Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Pożary
Wysłane przez: daramisdaramis (178.42.243.---)
Data: 31 sie 2015 - 22:32:34

Już kolejny dzień z rzędu strażacy gaszą Łąki Oborskie. Pytanie nasuwa się samo- samozapłon?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-08-31 22:41 przez daramis.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.174.239.---)
Data: 31 sie 2015 - 22:54:59

Łąki zapaliły się do pomysłów pana Burmistrza na ich "zagospodarowanie" ;)

A na poważnie - syrena wyje ostatnio w Jeziornie co ok. godzinę; zaraz potem przeraźliwe wycie sygnałów długiej kawalkady pojazdów - zupełnie jak w Phoenix, Arizona podczas wojny gangów - i za godzinkę znów to samo. Współczuję i podziwiam strażaków za ich pracę. Współczuję też okolicznym psom, które od tej symfonii i wycia dostają już pomieszania zmysłów. Umówiliśmy się tu na forum, że ultranowoczesnego systemu informowania strażaków nie będziemy już krytykować, więc nie krytykuję. Ale zastanawia mnie, co to za kur czy kłobuk chodzi po naszej gminie z płonącym łuczywem. Domyślam się nawet, dokąd zajdzie jeszcze.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-08-31 22:57 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: TommyTommy (46.76.20.---)
Data: 31 sie 2015 - 23:36:43

Proszę podziel się domysłem.

PS "kłobuk" świetne słowo, rzadkie w dzisiejszych czasach nowomowy. Aż sięgnąłem do źródeł i wnioskuję, że to jednak nie ķłobuk, bo ten ponoć okradał sąsiadów...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.174.239.---)
Data: 01 wrz 2015 - 09:23:53

"Palmowski powiadał, że ktokolwiek by miał u siebie kłobuka, powinien się strzec nienawiści sąsiadów, ponieważ gdy ktoś zobaczy kłobuka i wymówi trzykrotnie słowa:„Pokarz swego pana!”, kłobuk spali mu dom, w którym dotychczas przebywał i przeniesie się do sąsiada." Źródło: [www.antologiawarminska.pl] ; [historiami.pl] . Na Warmii kłobuk czasem przybiera postać ognistego kura i niesie ogień na pola, łąki, do gospodarstw. Bywał też czarną kurą. Kiedy się poruszał, sypał się za nim snop iskier. Był uznawany za istotę wyjątkowo drażliwą i nieustępliwą. Potrafił się obrazić i niespodziewanie opuścić domostwo, które w akcie zemsty mógł nawet podpalić. Ostatnie zbiorowe "przepędzanie" kłobuka sprawdzonymi metodami miało miejsce np. w Pluskach w latach 60-tych XX wieku. Później już nie było komu wyganiać, bo zabrakło Warmiaków i Mazurów, a i Smętek wyjechał.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-09-01 09:27 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: maniamania (77.253.92.---)
Data: 01 wrz 2015 - 10:07:38


Tomasz Zymer
Łąki zapaliły się do pomysłów pana Burmistrza na ich "zagospodarowanie" ;)

zupełnie jak mój pies, któremu dał kopa pewien gość ubrany w kapelusz, od tej pory łagodny dotąd pies rzucał się na każdego pana w kapeluszu

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: daramisdaramis (178.42.231.---)
Data: 01 wrz 2015 - 10:23:40


Tomasz Zymer
Łąki zapaliły się do pomysłów pana Burmistrza na ich "zagospodarowanie" ;)

Na pewno skoszenie łąk miało wpływ, ponieważ palą się właśnie te skoszone, a nieużytki sobie na razie stoją.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (87.205.203.---)
Data: 01 wrz 2015 - 11:22:07


mania
zupełnie jak mój pies, któremu dał kopa pewien gość ubrany w kapelusz, od tej pory łagodny dotąd pies rzucał się na każdego pana w kapeluszu

Człowieka, który jest tutaj z nami od lat i który z nami pisze porównałaś do psa?!
Bartek bardzo cię lubi, bo innym za takie wypowiedzi przynajmniej okresowo zablokowałby możliwość pisania. Były radny nie odpisał chyba tylko dlatego by nie zniżyć się do twojego poziomu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: maniamania (77.253.92.---)
Data: 01 wrz 2015 - 14:13:01

nie chodzi o porównanie człowieka do psa, ale sposobu pojmowania świata

pies rzucał się nawet na faceta, który przynosił mu kiełbasę - wystarczyło że miał kapelusz i od razu było wrrrrrrrrrrrrrrr

"Człowiek który jest tutaj z nami od lat" nie zauważa, żadnych pozytywnych cech tej i poprzedniej kadencji, ale wszystko z góry potępia. Jednym słowem czytając wpisy "Człowieka który jest tutaj z nami od lat" można by mniemać że Polska (gmina) jest w ruinie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (87.205.203.---)
Data: 01 wrz 2015 - 15:08:13

A mi Maniu nie chodzi o to przez jaki kolor okularów widzisz nasz mały światek, a formę twoich wypowiedzi (już od jakiegoś czasu).
Nie potępiamy na forum czegokolwiek z góry. Tu bardzo się pomyliłaś. Obecny burmistrz sam sobie zbudował taką opinię poprzednią kadencją, i nie zrobił zbyt wiele by pokonać największe problemy naszej gminy.W tej kadencji jest tylko powtórka obiecanek i stare gnijące wręcz odgrzewane kotlety.
Zabronisz nam krytyki władz? Przejrzyj swoje posty jak pisałaś na innego burmistrza, radnych. Piszesz tu niemal dekadę.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 01 wrz 2015 - 16:57:08

Faktem jest, że Tomek od dawna nie chwali nic ani nikogo w tym mieście. Mnie również męczy to krytykowanie wszystkiego, na co Tomek zresztą się chyba trochę boczy, kiedy o tym mówię. Cóż, jego prawo, moje prawo.

Maniu, natomiast oficjalnie upominam cię, kolejny raz, tym razem publicznie. To forum nie składa się z twoich wrogów, a do uprawiania propagandy sukcesu burmistrz ma biuletyn. Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

Sugeruję ten offtop natychmiast zakończyć.




Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: Damian B.Damian B. (83.28.230.---)
Data: 01 wrz 2015 - 19:00:59

Zaczęło się w Środę zeszłą czyli 7 dni temu około 14:00.
Od tej pory interwencji w tamtym rejonie jest codziennie po 5 - 6 razy (dziś też były).
Za dnia i w nocy. Godziny nawet takie jak 1:00 w nocy czy 3:00....
Ręce opadają z pewnością zaczęło się od podpaleń.
W wielu różnych miejscach. Na chwilę obecną spłonęło już chyba ze 30 hektarów.

Padła opinia odnośnie tego koszenia trawy. Moim zdaniem jak ktoś ma podpalić to i tak podpali z tym że takie skoszone trociny gasi się dużo gorzej. Pali się wierzchnia warstwa a pod spodem jest wciąż dużo niespalonego materiału. Wystarczy jeden malutki tlący się węgielek i podmuch wiatru żeby rozpaliło się ponownie. Jakieś 5% tych pożarów to wynik tego że poprzednie nie zostały dobrze dogaszone. Tylko że na dokładne przelanie metra kwadratowego takich trocin potrzeba kupę czasu i wody. Nie ma takich fizycznych możliwości przelać 200 tysięcy metrów kwadratowych wodą. A ostatecznie nawet to nie pomaga bo i tak nie ma gwarancji że wszystko jest już rzeczywiście porządnie zlane. Zdarza się że po 3 -4 godzinach pojawia się malutki dymek. I to jest właśnie efekt skoszonej łąki. Zwykła trawa by się całkowicie wypaliła i tyle.

W każdym razie nie ulega wątpliwości że to podpalenia w większości przypadków. Ogniska pożaru pojawiały się w różnych miejscach codziennie w innym. Nieprzyległych do ugaszonych obszarów.
Ale ogólnie po drugiej stronie łąki trawa też jest skoszona chyba i tam nie podpalają.

Najgorszy dym śmierdzi w całym Mirkowie i Habdzinie. W Niedziele to chcieli zamknąć drogę 724 rano bo nic na niej nie było widać (dla bezpieczeństwa rowerzystów) Ale straż miejska pracuje od 11:00 i nie przyjechali bo nie mieli czasu grinning smiley grinning smiley hahaha

W Habdzinie przez ostatnie siedem dni działało pięć różnych jednostek OSP i nie raz państwowa straż z piaseczna. Niektóre jednostki przyjeżdżały na dwa wozy. A czasami wszyscy jednocześnie jak była potrzeba. W środę gdyby nie droga co idzie do lasu i kanały na łące to poszłoby wszystko od grapy do habdzina. A dym zakryłby cały konstancin smiling smiley Nie wiem jaki już jest koszt tych wszystkich interwencji ale nie ździwiłbym się jakby sięgnął 20 tys. Fajnie jakby złapali podpalacza i za wszystko by musiał dać $$$$ smiling smiley smiling smiley smiling smiley Ale kto go ma złapać? i jak?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-09-01 19:04 przez Barta Damian.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: daramisdaramis (178.42.231.---)
Data: 01 wrz 2015 - 21:23:20

Miałem odpowiedzieć na post mani, ale zniknął. Może to i lepiej.


Rolnikom w radio radzili aby przeorywali na ścierniskach pasy bezpieczeństwa - tylko nie wiem czy na naszych łąkach można i potrzeba.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.174.239.---)
Data: 01 wrz 2015 - 23:08:33

Jak się łąki kosi, to się siano potem zbiera. Podsusza i zbiera. To bardzo cenny materiał zresztą - siano. Jeśli gmina nie ma co z nim zrobić, niech nawiąże współpracę ze stadninami albo z hodowcami.

Bartku, jest nieprawdą, że "od dawna nie chwalę nic ani nikogo w tym mieście". Chwalę bardzo często stowarzyszenia, społeczników i ich ogromną pracę; chwalę bez przerwy m.in. ludzi takich, jak Andrzej Stański, Ł. M. Stanaszek, Adam Zyszczyk czy Paweł Komosa za ich bardzo różny, ale bezcenny wkład w kulturę i dzień dzisiejszy tej gminy. I nie tylko ich. Burmistrza też chwaliłem bardzo niedawno za inicjatywę z borowinami, choć od pomysłu do rezultatu... Chwalę kilkoro radnych za bardzo dobry kontakt i chęć współpracy. Burmistrza chętnie chwaliłbym częściej i pewnie jest za co: inwestycje, kanalizacja, drogi, ratusz, spryt, spokój, kondycja... Niemal za wszystko poza stosunkiem do transparencji, konsultacji społecznych, planowania przestrzennego, środowiska i strategii uzdrowiskowej. Czyli za wszystko poza tym, co dla mnie akurat osobiście najistotniejsze.

Chwalę w listach, na Facebooku i na innych stronach. Tylko nie tutaj, nie na tym forum, bo tu i chwalić, i ganić niedobrze. Jedno zdanie o Łąkach napisałem, co się zapaliły - pół żartem, pół serio - i już z tego wyszła cała dyskusja o psach, kapeluszach, propagandzie, o właściwym stosunku do życia, itp. Na koniec jeszcze moderator mi dołożył, że "wszystko" rzekomo krytykuję. Krytykuję, co źle się dzieje i nie dla samej krytyki, tylko w nadziei na zmianę, żeby ludzi przekonać i zachęcić do działania. Nie jestem z tych, co traktują pisanie jako sposób na wylanie żółci. Staram się być pragmatykiem. Nawet, jeśli czasem mnie "poniesie" w jakieś ulubione literackie czy kulturowe rewiry.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Pożary
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 02 wrz 2015 - 09:55:01

Przypomniał mi się "mądry" tekst Bogusława Komosy o wozach TVN, co się same ze wstydu spaliły. Takie skojarzenie. I jak mówiłem - moje wrażenie jest, jakie jest. Tutaj, jak sam napisałeś, nie chwalisz. Wróćmy do rzeczy, skoro było ad vocem to wszystko jasne.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.