Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (83.9.16.---)
Data: 21 sty 2019 - 14:48:16

Jeśli jeszcze tego nie zauważyliście, to uprzejmie donoszę,że mamy podwyżkę za wodę i ścieki i to począwszy od 16 listopada 2018r. Niestety próżno szukać tej wiadomości na stronie internetowej bip Konstancina czy tez w gazetce Biuletyn Informacyjny Gminy Konstancin-Jeziorna (ostani numer ukazał się w grudniu 2018r.)
W skrócie można opisać to tak:
1/ opłata abonamentowa - płatna za każdy mc wzrosła z 3,72 zł netto do kwoty 9,07 zł netto ( opłata abonamentowa składa się z opłaty abonament. za wodę 5,35zł + opł. abonament..za ścieki 3,72zł)
Jednym słowem odbiorcy wody i odprowadzający ścieki będą obecnie płacić 9,80 brutto za każdy miesiąc opłaty abonamentowej . Wzrost o 144%!
Taka wysokość opłaty będzie obowiązywać przez 3 lata tj. do 15 listopada 2021r.
2/ opłata za wodę wzrasta z dotychczasowej kwoty 2,78 zł netto do 2,95 zł netto przez kolejne 12 miesięcy tj do 15 listopada 2019 r. Wartość brutto to 3,19 zł za m3 wody.
W ciągu następnych 12 mcy tj. od 16.11.2019-15.11.2020 cena wody wynosić będzie 3,29 zł netto, tj 3,55 zł brutto.
Przez kolejne 12 mcy tj od 16.11.2020-15.11.2021r. cena wody wyniesie 3.54 zł netto tj. 3,82 zł brutto.
3/ opłata za ścieki wzrosła z 8.15 zł netto do 8.89 zł netto (9,60 zł brutto) za metr sześcienny przez pierwsze 12 mcy,
następnie przez kolejne 12 mcy będzie wynosić 9,45 zł netto (10,21 zł brutto),
w kolejnym roku tj. do 15.11.2021 wynosić będzie 9,83 zł netto (10,62 zł brutto).

Podsumowując do 15/11/2018r płaciliśmy za wodę+ścieki 11,80 zł za każdy metr sześcienny oraz 4,01zł opłaty abonamentowej za każdy miesiąc,
- od 16/11/2018 do 15/11/2019 płacimy ]12,79 zł /m3 plus 9,80 zł opłaty abonamentowej/mc,[/color]
- od 16/11/2019 do 15/11/2020 będziemy płacić 13,75 zł/m3 plus 9,80 zł opłaty abonamentowe/mc,
- od 16/11/2020 do 15/11/2021 będziemy płacić 14,44 zł/m3 plus 9,80 zł opłaty abonamentowe/mc.

Wszystko to można wyczytać z decyzji Wód Polskich (w skrócie) dla ZGK.
[www.zgk-konstancin.pl]
Ciekawe: czym ZGK motywował konieczność takich podwyżek? sad smiley
PS. Jeśli gdzieś popełniłam błąd rachunkowy to przepraszam, ale chyba nie jest rolą mieszkańca przeliczać dane, które każdy mieszkaniec powinien otrzymać z urzędu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-01-21 14:53 przez Hesia-Mela.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: czaknoris (37.47.47.---)
Data: 05 lut 2019 - 01:17:39


Hesia-Mela
Ciekawe: czym ZGK motywował konieczność takich podwyżek? sad smiley

Kiedyś popularny i często jedynym wytłumaczeniem powodu jakiejkolwiek decyzji były zwrot w stylu "unia tak nakazuje". Teraz popularniejszym jest chyba "to wina Kaczyńskiego i pisorów".

Niestety ten temat interesuje niewielu mieszkańców. Niedawno były wybory samorządowe i ich wynik jednoznacznie wskazuje, że "większość demokratyczna" jest zadowolona, albo tak inteligentna, że neguje zależność pomiędzy wyborem w głosowaniu, a tym jak wygląda i ile kosztuje np. zaopatrzenie w wodę, odbiór ścieków itd.
Motywacja ZGK początkowo była chyba słaba, bo pierwszy wniosek z kwietnia skończył się decyzja negatywną. Później składali kolejne poprawki aż do września.
Żeby poznać argumenty ZGK należałoby się zapoznać z ich wnioskiem i pierwszą negatywną decyzją. Trzeba wystąpić o te dokumenty, bo raczej nie są dostępne w biuletynach urzędowych.
Cena ścieków wynika też z tajnej umowy gminy ze spółką. O tym, że tanio nie będzie, było wiadomo od samego początku. Firmie musi się zwrócić koszt zakupu i przebudowy oczyszczalni. Zapłacą za to mieszkańcy w opłatach za ścieki. Taki kolejny ukryty podatek. Gdyby oczyszczalnię budowała gmina, to jej koszt byłby jawnie sfinansowany z podatków w części budżetu gminy przeznaczonej na inwestycje.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-05 01:18 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: majkelmajkel (88.220.161.---)
Data: 19 kwi 2019 - 12:06:36

A czy może ktoś potwierdzić podwyżkę za wywóz śmieci o kolejne 100%
Przeczytałem gdzieś, że za segregowane ma być 31zł/os ( najpierw było 10zl, potem 15zl ). Sporo...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (37.47.40.---)
Data: 19 kwi 2019 - 16:55:11

Nasi radni ochoczo (większością głosów angry smiley) przyjęli zaproponowaną podwyżkę 31 zł od segregujących, a dla tych którzy mają w DUPIE (b.jestem wkurzona) Matkę Ziemię i będą marnowali surowce wtórne jest "nagroda" zapłacą 47 zł od jednej głowy zamieszkującej w gospodarstwie - czyli tylko o 16 zł więcej

Gdy przejrzałam strony kilkunastu gmin nigdzie takiego paradoxu spinning smiley sticking its tongue out nie zauważyłam - wszędzie stawka dla segregujących jest o połowę niższa.
Niestety wszędzie opłaty wzrosły ponieważ wzrosła opłata za składowanie. Wzrost miał spowodować, że mniej będziemy wyrzucać tego co nadaje sie do recyklingu.

O wysokości opłat w naszej mieścinie można przeczytać w ostatnim gminnym biuletynie (papierowym) na 9.stronie oraz na gminnej stronce: [www.konstancinjeziorna.pl]

Na pocieszenie, od sierpnia cześciej będą odbierane (2x m-c) worki żółte w zabudowie jednorodzinnej



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-04-19 19:31 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 19 kwi 2019 - 19:26:43

Na pocieszenie będą absurdalne koszty za odbiór suchych śmieci w sensownych terminach. Jak odbierali raz w miesiącu, to potrafiłem mieć po 5 żółtych worków, do tego niebieskie i zielone. I gdzie ja to niby mam trzymać? A tak, zapomniałem, nuworysze mają działki po 50.000 metrów, niech sobie robią składowiska za stodołą.

Żadne to pocieszenie, że usługa zacznie być świadczona normalnie po takim czasie...



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (37.47.40.---)
Data: 19 kwi 2019 - 21:47:44

jesteś pilnym, dbającym o Matkę Ziemię zbieraczem odpadów i chwała Ci za to. U mnie podobnie - kolorowe worki się piętrzą. Cholera wie dlaczego zaniechano obioru co 2 tyg, na początku tak było.
Szkoda, że nie uwzględnia się starań o to by nie marnowały się odpady BIO, miała być ulga dla posiadaczy kompostownika.

Nie wiem dlaczego gmina nie poparła zamiaru kupna kompostera, który chcieli kupić Francuzi od oczyszczalni. Jaki jest sens kupowania ton "dobrej ziemi" do użyźniania rabatek i parkowych trawników - jeżeli możemy mieć swoje liście/ trawę itd. nagrabione przez mieszkańców i włożone do worków.
Odbiór byłby tańszy. O ile pamiętam w Tarczynie (a może Prażmowie) gmina zwolniła firmę wywożąca odpady z odbioru zielonych, no nie całkowicie, bo firma ma obowiązek odbioru 1 (słownie jednego) worka / m-c spinning smiley sticking its tongue out

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 20 kwi 2019 - 11:50:42

Cała akcja ze śmieciami to jest jedna wielka hucpa i tyle. Dlaczego zaniechano? Bo kasa. W tym wszystkim chodzi tylko o kasę i nigdy nie chodziło o nic innego.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.198.---)
Data: 20 kwi 2019 - 21:45:33


Bartek
Cała akcja ze śmieciami to jest jedna wielka hucpa i tyle. Dlaczego zaniechano? Bo kasa. W tym wszystkim chodzi tylko o kasę i nigdy nie chodziło o nic innego.
mania i tak nie uwierzy,Burmistrz jest nieomylny.cool smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (5.184.39.---)
Data: 23 kwi 2019 - 13:41:48

Każdy sposób jest dobry żeby spełnić "piątkę" Kaczyńskiego. Wyższe opłaty za śmieci = większy zysk z podatków, które płacą firmy wywożące.

Burmistrz nie miał na to wpływu. Mógłby mieć wpływ na ustalenie stawek dla segregujących i niesegregujących.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: szeptuśszeptuś (159.205.232.---)
Data: 23 kwi 2019 - 20:08:45


mania
Każdy sposób jest dobry żeby spełnić "piątkę" Kaczyńskiego. Wyższe opłaty za śmieci = większy zysk z podatków, które płacą firmy wywożące.

Burmistrz nie miał na to wpływu. Mógłby mieć wpływ na ustalenie stawek dla segregujących i niesegregujących.
A że ja mam oczy zielone, a nie błękitne to też przez tego Kaczyńskiego grinning smiley grinning smiley
Nie zrzucaj wszystkiego na rząd czy radnych. To burmistrz zaproponował takie stawki, a nie rada. Do rządu to miałbym narazie taki żal, że trzeba jeszcze raz pochylić się nad gospodarką śmieciową. Właśnie ze względu na to, że w wielu miejscach Polski są takie patologie: jest na lokalnym rynku parę firm i zaczynają wykorzystywać swoją pozycję i dyktują co chcą, jak drogo chcą, jak długo chcą i jakością usług zależną od chęci operatora śmieciarki. Może też dochodzić do zmów cenowych, czy też cichego podziału rynku. Za mało jest sortowni czy zakładów przetwarzających odpady na Mazowszu czy innych regionach.
Wracając do K-J burmistrz uległ dyktatowi cen (nie miał za bardzo wyjścia), zaproponował stawki, rada przyklepała, przetarg wygrali ci sami. Na tę chwilę interesuje mnie czy stawki jakie będą obowiązywały to te same pieniądze co miliony jakie zażyczyła sobie firma? Czy stawki jeszcze się może zmienią? Czy jest możliwy taki paradoks, że z powodu wysokiego odsetka osób segregujących ta opłata jest tak wysoka?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (5.184.39.---)
Data: 23 kwi 2019 - 21:24:38


szeptuś

Każdy sposób jest dobry żeby spełnić "piątkę" Kaczyńskiego. Wyższe opłaty za śmieci = większy zysk z podatków, które płacą firmy wywożące.

Burmistrz nie miał na to wpływu. Mógłby mieć wpływ na ustalenie stawek dla segregujących i niesegregujących.

A że ja mam oczy zielone, a nie błękitne to też przez tego Kaczyńskiego grinning smiley grinning smiley
Nie zrzucaj wszystkiego na rząd czy radnych. To burmistrz zaproponował takie stawki, a nie rada.

Musiałaby Twoja rodzicielka zadać się z Kaczyńskim, tylko czy on by wiedział jak to zrobić, skoro nie potrafi włożyć karty do bankomatu spinning smiley sticking its tongue out

Rada nie musiała zaakceptować tych stawek. To RM rządzi gminą, a urzędnicy są wykonawcami jej postanowień, o czym pisałam już kilka razy (w wątku śmieciowym na sąsiednim forum) - także w wiadomości, która zacytowałeś. Co 20 głów to nie jedna. Po to wybraliśmy radnych, a nie marionetki, żeby działali w interesie mieszkańców, .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (5.184.39.---)
Data: 23 kwi 2019 - 21:30:16


szeptuś


Za mało jest sortowni czy zakładów przetwarzających odpady na Mazowszu czy innych regionach.
Czy stawki jeszcze się może zmienią? Czy jest możliwy taki paradoks, że z powodu wysokiego odsetka osób segregujących ta opłata jest tak wysoka?

Fakt: za mało jest instalacji do przetwarzania odpadów, na dodatek odpady np. z Mazowsza nie mogą wyjeżdżać do innych województw, choć te mają za mało do przerobu.
Podobno miał byc ten szlaban zlikwidowany. Zobaczymy.
w watku smieciowym podawałam ile osób segreguje lub nie segreguje

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (5.184.39.---)
Data: 23 kwi 2019 - 22:48:27

cytuję z innego wątku:

Jak podają gminne statystyki - tych niesegregujących jest 4000 w jednorodzinnych, w zabudowie wielorodzinnej tylko (aż) 600 mieszkańców

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: RenfriRenfri (195.8.101.---)
Data: 24 kwi 2019 - 13:05:58

A czy fakt, że ktoś deklaruje w zabudowie wielorodzinnej segregację jest jakoś weryfikowane?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.23.---)
Data: 24 kwi 2019 - 16:33:02

Tak samo jak deklaracja o ilości osób.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 25 kwi 2019 - 10:26:39

Maniu, przestań wszędzie widzieć Kaczyńskiego, bo to już zakrawa albo na paranoję, albo na beznadziejne zakochanie, a nie wypada, aby kobieta stateczna zachowywała się jak podlotek na koncercie i w kółko paplała o jednym facecie, który jej nie chce z głowy wyjść. Jak nie przestaniesz WSZĘDZIE widzieć diabelskich zakusów rządu, to będę musiał moderować twoje wypowiedzi zanim się pojawią, bo to męczące.

Winę za śmieci ponosi burmistrz i miejscowa rada i niespecjalnie ktokolwiek inny. A kasę z tych opłat ma Lekaro, a nie żaden mityczny szatan z Żoliborza.

Hammer: deklaracja o ilości częściowo jest - jak np. wyrejestrowywałem nas z bloku, to musiałem mieć kwit, że w nowym miejscu tyle samo zgłosiłem, bo się musiało zgadzać. Ale to chyba tyle, co pamiętam, meldunków nie sprawdzali.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: majkelmajkel (88.220.161.---)
Data: 25 kwi 2019 - 11:10:25


Bartek
Maniu, przestań wszędzie widzieć Kaczyńskiego, bo to już zakrawa albo na paranoję, albo na beznadziejne zakochanie, a nie wypada, aby kobieta stateczna zachowywała się jak podlotek na koncercie i w kółko paplała o jednym facecie, który jej nie chce z głowy wyjść. Jak nie przestaniesz WSZĘDZIE widzieć diabelskich zakusów rządu, to będę musiał moderować twoje wypowiedzi zanim się pojawią, bo to męczące.

Winę za śmieci ponosi burmistrz i miejscowa rada i niespecjalnie ktokolwiek inny. A kasę z tych opłat ma Lekaro, a nie żaden mityczny szatan z Żoliborza.

Hammer: deklaracja o ilości częściowo jest - jak np. wyrejestrowywałem nas z bloku, to musiałem mieć kwit, że w nowym miejscu tyle samo zgłosiłem, bo się musiało zgadzać. Ale to chyba tyle, co pamiętam, meldunków nie sprawdzali.

Panie Bartku, myślę, że Pan przesadził. Sugeruję przeprosić Manię i usunąć post. Prawo do wyrażania własnych opinii (również na temat rządu) ma każdy co innego prawo do obrażania innych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: maniamania (5.184.39.---)
Data: 25 kwi 2019 - 13:12:08


Renfri
A czy fakt, że ktoś deklaruje w zabudowie wielorodzinnej segregację jest jakoś weryfikowane?

wiem że nie do końca Cię ta odpowiedź usatysfakcjonuje, bo chodziło mi o zabudowę jednorodzinną. Ale kiedyś zapytałam panią z RiOŚ czy w jakiś sposób jest sprawdzane jest co ludzie wrzucają do kolorowych worków - odpowiedziała, że pracownicy co jakiś czas losowo kontrolują zawartość i w razie "nieodpowiedniego traktowania odpadów" przez konkretnego właściciela posesji, kablują do RiOS. Co dalej z tym robią nie wiem?

Natomiast w wielorodzinnej, to chińska magia - chyba nikt nie wymyślił sposobu na prawidłowe segregowanie (nie tylko w RP). Tu ogromna rolę odgrywa wpojona od wielu lat, od dziecięctwa edukacja ekologiczna. W cywilizowanych krajach - jak Szwecja, Norwegia, Szwajcaria jest nie do pomyślenia, by wrzucić, słoik lub banany do makulatury...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: ZojkaZojka (185.15.3.---)
Data: 25 kwi 2019 - 14:17:47

Panie Bartku, serdeczne dzięki za interwencję dotyczącą wypowiedzi Mani,które są pełne jadu.Pozdrawiam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Hop, Hop podwyżka na Nowy Rokeye rolling smiley
Wysłane przez: HammerHammer (185.45.217.---)
Data: 25 kwi 2019 - 14:54:14

Ja się ostatnio przeprowadzałem z jednego bloku do drugiego - ale nawet parafii nie zmieniłem smiling smiley. I niczego nikomu nie pokazywałem smiling smiley

Jeżeli się nie mylę za zgłaszanie mieszkańców w blokach odpowiada Wspólnota, bo jeżeli dobrze pamiętam w Urzędzie nic ode mnie nie chcieli. Tylko wspólnota prosi o deklarację liczby osób w lokalu i za tyle dolicza do czynszu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.