Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 3 z 32
Re: będzie lepiej eye popping smiley
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.129.---)
Data: 12 gru 2016 - 14:40:34

Bo jest lesnikiem i inaczej patrzy na Las. Leśnicy uważają się za twórców lasów i trochę bawią się tam w Boga.

A z tą podstawa programową to bym uważał. Mieli usunąć Wałęsę, którego nigdy tam nie było.

Ciekawe jak Ci naukowcy definiują "śmieci" a jak "odpady" skoro piszą o nich osobno...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: będzie lepiej eye popping smiley
Wysłane przez: maniamania (159.205.189.---)
Data: 12 gru 2016 - 18:53:42


Hammer
Bo jest lesnikiem i inaczej patrzy na Las. Leśnicy uważają się za twórców lasów i trochę bawią się tam w Boga.

wredny ten leśny "Bóg", który patrzy na las jak na źródło materiału na meble, a żyjące w nim stworzenia jako mięso do ustrzelenia.

Czy po to prawdziwy Pan Bóg stworzył przyrodę, żeby taki gość wydawał na nią wyroki?

św. Jan Paweł II mówił tak:

fragmenty homilii wygłoszonej 12.VI.1999 w w Zamościu:
Degradacja środowiska godzi w dobro stworzenia ofiarowane człowiekowi przez Boga-Stwórcę jako nieodzowne dla jego życia i rozwoju. Istnieje powinność należytego korzystania z tego daru w duchu wdzięczności i szacunku
(...)
Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem! Niech tworzą programy ochrony środowiska i czuwają nad ich skutecznym wprowadzaniem w życie! Niech kształtują nade wszystko postawy poszanowania dobra wspólnego, praw natury i życia! Niech ich wspierają organizacje, które stawiają sobie za cel obronę dóbr naturalnych!


i jak to się ma do tez głoszonych przez katolickiego ministra? który chce wsadzać obrońców przyrody za kraty?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: będzie lepiej eye popping smiley
Wysłane przez: HammerHammer (46.112.144.---)
Data: 12 gru 2016 - 21:38:42

Są zwolennicy ekstensywnej ochrony przyrody: zostawmy ja w spokoju i sama kiedyś się wyreguluje.

Ale i intensywnej przez człowieka. Leśnicy uważają, że człowiek na tyle zmienił środowisko, że potrzebna jest ludzka ingerencja. Np. brak drapieżników w lesie powoduje degradację genetyczną np. saren.

Bronisław K. twierdził, że nie poluje. Z książki o BOR wynika, że uciekał i jechał polować.

Ja tu mam mieszane uczucia.

A walczysz Maniu ze szrotuwiaczkiem kasztanowiaczkiem?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-12 21:44 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: będzie lepiej eye popping smiley
Wysłane przez: maniamania (159.205.189.---)
Data: 12 gru 2016 - 23:52:52


Hammer

A walczysz Maniu ze szrotuwiaczkiem kasztanowiaczkiem?

tak, walczę ze szrotówkiem kasztanowiaczkiem, ale bez chemii - zbieram dokładnie liście, w których ta swołocz zimuje, zapraszam (karmnikiem) ptaki, które latem wyjadają larwy - coraz więcej ptaszków urzęduje na kasztanowcu.

Widzę że rezultaty są porównywalne ze stosowaniem pułapek feromonowych.

Ale nie mam zamiaru przerobienia mojego kasztanowca na meble wzorem Min.(zagłady) Środowiska >grinning smiley<

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 13 gru 2016 - 07:58:51

Szrotówek ważna rzecz. Osoby palące syfem w naszej gminie też mają imię i nazwisko. Sądzę, że te osoby są bezpieczniejsze niż szrotówek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (46.112.144.---)
Data: 13 gru 2016 - 17:33:43

Przecież poprzedniej zimy Burmistrz przekazał odpady drewniane z GPSZOKa mieszkańcom na cele grzewcze.

W wielu gminnych lokalach mieszkańcy opalają się byle czym. I co z tym zrobiła?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.189.---)
Data: 13 gru 2016 - 18:34:40

To chyba były pnie i gałęzie liściaste po jakiejś przecince - widziałam jak leżały w GPSZOKu.

A przy okazji, może komuś zbywają po wichurze konary, bo w kocim azylu nie ma czym palić, to napiszcie mi na PW, lub zadzwońcie do p. Ireny kontakt na stronie: [101kotow.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.130.---)
Data: 13 gru 2016 - 20:39:19

Jakie jest największe źródło benzodiazepiny(a)pirenu który jest wielokrotnie przekroczony?

Właśnie drewno.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: maniamania (159.205.189.---)
Data: 13 gru 2016 - 23:33:48


Hammer
Jakie jest największe źródło benzodiazepiny(a)pirenu który jest wielokrotnie przekroczony?

Właśnie drewno.

przekroczony w stosunku do czego?



znaczenie ma jakość drewna (mokre/suche; lisciaste/ iglaste), sposób palenia (pisalam o tym wyżej) i rodzaj pieca

– Rodzaj pieca determinuje wydajność oraz temperaturę spalania. Nowoczesny piec wyemituje mniej zanieczyszczeń niż kominek starego typu.
– Ilość dostarczanego tlenu powinna być optymalna aby zwiększyć wydajność cieplną oraz ograniczyć ilość wytwarzanego dymu.
– Drewno o wilgotności 20%, nie dość, że jest mniej wydajne energetycznie – część energii spalania jest zużyta do odparowania wilgoci, to w dodatku zwiększa emisję WWA.
– Drzewo iglaste jest najmniej polecanym paliwem do domowych pieców. Między innymi ze względu na dużą zawartość żywicy, która przyczynia się do większego dymienia.

źródło: [powietrze.krakow.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 14 gru 2016 - 14:50:14

"Komunikacja w Warszawie. W czwartek autobusy, tramwaje i metro za darmo. Z powodu smogu

W czwartek wyłączone będą kasowniki w komunikacji miejskiej. Ratusz udostępnia komunikację za darmo, bo prognozy przewidują duże stężenie szkodliwych substancji.
- Obowiązywać będą rozwiązania takie, jak w dniu bez samochodu. Kasowniki będą wyłączone - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. NA czwartek prognoza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przewiduje duże zanieczyszczenie powietrza. Wieczorem ma być zimno, co oznacza, że ludzie zaczną dogrzewać się piecami. - Żeby nie zwiększać tych zanieczyszczeń, zachęcamy do zrezygnowania w tym dniu z samochodów - mówi Michał Olszewski. Podobne rozwiązanie zastosował na początku grudnia Kraków.

Jest też drugi powód takiego prezentu dla warszawiaków. W czwartek Rada Warszawy będzie głosowała nad Programem Ochrony Środowiska na najbliższe lata. Jednym z jego najważniejszych punktów jest właśnie zanieczyszczenie powietrza. W walce z nim pomóc ma ogłoszony dziś program dotacji wymiany pieców węglowych na gazowe i podłączenia do sieci cieplnej."

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21119276,w-czwartek-autobusy-tramwaje-i-metro-za-darmo-z-powodu-smogu.html



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-14 14:54 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.128.---)
Data: 15 gru 2016 - 07:18:27

Ciekawe na ile Warszawa naprawdę się w to zaangażowała.

Zobaczymy pewnie za parę dni kiedy prognoza będzie podobna, ale już tego dnia nie będzie głosowaniu Program ochrony środowiska

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 15 gru 2016 - 08:06:43

Dziś naprawdę jest komunikacja bez opłat, więc? Lepiej zrobić chyba nawet taki "gest" niż nie zrobić nic tak nic nie robi w tej kwestii Burmistrz naszej gminy. Ale przecież my jesteśmy Uzdrowiskiem i u nas jest inne powietrze niż w Warszawie. Chroni nas magia naszego Burmistrza.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.160.---)
Data: 15 gru 2016 - 08:30:42

Ale to będzie kilku razowy gest niestety.

A może wkrótce i u nas będzie można śledzić jakość powietrza. Może warto spytać Urząd.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 15 gru 2016 - 08:38:39

Ja śledzę dzień w dzień smiling smiley wczoraj lekko drapało w gardło i szczypały oczy w kilku miejscach sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.160.---)
Data: 15 gru 2016 - 18:47:25

Ale tak naukowo nie organoleptycznie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.190.145.---)
Data: 15 gru 2016 - 19:35:14

Obserwacje terenowe są bardzo ważne, szczególnie te które były robione na studiach smiling smiley

Poniżej kolejny ciekawy artykuł. Tym razem wywiad Krystyną Barańską z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wnioski są moim zdaniem następujące:
- największą ilość substancji najbardziej szkodliwych emitują domy jedno-wielo rodzinne ogrzewane paliwami stałymi
- paliwa stałe, które trują: śmieci, węgiel, drewno
- paliwa płynne/ gazowe, które nie emituje syfu: gaz
- jeżeli chcemy zrobić skok cywilizacyjny to trzeba kasy i inwestycji. Bez świadomości, że śmieci, węgiel i drewno jako paliwo dla pieca domowego to trucizna nie ma o czym rozmawiać
- dla przypomnienia -> warszawskie elektrociepłownie docelowo przechodzą z węgla na gaz
- jestem niestety pesymistą. Jeżeli nie potrafimy sobie poradzić z gospodarką śmieciową i segregowaniem śmieci to jak przekonać ludzi do tego, że paląc wspomnianymi wcześniej paliwami stałymi trują siebie i innych? Przy śmieciach ludzie kombinują i zgłaszają jedną osobą w gospodarstwie domowy a co dopiero gdy w wymianę pieca i instalacji trzeba zainwestować a potem opłacać paliwo, które nie truje
- jest ogólny mit, że utrzymanie domu jest tańsze niż czynsz w mieszkaniu. Wcale się nie dziwię jeżeli w domach jednorodzinnych ludzie palą głównie paliwami stałymi. Jestem ciekaw kosztów przy przejściu na gaz. Koleżanka podała mi ostatnio sam koszt gazu na poziomie 4-5tys zł rocznie dla średniej wielkości domu przy racjonalnym, efektywnym ogrzewaniu (w pokojach 19-21 stopni a nie 23-24) oraz przy raczej słabych w ostatnich latach mrozach. A gdzie koszty innych mediów i inne koszty?

"Co jest głównym źródłem wytwarzania tych rakotwórczych substancji?

PM10 emitowany jest z dwóch źródeł – domów ogrzewanych indywidualnie za pomocą pieców opalanych paliwem stałym: śmieciami, węglem i drewnem. I tu największy udział mają domy spoza Warszawy, czyli jest to pył napływowy. Drugim źródłem jest kurzenie dróg, czyli tzw. pylenie wtórne wytwarzane przez samochody. 80. proc. pyłu wytwarzanego przez komunikację to właśnie pylenie wtórne.

Benzo(a)piren emitowany jest przede wszystkim przez domy ogrzewane indywidualnie. W Warszawie bardzo dużo takich domów nie ma, ale już poza Warszawą tak. I tu jest problem.

Jaki?

Największy wpływ na poprawę jakości powietrza będzie miała zmiana sposobu ogrzewania domów indywidualnych, tych w Warszawie i spoza Warszawy. Pomoc finansowa osobom prywatnym w podłączeniu się do sieci cieplnej czy gazowej wydaje się niezbędna. Ale trzeba też brać pod uwagę, że nawet mimo tej pomocy, wiele osób może się na taką wymianę nie zgodzić. I trudno się im dziwić. Wymiana ogrzewania to jedno, ale ktoś musi potem płacić rachunki za to ogrzewanie. Ogrzewanie węglem drzewnym jest o wiele tańsze. Problem ten dotyczy przede wszystkim domów pod Warszawą. W Warszawie ogrzewanie miejskie jest dość tanie, tańsze niż gaz."

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141635,21123047,jak-zmienial-sie-poziom-smogu-na-przestrzeni-lat-cala-prawda.html

Co robi Warszawa?

"Każdy, kto w 2017 r. zdecyduje się zrezygnować z kopcącego pieca węglowego na rzecz bardziej ekologicznego gazowego albo na podłączenie do miejskiej sieci cieplnej, może liczyć na zwrot 75 proc. kosztów. Dla osób fizycznych to maksymalnie 7 tys. zł, dla wspólnot mieszkaniowych - 15 tys. zł"

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21121491,rekordowy-smog-nad-warszawa-dzis-darmowa-komunikacja.html



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-12-15 19:36 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 16 gru 2016 - 07:52:40



Bez świadomości, że śmieci, węgiel i drewno jako paliwo dla pieca domowego to trucizna nie ma o czym rozmawiać
(...)
jak przekonać ludzi do tego, że paląc wspomnianymi wcześniej paliwami stałymi trują siebie i innych?
ludzi przekonać może jedynie ekonomia...


jest ogólny mit, że utrzymanie domu jest tańsze niż czynsz w mieszkaniu
ciężko porównywać jabłko z gruszką i jest wiele czynników na to wpływających...
podam na swoim przykładzie...czynsz w najdroższej bodaj spółdzielni w województwie mazowieckim (osiedle Bielawska) z opłatami oscylował w okolicach 11-12 tys. rocznie (60 m2, 4 osoby)...w domu o większym metrażu wychodzi jakieś 30-40 % mniej....tyle, że w spółdzielni z czynszu odkłada się na remonty (inna rzecz, że mało efektywnie...), które ja będę musiał robić sam...dodatkowo ja zainwestowałem w gazowy piec kondensacyjny (drogi w zakupie....) przez co przy lekkich zimach mam oszczędności (a spółdzielnia stratami ciepła średnio się przejmuje choć piec ma również gazowy)...
ekologia kosztuje...węgiel moim zdaniem będzie wygrywał jeszcze długo... no chyba, ze pojawi się jakiś ogólnopolski lub co najmniej wojewódzki program realnie zachęcający do przejścia na bardziej ekologiczne paliwa...miasto takiego programu nie zrobi...na pewno jednak może (powinna!) pilnować tego, czym ludzie w piecach palą a tych co trują paląc syfem przykładnie karać...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 16 gru 2016 - 08:29:15

Ekonomia ludzi nie przekona bo ogrzewanie, które nie truje nie jest tańsze a jest droższe w użytkowaniu.

Odnośnie porównań to jednak nie porównywałbym do najdroższej spółdzielni ale do takiej "średniej" smiling smiley a przy wyliczeniach przy domu też bym wliczył, że teoretycznie odkłada się co miesiąc na "własny fundusz remontowy, na "własny fundusz inwestycyjny" itp. itd. Do tego przy domu rzadko kto liczy koszty jak naprawa bramy, bramy garażowej, płotu itp. itd. wrzuca to w ogólną pulę a nie koszt domu.
Myślę, że 9-10zł z metra przy mieszkaniu jest do osiągnięcia jeżeli ktoś nie zużywa tyle wody ile wieloryb, nie ma w mieszkaniu +25 stopni, wspólnota mieszkaniowa jest rozsądna, budynki są regularnie doinwestowane i nie mają po 120 lat.
Do tego jak przeliczyć na koszty to, że ktoś płaci mniej bo opala dom, budynek paliwem stałym (węgiel, drewno) i truje siebie oraz innych? To jest raczej niepoliczalne ale oszczędności ma...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 16 gru 2016 - 08:36:47

ja celowo Mixiorku podałem 'swój' przykład by pokazać, że każdy kalkuluje po swojemu :-)
a na pewno nie liczy tego co jest niepoliczalne...
natomiast nigdy nie przekonasz kogoś do lepszego jeśli będzie droższe a jego na to w jego ocenie nie stać...
to jest rola państwa oddać nieco tego co nadmiernie w podatkach zabiera na rzeczy tego warte...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 16 gru 2016 - 08:50:47

Rolą państwa, gminy itp. może być też regulacja rynku, dopłaty do pieców gazowych i tak jak w Krakowie całkowity zakaz używania pieców węglowych lub takich na paliwa stałe.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 3 z 32


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.