Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Ptaki przy oczku wodnym
Wysłane przez: KasandraKasandra (95.49.122.---)
Data: 10 gru 2017 - 12:45:21

Ja nie wiem czy Gmina faktycznie dokarmia ptaki przy oczku wodnym (podobno jest na ten cel przeznaczona jakaś kwota). ale kiedy tam nie przyjdę z karmą ptaki (głównie gołębie ale są też i inne ) niemal siadają mi na głowę. Na jedzenie rzucają się z furią ; widać, że są wygłodniałe. Kaczki też przychodzą do jedzenia ale tej zaciekłości w jedzeniu u nich nie widać. Również w parku zdrojowym ptaki są głodne. Czy Gmina nie mogłaby bardziej zadbać o dokarmianie swoich ptaków? Pora jest zimowa. Pamiętajmy o ptakach, które marzną i są głodnę. Apeliuję też do mieszkańców; pomagajmy ptakom w zimie. (2 kg karmy dla ptaków (w skład której wchodzi głównie pszenica) na targu kosztuje tylko 7 zł. ).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ptaki przy oczku wodnym
Wysłane przez: maniamania (159.205.238.---)
Data: 10 gru 2017 - 15:51:51

Kiedyś zadzwoniłam do ptasiego ZOO, aby zapytać czym dokarmiać łabędzie. Najpierw pan z którym rozmawiałam zrobił mi wykład czego nie należy robić i dlaczego. Najważniejsze było stwierdzenie, że przez nadgorliwość mieszkańców wiele ptaków ginie, bo przyzwyczajone do "stołówek" czekają na pokarm, a nocą lub gdy temperatura spadnie często nie mogą wygramolić się z lodu i stanowią łatwy łup dla lisów. Ptaki wodne gdy rzeka /oczko/ nie zamarznie znajdą sobie pokarm. Jeśli pokryje się lodem to odlecą. Powinny do ciepłych krajów, ale w razie draki lądują - o ile zapamiętalam - w Zawadach przy ujściu kolektora, bo tam woda nie zamarza

Myślę że karmiciel dostał stosowne instrukcje z RiOŚ. Gołębie - póki ziemia nie przysypana grubą warstwą śniegu też powinny sobie znaleźć jedzenie.

znalazłam ciekawy artykuł, może się komuś przyda:

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

Nie dokarmiaj ptaków "na zapas". Wykładaj tylko tyle karmy, aby ptaki szybko ją zjadły oraz aby nie psuła się i zamarzała.
Sól, konserwanty oraz przyprawy, które znajdują się w resztach z naszych stołów, są dla ptaków szkodliwe i powodują u nich poważne choroby.
Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.


źródło: [www.zielonyogrodek.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-12-10 15:53 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ptaki przy oczku wodnym
Wysłane przez: KasandraKasandra (95.49.247.---)
Data: 12 gru 2017 - 18:21:52

Wczoraj były najedzone.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.