko ?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 gru 2011 - 00:47:49

Nikt nie zamierza kamerą ważyć ciężarówek. smiling smiley

Otóż , jeśli kamera zarejestruje przejazd takiego http://youtu.be/RMx2ivBxLkI pojazdu , to mamy 100% pewność , że jest to pojazd zarejestrowany jako DMC powyżej 12t. i takiemu nie wolno było wjechać do miasta i nie jest ważne ile on akurat w czasie przejazdu ważył.

Jesli będzie to np. taki pojazd [dsu.otomoto.pl] , to jego przejazd jest dozwolony.
Ale jeśli będzie to taki zestaw ....to też może , ponieważ zarejestrowany jest jako pojazd-zestaw o DMC do 12t. Owszem może być przeładowany , ale nie muszą go ważyć akurat w Konstancinie , takie ważenie grozi mu w zasadzie zawsze i wszędzie tam , gdzie się ustawi ITD lub policja z wagą. Z tym tak , jak już wspomniałem , przeładowanie też ma swoje granice i taki akurat zestaw nie będzie raczej miał na sobie 20t. ładunku.

Inna sprawa , że są też uzywane samochód ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z przyczepą z dyszlem . I takie nie mogą wjeżdżać (jako zestaw) do Konstancina. Natomiast kamera będzie miała problem z określeniem tego DMC.

Acha , przejazd ciągnika siodłowego bez naczepy , jest oczywiście dozwolony.

Ciągle jednak łapiemy rybki przed niewodem smiling smiley zakazu jeszcze nie ma !

Jest to bardzo pobieżne i nie do końca precyzyjne pokazanie do czego mogą się przydać kamery. Cały system klasyfikacji pojazdów tu [www.viatoll.pl]

Osobiście myslę , że taki zapis z kamer monitoringu miejskiego , może jedynie pokazać skalę problemu dot. kierowców łamiacych zakaz. Trudno raczej sądzić , ze każdy taki przypadek będzie ścigany.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-30 00:51 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 29


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.