Forum Konstancina
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
12 gru 2017 - 15:42:11
Oczyszczacze powietrza w każdym warszawskim przedszkolu. Tak wygląda takie urządzenie:

[twitter.com]

Przy okazji mogą pewnie oczyścić powietrze z alergenów i innych niefajnych rzeczy, które unoszą się w powietrzu.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
12 gru 2017 - 16:06:25
Nie mogę się doczytać czy takie ustrojstwo ma być w każdej sali, czy w jakiejś ogólnej, gdzie przebywa dużo dzieci - np. w stołówce, czy może jedno na przedszkole?
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
12 gru 2017 - 19:50:08
Ja wiem na pewno jedno. W gminie gdzie ratusz buduje się za 20mln zł a z wyposażeniem i innymi pracami to i może za 30mln zł wyposażenie każdej sali w przedszkolu, żłobku czy szkole podstawowej w oczyszczacze powietrza nie powinno być problemem finansowym.

Warszawa ma wydać bodajże 4mln zł. 350 przedszkoli, wychodzi 11,4tys zł na przedszkole. Za około 2 tys. klient indywidualny kupuje oczyszczacz dla siebie. Przy takiej skali zakupów można uzyskać dużo niższe ceny. 6-8 oczyszczaczy na przedszkole?

[www.um.warszawa.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-12-12 19:52 przez Mixiorek.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
12 gru 2017 - 19:51:21
I jeszcze w tym temacie:

"Służą do unieszkodliwiania pyłów i szkodliwych substancji, ale także kurzu, alergenów, bakterii. Dlatego rekomendowane są do pomieszczeń, w których dłużej przebywają dzieci. Najmłodsi są najbardziej narażeni nie tylko na choroby, ale też skutki zanieczyszczenia powietrza, bo ich układ odpornościowy dopiero się rozwija.

Oczyszczacze mają więc być zamontowane we wszystkich przedszkolach i we wszystkich salach, w których prowadzone są stałe zajęcia z dziećmi. Ich specyfikacja techniczna powinna przewidywać filtrację powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywa 25 osób – tyle liczy standardowa grupa przedszkolna w Warszawie.

Zakupem mają się zająć dzielnice. Jedno urządzenie kosztuje średnio dwa tysiące zł. Przeznaczona na ten cel suma ma wystarczyć też na zakup filtrów i akcesoriów potrzebnych w eksploatacji. Oczyszczacze mają trafić do przedszkoli jeszcze tej zimy. – Najszybciej jak się da – usłyszeliśmy w ratuszu. "

[warszawa.wyborcza.pl]
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
17 gru 2017 - 13:12:49
Z frontu walki z wiatrakami:
[piaseczno.czujnikimiejskie.pl]

Czujniki:
[czujnikimiejskie.pl]

nadchodzące kilka dni ma być bezwietrzne. Sąsiedzi nas będą mocniej truć:

Tomasz Wasilewski‏
@WasilewskiTomek

Od dzisiejszego wieczora do wtorku nad Polską będzie wyż. To spowoduje pogodę bezwietrzną i #smog

[twitter.com]Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-12-17 13:27 przez Mixiorek.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
18 gru 2017 - 16:20:37
Co za smród był ostatniej nocy i do południa, popiół w powietrzu sad smiley

"Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie!”.
19 gru 2017 - 11:17:32
z takim apelem (jak w tytule wątku) zwrócili sie krakowianie do Papieża

[pl.aleteia.org]

jak na razie przejął się tylko Franciszek, biskupi śląscy oraz biskup diecezji płockiej. W uzdrowisku konstancińskim - o ile wiem - temat pomija się milczeniem
Posłuchaj, zanim wrzucisz do pieca....
27 gru 2017 - 22:05:13
"Dowej pozór, co ciepiesz do pieca. To, co spolisz, tym bydziesz dychoł". Tak brzmią słowa najnowszego coveru dziewczyn z zespołu Frele. Jak zawsze z humorem i po śląsku dziewczyny przerobiły popularną piosenkę. Tym razem usłyszeliśmy je w coverze "Białej Armii" zespołu Bajm. Film powstał przy współpracy z Tauron Ciepło.

tu nagranie: [silesion.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-12-27 22:33 przez mania.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
31 gru 2017 - 11:50:00
Wreszcie trochę powiało bo wczoraj był spory syf:

[czujnikimiejskie.pl]
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
31 gru 2017 - 17:24:15
A gdzie teraz jest stacja pomiarowa? Kilka dni temu wydz. RiOŚ informował, że stacja zostanie przeniesiona w inne miejsce.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
31 gru 2017 - 18:00:14
Zostanie przeniesiona kawałek dalej - ciągle na terenie Stoceru.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
08 sty 2018 - 19:42:49
Ludzie, co za syf i truciznę produkujecie. Na zewnątrz nie da się oddychać. Akurat trafiliśmy na bezwietrzną pogodę i trucizna z kominów unosi się pionowo.

Dwa miejsca - Klarysew, mieszkańcy dawnej stacji. Czy to jest komunalne? Jeżeli tak to gmina natychmiast musi wymienić tam piec na gazowy. Kolejna stała lokalizacja - Warszawska/ Wierzbowa. Syf, nie da się oddychać.Jako społeczeństwo przegrywamy sromotnie. Jeszcze Piaseczno, wszędzie trucie węglem, drewnem. Syf:

Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
10 sty 2018 - 21:36:09
Przejechalem w poniedzialkek Polske na polnoc z i zpowortem...dramat jesli chodzi o to co wisialo w powietrzu...;-(
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
13 sty 2018 - 14:09:39
W przedszkolu w Powsinie na Przyczółkowej w każdej sali przedszkolnej jest jeden oczyszczacz powietrza. Na Ursynowie też już są:

[www.haloursynow.pl]

A u nas?
nie będzie pomiarów benzenu
25 sty 2018 - 16:55:16
Jak informuje RiOŚ:

"zgodnie z zatwierdzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Aneksem nr 3 do Programu Państwowego Monitoringu Środowiska woj. mazowieckiego na lata 2016-2020 miernik benzenu został zdemontowany i w 2018 roku nie będą prowadzone jego pomiary.

Link do Aneksu:

[wios.warszawa.pl] "


Może Hammer będzie wiedział o co biega?
Re: nie będzie pomiarów benzenu
25 sty 2018 - 20:51:59
Ja na pewno w domu nie mogę otworzyć okna , bo "jedzie' dymem z komina ((((
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
25 sty 2018 - 22:24:09
To trzeba zadzwonić do SM, niech zbadają czym jedzie
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
26 sty 2018 - 08:01:19
Nasza władza, Burmistrz, urzędnicy w żaden sposób nie walczą z trucicielami na terenie naszej gminy. A w Katowicach wdrożyli pomysł, który kiełkował u naszej władzy:

[gsmonline.pl]

"Testowany dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości: etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych. Co może być wykorzystanie do działań egzekwujących zapisy uchwały antysmogowej."


Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
26 sty 2018 - 11:05:25
Na razie za darmo testują.

A benzen pewnie był niski to zlikwidowali.

W 2016 mierzyli w Otwocku rok i potem przeszło do nas. Pewnie trafi gdzieś indziej...Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-01-26 11:07 przez Hammer.
Re: Smog, dym, syf w Uzdrowisku
28 sty 2018 - 11:36:06
Ależ wczoraj był smród. Drodzy sąsiedzi! Daliście wczoraj ze swoich śmierdzących pieców.
Tymczasem po sąsiedzku na Ursynowie:

"Prognoza smogu - w każdej szkole i przedszkolu

Pierwsze tarcze wskaźnikowe „Prognoza smogowa” trafiły już do ursynowskich szkół – zostały odebrane przez SP nr 336 i nr 330. A już niebawem, w każdej placówce w Warszawie, zawisie tablica informująca o aktualnym stanie powietrza.

Rodzice i uczniowie, dzięki nowej pomocy, dowiedzą się codziennie rano, jaki jest aktualny stan powietrza, a tym samym czy w najbliższych godzinach dzieci spędzą czas w salach czy wyjdą na dwór.

„Prognoza smogowa” to koło o średnicy 33 cm prezentujące jakość powietrza za pomocą sześciu wskaźników, do których przyporządkowano odpowiednie zalecenia dotyczące przebywania i aktywności na zewnątrz dzieci i młodzieży.

Edukacja od przedszkola

Zwiększanie świadomości dotyczącej smogu wśród namłodszych warszawiaków, to jedno z założeń kampanii edukacyjnej „Odetchnij! Czyste mazowieckie”. Tarcze „Prognoza smogowa”, są elementem uzupełniającym tę akcję.

- Tarcze, których pomysłodawcą był Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - Adam Ludwikowski, mają służyć jako uzupełnienie kampanii edukacyjnej „Odetchnij! Czyste mazowieckie” - mówi Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. - Mają wspomóc placówki w informowaniu dzieci i rodziców o stanie powietrza, a także budować świadomość w kwestii smogu od najmłodszych lat – tłumaczy.


Pomysł przygotowania tarczy dla placówek oświatowych został zainspirowany podobną akcją przeprowadzoną we Wrocławiu. WIOŚ uznał, że w Warszawie przyda się ujednolicony sposób informowania wszystkich zainteresowanych o aktualnym poziomie smogu.

Intencją inspektora jest także zwrócenie uwagi najmłodszych warszawiaków na problem smogu na co dzień.

- Moje dzieci coraz częściej same mówią o smogu i komentują na swój sposób stan powietrza - mówi Beata, mama przedszkolaka i uczennicy. - Myślę, że takie tarcze to krok w dobrą stronę - komentuje.

Czytelna tarcza, dostosowana graficznie do młodszych odbiorców, ma zawisnąć w widocznym dla wszystkich uczniów miejscu. Ma być gotową odpowiedzią na pytanie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym – Czy dzieci wyjdą dziś na spacer? I na pytania uczniów – Czy dzisiaj wf na dworze czy w sali?

- Tarcza już u nas jest – potwierdza sekretarz szkoły podstawowej nr 336, Anna Michael-Szymańska. - Czekamy do poniedziałku, żeby znaleźć dla niej najlepsze miejsce – mówi."

[www.haloursynow.pl]