Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.138.---)
Data: 08 kwi 2018 - 20:00:51

Ostatnio nawet często chodzę do Kościoła (wcześniej różnie to bywało) i bardzo mi się nie podoba to podawanie rąk obcym osobom przy słowach kapłana : "Przejkażmy sobie znak pokoju". Podejrzewam, ze nie tylko mnie bo ostatnio zauważyłam, ze niektórzy tylko pochylają głowę i uśmiechają się do innych mówiąc: "pokój nam wszystkim". No ale co zrobić jeśli ktoś wyciąga do mnie rękę? To podawanie rąk trochę zniechęca mnie do chodzenia do kościoła. Kiedyś nie było żadnego podawania rąk. Kto to wymyślił? Jak to ominąć będąc uczestnikiem mszy? Trudno usiąść z dala od wszystkich - nie ma takich możliwości ze względu na brak miejsc.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.233.---)
Data: 09 kwi 2018 - 07:38:15

Brak słów,chce się powiedzieć : "podaj piwo kobieto", na takie wywody.Możesz dalej nie chodzić do kościoła /ludzie chodzę tam spotkać sie z Bogiem/, i nie podawać ręki .Chodzę na Msze Święte i doprawdy nie widziałam ,że ktoś zmusza do podawania ręki ,można tylko skinąć głową ,wierz ja się nie obrażę .smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: HammerHammer (37.47.31.---)
Data: 09 kwi 2018 - 08:54:45

Ja ten zwyczaj znam od zawsze i spotkałem się chyba w każdym kościele jakim byłem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.138.---)
Data: 09 kwi 2018 - 10:39:14

Dawniej tego zwyczaju nie było. A ja chce chodzić do kościoła tylko nie chcę podawać ręki. Nie wolno mi w wolnym kraju? To jest niehigieniczne też. Nie chcę cudzych zarazków.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.138.---)
Data: 09 kwi 2018 - 10:41:51

A ty anino możesz się nawet całować z każdym uczestnikiem mszy i mało mnie to obchodzi jeśli tobie to odpowiada.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (78.10.39.---)
Data: 09 kwi 2018 - 11:54:34


Kasandra
Dawniej tego zwyczaju nie było. A ja chce chodzić do kościoła tylko nie chcę podawać ręki. Nie wolno mi w wolnym kraju? To jest niehigieniczne też. Nie chcę cudzych zarazków.

nie chcę straszyć, ale cudze zarazki i tak bierzesz wkładając rękę do wody święconej w kropielnicy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.138.---)
Data: 09 kwi 2018 - 14:22:45

Nie wkładam ręki do kropielnicy tylko się żegnam.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: maniamania (159.205.244.---)
Data: 09 kwi 2018 - 15:08:27

Najgorsze jest to, że trudno wytłumaczyć dzieciakom. Któregoś razu moja córka i jej koleżanka (wówczas 4.latki) obleciały cały kościół ściskając ręce - także kichającym i kaszlącym (nie w łokieć ale do kułaka). Już nie pamiętam czy "kupily" jakiś zarazek.
Pominę to że zrobiły zamieszanie. Wszelkie próby złapania "partyzantek" kończyły się wyciem. Miałam ze wstydu czerwone uszy.
Dobry Ksiądz cierpliwie czekał aż skończą, by kontynuować Eucharystię.

Ja też kłaniam się sąsiadom w ławce i obok, ale jak ktoś wyciągnie rękę to ściskam.

trochę historii:
"Eucharystia ze swej natury jest sakramentem pokoju. Ten wymiar tajemnicy eucharystycznej znajduje w celebracji liturgicznej specyficzny wyraz w obrzędzie przekazywania znaku pokoju. Bez wątpienia chodzi o znak mający wielką wartość (por. J 14, 27). W naszych czasach, tak bardzo obciążonych konfliktami, ten gest nabiera szczególnego znaczenia również z punktu widzenia zbiorowej wrażliwości, w miarę jak Kościół wciąż i coraz bardziej dostrzega błaganie Pana o dar pokoju i jedności dla samego Kościoła i dla całej ludzkiej rodziny, jako swoje zadanie. […] To pozwala rozumieć dlaczego z taką intensywnością podchodzi się do obrzędu znaku pokoju w czasie celebracji liturgicznej" - napisał Benedykt XVI w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Sacramentum caritatis.

Myślę że to ładny gest, ale nie musi być związany z podaniem ręki, bo:


Biskupi poszczególnych krajów mogą doprecyzować powyższe przepisy, tak zrobił też Episkopat Polski.

33. Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej lub podanie im ręki. Ten gest wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen.


źródło: [m.deon.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Przekażmy sobie znak pokoju
Wysłane przez: erykmalinowskierykmalinowski (131.228.32.---)
Data: 09 kwi 2018 - 17:18:58

zaloz rekawiczki i problem z glowy

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.