Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.146.---)
Data: 25 lis 2018 - 16:17:16

Byłam w sobotę na cmentarzu w Słomczynie i naszła mnie smutna refleksja. W dzień Wszystkich Świętych groby wyglądały pięknie; żywe i sztuczne kwiaty na grobach, palące się znicze, pousuwane liście. Niestety wczoraj tj. po upływie 3 tygodni było dużo gorzej.. Najbardziej bulwersuje mnie fakt, ze na grobach stoją nadal zmarznięte żywe kwiaty, które wyglądają koszmarnie. Nie wspomnę już o liściach, głównie dębowych, które przysypały groby. Czy tak dużo czasu potrzeba, żeby usunąć zmarznięte kwiaty i suche liście? I spokój na rok, jeśli ktoś nie odwiedza cmentarza częściej niż 1 raz w roku.. Widziałam nawet taki przypadek, że zmarznięte kwiaty wprawdzie zdjęto z grobu ale postawiono za grobem zamiast wyrzucić na śmietnik. Oczywiście niektórzy zrobili już porządki na grobach ale jest ich znikoma ilość. Czy nasi zmarli Bliscy zasługują tylko na to, żeby o nich pamiętać tylko we Wszystkich Świętych?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (83.238.155.---)
Data: 26 lis 2018 - 09:52:03

Poczekaj do Świąt Bożego Narodzenia" będzie znów pięknie.I trzeba pamiętać ,że niektóre groby są odwiedzane przez bliskich, którzy często mieszkają daleko .Pamięć o Zmarlych Bliskich to nie koniecznie kwiaty na grobie ,to pamięć w naszych sercach.smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: SummerSummer (94.254.128.---)
Data: 26 lis 2018 - 12:30:47

Pamięć o zmarłych trzeba mieć zawsze.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.31.146.---)
Data: 26 lis 2018 - 18:55:20

No ale w ten sposób do tego podchodząc to grobów nie powinno być wcale , jeśli wystarczy pamięć w sercach. Jeśli jednak już są to warto o nie zadbać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.28.254.---)
Data: 09 gru 2018 - 16:48:25

Dzisiaj sytuacja na cmentarzu w Słomczynie nie była lepsza. Większość grobów w liściach, kwiaty zmarznięte; niektóre poprzewracane na grobach i strasznie smutno to wygląda. I proszę nie mówić, ze rodziny zmarłych mieszkają daleko bo w zdecydowanej większości to nieprawda. Przeszłam się po cmentarzu to widziałam zaniedbane groby przodków osób (znanych mi osobiście) mieszkających w Konstancinie bądź w okolicznych wioskach. Nie wiem czy na Boże Narodzenie coś się zmieni. Ci co dbają o groby (a takich nie brakuje) będą o nie dbać nadal a ci co nie dbają zainteresują się grobami dopiero za rok na kolejnych Wszystkich Świętych. A wystarczy tylko raz sprzątnąć (liście i zmarznięte kwiaty) i będzie spokój na rok; jeśli ktoś nie lubi odwiedzać cmentarza. Czy to wymaga jakiegoś wielkiego wysiłku i poświecenia? Bo to wygląda tak jakby nasi przodkowie byli nam obojętni.Czy chcielibyście mieć taki bałagan w swoim domu?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Cmentarz w Słomczynie
Wysłane przez: KasandraKasandra (83.28.249.---)
Data: 24 gru 2018 - 14:40:48

Dzisiaj tj. w Wigilię z samego rana wybrałam się na cmentarz, żeby zapalić znicze na Święta. (Choinkę na grobie postawiłam kilka dni wcześniej.) Nie było jeszcze 9ej a na cmentarzu tłum odwiedzających. To takie budujące. że są jeszcze osoby, które pamiętają o zmarłych Bliskich. Padał gęsty , mokry śnieg i było zimno ale to nie zniechęciło ludzi do przybycia na cmentarz. Palono znicze, groby ozdabiano stroikami, niektórzy nawet myli groby, inni usuwali zeschnięte liście. To jest wyraz naszej miłości, do Tych, Którzy odeszli i znak, ze o Nich pamiętamy.

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.